Montat capace pe jante de tabla

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Montat capace pe jante de tabla

    Am cumparat azi un set de capace pentru jantele de tabla de iarna. Am mai avut eu probleme inainte cu montarea capacelor noi, inevitabil crap unul din patru, dar astea mi-au scos peri albi! (mai multi decat am deja) .
    Fixez capacul in toti dintii respectivi mai putin doi, si apoi il bat cu pumnul in zona unde mai are de intrat, intai mai usor, apoi mai tare. Am grija sa bat in dreptul dintilor astfel incat sa reduc riscul sa il sparg, totusi... Primul capac l-am spart si apoi am reusit sa il fixez, al doilea a intrat intreg (minune!), iar dupa ce pe al treilea am reusit sa il sparg in doua locuri am renuntat (se si intunecase) si am venit pe forum.

    Exista vreun principiu la montare care imi scapa? vreo metoda ingenioasa? Este acest set de capace deosebit de naravas? Nu am fost atent niciodata cum le iese baietilor de la service-uri in doi timpi si trei miscari, mi-ar fi fost de folos acum...

    Va multumesc anticipat pentru sugestii.
    Marius

  • #2
    s-ar putea sa fie sarma care tine clemele prea mare in diametru...fa-i o bucla sau 2 cu un patent si incearca dupa..eu nu mi-am mai pus capacele anul asta ca mi s-au zgariat jantele de la ele

    Comment


    • #3
      Eu le montez intotdeauna incepand de la valva. Daca intra greu se poate folosi o surubelnita dreapta pentru a facilita alunecarea acelor prinderi pe janta.

      Comment

      Working...
      X