Dealer Acura in Romania

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Ok, un mic update...

    Site-urile vor suferi o schimbare majora care se va concretiza in maxim 3-4 saptamani.

    Acura.com.ro isi va inceta activitatea sa curenta (de-asta nici nu a mai fost upgradat) si, in functie de cum merg lucurile, planul este sa apara intr-o alta forma...surpriza si, sper eu, cu mult mai utila.

    Selectmotors.ro va fi site-ul principal, sub o forma finala completa, bineinteles, insa oferta va fi mult mai diversificata.

    Bineinteles, Acura ramane cap de lista, showroomul va fi dedicat exclusiv Acura in continuare, dar cum piata dicteaza si noi trebuie sa crestem cat mai bine ca sa ne putem ocupa de Acura asa cum trebuie, avem nevoie de diversificare.

    Astfel, eu deja lucrez impreuna cu cei care se ocupa de site la toate acestea si pana la sf anului avem cam tot ce ne trebuie.

    Ofertele de Honda USA vor fi cam printre ultimele la care vom lucra, pt ca vrem sa vedem pe ce punem accentul ca si modele si promovare. Vrem sa completam "golurile" care lipsesc in oferta europeana generala, nu sa facem concurenta "post pe post".

    De altfel, ideea principala este sa aducem la dispozitia doritorilor de Honda o completare fireasca a line-up-ului, ca acestia sa aiba de unde alege, iar marca sa fie reprezentata la nivelul pe care il merita.

    Pentru ca, nu-i asa, imaginea unei marci cu un inceput nou pe piata romaneasca conteaza cel mai mult, iar completarea line-up-ului actual cu modele globale Honda si cu marca premium Acura nu poate decat sa aduca beneficii in primul rand celor care se ocupa oficial de aceasta marca.

    Este o viziune care, din pacate, nu-si gaseste loc in mintile inguste ale unor persoane.

    Comment


    • #47
      Saru' mana
      Ce parere ai de DVD?
      Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
      ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

      Comment


      • #48
        offtopic: foarte bun, multumesc mult.

        Comment


        • #49
          Originally posted by BogdanCTR View Post
          Acura.com.ro isi va inceta activitatea sa curenta (de-asta nici nu a mai fost upgradat) si, in functie de cum merg lucurile, planul este sa apara intr-o alta forma...surpriza si, sper eu, cu mult mai utila.

          Selectmotors.ro va fi site-ul principal, sub o forma finala completa, bineinteles, insa oferta va fi mult mai diversificata.

          Bineinteles, Acura ramane cap de lista, showroomul va fi dedicat exclusiv Acura in continuare, dar cum piata dicteaza si noi trebuie sa crestem cat mai bine ca sa ne putem ocupa de Acura asa cum trebuie, avem nevoie de diversificare.
          trebuie sa zic ca eu sunt foarte mirat de faptul ca nu sunteti peste cap de comenzi de Acura... cand am facut noi comanda si am analizat piata am ajuns la concluzia ca RDX-ul are pe segmentul lui cel mai bun raport pret/calitate.

          Nu vreau sa imi bag nasul aiurea dar ma gandesc ca marca ar trebui promovata ca si brand premium; deocamdata, cei care stiu ce este Acura sunt cei de la care primiti comenzi. Dar cei cu bani, care nu stiu ce este Acura, se vor mira de noul model "SangYong" RDX, si vor cumpara "noul" BMW etc

          Teoretic aveti si avantajul de a fi primii autorizati sa vindeti Acura la noi si eu zic ca pana acum faceti treaba buna.
          '08 Acura RDX

