Probleme ambreiaj Honda Civic 5D

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    salut bodo, cu mine te-ai intalnit vinerea trecuta

    cat despre masina, nu am rupt-o mai de loc. este masina mea personala si am grija de ea. dar din cate am inteles exista o foarte mare posibilitate sa aiba probleme pt ca masina o am de la inceputul lui 2006 comandata la carpati motors iar in talon am data de fabricatie 2005, deci sunt cam primele loturi.
    despre condusul ei credeti-ma ca stiu sa o conduc pt ca eu conduc un camion la servici.

    deci solutia este sa ma duc la asko (parca pe la 2000 lei ambreaj +/- manopera nu stiu, dar cred ca ma duce pe la un 3000lei) ar fi ideal sa platesc cat mai putin (ma gandesc ca daca vrei sa pui alarma viper la ei este cam 500-600 euro parca pe cand in magazin eu am dat 1000lei pe una viper 5900)

    Comment


    • #32
      lemetalcom, fara suparare, dar ambreiajul este si el un consumabil la fel ca si placutele de frana, de exemplu. eu ar trebui sa plang ca am dat 1000 de ron pe placute la 20.000 de km? i-am dat si gata, eram constient de treburile astea cand mi-am luat honda si nu logan.
      daca tot ai iesit din garantie si nu vrei sa dai 3000 de ron(desi nu cred ca manopera pt schimbat ambreiaj e 1000 ron) poti sa il schimbi unde vrei tu cu un pret sensibil mai mic, probabil. dar vei pierde garantia unei lucrari executate corect.
      din punctul meu de vedere sfatul lui delphi a fost cel mai bun: cumperi ambreiajul de la augsburg si il montezi la asko/carpati.
      civic 2.2 5D FK3
      CR-V 2.2 AT RE6

      Comment


      • #33
        multumesc mult pentru sfaturi,
        problema este ca in urma unui accident, nu am fost multumit de reparatia celor de la asko, si am fost sfatuit de amici sa nu ma mai duc la service-urile dealarilor; si de aceea am pus aceasta intrebare

        Comment


        • #34
          Originally posted by lemetalcom View Post
          multumesc mult pentru sfaturi,
          problema este ca in urma unui accident, nu am fost multumit de reparatia celor de la asko, si am fost sfatuit de amici sa nu ma mai duc la service-urile dealarilor; si de aceea am pus aceasta intrebare
          No no no!
          Da-mi voie sa iti contrazic amicii. Am o intrebare: Crezi ca nea' Gica care are garaj in spatele blocului si o pancarda de placaj scrijelita cu pensula are calificarea necesara? Sau un service serios multimarca crezi ca iti ia mai putini bani doar ca vrea sa rupa concurenta? Cam rare cazurile astea!
          Iti dau un exemplu: In rahova, pe o straduta prin spatele Liberty Mall locuieste un nene care are un service. Micut dar foarte bine echipat omul. Curatenie, ordine si foarte frumos. Inspira incredere. Din vecini (ai mei- discutii in parcare) aflu ca la 'mnealui gasesc valve ingropate cu tot cu montaj la 100 ron. Ma duc, ma ia in primire, foarte ok, ii spun ce vreau si pare totul in regula. Il cheama pe un baiat, ii spune ceva si ma da in primire. Vine baiatul, se uita la masina, ia o cheie de roti "in cruce" si da sa desfaca piulitele..nu reuseste.. ia un ditai ciocanul si incepe sa dea in cheie ca inecatul. La un moment dat ii sare ciocanul drept in cauciucul meu iar din cauciuc in buza aripii. Ma uit atent, nu era nimic grav. Am zis "fie" pana in momentul in care a inceput sa ii iasa ciocanul din coada iar reflexul lui a fost sa dea cu coada de aripa mea. In momentul ala m-am urcat in masina, am salutat apasat dar politicos si jur sa nu mai calc vreodata de bunavoie la "servisuri" care nu stiu ce inseamna sa respecti munca altuia !

          Nu vreau sa fac reclama nimanui dar numai pentru o bila neagra nu cred ca merita etichetati. Eu, de exemplu, sunt mai mult decat multumit de serviciile lor si crede-ma ca am avut de-a face cu ei de cateva ori. Nu acelasi lucru il pot spune despre preturi dar asta e alta poveste.
          De curand am realizat ca nu merita sa te uiti la bani daca vrei calitate. Mai multe detalii pe topicul meu.

          ramm, mie nu mi se pare amuzant insa tin masina din ambreiaj foarte mult si merg destul de mult cu el semicuplat. Sunt constient ca uzura intervine mai repede insa nu ma deranjeaza extraordinar. E adevarat ca nu ma consider "sofer" ci doar un conducator auto insa asta nu ma absolva de nimic.

          Scuze pentru toata polologhia dar am cam avut mancarici la degete :|
          ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
          ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

          Comment


          • #35
            Consum de ulei si ambreiaj papat la 30.000 km nu vine din mers economic, asta n-o cred nici daca o spune papa. Si stiu ce inseamna asta, deoarece la ex-Type R am avut exact consum de ulei si ambreiaj crapat la 30.000 tocmai pentru ca nu prea aveam mila de ea. Majoritatea celor cu 5D n-au intampinat asemenea probleme, chiar si cei cu fabricatie 2006, doar n-o faceau atat de proasta la inceput si o remediua pe parcurs. Astea-s povesti de service ad-hoc de la coltul strazii. Iar repararea la un service vai mama lui pe nu stiu unde nu aduce decat belele. Amicii tai, cu parere de rau, vorbesc prostii.

