HR-V Japonia sau CR-V UK ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • HR-V Japonia sau CR-V UK ?

    Baieti , bine v-am gasit, sunteti adorabili in entuziasmul vostru si in dragostea pentru aceasta marca , in speta pentru Automobilul HONDA !
    Un fost coleg de facultate si bun prieten, angajat la CM, mi-a facut constiinta cu acesta marca in urma cu 4 ani si de atunci am spus: aceasta va fi masina mea! Am pipait primele CR-V -uri facelift sosite in tara si primele Accord- uri si mai stiu ca este un virus de marca ( sunt clienti la CM care au cumparat o Honda acum multi ani, iar in ziua de azi toti membrii familiei au cate una ). Argumentul suprem fiind faptul ca trei baieti (un electrician si doi mecanici ) au intretinut parcul de masini vandute de CM ani de zile . Vorba cuiva de pe aici : daca nu dai cu ea in pom nu are ce sa se strice!

    In primul rand intrebarea topicului : sa-mi conving sotul pentru un HR-V second hand (1999- pe masni.ro) , facut , asa cum se stie in Japonia , sau sa astept pana la vara , cand o buna prietena imi vinde CR-V-ul ei de 2 ani . Eu inclin spre CR-V , suntem o tanara familie , cu bebeu si multe bagaje la drum ne place sa ne plimbam prin tara (si nu numai).

    Si apoi unde sunt CR-V-urile din prima generatie ? Alea stiu sigur ca erau facute tot in Japonia , dar se pare ca nimeni nu le vinde , atata sunt de bune. Mi-ar placea sincer mai mult una din acestea ? Stiti vreun vanzator?

    Va multumesc pentru raspunsurile voastre avizate si sper cat mai obiective.



  • #2
    Bine ai venit, Hondafana!
    Mi-am permis sa-ti corectez putin liniutele de la indicativele modelelor, in speta CR-V si HR-V.
    Personal, as opta pentru un CR-V, desi HR-V are o nota de originalitate aparte. Insa, in cazul tau, ai nevoie de ceva mai mult spatiu, asa ca alegerea ar veni de la sine.
    Poti consulta topicurile de la Masini sa-ti faci o parere despre model de la propietarii de CR-V.
    Numai bine si bafta in alegere.

    Comment


    • #3
      Fi bine venita aici Hondafana!
      Nu stiu de ce am impresia ca pui accent pe locatiile unde sunt produse aceste masini, UK vs. Japonia. Daca ma gandesc ca si fabrica Honda de la Swindon dispune de certificatul ISO 14001 ca si cea din Suzuka unde se fabrica HR-V ul (5usi !!), imi dau seama ca, diferentele care mai exista intre aceste modele (la nivel de constructie), trebuie sa fie minime.

      Aici pe forum am putut cunoaste 3 posesori de HR-Vuri (2 din tara, unu de afara), toti 3 extrem de incantati si multumiti de masinile lor, iar asta nu cred ca are neaparat de a face cu faptul ca e fabricata in Japonia, fiindca nici posesorii de CR-V nu sunt mai tristi decat ei.
      Fara discutie, masina a polarizat mult, riscul pentru Honda de a lansa primii un astfel de model, a fost mare si din pacate n-a fost sa fie ceea ce se spera (la Honda marketingul e pe ultimul loc, daca era Toyota era altceva, vezi RAV4, primul SUV din epoca moderna cu care au pus in miscare un intreg curent auto) dar asta nu-l face mai slab fata de celelalte masini de gen. Pentru versiunea in 3usi ar trebui sa fi in 2, pentru cea in 5usi, merge si o familie, va sublinia imaginea de familie tanara si dinamica dar parca-i lipseste ceva fata de CR-V, cred ca imaginea de masina de familie sau nu stiu.
      Dar in situatia ta si eu ti-as recomanda un CR-V, fie el si SH. Din toate punctele de vedere ii este superior, eventual cu exceptia agilitatii, fiindca totusi e o clasa mai mare.
      Spui bine cand spui ca nu dai de nici un CR-V prima generatie fiindca cine-l are, nu-l mai da. Unde ma vad nevoit sa te corectez insa, ar fi la faza cu locatia productiei sale: tot UK!

      "Piata europeana si cea americana dispun de modelul produs in Marea Britanie, cea nipona si australiana de versiunea produsa in Japonia, iar cea asiatica si orientala de versiunea produsa in Taiwan".

      din: http://www.hondafan.ro/modele.php?id=101

      Totusi, de ce isi vinde prietena ta CR-Vul? Adica in sensul ca e nemultumita sau ceva de genul asta? Sau vrea cumva dieselul ca a aflat ce masina deosebita este?

      Asteptam si alte intrebari, eventual la topicele dedicate CR-Vului!

      Sper sa fi fost destul de obiectiv cu parerea mea!

      PS Multumim pentru cuvintele tale adresate noua si marcii Honda!
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • #4
        CRV-uri de prima generatie se gasesc destule la vanzare in Germania. Modelele de dupa 2000 (2000-2002) e foarte posibil sa fie euro3, si sunt cam pe la 8000€ cu AC si rulaj de 50-70k km. Cu inca vreo mie si e si piele, jenti de aliaj, sunt multe si cu un usor tuning ca masina a starnit pasiuni la vremea ei. Modelul actual anii 20002-2003 se poate gasi sub 15k€, cu TVA deductibil. Hotarare sa fie

        Comment


        • #5
          "Totusi, de ce isi vinde prietena ta CR-Vul? Adica in sensul ca e nemultumita sau ceva de genul asta? Sau vrea cumva dieselul ca a aflat ce masina deosebita este?"


          Prietena mea este dealer HONDA, si isi improspateaza parcul... , masina a condus-o ea si este full la nivelul 2004.
          Din pacate bugetul nu ne permite un diesel nou...


          Comment


          • #6
            Eu cred ca ar trebui sa alegi CR-V. Unul din avantajele cele mai importante pentru voi este ca e mai incapator. Sunt de aceeasi parere cu hondatu ca nu are foarte mare importanta ca este facut in UK si nu in JAP. Este insa foarte important daca o cumperi de la cineva cunoscut, care stii ca a avut grija de masina, spre deosebire de a cumpara una de la cineva pe care nu il cunosti, si de a descoperi dupa aia tot felul de defecte ascunse. In plus, CR-V-ul e mai nou...
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment

            Working...
            X