          Comment


          • #50
            Ehe, Bogdane, piata romaneasca e atat de imprevizibila pe unele aspecte, si atat de previzibila pe altele, incat uneori innebunesti facandu-ti planuri pe care le credeai infailibile si vazand cu disperare ca ti se duc pe apa Sambetei.
            Acura are nevoie de o reprezentare masiva, cu mult mai puternica chiar decat ce ofera Honda acum. Si o publicitate agresiva are nevoie de o prezenta oficiala si muuuulti, foarte multi bani bagati in marketing. Asta pentru ca 95% din romani cumpara bazandu-se exclusiv pe marketing si pe imagine.
            Noi nu suntem reprezentanti oficiali, din pacate, desi s-au facut eforturi pe ideea asta, dar cu politica incalcita de produse a Honda nu te intelegi. Suntem doar un grup de pasionati care credem in marca asta, iar caracterul de dealer autorizat cu care a inceput a fost eliminat odata cu venirea mea.
            Pe de o parte, inteleg politica marcii Honda si o consider inteligenta financiar, dar sa ma bata D-zeu daca o inteleg la Acura: desi marca este in mare dificultate ca si vanzari de la sfarsitul anilor '90 in State datorita lipsei de investitie in imagine si in noi platforme pentru diversificarea gamei, fiind practic o gaura constanta in bugetul Honda, totusi refuza categoric sa intre pe piete de genul celor est-europene, care ar fi un excelent debuseu pentru aduce cat de cat marca pe linia de plutire pana o aseaza la nivelul pe care il merita. Vad ca de-abia acum au cam inceput sa priceapa si vor sa intre in Rusia, dar cam tarziu in conjunctura actuala mondiala, care sunt convins ca va lasa urme adanci in obiceiul consumatorilor.
            Mai mult, desi noi suntem cat se poate de deschisi si cu dorinta de cooperare, cei care se ocupa de marca Honda in Romania, intr-un exces de zel prostesc determinat de o teama absolut nejustificata, cauta cu orice pret sa puna bete in roate demersului, ajungand chiar la formulari aberante de genul "Acura nu este Honda!" . Pai scuza-ma, cum poti face o treaba buna, cand dai de chestii de genul asta? Nu-ti vine sa le dai cu bata in cap?
            Eu, unul, am cam ajuns sa fiu satul de toate porcariile din segmentul asta auto si ma gandesc la investitie alternativa in domeniul turismului in viitorul apropiat, asa, ceva modest de inceput. Deocamdata, prin toate mijloacele pe care le avem acum la indemana, incercam sa facem cat se poate. Eu, unul, in naivitatea mea, cred inca in Acura si in suportul Honda fata de marca asta. E pacat sa ai o marca premium si sa nu te folosesti de ea.

            Comment


            • #51
              de ce nu iei legatura, direct, cu cei din Japonia ???
              poate te asculta

              PS - daca vrea cineva, poate deveni "dealer" Acura in Iasi, Bacau, TM, etc, colaborand cu voi? Sa cumpere "franciza", ceva de genul asta.... Multumesc !
              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

              Comment


              • #52
                Nu exista Acura in Japonia si, dupa cum am zis, nu exista un om de legatura la Acura pt a discuta aspectul extinderii retelei in Europa. Cu rusii s-a discutat la alt nivel.
                Vom discuta si aspectul retelei dupa ce vom vedea ca marca devine rentabila.

                Comment


                • #53
                  E o vorba romaneasca: Cand esti prost, esti prost si la pomana! Tipic pentru business romanesc! Pai daca ai cele doua marci la un loc, Honda si Accura, e plus valoare pentru toti cei care le vand! Se trag in sus una pe alta! Mai ales ca noi romanii empatizam foarte tare cu genul american!

                  Musti mult si din segmentul german premium si din japonez premium! Ca marketing si comunicare ... pana acum egal zero! Stiti de ce vand cei care vand? Pentru ca vorbesc despre ce vand! Comunica! Vremea arogantei japoneze a apus demult! Astazi vinzi daca spui de ce esti bun! Si, Slava Domnului!, chiar ai cu ce!!!

                  Pana una alta sunt multumit ca merg cu o masina destul de rara si care starneste mult curiozitatea pe sosele! Si care pe mine ma satisface pe deplin! Aleluia!!!
                  Ce este TOTUL? Nimic... Dar NIMICUL?... Totul este!... Pentru ca din Nimic se naste Totul!...
                  ... mi s-a parut interesant, d-aia am si scris-o aici...

                  www.astrocafe.ro! Aruncati o privire acolo! S-ar putea sa va inspire!

                  Comment


                  • #54
                    Scuze, nu am fost prea explicit............... cu HMC , poate te asculta ei
                    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                    Comment


                    • #55
                      Legat de "simbioza" dintre Honda si Acura la noi, aveti idee cum procedeaza Infiniti sau Lexus cu firmele lor "mama"? Din ce vad eu pe strazi sunt foarte foarte multe masini vandute (mai ales Infiniti), chiar daca au un pret mai mare decat practicati voi pentru Acura. Poate merita aruncat un ochi la ce fel de promovare si-au facut ei, pentru ca de Infiniti nu cred ca auzise multa lume cand au calcat primele granitele noastre.

                      Oameni batuti in cap veti gasi cu singuranta mai multi decat cei luminati, iar in business-ul vostru sunt destul concurenti oricum. Parerea mea e ca Acura e asul vostru din maneca, putini promoveaza marca asta.
                      '08 Acura RDX

                      Comment


                      • #56
                        saptamana viitoare vom livra primul Nissan GT-R din Romania!

                        La sfarsit de septembrie, intr-o vineri seara, pe A1, chiar pe podul ce traverseaza soseaua de centura a Bucurestiului, m-a depasit ceva deschis la culoare (crem, bej ?)care crosheta dezinvolt pe toate cele 3 benzi, la mult peste 120 km/h (sigur, pentru ca atita aveam eu). Nu l-am remarcat in retrovizoare, desi sunt genul care chiar exagerez cu urmaritul a ceea ce se intampla in spatele meu, dar nici macar atita cit l-am avut in fata mea tot n-am putut sa-l recunosc !!!!!!!! Ati lansat cumva UFO-ul GTR pe asfalt ?

