Civic FK / FD 2006-2012 : Particularitati/Probleme/Bug-uri

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu am incercat sa activez chestia asta la a mea..si nu merge:-?? din cate am inteles e doar pt modelele din 2006 nu?

    Comment


    • Pai citeste primul rand din citatul meu...

      Comment


      • Mie mi-a crapat sistemul de prindere al ornamentului exterior de la manerul usii la Civic 5 D. Probabil a intrat apa si odata inghetata a impins ornamentul in exterior si au crapat piulitele de prindere. E imposibil sa tragi de el sa il rupi (cu mana) Aveti idee daca mai intra pe garantia prelungita ca tocmai am facut 3 ani ??

        In plus cand deschid masina incep avariile singure sa clipeasca si nu se opresc pana nu pui contactul. La oprire incep din nou si timp de vreo 10-15 secunde nu poti inchide masina? Aveti idee ce ar fi? (Alarma poate)
        ....

        Comment


        • Eu am o mica problema cu plafoniera, uneori nu se aprinde deloc(nici cand incerc sa o aprind manual nici cand deshid usile), alteori merge perfect. Am impresia ca atunci cand nu merge plafoniera, nu merge nici lumina din portbagaj.
          Singura chestie la care ma gandesc ar fi un contact imperfect al sigurantei.

          Aaaa, si a inceput sa nu mai culiseze cursiv parasolarul.
          Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
          Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
          1000 Locuri de vizitat in Romania

          Comment


          • Originally posted by Dan P View Post
            In plus cand deschid masina incep avariile singure sa clipeasca si nu se opresc pana nu pui contactul. La oprire incep din nou si timp de vreo 10-15 secunde nu poti inchide masina? Aveti idee ce ar fi? (Alarma poate)
            Putin probabil sa fie de la sistemul electric al masinii; cel mai probabil e de la alarma.

            Originally posted by Rares View Post
            Eu am o mica problema cu plafoniera, uneori nu se aprinde deloc(nici cand incerc sa o aprind manual nici cand deshid usile), alteori merge perfect. Am impresia ca atunci cand nu merge plafoniera, nu merge nici lumina din portbagaj.
            Singura chestie la care ma gandesc ar fi un contact imperfect al sigurantei.
            E foarte posibil sa fie de la siguranta; scoate siguranta de la luminile interioare, si pune-o invers, sau schimb-o cu alta.
            Originally posted by Rares View Post
            Aaaa, si a inceput sa nu mai culiseze cursiv parasolarul.
            Da-i pe sine cu vaselina; eu am luat un tub cu spray de vaselina din bricostore, si mai dau peste tot pe unde nu vrea sa se miste cum trebuie; de exemplu, cheia in broasca de la porbagaj incepuse sa se gripeze urat de tot; am dat clama la o parte, am bagat un pic de spray inauntru, si acum merge mai bine decat atunci cand era noua

            Comment


            • Si la mine sa desprins ornamentul de la manerul usii din stanga si rezolvarea e un nou maner ca ornamentul nu vine separata urmeaza sa il schimb in primavara.
              De curand am mai observat un troncanit la virarea pe loc la dreapta si a inceput sa fie din ce in ce mai des am mai incercat si pe loc virare stanga dreapta si face la fel.
              O sa merg luna viitoare la revizie sa vad ce o fi sper sa nu fie caseta de directie.
              In rest merge brici masina nam ce sai reprosez.
              2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
              EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

              Comment


              • Ornamentul de la manerul usii cica nu intra pe garnatie. O mare aberatie mi se pare mie pt ca vad ca multi se plang de aceasta problema. Eu l-am lipit cu Poxipol transparent de vreo 3-4 ori.

                Cand am depistat prima data ca s-a desprins, am crezut ca au fortat unii usa, dar la un simplu search pe forum m-am lamurit. Merg la service la CM cu gandul ca baietii il vor schimba pe garantie, cum mi se pare firesc, ca doar nu am tras eu cu dintii de el de s-a desprins. In fine...nici vorba de schimbare pe garantie. Mi-au oferit o varianta cat se poate de proasta- sa ii dea o gaura si sa il prinda cu un surub sau sa il inlocuiesc cu 100 euro parca + manopera. Mdaaa
                ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

                Comment


                • Mnerul costa vreo 50 euro acuma plus manopera dar mie mie frica de directie sa nu fie caseta sau altceva ca aia e vreo 800 euro.
                  Acum o sa vad ce si cum cand moi duce la revizie luna viitoare.
                  2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                  EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                  Comment


                  • CE AI PATIT LA DIRECTIE ?

