HONDA LEGEND

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    citeam pe undeva ca acura tl (sau cum se numeste honda legend-ul in state) are probleme la vanzarea pe piata americana. Ziceau ceva acolo de preturile prea mari si faptul ca nu au o motorizare puternica (parca v8). Stie cineva mai multe?

    Comment


    • #47
      Nu stiu ce-ai citit tu, dar in ceea ce scrii tu aici, faci o confuzie imensa:
      Honda Legend nu e Acura TL de pe piata nord-americana ci Acura RL.
      TL-ul se vinde in draci, e si normal, doar e si mai ieftin, RL-ul la peste 50.000$ merge mult mai bine ca predecesorul sau la inceput de drum, dar cele 1.500buc. (in medie) vandute pe luna, sunt considerate ok.
      TL-ul e model exclusiv pe piata lor!
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • #48
        Dupa cum se vede din galeria de poze a Salonului Auto de la Geneva si de data asta (!!!) :twisted: ops: masina sta inchisa si ferita de parca ar fi un OZN.
        Nesimtire curata si presimt ca va fi imposibil sa nu evit o cearta pe acolo pe tema asta. [-X :ctf: :minigun: :snipe: :ctf2:
        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

        Comment


        • #49
          De cearta n-am avut parte, de la prima rugaminte 2 dintre studentii ce lucrau la standul Honda au fost atat de amabili si m-au invitat in masina, chiar daca ea intr-adevar nu era disponibila publicului larg. A trebuit sa fiu foarte rapid, ceea ce am si fost pentru a nu crea vreo confuzie printre oameni si parca sunt si mai indragostit de masina acum.
          Am si pozele corespunzatoare dar vor trebui puse pe un server neutru, acum dupa ce adminul (cu al sau spatiu disponibil) ne.a parasit definitiv.
          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

          Comment


          • #50
            Ce inseamna ca ne-a parasit definitiv adminu???? (
            There is always one bug left. This is not right.
            Honda CR-V 2006 2.0i

            Comment


            • #51
              Inseamna ca intre mine si el, privat, au existat niste altercatii (fiecare cu partea lui de vina) care au adus la sfarsitul prieteniei noastre si deci implicit la activitatea sa aici pe forum. :roll:
              Dar cum pe lumea asta nimeni nu e neinlocuibil s-a si gasit urmasul! :wink:
              In curand vom intra in santier si apoi ne vom relua activitatea cotidiana.
              Alte intrebari, pe PM va rog!
              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

              Comment


              • #52
                se stie cam la ce preturi va ajunge honda legend in europa? Sorry daca s-a mai discutat.. Banuiesc ca va fi impovarat si acest model de taxe, dar totusi, mi-e imi place la nebunie acest model (din ce am vazut in poze), la categoria asta doar vechiul s8 ii mai poate sta in fata. Se risca careva la o comparatie de preturi?

                Comment


                • #53
                  :lol: Deci, Udo, dupa cum vezi, si altii tind sa compare Legend cu clasa lui A8, nu numai eu. Aphophis, Hondatu zicea ceva de 45-50k euro pret Germania. Ceea ce, zic eu, nu-i mult deloc, avand in vedere cu ce se anunta ca va veni in standard.

                  Comment


                  • #54
                    mai.. tinand seama ca va veni cu ceva dotari, ca are design-ula la interior si exterior de ma innebuneste nu e mult. Si ai si o oaresce doza de exclusivitate. Nu sunt un mare fan honda, insa masina asta imi place. Ferice ala de si-o cumpara. Apropo.. daca si-o cumpara careva de pe forum :twisted: imi permite si mie o plimbarica(in dreapta... nu cer mai mult) cu minunea asta?

