Topic inchis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Topic inchis

    Buna Ziua,
    Am deschis acum o saptamana un Topic denumit Honda vs Toyota in care doream sa deschid o discutie despre performantele(vanzari) ale Hondei Accord in clasa medie si contributia importatorului/dealerilor la aceasta.
    Dupa 12 ore si aprox 7-8 interesati de subiect topicul a fost mutat(ironic) la "un pahar de vorba" si imediat inchis de moderator dupa un post care nu vreau sa-l comentez aici.
    Am cerut moderatorului sa-mi explice ce s-a intamplat si care a fost motivul cf regulamentului forumului pentru aceasta actiune.Am trimis cel putin 3 PM , un mesaj pe mess si un email si 2 PM administratorului si timp de o saptamana nu am primit nici un raspuns.
    Solicit din nou sa mi se raspunda de ce a fost mutat /inchis acest topic - adica motivul cf regulamentului si nu consideratii superficiale si subtiri despre marketing.
    Sper ca acest apel sa nu fie tratat ca si celelalte cu indiferenta si solicit in cazul in care nu gasiti un motiv regulamentar sa redeschideti topicul si sa-l mutati in sectiunea de origine.

  • #2
    Sa o luam metodic:

    1. Titlut topicului e generic si se poate intelege orice din el.
    2. Era postat la o sectiune gresita. Aria potrivita era intr-adevar de discutii generale si nicidecum Honda Importator/Dealer/Service
    3. Avem deja un topic de vanzari Honda (cel cu APIA) de unde si redundanta topicului
    4. Nu am inteles utilitatea lui

    In momentul de fata consider ca regulamentul este foarte soft fata de alte forumuri.

    Si acest topic este postat aiurea! Sectiunea administrativa o regasesti aici!
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      1. Ai dreptate,trebuia mai la obiect - vanzari noul Honda Accord
      2. Daca discutam de vanzari intr-o sectiune marketingul ar trebui sa stea in acelasi loc.
      3. N-am vazut topicul , intradevar poate fi considerat redundant dar intentia mea a fost sa discutam despre motivele situatiei si nu o analiza a vanzarilor.
      4. Daca consideri ca oricum nu ne baga in seama dl importator intradevar acest subiect si multe altele nu au nici o utilitate.Am invitat niste membri practicanti de marketing sa-si dea cu parerea despre ce nu merge si ce ar putea fi schimbat in mixul de marketing al Accordului ca studiu de caz.
      Oricum nivelul de utilitate ar trebui judecat prin interesul membrilor si nu prin parerea unui membru cu atributiuni.

      N-am inteles cum e cu regulamentul - sa zic mersi ca nu m-a injurat ? Explicatiile tale se puteau da atunci inainte de a se inchide topicul si in plus se putea raspunde la PM conform cu recomandarile regulamentului.

      Comment


      • #4
        Din regulament:

        13. Moderatorii sau administratorii acestui forum isi rezerva urmatoarele drepturi:

        - sa stearga fara preaviz acele posturi care se abat de la aceste reguli
        - sa dea avertisment acelor utilizatori care incalca repetat regulile (avertismentul apare la a doua incalcare)
        - sa excluda un membru daca acesta, desi a primit avertisment, incalca din nou regulile
        - sa modifice acest regulament fara nici un preaviz
        - sa suspende activitatea forumului fara nici un preaviz.
        Dupa cum ziceam, regulamentul este unul soft. Conteaza calitatea forumului. Daca un topic nu aduce un plus de calitate la forum nu vad necesara existenta lui.

        Off topic, si ontopic pe topicul inchis:
        Da, se poate discuta despre mix de marketing. Hai sa iti zic eu doua W - lipsa stocuri, imposibilitate comanda. Personal toti ne putem da cu parerea, dar nu toti au studii de specialitate in Marketing.

        Ce putem face ca potentiali clienti (ca altceva nu suntem pe forumul asta)? Nimic... decat sa ne plangem, dar asta nu va face pe Honda sa vina mai repede in Romania.

        Or ce zicea Bogdan in topicul inchis e ca nu putem compara Toyota, care e importata oficial in Romania, si are o prezenta puternica pe piata cu Honda, care vine prin intermediar, pe pasi, pana cand Honda va zice ca Romania e gata pentru Honda. Si asta nu e doar la noi. Asa s-a intamplat si in tarile vecine.

        Implicit nu se pot astepta vanzari la nivelul Toyota. Sunt mentalitati si oportunitati diferite. Asa ca nu m-as plange de vanzarile actuale. Toti "suntem" experti si ne putem da cu parerea. Ca sa faci un mix de marketing corect pt un produs trebuie intai sa cunosti mediul intern. Iar Bogdan il stie mai bine ca oricine.
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          Honda vinde global cam 4-5 milioane de autoturisme.
          Toyota vinde aproape 11 milioane.

          Toyota este oficial in Romania din 2000.
          Honda este cvasi-oficial in Romania din 2007.

          Cred ca explicatiile de mai sus sunt suficiente si nu mai este necesar sa intram in detalii corporatiste, cu politici de vanzari si de produs, care s-au para-mega-ultra-giga-discutat si dezbatut.

          Fara sa doresc sa jignesc, poate ca ma astept prea mult de la oamenii care isi castiga painea intr-o era tehnologizata cu acces nelimitat la informatii.

          Daca crezi ca am inchis topicul din rautate, atunci sunt cu atat mai dezamagit de orizontul de gandire.

          De fapt si raspunsul meu cred ca a fost suficient de elocvent si respectuos.

          A te mira de lucrul asta e ca si cum te miri ca VW sau Skoda vinde cu mult mai mult decat Audi. Mai grav este ca se continua cu comparatia Toyota vs Honda, desi cele 2 marci se adreseaza unor clienti de categorii mult diferite.
          Sincer, nu vad utilitatea acestui topic si sfatuiesc cu respect initiatorul lui sa se documenteze mai intens asupra segmentelor de piata vizate de cele 2 marci in discutie.
          Topic inchis.
          Daca se considera ca nu, atunci mai adaug la cosul cu dezamagiri inca una. Chiar nu pricep ce explicatie mai simpla de atat pot oferi.

          Consider discutia inchisa, sper civilizat si fara ranchiuna.

          Comment

          Working...
          X