                    Nu cred ca merita sa iti iei caseta de directie , atata timp cat face zgomot si nu are joc , oricum caseta mai are si diverse alte chestii , adica arculete , bucse etc care se pot shimba separat .
                    Oricum la ce gropi avem s-ar putea ca aceasta pb sa apara chiar la cateva mii de km dupa ce ai chimbat caseta de directie .

                    poti vedea in linkul urmator

                    http://www.hondaoriginalparts.com/ho...&block_03=9929

                    eibach

                    Comment


                    • Gata saptamana viitoare se rezolva e flansa de la amortizor am fost azi la constatare.Civicu actuala nu are rulment in capul amortizoarelor ca majoritatea masinilor doar niste flanse de grafit care in timp se uzeaza.O sa revin cu o parere dupa schimbare.
                      2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                      EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                      Comment


                      • Aveti idee daca bratul respectiv planetara de pe un Civic Sedan 1.8 benzina merge pe un Civic 5D fk2 1.8 benzina ?
                        <<-Chasing that impossible dream- Honda Civic 5d executive '07>>

                        Comment


                        • Mi sa ars si mie in seara astabecul un bec de pe spate de lapozitie/frana.
                          Stie careva ce model de bec trebuie l-am dat jos si pe el scrie w21w dar sub aceasta specificatie becurie au numa un filament cel de pe masina are 2 .
                          2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                          EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                          Comment


                          • Originally posted by Dragos View Post
                            Gata saptamana viitoare se rezolva e flansa de la amortizor am fost azi la constatare.Civicu actuala nu are rulment in capul amortizoarelor ca majoritatea masinilor doar niste flanse de grafit care in timp se uzeaza.O sa revin cu o parere dupa schimbare.
                            Nu ai revenit cu detaliile. Eu am fost cu Civicul meu la ultima revizie pe garantie si am schimbat fix rulmentii din capatul amortizoarelor de pe fata si un amortizor. Deci nu vad cum de nu ai avea si tu rulmenti . Am inteles ca daca erau flansele strambe, alea nu se schimbau pe garantie. Doar rulmentii.

                            Originally posted by Dragos View Post
                            Mi sa ars si mie in seara astabecul un bec de pe spate de lapozitie/frana.
                            Stie careva ce model de bec trebuie l-am dat jos si pe el scrie w21w dar sub aceasta specificatie becurie au numa un filament cel de pe masina are 2 .
                            Am vazut si eu becul respectiv dar nu mi-am pus problema sa il schimb pana acum. Dar pot sa iti spun din proprie experienta ca sigurantele de pe Honda, numai la Honda le poti gasi. Am cautat pe net, am trecut si prin Autovit (ca era aproape de mine), am intrebat si la Alpadrino, si toti mi-au aratat cel mult sigurante de Logan care au piciorusele mai lungi si nu se potriveau cum trebuie in soclulul respectiv. Inclin totusi sa cred ca la un dealer Philips vei gasi acel bec. Este un model w21/5w cu soclu cu 3 picioruse. Din cauza asta cand cauti w21w vei gasi cu un singur filament, ca iti lipsea acea "/5"
                            Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                            Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                            Comment


                            • Da, am schimbat flansa si rulmentul de la amortizor manopera + piese 500ron. Nu a mai facut zgomotul acela un timp acuma iara a aparut cred ca trebuie sa schimb si pe partea cealalta .O sa vad acuma cand ma duc revizie.Masina mea a iesit din garantie acum un an.
                              Daca nu gasesc becul la vre-un magazin ma duc la reprezentanta si iau unu ca mai mult de 10 ron nare cum sa fie.
                              2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                              EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                              Comment


                              • Pe mine m-a costat doar un amortizor pe fata fara manopera 750ron cand el era maxim 400 lei din ce am inteles (poate totusi ma insel, dar nu cred). Si sa constat ca nu era nici de la amortizor (care era intradevar strambat usor), nici de la rulmenti. Era de la caseta de directie sau coloana de directie care cica are diverse materiale de cauciuc care mai trebuiesc curatate de mizerie si gresate. Am fost de 2 ori la Asko cu problema asta cu scartaitul volanului si astea au fost singurele remedii. Acum nu mai scartaie, dar nici nu am mai mers mult cu ea, iar din noiembrie o trag pe dreapta pentru iarna. Sa nu fie si la tine aceeasi problema.
                                Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                                Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                                Comment

                                Working...
                                X