Dimensiuni prezoane Civic 2017

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Graba... da pcd - numarul x distanta intre prezoane
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 08-02-18, 22:01.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #17
      Salut dantt. Legat de intrebarea cu garda la sol: si eu am avut emotii pe partea asta, insa nu cred ca a coborat, cel putin nu cu mult. Nu am masurat, ca sa-ti spun exact, insa eu cand ies din curte am o chestie de metal pe mijloc, care tine contra la porti. Chestia aia e destul de inalta, insa nu o ating nici acum, cand am rotile pe 16.
      Confirm si eu: ET la 16" este 45. Legat de handling, stabilitate, etc: nu am simtit modificari in rau. Singura chesti pe care o simti este un plus la confort, dat de rotile mai mici si talonul cauciucurilor un pic mai mare.

      Ai grija cu jantele after market, ideal ar fi sa primesti si piulite la ele si si inele de centrare care sa se potriveasca cu dimensiunea butucului tau (pe care din pacate nu o stiu). Eu nu am stiut detaliile astea si am luat doar jantele si a fost o adevarata aventura sa-mi fac apoi rost de inele de centrare si piulite care sa se potriveasca.
      Se gasesc destul de greu jante cu combinatie ET + J ceruta de modelul asta de Civic. Ce am gasit eu sunt niste Borbet CA Crystal Silver. Nici n-am vrut sa pun orice no name. Nici Borbet-urile astea nu arata wow (mai ales daca le compari cu cele OEM), da na, pt iarna merg..
      Raulitto
      Member
      Last edited by Raulitto; 09-02-18, 13:47.

      Comment


      • #18
        Eu cand mi-am comandat setul de roti de iarna cu jante originale, am făcut-o după ce am cautat jante aftermarket. Cele care imi plăceau cum arată, erau apropiate la preț de cele originale, iar astea originale chiar arata mai bine decāt majoritatea, asa ca pana la urma a fost no brainer... :-)

        Comment


        • #19
          Multumesc mult baieti!

          Comment


          • #20
            Bun,deci sa inteleg ca jantele trebuie sa aiba urmatoarele specificatii 16x7J ET 45,5x114,3.Zic bine?Daca da,voi ce ati alege in locul meu,masina fiind albastra dintre https://brock.de/en/wheel-configurat...425259!933FFD2. si https://www.enkei.de/en/konfigurator/#51426234!B52A988. ?Ce mi se pare ciudat este ca la Enkei nu apare varianta de 16 inch pe configuratorul sin Germania,insa in Romania se gasesc pe 16,acelasi model.Asadar,preturile sunt foarte apropiate,voi ce recomandati pentru anvelope de iarna?Multumesc.

            Comment


            • #21
              Nici pe Honda Trading nici pe Honda.de nu gasesc oferta de jante.
              Uite aici ca sa ai idee de preturi la jantele originale, echipate cu 3 tipuri de cauciucuri: http://www.honda.cz/content/dam/loca...ola%202017.pdf

              Comment


              • #22
                Foarte bune acele preturi DarthMaul,multumesc!In Romania la pretul ala,nu cumperi nici jantele.Daca am calculat bine,cu anvelope Nokian,ies cam la 1150 euro.

                Comment


                • #23
                  Da si cred ca ar arata si foarte bine pe masina albastra.

                  Comment


                  • #24
                    O sa cer azi pretul la dealer,desi presimt ca o sa ma enervez.Daca nu,ma asteapta un drum la Brno,oricum n-am vazut orasul si ma aleg si cu o excursie.

                    Comment


                    • #25
                      Da-mi un semn daca treci, sa discut cu ei si sa ne putem intalni eventual.

                      Comment


                      • #26
                        Multumesc frumos pentru suport!Cu timpul stau extrem de prost,ca toata lumea de altfel,sa vedem daca se va concretiza ceva pana la urma.Intreb azi la dealer si facem comparatii de preturi.

                        Comment


                        • #27
                          In Ungaria iarna trecuta modelul "Lynx" pe 16" cu anvelope de iarna era in jur de 800 euro brut. Este pentru generatia anterioara de Civic deci are latime mai mica, de 6.5J Pot sa intreb daca mai este de actualitate.

                          Comment


                          • #28
                            Multumesc Jozsi,n-ar strica o intrebare.Insa in cazul foarte probabil in care nu pot ajunge nici in Brno nici in Ungaria,voi ce-mi recomandati pentru iarna din selectia facuta de mine?Jantele alea enkei si brock sunt 600 ron/bucata cu tva si transport gratuit si parca n-as tine masina pe dreapta mai mult de o saptamana.

                            Comment


                            • #29
                              Am sa intreb astazi. Ideea este ca ar trebui sa astepti o saptamana sa fie livrata la showroom. De acolo eventual pot sa ti le iau eu si sa ti le trimit, oricum merg o data la 10 zile in Ungaria. Deci in acest caz abia pe la inceputul lunii martie ar ajunge la tine daca nu vrei nici second hand, nici sa astepti, as alege Enkei.

                              Comment


                              • #30
                                Multumesc mult de suport Jozsi,cel mai probabil o sa aleg Enkei Yamato,imi plac mult cum vin pe masina,cel putin din poze.Am fost la dealer si am cerut pretul pentru jante de 16 inch,originale.Pentru cei interesati,este de 248 euro fara TVA/bucata.

                                Comment

                                Working...
                                X