Retusuri vopsea Honda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    E bun... să nu se mai vadă negru. Ciupeala sau zgâriietura tot se vede. Dar nu nu mai sare în ochi, o vezi doar dacă o ştii şi te uiţi de aproape.
    '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

    Comment


    • #77
      Eu am folosit vopsea de retus (touch-up paint) originala, de la Asko. Este perfecta pentru ciupituri, se aplica la fel ca o oja, dupa ce folosesti periuta de sarma inclusa ca sa cureti eventual rugina. Pentru zgarieturi longitudinale nu as recomanda-o - nu ai precizie si probabi mai mult ar strica (acum depinde de dimensiunea zgarieturii, evident - in anumite cazuri nu mai conteaza estetica). Teoretic nu e nevoie de lac - este un amestec. Dupa aplicare si uscare, nivelul suprafetei reparate scade sub cel al vopselei originale, deci o urma vizibila, insa mai putin decat fara reparatie, iar tabla ramane protejata.

      Comment


      • #78
        Buna ziua,

        Destu de vechi topicul, insa nu am vrut sa deschid unul nou.
        Civicul meu s-a ales recent cu cateva puncte de "ciupitura" / vopsea sarita pe portiera stanga fata. Nu as vrea sa apelez inca la vopsirea pe CASCO. As dori sa incerc varianta cu vopseaua de retus, despre care am citit in acest topic.
        Pentru cei care au incercat deja: a avut rezultat - cel putin estetic? si daca da, cat rezista? merita sa incerc, sau ar trebui sa ma impac cu ideea ciupiturilor? cam cat costa zilele acestea flaconasul de vopsea?

        Multumesc anticipat.

        Comment


        • #79
          Eu inca nu l-am incercat, dar am dat 70lei cu tot cu transport de pe coxmotorparts
          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

          Comment


          • #80
            Daca te pricepi la dat cu "oja" (sau gasesti pe cineva cu talent) - chiar merita sa incerci.
            Eu am reparat o mica zona pe portbagaj cat un varf de chibrit - acolo sarise vopseaua si acum 2 ani era chiar un pic de rugina.
            Dupa reparatie, a ramas OK pana acum. Mai am multe alte mici zgarieturi, dar nu ma deranjeaza - daca nu e pana la tabla nu e grav, stratul ala alb de sub vopsea este protector.

            Am mai consumat si pe sensorii de parcare o parte din flacon - a tinut fara probleme peste 1 an.
            Dar i-am revopsit din nou cand am revopsit spoilerul spate si abia atunci au iesit perfect.
            Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


            Comment


            • #81
              Inteleg.

              Am decis ca o sa incerc. Ciupiturile nu sunt mari, dar ma irita sa stiu ca exista.

              Multumiri.

              Comment


              • #82
                O intrebare adresata celor din Brasov: vreau sa-i fac o intretinere exterioara, spalat, lustruit, ceruit. Imi puteti recomanda un profesionist serios?

                Comment


                • #83
                  Falcon detailing la Brasov.
                  Sent from my GT-I8750 using Tapatalk

                  Comment


                  • #84
                    Si eu recomand Falcon.

                    Comment


                    • #85
                      multam

                      Comment


                      • #86
                        @SorinAB: cum ai rezolvat?
                        Prima chiupitură a răsărit și la mine, pe capotă, grație unui trailer ce a ieșit plin de pietriș dintr-un șantier și începeau să sară pietricele. Nimic nu-i veșnic dar mă gândesc dacă ar trebui intervenit cu vreun retuș.
                        Chiupitura este de mărimea unui vârf de chibrit, se simte adâncitura în vopsea când trec cu unghia peste tablă, este de culoare albă.
                        Deastea oricum or să mai apară, vedem la iarnă , în general cum le rezolvați? E riscul de rugină?
                        15, Accord 2.0 i-VTEC M/T, Lifestyle, Graphic Luster Metallic [gallery]
                        97, VW Passat 1.9 TDI M/T, Green
                        95, Audi A4 1.9 TDI, Blue

                        Comment


                        • #87
                          In curand vor fi atat de multe incat nu iti va mai pasa de acest aspect.

                          Comment


                          • #88
                            E bine ca iti pasa. Merge masina si cu multe ciupituri, merge si fără capota chiar.
                            Estetic se imbunatateste situatia punând vopsea la culoare cu vârful unei scobitori in gaurica. Vopseaua se va trage cand se usca. Eventual dupa uscare mai pui putina iar.
                            Daca lucrezi cu grija poate esti multumit si nu vei dori neapărat si wetsanding si polish pe zona aceea.
                            Exista ceara auto dezvoltata de Bilt Hamber Uk (in general aproape toate produsele lor) care protejează si împotriva coroziunii datorate unor astfel de probleme.
                            Sent from my GT-I8750 using Tapatalk

                            Comment


                            • #89
                              Neata.Am avut si eu o problema destul de urata acum cateva zile...Am o Honda Civic 5D model 2009 pe care o las parcata ca de obicei de 5 ani si ceva de cand o am in fata blocului.Intr-o dimineata inainte sa plec la birou am observat ca imi fusese zgariata toata partea stanga de la aripa fata,usa fata,spate si aripa spate(o zgarietura gen "valurile Dunarii")...Asta la 3-4 masini parcate dar la mine se vede mai urat pentru ca celelalte erau gri/bej... Honda mea este Blue Pearl.

                              Am incercat sa fac un polish,a iesit cat de cat partea din spate ok dar in fata tot urat se vede.Pe net am cautat vopseaua am gasit vreo 2 variante nu stiu care este cea ok,culoarea este Deep Sapphire Blue Pearl codurile ar fi B-548P sau B-517P.

                              http://www.automotivetouchup.com/tou...09/all-models/

                              La reprezentata daca as incerca la Autoklass din cate am inteles mi-ar da usa jos,aripa jos...Si nu prea as vrea sa fac asta doar pentru o zgarietura.Stie cineva unde pot comanda niste vopsea si un Creion Corector?

                              Comment


                              • #90
                                http://www.coxmotorparts.co.uk/honda...87d49062e2b803

                                Comment

                                Working...
                                X