Drum Budapesta Viena

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Am zis-o mai mult ca o ironie.
    Stiu ca astia de-si pun femeile sa se mascheze, n-au treaba cu alcoolul, ci doar cu praf-urile...in special de pusca.
    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

    Comment


    • #32
      Austria introduce controale temporare si la frontierele cu Italia, Slovenia si Slovacia, dupa cele de la granita cu Ungaria: http://www.hotnews.ro/stiri-internat...ta-ungaria.htm
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #33
        Pana in Budapesta nu am intampinat nicio problema de niciun fel. E liniste, habar nu am daca e la fel si in restul orasului.
        Dar... am o problema cu masina. In mers scoate un zgomot destul de puternic, la rotirea rotilor (am mers cativa kilometri pe un drum presarat cu pietre - drum in constructie). Ma gandesc ca a intrat o piatra la una din roti. Partea proasta e ca reprezentantele Honda sunt inchise sambata. Morcovul e cat China...

        Comment


        • #34
          Poate au intrat la frane ceva pietre sau nisip. Dă înainte și înapoi câțiva metri, trebuie să iasă. Eventual pui frână bruscă și mergând înainte și înapoi.
          Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


          Comment


          • #35
            Multumesc, cci!
            Facut cum ai zis si nu mai zice nimic. Sunt indatorat fata de tine.

            Comment


            • #36
              Cu plăcere, ma bucur ca te-am putut ajuta! Drum bun!
              Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


              Comment


              • #37
                Multumesc frumos!

                Comment


                • #38
                  drum bun si mai asteptam vesti!

                  Comment


                  • #39
                    Multumesc, Laur!
                    Am ajuns astazi in Dresda, am trecut in Slovacia prin apropierea granitei Ungariei cu Austria. Nu m-a controlat nimeni, nu am vazut imigranti, nici macar urme d-ale lor. De abia la prima benzinarie din Slovacia am vazut niste indivizi ceva mai bruneti, insa cum masina cu care erau avea numere locale, am conchis ca sunt tiganezi de-ai lor.
                    In Cehia am vazut iar niste brunetei intr-o masina de Bulgaria. La granita dintre Cehia si Slovacia nimeni nu m-a oprit. In paranteza fie spus, autostrada Brno-Praga nu a fost terminata nici acum, pe portiuni mari am mers cu maxim 80 km/h. Soferii cehi au aceleasi aptitudini si "calitati" cu cei romani.
                    La granita Cehiei cu Germania m-a intampinat un domn asezat langa o masina a politiei, traficul era gatuit ca sa nu poata trece decat o masina, i-am intins actele, mi-a zambit si a spus ceva in germana cum ca totul ar fi ok.
                    De abia am ajuns in Dresda si am vazut mai multe exemplare mai inchise la culoare. Foarte dificil sa-mi dau seama ce limba vorbeau. Unii marsaluiau pur si simplu prin oras, altii stateau si te dezbracau din priviri. Poate am avut eu ghinion, fiind cazat undeva in apropiere de gara.
                    Revin cu informatii.

                    Comment


                    • #40
                      Drum bun in continuare!
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #41
                        Drum bun!
                        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                        My cars:

                        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                        Comment


                        • #42
                          Va multumesc mult!
                          Am vazut azi imigranti, cred. Cei mai multi sunt tineri si - fara nicio exagerare - nespalati. Umbla in grupuri de cate 3-4. Am auzit pe unii vorbind sau cantand tare. Numarul de turisti a scazut simtitor fata de anii trecuti. Inclin sa cred ca Germania a gresit cu primirea lor.
                          Poate ma grabesc cu concluziile...

                          Comment


                          • #43
                            E o mica diferenta intre imigrant si refugiati.

                            Atrag atentia ca sa nu se foloseasca termeni defaimatori (la adresa unor useri, oameni sau natiuni), sa nu derapam in geopolitica si xenofobism.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              Ticker, te-as invita la fata locului sa faci distinctiile terminologice in vivo, sa vedem cam pe unde sferele si continuturile celor doua notiuni coincid.
                              Xenofobist (sic!) nu prea are rost sa fiu atat timp cat eu insumi sunt in strainatate ,
                              Ca nu-mi plac baietii astia maro, nu inseamna ca sunt rasist. Sunt asiatici pe aici care se comporta foarte civilizat si-i privesc cu toata simpatia. Ca astia maro nu se spala si, implicit, put si ca se trezesc cantand in gura mare imnuri nemaiauzite pe langa Semperoper, e o alta treaba si reprezinta un bun motiv sa-i jignesc in toate felurile pentru ca in lumea occidentala astfel de comportamente sunt asociate lipsei de educatie.
                              Political correctness-ul e o boala grea care risca sa distruga cultura occidentala si ar fi tare bine sa nu ne infectam cu virusul ei.
                              Cred ca nu vrei sa auzi ce parere am despre cat de salutara a fost politica lui V. Orban in problema refugiatilor...

                              Comment


                              • #45
                                teoretic refugiatii mai sunt definiti de ceva: faptul ca se relocheaza pe o arie geografica riverana locului pe care sunt fortati sa il paraseasca; daca se indeparteaza prea mult devin imigranti; sa fii dezradacinat de un eveninent care iti ameninta viata si sa fugi de el in cea mai apropiata zona unde viata nu iti mai e amenintata (in speranta ca te vei intoarce la un moment dat) e una; sa alegi tara care ti se pare ca iti ofera cele mai bune perspective pentru a-ti reconstrui viata acolo (desi perfect explicabil la nivel uman) e usor altceva

                                political corectness-ul isi are logica lui chiar daca acum a fost dus la niste manifestari ilare (in special de catre americani)
                                "Ethics. That's always so inconvenient."
                                Cal Lightman

                                Comment

                                Working...
                                X