Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Multumesc mult
    Honda Accord 2.0 M/T Sport SE 2007, Honda Jazz 1.4 M/T ES 2002

    Comment


    • #77
      si ce ulei ai cumparat pana la urma pt revizie?
      2014 Civic Tourer 1.8 MT Sport, White Orchid Metallic
      Ex Accord 2.0 M/T SSE Dark Mocha

      Comment


      • #78
        Originally posted by kat_drive
        ...Acelasi lucru se aplica si daca afara sunt peste 30 de grade C si tu ai in motor ulei de iarna 5w30. Motorul se va supra-incalzii si ungerea va fii iar proasta...
        de ce 5W-30 este de iarna, iar 0W-30 nu este de iarna...?!?
        pentru ca honda si producatorii de ulei pe acesta-l recomanda (in majoritatea cazurilor)...ori la noi sunt peste 30 de grade inca de pe acum...
        so...unde/ce imi scapa...?!?
        nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

        Comment


        • #79
          Nu, cred ca a vrut sa spuna ca orice ulei cu xW30 e prea putin vascos pentru temperaturi de peste 30 grade si ca ar fi mai bun un xW40 pentru vara. De altfel 0W30 e si mai putin vascos decat 5W30.

          Este adevarat ca Valvoline recomanda pentru Civicul tau 5W30 si 0W30, la fel ca si Honda, dar probabil ca asta este pentru ca pe de o parte motorul este construit cu tolerante mai mici si pe de alta parte pentru a avea emisii poluante si consum de combustibil cat mai reduse. Pentru motoare mai vechi, cu uzura mai mare, se accepta vascozitati mai mari. De aceea iti spuneam eu ca ar fi trebuit sa iei maximum 5W40.
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • #80
            pt vara eu zic ca merge si 50-ul...mai ales daca tii toata autostrada 180... :twisted:
            la iarna cred ca o sa bag 0W-40...care pare sa aiba (teoretic) cel mai bun raport calitate/pret.

            am mai zis si mai zic:
            1. la pretul aproape dublu pe care il are 0w-30-ul (cel putin la valvoline) se merita sa-l folosesti daca nu esti din bucuresti si mergi omeneste (drumuri normale) si cred ca poti sa-l schimbi fara probleme la 20k, pt ca am vazut ca e maxlife si de aici probabil si pretul...!!!
            2. uleiul original pe care l-am schimbat (si care era probabil de calitate) la 10.000 mai mergea lejer 5.000, dar nu stiu daca tinea si pana la 20.000, ca sa nu mai zic de filtru...

            o sa urmaresc consumul...
            nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

            Comment


            • #81
              Da, mi se pare corect ce zici. Cat costa uleiul 0W30 de la Valvoline? Dar cel 0W40?

              Sa stii ca Maxlife nu e ulei care tine mult, e un ulei pentru motoare mai vechi, peste 100.000 km. Durata de schimbare e aceeasi. Eu nu as schimba uleiul la 20.000 km, mai degraba la 10-12.000. Parerea mea...
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #82
                corect!la 10k km e suficient!bine graiesti prietene!
                ex CL7 AT 2006
                CN1 Sport 2005
                KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                Comment


                • #83
                  Oare in Romania vreun importator serios a facut o analiza a uleiului dupa schimbarea acestuia? N-ar fi bine sa stim si noi cand anume uleiul pe care il folosim isi pierde proprietatile, chiar si functie de tipul de condus?! Nu de alta dar multi sustin ca Romania nu-i ca Germania! Sa inteleg ca atunci cand mi se recomanda schmbul uleiului la un xxxxx km. aceasta se face pe baza unei analize? Daca da, ACEASTA TREBUIE RESPECTATA!

                  Comment


                  • #84
                    Analiza uleiului folosit nu se face de catre importator sau de producator, se face de catre utilizator. Si in SUA se face la fel, se cheama UOA (Used Oil Analysis) si o face utilizatorul. Importatorul nu are de unde sa stie exact si sa reproduca stilul tau de condus si conditiile in care conduci masina. Deci, important este sa vezi cum raspunde un anumit ulei la un numar de kilometri in masina ta si in conditiile in care o exploatezi tu si fix in motorul tau. Altminteri, ar fi ca la chestia aia cu consumul urban/extra urban/mixt, care nu este niciodata cel indicat de producator.

