Detailing Accord CL7

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Detailing Accord CL7

    Salutare,

    Incep aici un mic detailing review avand ca subiect Accord-ul meu CL7 din 2007.

    De la inceput vreau sa multumesc lui Aikonelutzu si Cornelp (www.detailing-club.ro) care m-au ajutat cu sfaturi in alegerea si utilizarea produselor. In afara de Sonus Polish Bundle cumparat de pe www.ingrijestemasina.ro, toate celelalte au fost luate de pe www.cleanyourcar.co.uk.

    Lista bunatatilor folosite:
    - Sonus SFX Ultra-Fine Detailing Clay Sampler
    - Sonus Hand Polish bundle
    - Meguiar's SwirlX
    - EZ Glaze with Acrylic Shine II (Chemical Guys)
    - Sealant JetSeal 109 (Chemical Guys)
    - 2 Sonus Der Wunder applicators
    - 3 Sonus Blue Perl buffing towels
    - 1 Sonus Der Wunder Drying towel.

    Am inceput prin a aplica clay-ul pe masina uda, dupa spalare. Operatiunea a decurs relativ usor pe suprafetele orizontale, insa pe cele verticale trebuia sa am grija sa nu-l scap pe jos. Lubrifiantul folosit ajuta de minune insa e de preferat ca aceasta operatiune sa nu se faca pe caldura (nicidecum la soare) deoarece se usuca destul de repede.
    Mare parte din suprafete au fost curatate destul de bine, insa nu pot spune ca am reusit sa le curat perfect. Asta s-a intamplat din doua motive: lubrifiantul s-a terminat inainte sa ma apuc si de spoilere si multe particule de asfalt de pe usi nu sunt chiar usor de eliminat doar cu clay. Un tar remover poate ar fi ajutat...
    Timpul de lucru a fost in jur de 1,5 ore, probabil cu un adaos de 0,5 ore daca mai aveam lubrifiant.

    Dupa o noua spalare si uscare cu Der Wunder Drying towel, am retusat cu polish-ul de la Sonus (SFX1 + SFX3) toate zgarieturile fine descoperite. Aici amintesc vreo doua pe usile din fata, una pe capota de la motor, vreo trei pe aripile spate plus zgarieturile fine aparute in spatele manerelor usilor. Rezultatul a fost uimitor. Aproape toate au disparut fara prea mare efort, spatiile din spatele manerelor fiind acum curate ca lacrima.

    Apoi am inceput aplicarea Meguiar's SwirlX folosind aplicatorul Sonus, incepand cu plafonul si capota de la motor si coborand spre usi. Rezultatele sunt satisfacatoare, aproape toate panzele de paianjen disparand dupa ce am finalizat cu buffing towel-ul. Insa, pentru rezultate bune fara un foarte mare efort fizic, recomand folosirea unei masini. Dat fiind efortul depus in aplicare si stergere (se usca foarte usor si se sterge greu, lasand mici particule care ies doar daca freci bine), data viitoare va ma voi gandi mai bine daca merita sa-l aplic iar manual. Cu alte cuvinte, te cam rupe...

    Ramane de vazut acum cat timp Swirlix, care are doar proprietati de umplere (filler), isi va mentine efectul, spre deosebire de polish-ul de la Sonus care ar trebui sa le indeparteze de tot, necontinand silicon.

    Dupa SwirlX, am inceput aplicarea glaze-ului folosind alt aplicator de la Sonus, operatiune care a decurs extrem de usor. Dupa fiecare aplicare, stergeam reziduurile cu un buffing towel iar suprafata ramanea extrem de clara si curata. De amintit aici mirosul de blueberry al cremei, extrem de agreabil si care intareste senzatia de curat.

    Dupa un strat de glaze, am finalizat cu doua straturi de sealant. Din momentul inceperii aplicarii si pana la finalizare au trecut cam 15-20 de minute, perfect pentru a incepe inlaturarea excesului cu un alt buffing towel curat, in ordinea aplicarii pe elemente. Dupa inca 20 de minute am mai aplicat un strat de sealant, rezultatele fiind spectaculoase.

    Timpul de lucru pentru partea doua a fost de aprox. 5 ore, afacerea lasandu-ma fara pic de energie. Urmeaza interiorul, insa aici lucrurile ar terbui sa mearga mai repede, nefiind nevoie de nici un strop de SwirlX...

    La final, as puncta cateva chestiuni:
    - unele chestii nu vroiau sa iasa sub nici o forma la claying, spre deosebire de o mica pata de lac aflata sub oglinda retrovizoare de la sofer care aproape a disparut, spre marea mea surpriza;
    - polishul Sonus aplicat manual pentru inlaturarea micilor zgarieturi are un efect deplin pe vopseaua Honda;
    - glaze-ul si sealant-ul de la Chemical Guys se aplica usor si se indeparteaza repede. Atentie insa la aplicare: aceasta trebuie sa fie facuta uniform si constiincios daca se doreste un efect maxim.
    If Honda built people, nobody would ever die.

  • #2
    Felicitari! Foarte frumoasa lucrarea!!!!!

    Comment


    • #3
      Felicitari!
      A iesit super! Zici ca-i noua!
      Swirl x o sa tina intre 3-4 luni, depinde de mai multi factori(vreme, spalatorie, etc.).
      Acum sa ai mare grija cum o speli! Sealantului nu-i prea place spuma activa de prin spalatoriile noastre!
      "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Multam mult, baieti! Sper si eu sa tina, macar pana in octombrie cand o sa o pregatesc de iarna
        Referitor la spuma activa, spalatoria unde o spal are un fel de solutie (pe langa acea spuma activa, probabil) de consistenta unui sampon diluat. E ok sau dauneaza si ea in egala masura sealantului aplicat?
        travis
        Senior Member
        Last edited by travis; 19-07-09, 20:32.
        If Honda built people, nobody would ever die.

        Comment


        • #5
          Arata super bine, zici ca-i nou nouta ! Felicitari !

          Comment


          • #6
            Esti sigur ca este sampon diluat? Daca este spuma activa si nu face spuma, sansele sunt ca ea sa nu fie diluata cum trebuie si sa faca mult mai mult rau.
            "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
            sigpic

            Comment


            • #7
              poti sa ne dai niste preturi pentru produsele folosite ?
              merci
              Accord 2.2 i-CTDI Argintiu

              Comment


              • #8
                Preturile pe fiecare produs sunt pe www.cleanyourcar.co.uk. La ce am comadat, shipping-ul m-a costat 36 GBP si au ajuns in 4 zile.

                Aikonelutzu, nu pare spuma, e o solutie pe care o dau din niste bidoane mici in care apasa cu o tija pt. a crea presiune.
                O sa-l intreb totusi pe cel care are spalatoria si ma lamuresc si eu.

                Dinoc, merci!
                If Honda built people, nobody would ever die.

                Comment


                • #9
                  foarte reusita lucrarea ! Felicitari pentru intreaga operatiune
                  I don't care about other cars , i just love my Honda

                  Comment


                  • #10
                    Frumos lucrat! Bravo! A iesit superb!

                    P.S. Ma doare sufletul cand vad cum arata Shogunul meu dupa un an si un pic de utilizare! Cand timpul imi va permite, voi cere sprijinul celor de aici, pasionati de intretinerea masinii, pentru o fata noua, proaspata pentru masina mea!
                    Ce este TOTUL? Nimic... Dar NIMICUL?... Totul este!... Pentru ca din Nimic se naste Totul!...
                    ... mi s-a parut interesant, d-aia am si scris-o aici...

                    www.astrocafe.ro! Aruncati o privire acolo! S-ar putea sa va inspire!

                    Comment


                    • #11
                      Superba! Mi-ar placea sa-i fac si masinii mele acelasi tratament!
                      2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                      2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                      2000 Honda S2000 Berlina Black
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                      Comment


                      • #12
                        Foarte frumos dar si mult timp de executie . Felicitari !
                        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                        My cars:

                        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                        Comment


                        • #13
                          Grazie, guys! Dureaza ceva si cere destul de mult efort daca o faci manual, dar cred ca de doua ori pe an, merita.
                          If Honda built people, nobody would ever die.

                          Comment


                          • #14
                            dif intre produsele profi si nonprofi??primele rezista 2-3 luni celelalte pt uz individual dispar!aici ar mai fi si un retetar de "combinare" al acestora...


                            oricum,pt cineva care face pt prima oara aceasta treaba calific LUCRAREA ca fiind f buna!eu unul personal m-am cam saturat de detailing:
                            spuma,sampon,nonsampon sau altele si uneori nervii ca masina nu a iesit pt ca era varza, sau altul facuse "polishare" "la masina" si a facut oglinda cu tot holograme lacul iar acesta nu mai poate fi prelucrat, iar materiale tale pe baza de substante naturale(ceara pe baza de carnauba) nu prind deloc..iti vine sa fuuugi TAREE!

                            nu folositi pastele abrazive de tip meguier fara sa stiti cu ce se mananca treaba!rezumati-va la curatire si ceruire!bafta!!!!
                            ex CL7 AT 2006
                            CN1 Sport 2005
                            KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                            "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                            Comment

                            Working...
                            X