Directie Accord - pierderi la Caseta de Directie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Chiar de nu ai probleme cu caseta, dacă zici ca ai alt lichid de servo în instalație, îți recomand să-l schimbi cu cel original Honda. Eu am avut unul roșiatic când am luat mașina (probabil un atf ordinar) și mai auzeam zgomote suspecte la virarea volanului. De când am trecut pe OEM n-am mai auzit absolut nimic. Fluidele OEM Honda au niște specificații anume, mulți producători mari de fluide nu dau pe site-ul lor echivalente pentru uleiul de servo Honda și te îndruma să-l folosești pe aceasta. Cu 1L faci un flush complet și îți mai și rămâne, crede-mă ca îi faci un mare bine casetei cu un schimb de ulei de servo original, mai ales dacă a fost recondiționata și vrei s-o păstrezi în buna regula pentru cât mai mult timp.

    Comment


    • #92
      Da, trebuia sa elucidez misterul:

      Pivoti inferiori praf facuti.


      Cel pe stanga, la demontare s-a rupt. Mi-a confirmat si mecanicul ca a fost schimbat de curand.

      Cel pe dreapta, juca atat de tare...ca un copil de 10 ani putea sa ti-l miste foarte usor.
      L-am pastrat de mostra, o sa fac o filmare...
      E cel original.

      Deja i-am schimbat de o saptamana.
      Nu mai sunt probleme.

      Pret manopera+piese: 350 de lei cu tot cu factura.
      Pivoti Lemforder.

      Deja incepe sa imi placa service-ul asta
      Nu s-au inselat niciodata cu diagnosticul

      Deh, drumurile noastre toate...

      Comment


      • #93
        Interesant. Tot lemforder era cel de pe stanga, poate asta tine mai mult ca precedentul. Pe dreapta a fost si ala schimbat anul trecut, nu e cel OEM, am fost de fata in service...
        Ma bucur ca s-a facut liniste. Drumuri bune.

        Comment


        • #94
          Am cumparat o Honda Accord 2.2 din 2007 168000 km. Constat un mic joc in volan ce imi da o nesiguranta in mers. La revenirea din curbe, in loc sa revina spre drept, volanul tinde sa ramana in pozitia stanga sau dreapta (cum a fost curba). Am schimbat brate , bucsi, pivoti etc pe fata, dar directia ramane nesigura. Daca prind cu una din rotile din fata o denivelare in sosea ( cum sunt santurileasate de camioane pe soselele noastre), aceasta pleaca in directia respectiva tragand si volanul. Ce e de facut?

          Comment


          • #95
            Dacă nu revine, eu zic că e strânsă prea tare, pentru că are joc în caseta de direcție. Trebuie s-o schimbi sau s-o recondiționezi ( dacă se poate ). Ai și pierderi de lichid?
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #96
              Nu sunt pierderi de lichid. Unde as putea sa o verific mai in amanunt? Eu sunt in Mangalia. E cineva care se pricepe la Honde sau reprez Constanta?

              Comment


              • #97
                Văd că există dealer în Constanța: https://hondatrading.ro/dealer/autoklass-constanta/
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #98
                  Avem membri care au facut asemenea reparatii la Constanta?
                  sunt buni?

                  Comment

                  Working...
                  X