                    Din pacate, in Romania nu am auzit de nici un laborator care sa faca asa ceva, pentru ca ar fi util.

                    In cartea tehnica a masinii scrie undeva de intervalul de schimbare a uleiului si exista doua scheme: una pentru conditii normale si una pentru conditii severe. Eu consider ca ne incadram la "conditii severe" (asa cum sunt ele descrise in manual), dar asta este alegerea fiecaruia.
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • #85
                      absolut corect si de acord cu ce spui delphi!
                      @ionroducatorul spune ca intervalul de schimb este de 20k km!eu personal schimb uleiul la 10k km deoarece consider ca folosesc masina in conditii severe de exploatare!adica in romania!de exemplu:
                      1.benzina:de slaba calitate si contamineaza excesiv uleiul!
                      2.praful mai mult decat desertic!
                      3.parcurgerea de distante scurte!
                      4.blocaje in trafic cu functionari prelungite la temperaturi ridicate in regim "idle"
                      5.lipsa autostrazilor duce inevitabil la modificarea stilului de condus si astfel uleiul este supus unui stres suplimentar pe distantele extraurbane din romanica.
                      6.stilul meu de condus este mai sportiv!dar cati dintre cei cu honda nu il are???

                      acel test al uleiului uzat ne-ar ajuta eventual sa micsoram durata schimburilor,nu?sub 10k, asta vroiai sa spui?
                      ex CL7 AT 2006
                      CN1 Sport 2005
                      KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                      "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by razvan p.
                        absolut corect si de acord cu ce spui delphi!
                        @ionroducatorul spune ca intervalul de schimb este de 20k km!eu personal schimb uleiul la 10k km deoarece consider ca folosesc masina in conditii severe de exploatare!adica in romania!de exemplu:
                        1.benzina:de slaba calitate si contamineaza excesiv uleiul!
                        2.praful mai mult decat desertic!
                        3.parcurgerea de distante scurte!
                        4.blocaje in trafic cu functionari prelungite la temperaturi ridicate in regim "idle"
                        5.lipsa autostrazilor duce inevitabil la modificarea stilului de condus si astfel uleiul este supus unui stres suplimentar pe distantele extraurbane din romanica.
                        6.stilul meu de condus este mai sportiv!dar cati dintre cei cu honda nu il are???

                        acel test al uleiului uzat ne-ar ajuta eventual sa micsoram durata schimburilor,nu?sub 10k, asta vroiai sa spui?

                        Eu nu cred ca primele 2 puncte au legatura cu uleiul, celelalte cu siguranta influenteaza calitatile uleiului
                        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                        My cars:

                        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by KMR
                          Eu nu cred ca primele 2 puncte au legatura cu uleiul, celelalte cu siguranta influenteaza calitatile uleiului
                          Ba au si primele doua. Razvan - bine ai venit inapoi Razvane - a facut o lista cat se poate de corecta.

                          1. Daca benzina nu este de buna calitate, arderea nu se face la parametrii optimi, rezulta ca raman reziduuri, sau chiar benzina nears (care are fata de ulei rolul unui diluant), care intra in reactie cu uleiul si il "contamineaza", producand oxidarea si diluarea lui. In timp, uleiul isi pierde calitatile de ungere, se subtiaza, samd.

                          2. Praful daca este in cantitati atat de mari cum este la noi, inevitabil ajunge si in motor (nici un filtru nu este perfect), in ulei si in timp se face un fel de namol din uleiul ala.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #88
                            OK.
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #89
                              Cantitatea de benzina si praf care poate ajunge in ulei la un motor nou este infima. Cu praful este discutabil, dar cu benzina este similar in afara si la noi in aceleasi conditii de mers pt ca motorul are acelasi schimb de fluide.
                              2007 CL7, Graphite Pearl

                              Comment


                              • #90
                                Cu condiția ca benzina să aibă aceeași calitate la noi precum afară...

                                Comment

                                Working...
                                X