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by Bogdan_16v
                      :lol: Deci, Udo, dupa cum vezi, si altii tind sa compare Legend cu clasa lui A8, nu numai eu. Aphophis, Hondatu zicea ceva de 45-50k euro pret Germania. Ceea ce, zic eu, nu-i mult deloc, avand in vedere cu ce se anunta ca va veni in standard.
                      nu prea merge comparatia cu A8/serie7/S klasse/ Lexus LS. motivul este nivelul de preturi care pentru germane incep peste 60K ( chiar si Lexus LS incepe la 56k si se duce cu optionale spre 80K).

                      al doilea este de dimensiuni ( ampatament, lungime, volum interior).

                      dar in comparo-urile americane Legend/RL sta super-bine:

                      C&D uitandu-se la sedane medii de lux de pana in 50K plaseaza RL pe locul 2 in urma Infiniti M45 ( dotat cu V8 de 4.5l). pentru a se incadra in limita de pret BMW a fost prezent cu 530 ( I6 de 3.0l) iar Mercedes cu E350. Audi a venit cu A6 V8 de 4.2l.

                      http://www.caranddriver.com/article....&page_number=1

                      in testul de sedane medii de lux AWD al Edmunds.com ( motorizari numai V6) RL iese pe locul1, urmat de Audi A6 3.2FSI si Infiniti M35x.

                      http://www.edmunds.com/insideline/do...5/pageId=64900

                      kudos in acest segment si pentru Infiniti M o masina care e un teuton killer in multe teste comparative. In clasamentul ConsumerReports in clasa medie de lux M35 este de asemenea pe primul loc...

                      Honda are nevoie de un V8 pe Legend ( vreo 400CP :P ) si de AWD pe TL. aceste 2 aditii cred ca ar aduce multe vanzari ( cel putin aici peste ocean) cat si prestigiul unei reputatii solide de marca de lux care abordeaza competitia cu 3 mari germani fara complexe.

                      introducerea si a sistemului hibrid pe aceste 2 modele de top ale Acura ar trebui sa constituie un alt punct de onoare pentru Honda avand in vedere ca Lexus a anuntat hibrizi ( singurele disponibile sunt Lexus RX - SUV crossover mediu- si GS dar si celelalte vor urma).

                      De asemenea nu cred ca ar fi o idee rea ca TL-ul sa fie introdus si in Europa. masina in versiune manuala sta bine in picioare in fata serie 3 sau A4 si poate fi introdusa la un pret sub 40K euro pe piata europeana. este clar un show-case de excelenta tehnica al Honda. personal cred ca TL ( care in editiile trecute sub numele de Honda Vigor a fost comercializat si in Japonia si in Europa).

                      din nou ma iau remuscarile ca nu am luat TL ci A3
                      ex Civic mk.7 EX sedan 2002, 1.7VTEC
                      ex Acura TL 2006, 3.2 V6 SOHC VTEC
                      Civic Si sedan 2007, 2.0 DOHC iVTEC
                      Acura MDX 2011, 3.7 V6 SOHC VTEC

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by Delphi
                        Mie mi se pare mai frumos designul la Acura decat la Acordul european. Mi se pare mie, sau are aerul general al masinilor americane?
                        Acura TSX are designul japonezo-european al Accordului.

                        Acura TL este proiectata ( asa cum spunea si Udo ) alaturi de Accordul american de Honda of America si facuta exclusiv in Ohio.

                        RL/Legend este tot o creatie japoneza, desi designul aduce f. mult cu cel al TL-ului ( in special fata). dealtfel Legend-ul este numai marginal mai mare decat TL-ul, dimensiunile sale tradand originea non-americana a proiectului ...
                        ex Civic mk.7 EX sedan 2002, 1.7VTEC
                        ex Acura TL 2006, 3.2 V6 SOHC VTEC
                        Civic Si sedan 2007, 2.0 DOHC iVTEC
                        Acura MDX 2011, 3.7 V6 SOHC VTEC

                        Comment


                        • #57
                          intro masura mai restrinsa decit marcile europene, honda pastreaza designul de marca la diferite modele. De aceea se pot observa asemanari de design intre TSX/Accord UE. TL si RL/Legend, si mai de curind noul Civic (mai mult modelul american decit cel european).

