Dimensiuni jante tabla originale Civic 5D model 2014

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dimensiuni jante tabla originale Civic 5D model 2014

    Salut,

    Am un civic 5D model 2014 cu dimensiunile rotilor din fabrica 225/45R17 91V 17x7J offset 50 (in Certificatul de Conformitate de la producator este singura dimensiune precizata).
    As vrea pentru iarna sa pun anvelope pe 16 (desi nu sunt prevazute in CoC, asta ar fi prima problema, sper sa fie bine).
    Am cautat jante de tabla, intai originale la dealer, dar pretul este foarte mare.
    After market, nici un vanzator nu a putut sa-mi garanteze ca se vor potrivi jantele pe modelul nou 2014 (se feresc, mi-au spus sa validez la dealer). Se pare ca dimensiunile care erau valabile pentru modelele -2012 (ceea ce am gasit si aici pe forum 6.5J 16" 5x114.3, ET 55) nu ar mai fi valabile si pentru modelul nou, in special ET-ul.
    Dealerul spune ca nu poate sa ma ajute, ca ei nu stiu dimensiunea jantelor de tabla originale 2014, ca ei doar baga intr-o aplicatie seria de sasiu si li se intoarce exact janta potrivita, cu pretul de la importator.

    As dori sa ma ajutati daca a cumparat cineva jante de tabla originale pentru civicul 5D model 2014 (sau macar 2013), sa-mi spuna exact dimensiunile scrise pe janta. Nu as vrea sa dau banii pe unele after market si sa nu se potriveasca, mi-au zis ca nu le mai primesc inapoi.

  • #2
    Se potrivesc toate jantele de la generatia trecuta de Civic.

    Comment


    • #3
      @ BV26CAT - multumesc pentru raspuns. Tu ce dimensiuni ai la jante pt. iarna la masina din semnatura? Sunt originale ?

      Chiar nu are nimeni jante de tabla originale Honda pe 16" pentru Civic sa ne spuna dimensiunile ?
      Daca dau de vre-o comoara ( si o sa le cumpar pe alea de tabla originale, o sa pun eu aici dimensiunile.

      Comment


      • #4
        Salut, sunt in aceeasi situatie ca si tine. In urma verificarii specificatiilor am gasit urmatoarele jante care ar trebui sa se potriveasca: ALCAR Civic-FK1-FK2-FK3 Silver 6.5x16 5x114.3 ET 45 ( mai sunt cunoscute si sub denumirea KFZ 8067 ). Cauta la magazinele online din romania si sigur le vei gasi. As pune un link aici, dar nu stiu daca e permis.

        Comment


        • #5
          Eu am pe 16, nu sunt originale, ET 40. Grija la inelele de centrare, trebuiesc sa fie pe 64.1

          Comment


          • #6
            Originally posted by BV26CAT View Post
            Eu am pe 16, nu sunt originale, ET 40. Grija la inelele de centrare, trebuiesc sa fie pe 64.1
            Exact, ai dreptate; la acele jante de care spuneam (KFZ 8067) gaura e de 64.1. Mare grija, ca mai sunt si KFZ 8015 la care gaura e de 60.1 din cate imi aduc aminte.

            Comment


            • #7
              @ionutv - Asa, ceva aftermarket, am gasit la http://www.webtire.eu/index.php?p=akcioslemezfelni

              16x6.5 Honda
              5x114.3/64 ET55 -
              Civic 06-
              janta tabla
              Promotii!!!

              IN STOC > 4 buc
              Preţ cu TVA: 233.08 LEI

              Problema era sa gasim pe cineva care are originale pe tabla sa ne zica exact dimensiunile. Zic asta pentru ca eu am vorbit la telefon cu vanzatorul si mi-a zis ca nu-mi garanteaza ca se potrivesc la modelul 2014, sa confirm cu dealerul, dar dealer-ul nu se baga.

