Incuietoare hayon

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Incuietoare hayon

    Salutare,

    La Civicul 5D 2007 din dotare,
    cred ca am o problema cu incuietoarea de la portbagaj, partea de sus din centrul hayonului.
    In sensul ca are un joc destul de mare si nu cred ca e normal sa nu fie fixa pe pozitie.
    De inchis se inchide prin trantire ceva mai serioasa si se deschide din butonul de sub stop,
    dar la gropi sau denivelari se aude un zdranganit dinspre hayon si ma gandesc ca asta ar fi problema.
    Ce parere aveti, ati intalnit vreo problema de genul?
    Care ar fi rezolvarea, ca la prima vedere pe afara nu are nici un surub, inbus sau orice altceva.
    Cel putin eu nu am deslusit.

    Multam fain colegii.

  • #2
    Cānd dai peste gropi, te avertizează cumva senzorul de portbagaj deschis?
    Am pățit asta, nu la Civic īnsă. Problema a fost la īncuietoare, a trebuit sa o īnlocuiesc.
    Cum ajungi sa demontezi īncuietoarea, cred ca găsești pe google/youtube, dacă nu găsești, pot să mă uit la a mea cum e și te anunț :-)


    sent with the speed of light

    Comment


    • #3
      Nu. Se aude doar zgomot, daca este de acolo, dar nu primesc avertizare.
      Am sa caut pe net sa vedem ce gasesc.
      Mersi scarr.

      Comment


      • #4
        Am cautat pe net si doar pe civinfo am gasit ceva asemanator si se pare ca trebuie demontat tot panoul haionului
        ca sa ai acces la prinderile butucului. Un tip a reusit sa il rupa in doua...atat de strong sunt prinse clipsurile in tabla.
        M-as risca sa-l desfac si sper sa nu rup nimic pe acolo, doar mainile

        Comment


        • #5
          Imi pare rau ca nu am putut sa te ajut mai mult, la un Golf 5 am avut problema aceasta, am demontat incuietoarea (tot asa, a trebuit sa demontez panoul interior) si am reparat-o, fara sa fiu mecanic sau ceva de meserie. Daca ai putina indemanare tehnica, eu zic ca nu ar trebui sa apara complicatii. Fara graba la demontatul panoului, sa pastrezi clips-urile intacte

          Comment


          • #6
            Stai linistit. Mersi frumos. Cu rabdare o scot la capat.

            Trimis de pe al meu GT-I9070 folosind Tapatalk

            Comment


            • #7
              Azi mi-am luat inima in dinti si m-am pus pe treaba.
              Din fericire cu ceva mai multa rabdare am reusit sa demontez panoul fara sa omor nici un clips, noroc ca nu sunt casabile.
              Am strans cele doua inbusuri care erau desurubate bine si that's all falks
              Aaa...uitasem. In materialul ala alb pt izolatie isi facusera culcus vreo 4 plosnite dalea puturoase, imi pare rau pt ele, dar le-am dat afara in frig.

              Comment

              Working...
              X