                        Comment


                        • #57
                          da, s-a livrat unul ,mai urmeaza parca 3
                          Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                          ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                          Comment


                          • #58
                            WOW !!!!
                            "Nalucile" isi vor pastra anonimatul ? Ma refer la posibilitatea implinirii promisiunii lui Bogdan referitoare la ... poze . Cele 4 discuri stralucitoare ale stopurilor le mai am si-acum in fata ochilor - si-au trecut de atunci 3 saptamani - si, sincer, in conditiile de trafic dambovitean, nici nu cred ca vom avea ocazia sa putem remarca si altceva dintr-un GTR aflat in miscare.
                            Pe cel care in vara se "dadea" prin Pta Victoriei intr-un Porsche GT nu l-am invidiat...
                            Pe cei ce-si vintura Lambo-urile cite 500 de metri pe Dorobanti chiar ii compatimesc, dar cei 4(?) actuali sau viitori posesori de GTR-uri fac parte dintre "cei ALESI" ! Cinste lor!

                            Comment


                            • #59
                              Masina e de mult timp pe sosea, face victime cat curpinde.
                              3 sunt pe drum, una o bagam in showroom, una si-a gasit deja client si cealalta e in tratative.

                              Tokyo, HMC stie un singur lucru: Acura nu este dipsonibila oficial pt Europa. Punct.

                              Infiniti s-au vandut multe odata cu aparitia lui FX, de fapt primul SUV coupe (X6 doar a copiat conceptul). Desi este, dupa parerea mea, o ietinitura kitchoasa mai ales pe interior, in total contrast cu exteriorul, masina prinde bine din cauza prezentei de foarte mult timp pe piata si a fortei financiare a celor care l-au adus, in special DOM.
                              Lexus a venit odata cu ok-ul de la Toyota privind caracterul oficial al marcii, iar inainte de asta notorietatea marcii a avut in spate caracterul de lux si buna calitate a masinilor. Este, fara indoiala, adevaratul competitor de lux pt M Bezn si BMW si singurul care le poate depasi pe anumite aspecte.
                              Acura este, in prezent, o marca premium cu tenta de lux. Refuzul categoric al Honda de a diversifica gama de motorizari si cu un V8, precum si conceptul platformei FWD asemanator Honda cu care au intretinut si Acura au fost doar 2 din motivele pt care nu se bucura inca de succesul asteptat. Acura are 2 mari atuuri in fata competitorilor: pretul comparativ cu calitatea/dotari/performante, precum si grija bine cunoscuta a Honda pentru detalii, finisari si dinamica, chiar limitata de caracterul FWD al sasiului.
                              Cu o apropiata diversificare a gamei cu o platforma RWD/AWD si o gama de motoare suficienta, ei spera ca 2009-2010 sa-i prinda pe un spectru pozitiv. Vom vedea.

                              Comment


                              • #60
                                Dealerul Select Motors isi inceteaza activitatea din data de 2 martie 2009.

                                De 1 saptamana, eu nu mai lucrez la aceasta firma.

                                Prin urmare, puteti cumpara Acura doar de la dealerii care aduc de obicei masini din State.

                                Motivele sunt de prisos, dar si lesne de inteles in acelasi timp. Nu mai vb de efortul importatorului H de a bloca orice initiativa in acest domeniu. Le multumesc calduros cu aceasta cale si le doresc mult succes in atingerea unui target realist, conform adevaratei lor "competente" (de genul celui fabulos ca si anul trecut) si depasirea situatiei de criza cu o politica de marketing coerenta, nu cu fluctuarea preturilor mai ceva ca la bursa. Pacat ca asemenea specimene isi bat joc de numele Honda. In fine, asta e viata...

                                Cat despre mine, ma retrag definitiv din domeniul auto. Mi-am cautat de lucru prin alte domenii, am si gasit ceva (cu greu ce-i drept, si criza m-a afectat destul de rau si pe mine) ce nu are legatura deloc cu automobilele. Nici n-o sa mai vreau sa am de a face VREODATA cu acest domeniu dpdvd profesional. Prea multe magarii se intampla si de o parte si de alta a "mesei".

                                Desi am vb deja cu Udo legat de forum, inca nu sunt sigur daca o sa mai am ocazia sa ma ocup de vreo organizare sau intretinere. Sapamana aceasta plec din tara o perioada scurta pentru a incerca sa intru pe fagas in noul domeniu in care voi activa. La revenire, in martie o sa vad ce voi face.

                                Va doresc mult succes tuturor in ceea ce faceti si sa treceti usor de criza.

                                Comment

                                Working...
                                X