Honda pe GPL, utila sau nu?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Aramia2008 View Post
    Stiu ca o sa sariti tot in sus, dar ma gandesc destul de serios sa fac o investitie, dupa ce se termina garantia sa-mi pun o instalatie gpl de ultima generatie pe masina. Stiu, am motor mic, dar totusi benzina a sarit de 4 RON si m-ar incanta ideea sa fac plinul cu 50 RON si sa merg peste 500 km cu acelasi consum. As face o economie de 1,5 mil pe saptamana. Am inteles ca exista instalatii gpl speciale pentru motoare puternice masini pretentioase. Si-au pus pe Bmw, audi Mercedes, porche, hummer, golfuri am vazut pe forum.
    M-am documentat putin. Exista Honda pe Gpl, am vazut si pe Mobile.ro o gramada. Oamenii sunt multumiti dupa 100 000 km si nu simt mari deferente.
    Poti oricand sa treci pe benzina cand vrei, consumul poate creste cu 1% si gazul este mai curat si mai ecologic decat benzina.
    Cine poate sa se abtina de la comentarii de genul: "Daca iti spui gpl pe Honda vin si-ti dau foc la masina de la Satu Mare"; si sa-mi spuna o parere profesionala, argumentata solid: De ce nu gpl! Am citit pe forum ca a ajuns unu cu o Honda Prelude la 300 000 km pe gpl (service doar la revizii).
    Intrebari: Strica intr-adevar motorul daca mergi mai mult pe gpl sau il afecteaza in timp?
    Exista intr-adevar instalatii gpl ce s-ar potrivi motorului meu!
    Poti merge sigur in turatii de pana la 4000 pe gpl!
    Se schimba sunetul motorului sau afecteza ft mult puterea motorului.
    Am auzit ca exista instalatii la preturi bune care trec masina automat pe gpl dupa o anumita viteza. Au computer propriu, sunt ft fiabile si sigure.
    Astept pareri pro sau contra argumentate! Oricum voi face asta peste cel putin un an de zile daca nu o sa o fac chiar la Honda cumva! Goooooooooo!
    Salut! Iti voi impartasii experienta tatalui meu care in urma cu cativa ani a detinut un CR-V din 97 adus din state, pe care a montat GPL. Te sfatuiesc cumva sa poti vizualiza montarea instalatiei, caci la mine a fost o bataie de joc cum am aflat acum cateva zile cand am inceput sa o dezmembrez. Sub butelie era un X taiat, lovit cu ciocanul, ditamai gaura, imi intra pumnul pe langa conductele de gaz, neacoperita cu nimic, evident un punct care a ruginit in ani. Asemenea, la instalatia electrica, sa o faca cineva care stie ce face, nu ca si la mine. Oamenii care au facut o erau "autorizati" , dar de cine, naiba stie. Treaba a fost facuta undeva prin 2010. GPL ul pe mine personal m a dus intr o groapa. Fiecare gaura data de ei, inclusiv cea in caroserie nu mi au tratat o cu nimic, evient a aparut rugina. Trebuie avut grija la asta, plus stilul tatalui meu de condus nu a facut bine motorului. GPL ul are o ardere foarte uscata, este un combustibil care daca este utilizat incorect va dauna motorului, adica nu peste 3500rpm sa zic asa, sau pe autostrada. este un combustibil de mers calm, si de oras mai mult, parerea mea, altii evident vor spune altfel. Din cate am inteles GPL nu se preteaza pe masini cu injectie directa, deci sa ai grija ce ai, si cum.
    La mine instalatia a ajuns si sa imi consume bateria, nu stiu cum, o fi ruginit ceva, dar cand deconectam gazu, nu mai murea bateria in 3 zile cum murea cu gazu pus, Asta dupa vreo 8 ani de la instalare sa zic asa.
    Masina a ajuns epava acum, asta e, gratie serviceurilor de romania am gasit in ea panouri ruginite pe care le a dat tata la reparat, ca sa aflu ca au pus o tabla batuta in cuie. Deci grija si aici, putin off topic, scuze.
    Decizia evident iti ramane, sunt plusuri si minusuri, dar parerea mea este ca o masina pentru naveta, mai repede se preteaza un diesel!
    Sanatate!

    Comment


    • La mine a durat 3 zile montarea instalației...da īl cunosc personal atāt pe șeful de service, cāt și pe montator și de aia a durat atāta, ca sa fie totul perfect. Toate firele, cablurile ce trec pe sub mașină sunt izolate termic , cele care se văd și stau afară īn căldură/frig. Pānă acum am 30k km și totul este perfect... Doamne Ajuta așa să rămānă

      Comment

      Working...
      X