                          Toata lumea plinge din doua motive asupra lui RL/Legend.
                          Lipsa unui V8 demn de marca Honda, si pretul mare.
                          Incapatinarea firmei Honda de a educa publicul in privinta motoarelor daunat imaginea la RL/Legend. Vinzarile o spun cu voce tare.
                          Sau zgircit la o transmisie invechita, in loc sa puna ceva cu cel putin 6 viteze la un V6 si asemenea greutate.
                          Defapt expertii auto si criticii se leaga tot timpul de cutia de viteze de pe RL nu necesar de V6 pe care il are. Cutia este foarte inceata facuta pentru mers in linie dreapta nu cum a fost facuta masina pentru un stil dinamic.
                          V8 ar aduce o imagine imbunatita marcii si ar da la o parte majoritatea plingerilor clientilor despre aceasta masina ca ar fi puturoasa.
                          Motorul J35 este si el de generatie veche si ar fi trebuit sa aibe DOHC cu i-VTEC. Nu are. Greutatea masinii si sistemul AWD obliga o putere mare a motorului pe care J35 nu o poate satisface.
                          Un alt compromis posibil ar fi fost un model de baza cu V6 si RWD apoi ca optiune V8 si AWD, dar nu ai cu cine sa discuti.
                          Infiniti M a iesit in totdeauna in fata lui RL cu toate ca nu este deloc revolutionar din punct de vedere tehnologic. Ceeace din nou ne spune ca sistemele bine puse la punct si dovedite de timp vor premia tot timpul. Putere de V8 si dinamica de cindus, fata de o furtuna de electronice si sistem de propulsie imbatrinit din punct de vedere tehnologic.
                          Sa mai vorbim si de preturile la M35/45?
                          Lexus GS300/430 se vinde mult mai bine decit RL. 300 avind putere mai mica si motor mai mic dar este mult mai usoara si mult mai agila. Are si un intreg alfabet de tehnologie inclusa.
                          Mercedes E350 se vinde mult mai mult si el. Nu ca ar fi superior lui RL. Are defapt putere mai mica, dar are 7 viteze care storc ultima picatura de putere din acel motor. Dealerele vind E la preturi excelente. Sub pretul lui RL.
                          honda x 5
                          "W" stands for Wrong
                          Amerika ist Wunderbar

                          Comment


                          • #58
                            E klasse se vinde intr-adevar mai bine, dar e o masina consacrata, un status-symbol bine stabilit. Mercedes ofera si o varianta V8 si AWD optional chiar si dieselul lor de 3.2l care este f. reusit si, pana una alta cel mai bun diesel disponibil in USA pe vreun turism ( pacat numai ca e asa de scump).

                            insa, dotat similar cu RL, E350 este peste 55k, in timp ce RL fully loaded e sub 53k ( dupa Edmunds se pare ca il poti lua chiar cu 51-52K).

                            Daca RL ar avea mai multe configuratii disponibile si acel V8 ar putea fi o alternativa pe picior de egalitate. O alta chestie e ca intre 35K (pretul unui TL fully loaded) si 53k (pretul RL) Honda nu ofera nimic. aici e unde AWD pe TL si un RWD RL cu pret sub varainata AWD si-ar gasi locul. si prob ca macar 2-3 pachete optionale ar oferi si flexibilitatea dorita de multi cumparatori la acest nivel de preturi.
                            ex Civic mk.7 EX sedan 2002, 1.7VTEC
                            ex Acura TL 2006, 3.2 V6 SOHC VTEC
                            Civic Si sedan 2007, 2.0 DOHC iVTEC
                            Acura MDX 2011, 3.7 V6 SOHC VTEC

                            Comment


                            • #59
                              dar ce zici daca ai cumpara un E350 nou nout cu 0 mile la bord si cu avantgarde, airmatic suspension, panoramic roof, sport package, Navi, HID headlights si nu mai stiu ce altceva, la un pret de 51000 out the door? Adica cu taxe cu si inregistrare platite in pretul ala. Ai lua acel E350 in loc de RL?
                              Ceeace nu sti tu e ca MB ofera niste discounturi uriase, si Honda nici pe deaproape. Honda e cea mai javra marca pe piata NA nu ofera discount, nu ofera rate mici de dobinda, nimic.
                              honda x 5
                              "W" stands for Wrong
                              Amerika ist Wunderbar

                              Comment


                              • #60
                                good to know... maybe my next car will be a Mercedes :lol:

                                cam asa m-am procopsit si eu cu A3-ul... moaca de dealer Acura din Indie la care m-am interesat sa cumpar un TL nici macar nu s-a stressat sa imi aranjeze un test-drive cu un TL manual.
                                ex Civic mk.7 EX sedan 2002, 1.7VTEC
                                ex Acura TL 2006, 3.2 V6 SOHC VTEC
                                Civic Si sedan 2007, 2.0 DOHC iVTEC
                                Acura MDX 2011, 3.7 V6 SOHC VTEC

                                Comment

                                Working...
                                X