Filtre de aer Corneliu Group

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Cumpar eu unul daca ii faci teste pe dyno dupa cerintele mele...

    EDIT: Doc ai postat inaintea mea, ce spui tu e un mare adevar dar sa nu uitam si ca masina nu se misca intotdeauna cu 100km/h ca sa primeasca aer rece, as fi curios cat de tare se incinge cand stai in trafic
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 09-02-10, 20:11.

    Comment


    • #62
      @yulasinio

      Astept cerintele.

      Cu SDTA vara la 30 grade afara o sa fi f. multumit de filtru.

      Comment


      • #63
        Originally posted by AirFilter View Post
        @yulasinio

        Astept cerintele.

        Cu SDTA vara la 30 grade afara o sa fi f. multumit de filtru.
        Daca poti nu ne explici exact, ce este acest SDTA. Plus de asta aveti ceva teste concludente...

        Comment


        • #64
          Originally posted by yulasinio View Post
          Cumpar eu unul daca ii faci teste pe dyno dupa cerintele mele...

          EDIT: Doc ai postat inaintea mea, ce spui tu e un mare adevar dar sa nu uitam si ca masina nu se misca intotdeauna cu 100km/h ca sa primeasca aer rece, as fi curios cat de tare se incinge cand stai in trafic
          pe integra ta pune ceva serios ! sa nu fi nevoit sa scoti hartia filtranta din admisie cu patentu
          hai ca am fost rau !! pai sa vad daca am inteles ,SDTA cred ca este un fel de long cold air intake varianta corneliu group
          sigpic
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/sassser/

          Comment


          • #65
            Originally posted by sasser View Post
            pe integra ta pune ceva serios ! sa nu fi nevoit sa scoti hartia filtranta din admisie cu patentu
            hai ca am fost rau !! pai sa vad daca am inteles ,SDTA cred ca este un fel de long cold air intake varianta corneliu group
            Sa sti ca nu ma leg aiurea de ei si poate marfa e de calitate dar trebuie sa ne si dovedesca asta nu numai cu vorbe.
            Eu am dat 500€ pe un filtru si a trebuit sa vad cu ochii mei ca isi merita banii... deci daca si ei demonstreaza ca produsele mai si "merg" atunci tot respectul

            Comment


            • #66
              Originally posted by yulasinio View Post
              Sa sti ca nu ma leg aiurea de ei si poate marfa e de calitate dar trebuie sa ne si dovedesca asta nu numai cu vorbe.
              Eu am dat 500€ pe un filtru si a trebuit sa vad cu ochii mei ca isi merita banii... deci daca si ei demonstreaza ca produsele mai si "merg" atunci tot respectul
              asta am zis si eu daca fac dovada in vreun fel eu iau 2 sisteme complete SDTA sau cum se numesc
              sigpic
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/sassser/

              Comment


              • #67
                Originally posted by sasser View Post
                pe integra ta pune ceva serios ! sa nu fi nevoit sa scoti hartia filtranta din admisie cu patentu
                hai ca am fost rau !! pai sa vad daca am inteles ,SDTA cred ca este un fel de long cold air intake varianta corneliu group

                Ai fost rau gratuit Eu vreau sa incerc SDTA - ul si chiar nu imi fac probleme de care zice sasser.
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #68
                  Originally posted by KMR View Post
                  Ai fost rau gratuit Eu vreau sa incerc SDTA - ul si chiar nu imi fac probleme de care zice sasser.
                  KMR asteptam un fedback sunt chiar curios ma gandesc la o admisie ca deocamdata nu am intrat in motor, cine stie poate poate scrie si pe admisia mea corneliu group pe viitor !!
                  sigpic
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/sassser/

                  Comment


                  • #69
                    @yulasinio, sasser
                    Multumesc pentru interesul acordat.
                    O sa fac in asa fel incat indradevar sa nu scoti hartia cu patentul din admisie )
                    O sa vezi ca acest filtru chiar functioneaza. O sa fi f. multimit. O sa vezi
                    sasser, ai dreptate, SDTA ala e un fel de long cold air intake, brevetat de Corneliu Group.

                    Va salut cu mult respect.

                    Radu Hossu

                    Comment


                    • #70
                      @yulasinio: vorbeam aici de teste dyno, nu de ce se intampla pe strada. Un exemplu foarte bun pe care l-as putea da acum este al unui Ferrari testat in RO cu motor aspirat care pe dyno a pierdut aprox 100CP, evident din cauza ca nu indeplinea conditiile de pe strada. Cine este de vine in acest caz, bancul dyno ca minte sau Ferrari. Raspuns, niciunul din ele. Ferrari e conceput sa functioneze la capacitate maxima pe strada (sau circuit) si nu pe role.

                      Oricum testele pe care le-a prezentant nu-mi confirma ca aceste filtre au ceva deosebit si nici nu imi demonstreaza ca fac mai mult decat unul stoc. In primul rand observ in constructia loc mult metal care se incalzeste si prin trasfer de caldura va incalzii si aerul ce intra in motor. K&N face elemente filtrante pe care le folosesc diversi tuneri pentru sistemelor lor performante. As da exemplu aici GruppeM pe care l-am folosit, toata smecheria acestui sistem de admisie vine din modul in care reuseste sa introduca aerul in motor: mult mai rece si cu debit putin mai mare decat cel normal. K&N in acest caz este doar un element filtrant mai permisiv, nimic mai mult.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by KMR View Post
                        Ai fost rau gratuit Eu vreau sa incerc SDTA - ul si chiar nu imi fac probleme de care zice sasser.
                        Eu vreau sa vad cum merge asta deschis mai bine fata de cutia originala cu un feed de aer...
                        Ma gandesc ca premiile luat la saloanele de inventica le-a luat pe un proiect, o documentatie si as vrea sa arunc si eu un ochi peste ele.

                        Comment


                        • #72
                          Daca se misca bine, veti avea un feed-back de la mine. Inteleg ca pe la primavara se poate intampla asa ca .... asteptam. Ii facem atunci si dyno si tot ce trebuie ( ma refer la masina mea ).
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #73
                            @KMR facem in primavara daca astepti dupa Dragos (el vrea atunci iar eu sunt deacord cu el)
                            Eu astept sa fac rost de o "priza" pentru mufa de la debitmtru, iar dupa ce fac rost de ea si o sa o produc, o sa pot a 2ua zi sa iti instalez acest filtru.
                            Pana una alta, exista si alte Honde, care nu au nevoie de acea piesa, asa ca, de exemplu si sapt. asta pot sa ii trimit un filtru lui yulaisinio, daca doreste sa achizioneze unul pentru testare si pentru feedback.


                            Cu stima,

                            Radu Hossu

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by KMR View Post
                              Daca se misca bine, veti avea un feed-back de la mine. Inteleg ca pe la primavara se poate intampla asa ca .... asteptam. Ii facem atunci si dyno si tot ce trebuie ( ma refer la masina mea ).
                              dar mai devreme de ce nu se poate ?? ce inseamna la primavara adica luna viitoare ??chiar sunt interesat dar astept o parere de la cineva avizat airfilters asa ceva poti face ?? ma refer la stilul asta de admisie ??
                              sasser
                              Senior Member
                              Last edited by sasser; 09-02-10, 20:46.
                              sigpic
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/sassser/

                              Comment


                              • #75
                                @sasser
                                De ce nu vrei chiar tu sa iei unul si sa il testezi?

                                Comment

                                Working...
                                X