AVY: '10 Honda Insight 1.3 i-DSI IMA Executive, Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Intradevar, am observat ca uleiul Castrol 0W20 e ca si inexistent pe piata,dar la o cautare rapida mi-am facut o impresie legat de preturi de aici ( http://www.pieseauto.ro/ulei-motor/0w20/ ) si ma gadeam sa folosesc un ulei de la Toyota. Schimbul de ulei pentru cutie sigur il voi face la Asko ,pentru mai multa siguranta.Oricum eu fac cam 17000km pe an vara fiind cu motocicleta mai mult (dar sa nu ploua ca schimba media ),si atunci va fi un cost si mai usor de digerat.
    Cat despre masina,mi se pare foarte interessanta,inca ma fascineaza de ce reprize este in stare in oras,nu ca ar fi o masina rapida ci raspunsul la acceleratie si relaxarea care ti-o da in traficul urban,te face sa te dai jos cu un mare ranjet pe fata.
    La pretul de 20000 clar exisa variante mult mai bune,nici nu m-as gandi sa dau atatia bani pe ea,dar second,la 7000, nu regret nici un moment alegerea,bineinteles ma bazez si pe fiabilitatea Honda caci aici nu stiu cine ii mai da de cap sau cu ce costuri....
    Ca planuri de viitor, astept weekend-ul sa fac un drum la munte sa vad cum se comporta

    Comment


    • #17
      Nu baga ulei Toyota care e facut cu alti aditivi in cap. Daca e sa iei un ulei generalist Mai bine bagi un Eneos Sustina.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #18
        Nu am gasit decat Eneos Premium care e cam prea ieftin iar cel Toyota stiu ca este folosit de la Prius si e tot Low Friction. Oricum,intentionez sa ajung mai intai la asko sa rezolv cu schimbul la cutie si vad ce mai au si ei pe acolo..
        Am ajuns astazi in voluntari la RAR . Inca se misca bine pentru 1.3 ,sa vedem ce o sa zica la autostrada...

        Comment


        • #19
          http://www.insightcentral.net/forums...20-oil-ok.html

          Comment


          • #20
            Mna, depinde de asteptari. E, totusi, un benzinar simplut de 1.3. Mie mi-a placut pe serpentine, relaxare totala cu cvt-ul asta.

            Comment


            • #21
              Ca sa pastram topicul de masina fara disutii contradictorii despre ce e mai bun si cum merge hybrid vs R18 am deschis un topic de discutii (si mutat discutiile deja existente aici acolo):

              http://www.hondafan.ro/forum/showthr...brid-vs-restul
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #22
                Pentru cei interesati m_am gandit sa atajez si planul de service pentru Insigt.
                Cu precizarea ca ,din ce am mai citit,este recomandat ca uleiul CVT sa se schimbe totusi la 20000 nu la 40000,dar nimic oficial.
                Attached Files

                Comment


                • #23
                  De astazi Insight-ul este membru oficial al familiei,si va saluta cu un flash in trafic :
                  Attached Files

                  Comment


                  • #24
                    Neata.
                    Duminica am reusit sa scot masina la o plimbare la munte. Un drum de 300km,Bucuresti Pitesti (autostrada) Sinaia,Predeal,Brasov,Cheia,Valeni si iar Bucuresti.
                    Consum :
                    Consum mediu total :5.5 cu o viteza medie de 65kmh
                    Consum mediu autostrada la 120KMh :6 (pe cruise control)
                    Consum Ploiesti-Brasov : 6.5 (sa nu uitam ca este in urcare...)
                    Consum Brasov -Cheia-ploiesti : 5 !!!! in conditiile in care nu am menajat masina deloc,sau pe romaneste : i-am dat in gingii.. Totusi,dupa Baba Runca se merge in coborire....
                    Si iar autostrada la 120kmh ,consumul uricand la 5.5....
                    Primele impresii: masina neasteptat de relaxanta la drum,in mare parte si datorita dotarii cu cruise control,insonorizarea nu este unul din punctele forte dar am mers si cu masini mai galagioase decat asta... Tinuta de drum foarte buna,comportament pe viraje de nota 10,foarte stabila,iar cu toate ca interiorul prezinta foarte mult plastic in bord,nu am avut parte de greerasi,chiar daca masina mea are 160.000 km !!! Franele un pic cam moi decat mi-as dori.
                    Ca motorizare,se descurca foarte bine in traficul extraurban autohton,unde se circula in mare intre 50-90 kmh,depasirile sant foarte rapide ,adica nu ai nici un moment impresia ca ai un motor de 1.3 cc sub capota. Pe serpentine,in urcare ,trage foarte bine,dar daca se consuma IMA,se vor simtii cei 14 CP in minus. O surpriza a fost repriza 110-140kmh care a fost neasteptat de buna (cu pedala la podea)
                    Ca sa fiu corect inteles,impresiile mele sint in conditiile in care am fost doua persoane si juma" de rezervor,adica "masina goala"
                    Cu toate ca la momentul achizitiei prezenta padelelor (adica o pseudo-cutie manuala) a fost un moft al meu, acum ma felicit pentru alegere si nu as recomanda nimanui ,fara. De ce ? in primul rand ca nu mi-a placut deloc felul ei de a accelera pe serpentine,in urcare,ba 4000rpm,ba 6000rpm,ba 3000rpm,prea multa galagie si o dozare neuniforma,trebuia sa fac mereu corectii in acceleratie in conditiile in care in modul manual,3000-3500rpm imi erau indeajuns pentru conditiile respective -problema e zgomotul,nu felul in care trage! Si mai este un aspect: in modul manual,la fiecare ridicare a piciorului de pe acceleratie frana de motor se face prin incarcarea mai puternica a IMA si in raspuns mai prompt al electricului la accelerare.Stiti voi acele momente cand te deplasezi pe un drum virajat,la o viteza aproximativ constanta si ba accelerezi ba iei piciorul din gaz in aceasi treapta de viteza ? In modul automat ba coboara la 1000rpm dar fara frana de motor,ba face 3000rpm la iesire din viraj..Comportamentul acesta nu mi-a placut si ma face sa recomand padelele.
                    Am reusit chiar sa si duc bateria la full complet,in sensul ca nu mai avea unde sa bage...
                    Inca un aspect:dupa acest drum la munte,bateria IMA sau sistemul cred ca a avut parte de o resetare-recalibrare,ca acum se comporta mult mai bine,de aceea recomand tuturor care au hibride ,sa le forteze un pic la munte,sa faca niste cicluri incarcare descarcare bateria.

                    Comment


                    • #25
                      P.S. La munte nu a nins ? Ca nu am reusit sa vad zapada,nici macar petice pe marginea drumului... ?

                      Comment


                      • #26
                        Bucuresti-*Ploiesti (autostrada) nu Pitesti
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by ticker View Post
                          Bucuresti-*Ploiesti (autostrada) nu Pitesti
                          Mi-a scapat.

                          Comment


                          • #28
                            Update consum
                            De cand s-a mai incalzit afara,consumul, 100% urban,a scazut la 7.5%
                            Am mai descoperit o chestie : daca ,in timp ce masina se deplaseaza, intre 15-55 kmh, reduc presiunea pe acceleratie si decat sprijin piciorul pe acceleratie,masina trece in modul full electric,lucru observat in bord prin acul indicatorului de asistenta electrica care trece cam jumatate in albastru ,iar consumul instant de benzina e 0
                            Attached Files

                            Comment


                            • #29
                              Am reusit sa ajung cu masina la revizie la Carpati Motor,care au fost mai mult decat OK !
                              Ulei si filtru motor -Eneos 5W30 :200 lei ,achizitionate separat
                              Ulei cutie CVT+manopera
                              Diagnoza +update sistem+CVT
                              Toate acestea cu manopera aferenta si discount 570lei,ceea ce zic ca e mai mult decat rezonabil.
                              Cu ocazia aceasta am deschis si Recall airbag sofer.
                              Ca o paranteza,service-ul recomanda schimbul ulei cutie 40.000km !
                              Iar consumul,dupa ce coborase de doua zile la 5 in oras,dupa update a revenit iar la 7 .....

                              Comment


                              • #30
                                Foarte bune preturile, chiar ciudat de bune. Mie doar pentru schimb ulei cutie mi-au estimat 4-500 de lei.
                                O sa revina consumul, s-a resetat totul la update. Eu o am setata sa se reseteze dupa fiecare alimentare, trebuie sa merg cativa km sa isi revina.

                                Comment

                                Working...
                                X