MSORIN: “18 Honda Civic Sedan, Elegance Navi 1.5 VTEC 6M/T, