HONDA LEGEND

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Accord de 2.4 e la fel de rapid.
    Reprizele sint incete si ele.
    E350 este cu o secunda mai rapid si nu e sportiva.
    E mult prea grea, si nici nu are suspensie activa.
    honda x 5
    "W" stands for Wrong
    Amerika ist Wunderbar

    Comment


    • #92
      Originally posted by dixy2k
      Am observat ca soferii de pe RL sint cu parul alb.
      Am tras doua concluzii:
      1) Un semn de inteligenta
      2) Masina nesportiva, linistita.
      La nr. 1 sunt 100% de acord cu tine, eu am par alb din clasa a VII-a :lol: si se potriveste (sunt si modest ops: ). Daca ma gandesc insa la topicul cu meseriile posesorilor de Honda, la care am ajuns la concluzia ca noi suntem cei mai destepti si mai frumosi, atunci e de doua ori confirmare: am si Honda si parul alb (nu total).
      La nr. 2 nu stiu, chiar dupa datele masinii n-ar trebui sa fie chiar asa de nesportiva. E un pic cam grea, dar nu are un raport CP/kg chiar rau - e chiar mult mai bun decat la Accord 2.4. Ai avut ocazia sa o conduci (pe RL)? Fac comparatie cu Nissan Murano, care are tot motor de 3.5 V6, dar are 244 cai si cantareste cu vreo 300 - 350 kg mai mult.
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #93
        Pentru ce se vrea Legendul, eu zic ca cei 1.830kg sunt ok. Ca nu e cel mai sportiv din clasa sa, e altceva,dar cu siguranta nici cel mai puturos.
        Ma gandesc la un McLaren SLR care se vrea clasa supersport, are dublu cai putere si are tot 1.800km si-mi dau seama ca nu exista motiv de ingrijorare, dar daca mai punem si hartoapele mioritice, e clar ca nu are rost sa-ti bati capul cu asa ceva.
        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

        Comment


        • #94
          Da, dar este cu totul alta clasa de masina. Legendul nu s-a dorit o masina super sport, si daca ne uitam si la pret... la McLaren e de vreo 10 ori mai mare.
          Mie personal mi-ar place un RL - asa puturos cum e :lol:
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • #95
            ii trebuie urgent inca 1-2 viteze la transmisie.
            cum facelift la RL va veni peste 2-3 ani e cale lunga pina acolo.
            mam cocotat in ea un pic, a murdarit fimea pielea de pe scaune ceeace ma pus pe ginduri la culoarea de piele deschisa.
            contrloalele de la A/C si caldura mi sau parut inutile puse pe butonul de navigatie si cu afisajul acestuia.
            venind de la un coupe orice masina cu 4 usi mi se pare foarte incomoda la pus copii in spate neavind loc suficient de manevrare. La coupe se da scaunul in fata si ai loc sa dansezi in spate.
            materialele mi sau parut la par cu E class.
            ma oftica ca nu are si RL panorama roof si active suspension.
            honda x 5
            "W" stands for Wrong
            Amerika ist Wunderbar

            Comment


            • #96
              Originally posted by hondatu
              Pentru ce se vrea Legendul, eu zic ca cei 1.830kg sunt ok. Ca nu e cel mai sportiv din clasa sa, e altceva,dar cu siguranta nici cel mai puturos.
              Ma gandesc la un McLaren SLR care se vrea clasa supersport, are dublu cai putere si are tot 1.800km si-mi dau seama ca nu exista motiv de ingrijorare, dar daca mai punem si hartoapele mioritice, e clar ca nu are rost sa-ti bati capul cu asa ceva.

              uite si competitia, cred ca am mai pus inainte un link parca...


              http://autos.yahoo.com/newcars/compa...specifications

              si RL

              http://autos.yahoo.com/newcars/acura...q3z9jcsF?p=ext

              si acum cu technology package.

              http://autos.yahoo.com/newcars/acura...q3z_jcsF?p=ext
              honda x 5
              "W" stands for Wrong
              Amerika ist Wunderbar

              Comment


              • #97
                delphi, imi dau seama ca RL e cu totul alta clasa de masini fata de SLR, dar vroiam sa scot in evidenta ce inseamna 1.800kg si sa nu utam ca SLRul e construit din fibra de carbon si alte materiale compozite ca daca-i trageau si numai alu, dadea in 2.000kg. Iar pentru clasa asta de masini, nu pot sa-mi imaginez mai multa tehnologie (lasand CP deoparte) decat pe o nava admiral.

                dixy, fara discutii masina are nevoie de macar o treapta de viteze in plus, dar exista speranta ca odata cu faceliftul (in Japonia a fost ceva discret unde s-au mai adaugat ceva maruntisuri), sa vedem imbunatatiri esentiale.
                Cred ca locul din spate se poate compara cu cel din Civicul tau Coupe, asta insemnand ca pentru o astfel de limuzina e cam putin. De altfel subiect discutat de noi aici. Masina nu s-a vrut super sport, e adevarat, dar inglobeaza multa tehnologie dinamica incat se pare ca au fost obligati sa o scurteze atata in dimensiuni incat spatiul interior chiar are de suferit (locurile din spate).
                Totusi, asta nu-i masina pentru cei cu puradei dupa ei!
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                Comment


