Intretinere Accord - cutie automata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    cine poate confirma culoarea lichdului dintr-un bidon nou ptr cutie automata accord, este cumva roz, roz deschis sau e transparent ca lichidul de servo?

    adica cum ar fi acesta http://www.ebay.co.uk/itm/2512929770...84.m1438.l2649

    Comment


    • #47
      se pare ca sunt singur pe aici...
      in fine atasez o poza cu ATF-Z1 care nu stiu daca se mai gaseste fiind inlocuit de ATF-DW1...

      si update cu diferentele intre ATF-Z1 si ATF-DW1:
      http://www.youtube.com/watch?v=XcN7NzCPPiY


      si update cu culoarea lui ATF-DW1 care este pink->red mai jos:
      http://www.youtube.com/watch?v=u9iwelVI7PQ

      deci ca ideea si ceea ce recomanda si honda, uleiul din cutie daca se schimba la 5 ani sau 75.000mile(in my book) atunci cutia o sa fie happy for ever!
      Attached Files
      jonyyybe
      Senior Member
      Last edited by jonyyybe; 14-10-13, 16:33.

      Comment


      • #48
        Cine poate confirma unde este filtru de la cutia automata...daca se acceseaza usor sau se curata usor sau trebuie schimbat?
        De asemenea am vazut ca schimbul de ulei din cutie este doar de 3 litri...dar cutia cati litri cuprinde? Daca 4/5l unde e restul de la 3?

        Comment


        • #49
          hopa, azi am incercat sa schimbul uleiul din cutie si nu am reusit...
          nu a vrut surubu de pe cutie sa se desfaca nici de al naibii...ori e prea bine-mult strans ori s-a sudat...cutia calda...
          bine ca nici am am avut un braker bar mai lung...
          am dat cu ws40 dar nu cred ca o sa iasa ceva...sa vad cand am din nou timp

          Comment


          • #50
            Daca ai o cheie cu impact ( cu aer comprimat ), incearca cu ea, la cuplu mic. Ai grija sa tii drept cheia pe surub sa nu-i strici capul.
            KMR
            Super Moderator
            Last edited by KMR; 02-12-13, 22:12.
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #51
              am rezolvat azi...cu o cheie de dimensiunui mai mari si a iesit...era doar un pic intepenit...

              ei bine lichidul din cutie scos era visiniu inchis spre rosu inchis dar din ce am vazut cred ca mai tine cutia inca 20k mile cu acel lichid...

              cel nou- roz ca in imaginea postata mai sus...

              de intrat a intrat 2.6-2.8l

              urmatorul shimb daca il prinde la mine sigur o sa fie la 80k!

              Comment


              • #52
                ok,
                new question!

                inca suntem pe automata dar doresc sa stiu urmatorul lucru...

                in modul D schimba singura in treapta de viteza superioara si tot sigura in ceea inferioara...dar ce ma intereseaza de fapt, la ce regim de turatii sau cine stie sa zica concret schimba din 4->5 treapta de viteza...pentru ca am vazut ca 1-2-3 le schimba pe la 2000-2500rpm dar 4->5 parca pe la 3500-4500 rpm...

                circuland pe motorway=autostrada cand cu ceea in 4at ( 1.8i, nici nu stiu la ce rpm schimba din 3->4 ! ) cand cu ceea in 5at ( 2.0i are regimu de schimb a treptelor de viteza explicat mai sus ) am aboservat acest lucru, norocul meu este ca am si modulul manual si atunci ca sa fiu sigur ca o tin in treapta 4 de viteza pe ceea 4at merg pe manual.... la fel si la ceea cu 5at !

                multumesc si astept lamuriri!
                jonyyybe
                Senior Member
                Last edited by jonyyybe; 12-12-13, 05:25.

                Comment


                • #53
                  Salutare,
                  A schimbat cineva filtrul de ulei la cutia de viteze automata(CL7)?
                  Din ce am auzit, filtrul s-ar afla in cutie(cod OEM primit de la Honda Carpati: 25420-RCT-004), dar am gasit altceva pe lingshondaparts.

                  Pozitia 4 din poza atasata: Parts - 25430PLR003 - FILTER COMP., ATF (PFKL442239)
                  Attached Files
                  luciansnd
                  Junior Member
                  Last edited by luciansnd; 05-04-16, 14:39.

                  Comment


                  • #54
                    eu stiam de al filtru, ce are codul 25420-prp-003...http://www.partsbase.org/honda/accor...40-shift-fork/

                    Insa si ce arati tu pare a fi un filtru de ulei ... uleiul pare ca se duce catre B-5-10
                    http://www.partsbase.org/honda/accor...reserve-tan-k/
                    merge pe sub radiatorul de racire si revine.
                    Pare ca uleiul din cutie e racit.

                    Comment


                    • #55
                      25420-prp-003 este identic cu 25420-RCT-004.

                      Am primit deviz de la Carpati:

                      25420-RCT-004 Strainer Assy. ATF - 65.71 euro TVA inclus
                      Manopera 133 RON TVA inclus.

                      Pare mica manopera pentru a schimba filtrul, daca intr-adevar este in cutie si se inlocuieste doar daca dai cutia jos.
                      Poate ne explica un coleg mai priceput cum se face aceasta operatiune si ce este cel de al doilea filtru(25430-PLR-003)
                      Trebuie schimbate amandoua?

                      Comment


                      • #56
                        Nu stiu cum e la CL7, dar la CU2 exista radiator pentru uleiul din transmisia automata, este in partea de jos, in fata radiatorului de lichid de racire. Iar filtrul de ulei pentru cutie este prin pe carcasa acesteia, in exterior, deci nu se pune problema demontarii transmisiei.

                        Comment


                        • #57
                          Filtrul de ulei este cel din cutie. El intra in blocul hidraulic. Cel de afara este poate pus suplimentar pe circuitul de racire al cutiei.
                          La modelele acestea trebuie facuta spalare.
                          In cutie va intra doar 2,8-3 litri pt ca diferenta pana la capacitatea maxima este in convertizorul de cuplu care nu ai cum sa il scoti si din cauza asta se fac spalarile.
                          Se goleste cutia, se masoara uleiul scurs si se introduce ulei nou. Se repeta operatiunea de 2 ori iar a 3-a oara se baga uleiul final si se face nivelul cu joja la temperatura specificata. Este recomandat sa se schimbe si filtrul si este recomandat sa se puna buson magnetic.
                          bogdi12001
                          Senior Member
                          Last edited by bogdi12001; 05-04-16, 19:44.

                          Comment


                          • #58
                            Exista specificat undeva la ce interval trebuie schimbat filtrul din cutie? Eu nu am găsit nimic în carte.

                            Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

                            Comment


                            • #59
                              In mod normal filtru trebuie sa il schimbi la schimbul de ulei.

                              Comment


                              • #60
                                Spalarea se poate face cu orice ulei de cutie?
                                Din ce inteleg de mai sus, daca la fiecare spalare se foloseste ulei nou, trebuie cumparati 2,8litri*numarul de spalari=> is ceva litri de ulei..iar ala Honda original e destul de scump.

                                Comment

                                Working...
                                X