Traficul din alte tari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Am ajuns eu. E normal. Nu cred că vei simți diferența față de București. Dacă vrei extreme încearcă Turcia.

    Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
    Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

    Comment


    • #47
      Delphi eu am CU2 cu volan pe stanga si conduc pe partea stanga. Asta e unul din motivele pentru care nu schimb masina, nu ma pot obisnui (la modul de sportivitate/confort) cu volan pe dreapta (nu are importanta pe ce parte conduc, conteaza sa ma simt ok la volan, sa pot aproxima distantele cu acuratete).
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • #48
        Originally posted by Punk View Post
        Am ajuns eu. E normal. Nu cred că vei simți diferența față de București. Dacă vrei extreme încearcă Turcia.

        Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
        Incerca China, India daca se vor extreme.

        Ca si info ca tot m-am intors. In Korea de Sud, se circula ok, parca cu prea multa frica, dar e ok.
        In China, e haos total, claxoanele sunt la ordinea zilei, reguli de circulatie nu prea se respecta, iar scuterele sunt moarte curata, n-au treaba cu traficul si cu nici o lege. De la mers cu lumini stinse noaptea pana la neacordare de prioritate in nici o situație. Cine spune ca spune ca in EU se circula prost
        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

        Comment


        • #49
          Originally posted by bekxy View Post
          Pe la Milano a ajuns careva la volan? E aşa rău cum se zice pe net, chiar şi pentru un şofer de Bucureşti?
          la ce anume te referi ca nu inteleg (nu citesc netu )?
          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

          … Jazz do it ...

          Comment


          • #50
            Originally posted by ady_uaic View Post
            Delphi eu am CU2 cu volan pe stanga si conduc pe partea stanga. Asta e unul din motivele pentru care nu schimb masina, nu ma pot obisnui (la modul de sportivitate/confort) cu volan pe dreapta (nu are importanta pe ce parte conduc, conteaza sa ma simt ok la volan, sa pot aproxima distantele cu acuratete).
            Eu nu inteleg cum vezi tu ce vine din fata daca vrei sa depasesti pe un drum cu cate o banda pe sens si nu ai copilot.

            @InjectoR: cred ca vrea sa intrebe daca la Milano esti jefuit pe strada, ti se fura bagajele in gara, daca sunt atacuri teroriste si daca iti trag teapa la taxi si la restaurant.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #51
              Originally posted by InjectoR View Post
              la ce anume te referi ca nu inteleg (nu citesc netu )?

              Ăăăă... de fapt mă refeream la Napoli : ))) O să ajung în primăvară şi mă gândeam să închiriez o maşină.
              Nu ştiu de ce am scris Milano, eram obosit.

              Şi mă refer la chestii de tipul ăsta:
              '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

              Comment


              • #52
                Eu n-am condus în Napoli dar e haos total. N-are nimeni nicio treabă cu semnele de circulație, culoarea semaforului, etc. Regula de bază este: te ferești de cei mai mari ca tine
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #53
                  Dar în afara oraşului, la Herculane, Pompei etc.? Oricum nu voi sta în Napoli, probabil în Pompei sau alt orăşel din zonă, iar Napoli îl voi face probabil într-o zi, cu transportul în comun. Dar aş închiria maşină pentru împrejurimi, sunt multe de văzut şi cu maşina mi-ar fi mai comod.
                  '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                  Comment


                  • #54
                    Delphi de obicei nu prea au drumuri drepte astia, si e imposibil intr-o mica curba (oricat de mica ar fi) sa nu vezi in fata. Oricum, depasirea aici e aproape "ilegala" ), dupa ce depasesti toti te flashuiesc ca te considera un pic dezaxat sa faci asta. Mai mult de-atat, de asta am si luat CU2, sa nu ma rog de ea intr-o depasire daca am prins culoar. Mai vezi prin luneta celui din fata, variante sunt, depinde cat de creativ/spontan esti.
                    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                    Comment


                    • #55
                      Aha, deci concluzia este ca nu depasesti.
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by bekxy View Post
                        Pe la Milano a ajuns careva la volan? E aşa rău cum se zice pe net, chiar şi pentru un şofer de Bucureşti?
                        Daca mergi primavara sau vara, sa ai grija la scutere, unii se cam arunca in manevre cam la sinucidere. In rest, e ok, exceptie vinerea seara, cand e uneori mai aglomerat ca in Bucuresti ziua
                        A-propos: in Italia vineri seara si sambata seara respecti regulile rutiere ca la carte. In rest, anumite lucruri se mai trec cu vederea ( adica poti sa mergi si un pic mai tare, daca e loc). Dar in perioadele mentionate, tot ce e radar e activ ( fix sau mobil), iar politia e la datorie.

                        LE: am sarit cateva posturi, se pare, dar nu sterg, poate ii e de folos cuiva vreodata...
                        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                        Comment


                        • #57
                          Delphi, uneori iti mai cultivi si rabdarea in spatele unui autobuz, e mai safe pentru viata ta )
                          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                          Comment


                          • #58
                            Depinde, daca autobuzul e un Roman cu ITP-ul luat pe "bune" nu stiu cat de safe e.
                            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                            Comment


                            • #59
                              sunt numai dintr-alea etajate, sau eco hybride.
                              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                              Comment

                              Working...
                              X