            Comment


            • #36
              Originally posted by lemetalcom View Post
              multumesc mult pentru sfaturi,
              problema este ca in urma unui accident, nu am fost multumit de reparatia celor de la asko, si am fost sfatuit de amici sa nu ma mai duc la service-urile dealarilor; si de aceea am pus aceasta intrebare
              Bun, daca nu ai fost multumit de ASKO, du-te la CM. Nu pot sa cred in ruptul capului ca un service din spatele blocului stie mai multe despre Honde decat dl. Herascu de la CM, Razvan de la ASKO, sau alti mecanici de la ei (Stelian de exemplu), care numai asta vad de 15 ani de zile incoace.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #37
                omule, cred ca faci o confuzie cel putin: daca ai vut un accident si ai fost nemultumit de prestatie, inseamna ca probabil ai fost nemultumit de tinichigerie, nu de mecanica. sunt doua lucruri diferite.
                si eu am avut o experienta putin neplacuta cu tinichigeria, dar la mecanica e cu totul altceva. plus ca ai garantie pe lucrarile de mecanica chiar daca piesa in sine nu e a lor.
                ma rog, tu faci cum vrei, dar eu nu m-as risca sa ma duc la un mecanic care vede prima oara o honda.
                civic 2.2 5D FK3
                CR-V 2.2 AT RE6

                Comment


                • #38
                  problema sta in felul urmator: am fost anu trecut la asko la revizie si le-am spus ca am un scartait la directie si ei au confirmat problema. Cum crezi ca au rezolvat-o? iti spun eu: au pus vaselina. cat crezi ca a tinut? o luna. Am fost cu ea inainte de a expira garantia si cum crezi ca au rezolvat-o? la fel. Acum ca nu mai am garantie ce crezi ca o sa faca? schimba piesa stricata pe bani mei. deci de asta nu mai vreau sa ma duc la asko, ci o sa ma duc la CM
                  lemetalcom
                  Junior Member
                  Last edited by lemetalcom; 12-06-09, 12:45.

                  Comment


                  • #39
                    a, ca te duci la CM nici o problema, problema era sa nu te duci la coltul blocului, noi asta iti recomandam....
                    cat despre scartaitul la directie nu ma pronunt, dar sunt 99% convins ca aia era rezolvarea, datul cu vaselina.
                    uite, iti dau un exemplu: am fost toamna trecuta cu civic-ul la revizie la asko. cand mi-am dat seama ca revizia dura deja prea mult, m-am dus sa ii intreb ce se intampla. ce crezi ca mi-au raspuns? "ne cerem scuze, dar am observat cateva zgomote ciudate la suspensia spate si va mai dura putin pana le remediem". eu nu ii anuntasem de nici un zgomot, pentru ca nu le observasem.
                    nu vreau sa iau apararea nici unui service, dar ai aruncat cu noroi in ei fara sa cunosti prea bine problema, zic eu. spui ca esti sofer de camion, atunci inseamna ca te pricepi si la mecanica auto cat de cat. i-ai intrebat ce scartaie? de ce zici ca e o piesa stricata?
                    civic 2.2 5D FK3
                    CR-V 2.2 AT RE6

                    Comment


                    • #40
                      in nici un caz nu ma duceam la coltul blocului, am specificat asta de la inceput ci daca se poate recomanda service gen AT Augsburg care sunt destul de bune

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by BogdanCTR View Post
                        La ce a explicat el in postul ala (consum ulei, zdranganeli, ambreiaj, etc.), eu zic ca o cam rupe pe madam masina. Si eu am aproape 30.000 km cu Sedan-ul si absolut nici o problema de nici un fel nu am.
                        subscriu , 26.000 km sedan absolut nici un gram de ulei mancat , numic zdranganeli dar asta pentru ca pe drumuri proaste merg incet , ambreiaj super ok cu toate ca de obicei la semafor il mai tin apasat
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/alinp/civic/
                        civic sedan 08

                        Comment


                        • #42
                          Se blocheaza pedala de ambreiaj?

                          Am cautat, am obosit, nu am gasit.
                          Datele problemei: Civic Sedan, model 2008, 2900km pe bord.

                          Toata lumea se plange de pedala de ambreiaj ca scartaie; eu ma plang de altceva; de acum o saptamana, mi s-a intamplat deja de 5 ori, daca merg tare (a se intelege turat pana la 6000, dar nu numai, a facut azi la doar 4500), si schimb vitezele repede, cand ridic piciorul de pe ambreiaj, acesta ramane apasat; evident ca ma sperii si involuntar apas piciorul la loc, dar mi s-a intamplat odata sa-l ridic ceva mai mult si pedala nu a venit dupa mine, ca sa zic ca se proptea in ceva pentru moment; pur si simplu ramane de tot acolo, pana apas piciorul inca odata tare.

                          Ce e mai rau e ca mi s-a intamplat odata intr-o depasire, si de 2 ori inainte de curbe pe serpentine, cand eu aveam de gand sa fac frana de motor...so, e de service? Eu m-am uitat pe acolo si nu exista nimic care sa fie aiurea, vre-un fir pus prost, sau ceva asemanator; imi pare mai degraba ca ramane mecanismul actionat...

                          Comment


                          • #43
                            Pai cred ca e de service.
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • #44
                              Sa nu cumva sa iti prinda covorasul. Si eu pateam cu cele din mocheta, nu chiar asa de rau, ci se mai intepenea pedala in covoras.
                              Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                              sigpic
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                              Comment


                              • #45
                                adik intra pedala in covoras si ramane acolo?
                                Imi vine greu sa cred...
                                eh, o mai las cateva zile, sa vedem cum ne intelegem

                                Comment

                                Working...
                                X