                • #98
                  nu e de puradei? e mare. la ce bun doar pt o singura persoana max 2? deci civic e mai bun pt asta? ce sa mai zicem de cei cu peugeot 205 cu 4 usi? dar dacia in care mai toti am crescut?

                  e la fel de lunga ca si A6.
                  honda x 5
                  "W" stands for Wrong
                  Amerika ist Wunderbar

                  Comment


                  • #99
                    am gasit niste numere pentru a imi sustine teoria cu cutia de viteze la legend/RL.

                    deci la o masina de 1820kg
                    treapta
                    1... 2.70
                    2... 1.57
                    3... 1.07
                    4... 0.69
                    5... 0.48

                    cu un final gear ratio de 4.6


                    acum daca ne uitam la mercedes E350 care e cel mai apropiat ca marime si putere dar mai slaba la greutate
                    1... 4.377
                    2... 2.859
                    3... 1.921
                    4... 1.368
                    5... 1.000
                    6... 0.820
                    7... 0.728

                    si final gear ratio cu 3.27

                    daca RL ar fi avut 6 viteze dar doar sa fi adaugat una in plus la treatpa 1 cu o ratio de peste 3 sa zicem 3.6-3.8 si un final gear ratio mai mic de 4, in jur de 3.6 ar fi fost mult mai rapida si nu ar trebui un V8 asa cum cere multa lume.
                    honda x 5
                    "W" stands for Wrong
                    Amerika ist Wunderbar

                    Comment


                    • si o comparatie de performanta intre RL si E350.

                      evident viteza max de pe grafic este teoretica. dar la primele 4 trepte e interesant ce se intimpla. Nu am putut pune si a saptea treapta de la E350, dar nu avea rost oricum.

                      La RL ii trebuie mai mult efort sa ajunga la o viteza mai mare, mai ales in treapta a doua. Au compensat cu un final gear ratio mai mare pt treptele lungi pe care le are. Deci trebuie turata bine sa ajunga la viteza mazima pt treapta respectiva.

                      La civicul meu pot sa trec de 100 km/h in treapta a doua dar pina ajung acolo altul ma poate face cu o altfel de cutie de viteze. Ii ia totusi ceva timp la motor sa traga masina intro treapta lunga.
                      Daca va imaginati cum trage motorul masina in prima treapta ( cu violenta) apoi se mai domoleste in celelalte trepte asa se intimpla cu RL. E ca si cum ii lipseste prima treapta si pleaca lent in a doua.

                      Deci nu ii trebuie un V8, ci doar o cutie de viteze mai rezonabila (6-7 trepte).


                      http://www.fatboyraceworks.com/gears...raph&Compare=1
                      honda x 5
                      "W" stands for Wrong
                      Amerika ist Wunderbar

                      Comment


                      • cam asa ceva mias dori eu de la RL:

                        Click aici

                        la varianta originala se pare ca motorul cade sub activitatea de la vtec scazindui RPM asa de mult deci pierde din putere.
                        Avind rapoartele la pinioane mai apropiate se poate mentine motorul la RPM relativ mare in zona de VTEC deci tragind avantaj mai mare ne subturind motorul.


                        sau asta pentru ca o ti intro singura treapta in zona de vtec la viteza cea mai folosita pe autostrada, intre 100 km/h si 145, deci tomai buna pt depasiri. varianta asta pastreaza multe caracteristici de la cutia originala.

                        Click aici

                        Nenea Honda, ma auzi????
                        honda x 5
                        "W" stands for Wrong
                        Amerika ist Wunderbar

                        Comment


                        • asta e in comparatie cu RSX-S cum ar trebui in viziunea mea sa fie cutia pe RL.
                          la CTR si RSX-S cutia nu prea rea.

                          Comparatie
                          honda x 5
                          "W" stands for Wrong
                          Amerika ist Wunderbar

                          Comment


                          • pt cei interesati in cum se comporta fata de concurenta uitativa la urmatorul clip.

                            http://www.hondafan.ro/phpBB2/viewto...?p=12030#12030
                            honda x 5
                            "W" stands for Wrong
                            Amerika ist Wunderbar

                            Comment


                            • pai a iesit cam sifonata din testul asta...7s mai slab ca un 530i????
                              Honda Accord 2.0i Sport

                              Comment


                              • purcica grasuta si suspensie cam moale. ma asteptam sa bage pedala in fund la curbe ala, dar....
                                honda x 5
                                "W" stands for Wrong
                                Amerika ist Wunderbar

                                Comment

                                Working...
                                X