Civic FK / FD 2006-2012 : Particularitati/Probleme/Bug-uri

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In carte scrie ca 1L la 1000km este considerat normal; consumul poate fi mai mare cand motorul este nou.

    La mine este destul de aproape de minim, si am 4000km. In carte scrie ca e recomandat sa nu schimbi uleiul original pana la 10000, dar mi-e teama sa nu ajunga sub minim, ca nu stiu cat de bine e sa completez cu alt ulei. :roll:
    Civic K20 Black Pearl
    Stage 1: <Eibach><Skunk2><Injen><Invidia><OMP><Ferodo><Tarox><O∙z><Recaro>
    Stage 2: <Skunk2><Gruppe-M><Toda><Tarox><HKS><O∙z><Recaro>

    CRX delSol ESi Black
    <Eibach><Aeroworks><Injen><Invidia><Ferodo><sparco>

    Comment


    • Partea cu 1l la 1000km este gresita....este de fapt 1l la 10000km....sa iti verifici nivelul uleiului cu o frecventa de 3 saptamani si mai ales inainte de a pleca la un drum mai lung pentru a nu avea surprize....

      Si da..asa este..daca completezi cu alt ulei se simte imediat ..dar cel putin rezolvi problema pana cand ajungi la un service...

      Comment


      • Completeaza cu acelasi tip de ulei,cu altul e posibil sa faca o reactie si sa isi piarda din proprietati.
        Vtec Junkie B16a2.

        Comment


        • Servus,

          Mda....acelasi tip de ulei este ideal..dar care este tipul de ulei folosit de Honda ?

          De unde pot sa-l iau ?

          Merci mult.

          Comment


          • Aceeasi intrebare o am si eu. Ca tot fac drumuri lungi, si cam stau cu teama sa nu scada uleiul sub minim.

            Am inteles ca in service ar fi disponibil ulei Honda, identic cu cel care a venit masina.
            Civic K20 Black Pearl
            Stage 1: <Eibach><Skunk2><Injen><Invidia><OMP><Ferodo><Tarox><O∙z><Recaro>
            Stage 2: <Skunk2><Gruppe-M><Toda><Tarox><HKS><O∙z><Recaro>

            CRX delSol ESi Black
            <Eibach><Aeroworks><Injen><Invidia><Ferodo><sparco>

            Comment


            • Daca nu ma insel era vorba de Mobil1 5w30/40.
              Sa isi dea cu parerea posesorii de masini noi,ca ei trebuie sa stie.
              Vtec Junkie B16a2.

              Comment


              • @Galileo: Da, pot sa confirm, la service la Asko cel putin, au ulei Honda.

                @Cioli: nu e foarte clar cu ce vine masina pe ea. Mobil? Ulei Honda?
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • Uleiul original Honda nu este fabricat de nici o firma cunoscuta, este pur si simplu ulei Honda...nu scrie nimic altceva pe bidon.

                  Comment


                  • Si masina cu ce vine? Banuiesc ca ulei Honda :? Sa cumpar eventual 1L sa il tin in portbagaj pana ajung la schimbul de 10000, sau sa fac un schimb de ulei la 5000?
                    Civic K20 Black Pearl
                    Stage 1: <Eibach><Skunk2><Injen><Invidia><OMP><Ferodo><Tarox><O∙z><Recaro>
                    Stage 2: <Skunk2><Gruppe-M><Toda><Tarox><HKS><O∙z><Recaro>

                    CRX delSol ESi Black
                    <Eibach><Aeroworks><Injen><Invidia><Ferodo><sparco>

                    Comment


                    • Pai atunci ce sa inteleg:

                      1. uleiul este 5-40w,corect ?,

                      2. performantele sunt imbunatatite daca se pune ulei 0-40w ?

                      In alta ordine de iei:

                      3. Aceasta masina este echipata cu AFU(asistenta de urgenta in caz de franare) ?

                      Imi pare rau de off topicul intrebarii 3.

                      Cu respect,

                      Comment


                      • 1. 5w40 este uleiul
                        2. nu neaparat, va consuma mai mult ulei, chiar daca va fi mai "smooth" motorul

                        Galileo, cumpara un bidon si completeaza pana la 10.000, dupa care il schimbi.

                        Comment


                        • BogdanCTR imi poti rapsunde te rog frumos la intrebarea 3 ?

                          Imi dau seama de faptul ca ai multe cunostiinte in privinta multor lucruri si as fi interesat sa cunosc acest amanunt.

                          Our best friend google nu a putut sa-mi satisfaca aceasta curiozitate.

                          Iti multumesc anticipat.

                          Cu respect.

                          Comment


                          • la noul Civic gasesti urmatoarele sisteme de franare:
                            - ABS (Anti-lock Brake System)
                            - EBD (Electronic Brake force Distribution)
                            - EBA (Emergency Brake Assistance)
                            presupun ca despre ultimul intrebai
                            '07 Honda Civic Type-R
                            '06 Honda Accord
                            '08 Honda Hornet

                            Comment


                            • Originally posted by BogdanCTR
                              Uleiul original Honda nu este fabricat de nici o firma cunoscuta, este pur si simplu ulei Honda...nu scrie nimic altceva pe bidon.
                              Salut Bogdan,
                              Imi poti spune daca la revizie se poate schimba tot cu ulei Honda?
                              Banuiesc ca este mai recomandabil decat orice alt ulei, nu? Banuiesc ca nu degeaba masina vine cu ulei Honda...
                              Am vazut ca la voi se lucreaza cu Texaco...si parca n-as pune asa ceva in masina mea... :?
                              '04 CIVIC 5D 1.6 VTEC (EU8), alabaster silver
                              ex '08 FR-V 2.2 Executive, sparkle grey
                              ex '07 Civic 5D 1.8 M/T Executive, neagra
                              CONVERSE pe http://www.frogs.ro

                              Comment


                              • Servus Vale46

                                AFU nu se refera la tipurile de siteme de franare ci la urmatorul aspect:

                                Mergi tare pe o autostrada din Germania si deodata in fata ta sesizezi faptul ca trebuie sa franezi foarte repede de la 200km/h la 100km/h...in astfel de cazuri unele masini au sistemul ce se numeste Asistenta la Franare in caz de Urgenta si in momentul in care se decelereaza de la o viteza foarte mare la una mai mica foarte repede se aprind avariile instantaneu pentru ai avertiza pe cei din spatele tau.

                                Ce imi puteti spune despre acest lucru...exista la CIVIC-ul nou sau nu ?

                                Daca nici asa nu am fost destul de clar, mai multe despre AFU puteti afla de la masinile Renault Megane.

                                Cu respect.

                                Comment

                                Working...
                                X