Senzori de presiune roti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by doipac View Post
    Merci Sayuri

    Daca pana la urma ma hotarasc sa pun jante OEM, ma gandesc ca o sa imi apara pe bord continuu alerta de TPMS.
    Afecteaza alte functii ale masinii ? de exemplu daca se mai poate dezactiva VSA-ul
    Creaza vreo alta problema ? masina este in garantie de exemplu si ma intreb daca va functiona din nou normal cand pun setul original de genti+caucicuri inapoi in primavara
    Daca ma poate ajuta cineva cu aceste informatii as aprecia.
    Am timp doar pana maine dimineata sa schimb cauciucurile de 16" comandate cu altele de 17"

    Comment


    • #47
      Pai in carte ai numai 17' sau 18' daca este 2015


      Sent from my iPhone using Tapatalk

      Comment


      • #48
        dupa indelungi studii pe internet am ajuns la urmatoarele concluzii: modelul 2015 lifestyle are intradevar senzori independenti pe fiecare roata. costul unui senzor la reprezentanta este de aproximativ 800ron buc. (3200 setul) se gasesc originali si la magazine de specialitate din japonia si pretul in urma unor discutii cu ei ar fi undeva la 700 ron setul la care se adauga transportul si eventual vama. se mai gasesc si senzori programabili de la diferite firme (se cloneaza practic senzorul oem cu ajutorul unui aparat) cost undeva la 1000 ron setul de 4 buc.de stiut ca nu toate modelele sunt compatibile honda (in cazul in care se opteaza ptr. jante aftermarket v-a trebui ca acestea sa fie compatibile tpms, asta e o alta poveste)
        daca se renunta la senzori vor aparea mesaje de avertizare in bord.
        senzorii au o baterie interna capsulata si care e garantata 5-6 ani, asa ca la un momentdat vor pica.
        o solutie ar fi sa se foloseasca doar inlocuirea anvelopelor dar este riscant in timp deoarece la vulcanizare prin demontari repetate se pot avaria senzorii.
        am discutat la mai multe reprezentante honda din tara si am obtinut codurile de comanda (care bineinteles ca difera cu cele inscriptiobate pe senzorul propriuzis) ceea ce face si mai greu posibilitatea de gasire pe siturile din uk de exemplu.
        senzorii nu pot fi dezactivati la service ,in concluzie e complicat rau cu senzorii astia.

        eu ma gandesc sa iau un set de jante si tpms programabili.
        carabetz86
        Junior Member
        Last edited by carabetz86; 23-11-15, 21:59.

        Comment


        • #49
          Poti sa ne spui coduriile


          Sent from my iPhone using Tapatalk

          Comment


          • #50
            Cati senzori pot fi programati simultan? 4 sau 8?

            Comment


            • #51
              Codul senzorilor este - 42753-TL0-G52
              In ceea ce priveste clonarea senzorilor, pot fi facute mai multe perechi din cate am inteles de la cei care se ocupa cu asa ceva. (practic masina v-a sesiza ca are senzorii de fabrica pe ea prin aceasta clonare)

              Comment


              • #52
                Merci pentru informatii.

                Comment


                • #53
                  Daca gasiti o alta solutie mai ieftina va rog sa o faceti publica

                  Comment


                  • #54
                    Eu sunt interesat de a monta TPMS pe Accord. Daca cineva doreste sa scape de senzorii OEM, poate scrie aici.

                    Comment


                    • #55
                      @carabetz86 De exemplu eu folosesc solutia asta de buget: http://www.ebay.de/itm/191375085504
                      Nu afecteaza balansul rotilor, capacelele sunt de metal usor, finisaj de calitate.
                      Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                      Comment


                      • #56
                        In Ro astea nu rezista mai mult de 2 zile. Si nu ma refer la fiabilitatea lor.
                        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by CatalinP View Post
                          Eu sunt interesat de a monta TPMS pe Accord. Daca cineva doreste sa scape de senzorii OEM, poate scrie aici.
                          Cum ii vei integra, unde vor raporta senzorii o eventuala problema? (dacă am înțeles modelul tău nu are din fabrica TPMS)

                          Comment


                          • #58
                            Intentionez sa cumpar din SUA modulul aferent de la Acura TSX, impreuna cu tot ce mai e necesar si pentru Remote Engine Start OEM.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by cci View Post
                              @carabetz86 De exemplu eu folosesc solutia asta de buget: http://www.ebay.de/itm/191375085504
                              Nu afecteaza balansul rotilor, capacelele sunt de metal usor, finisaj de calitate.
                              Au baterie incorporata, sau cum functioneaza? Am mai vazut solutii asemanatoare, dar cu display la interior.
                              BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                              Comment


                              • #60
                                Revin cu informatii:
                                Se pare ca senzorii de pe masina originali sunt marca continental VDO atasez si doua imagini (una facuta de colegul nostru de pe forum popescu.razvan la inlocuirea anvelopelor si a doua gasita de mine) eu zic ca sunt acelasi lucru.

                                Atasez si un link in care este prezentata compatibilitatea acestuia http://www.techtpms.com/pages/tpms_v...&year=2013-EOP
                                Pe acest link se zice ca e Replacement Sensors cu toate ca este identic cu cel montat din fabrica.
                                Din cate am mai cautat se gasesc si la ******** modele de tpms universali dar nu raspund la tel si mail.

                                Comment

                                Working...
                                X