              Comment


              • #8
                ET-ul e 55. Din cate stiu noua ne trebuie ET 45 la jantele de 16 (cel putin asa am vazut in documentele pe care le am eu la masina). Uita-te din nou pe site-ul ala si vezi ca sunt si cele de care iti spuneam eu intr-un post anterior:

                16x6.5 5x114,3 ET45
                Honda -A-8067
                CIVIC
                janta tabla
                Preţ: 257.90 LEI
                Cantitate: 4 buc
                Total cu TVA:
                Total fara TVA: 1031.59 LEI
                809.45 LEI

                Comment


                • #9
                  Pai n-ai putea sa pui aici un scan, ceva, la documentele de care zici ? In felul asta am avea si noi ceva cat de cat "oficial" de la Honda pe care sa ne bazam.
                  Cum am scris mai sus, la mine in CoC nu scrie nimic despre dimensiuni alternative permise de jante/anvelope, iar dealer-ul/importatorul nu vrea sa dea nimic legat de jantele de tabla.

                  Pentru ca tot pe acest forum, am gasit ca dimensiuni la table pentru 5D: 6.5J 16" 5x114.3, ET 55. Nu am acum la indemana posturile respective, dar daca vrei le caut si le pun mai tarziu.

                  Comment


                  • #10
                    Dimensiunile rotilor le-am gasit in CoC la sectiunea "Remarks":

                    Click image for larger version

Name:	IMG_20141104_183548.jpg
Views:	1
Size:	53.9 KB
ID:	718966

                    Comment


                    • #11
                      Sa-ti dea Dumnezeu sanatate !

                      E ciudat. La mine dupa 1540-1540 nu mai scrie nimic.
                      Sa fi fost doua pagini si mie nu mi-au dat decat una ?
                      Tu ai 2 pagini ? Vad ca si la tine se termina cam ciudat, cu doua puncte si apoi nimic.
                      georgepopescu
                      Junior Member
                      Last edited by georgepopescu; 05-11-14, 08:15.

                      Comment


                      • #12
                        Nu, e o singura pagina si intr-adevar, dupa "Alternative height with roof antenna:" nu mai urmeaza nimic.
                        ionutv
                        Junior Member
                        Last edited by ionutv; 05-11-14, 09:40.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by georgepopescu View Post
                          @ionutv - Asa, ceva aftermarket, am gasit la http://www.webtire.eu/index.php?p=akcioslemezfelni

                          16x6.5 Honda
                          5x114.3/64 ET55 -
                          Civic 06-
                          janta tabla
                          Promotii!!!

                          IN STOC > 4 buc
                          Preţ cu TVA: 233.08 LEI

                          Problema era sa gasim pe cineva care are originale pe tabla sa ne zica exact dimensiunile. Zic asta pentru ca eu am vorbit la telefon cu vanzatorul si mi-a zis ca nu-mi garanteaza ca se potrivesc la modelul 2014, sa confirm cu dealerul, dar dealer-ul nu se baga.
                          Eu in locul tau, daca as dori jante de tabla, as merge pe acestea, gasite tot acolo:

                          16x6.5 Honda
                          5x114,3 ET45 -
                          CIVIC
                          janta tabla
                          Promotia saptamānii!!!

                          Info


                          IN STOC > 4 buc

                          Preţ cu TVA: 257.90 LEI
                          Preţ fara TVA: 202.36 LEI

                          Respectiv pt toate 4:

                          16x6.5 5x114,3 ET45
                          Honda -A-8067
                          CIVIC
                          janta tabla

                          Preţ: 257.90 LEI
                          Cantitate: 4 buc
                          Total cu TVA: 1031.59 LEI
                          Total fara TVA: 809.45 LEI

                          Respecta ET=45.

                          Insa eu optez pentru jante aliaj si cred ca le voi lua pe acestea: http://www.jantecluj.ro/jante-origin...ic-accord-cr-z
                          Nobody remains virgin, life fucks everyone!

                          Comment


                          • #14
                            Hehehe, s-au vandut de mult, m-am interesat si eu de ele...:-)
                            2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                            Ex:
                            2014 Honda Civic Executive
                            2011 Honda Civic GT

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by bacu View Post
                              Hehehe, s-au vandut de mult, m-am interesat si eu de ele...:-)
                              Imi dai fiori, despre care anume jante vorbesti ca s-au vandut? Cele de tabla sau cele din aliaj?
                              Nobody remains virgin, life fucks everyone!

                              Comment

                              Working...
                              X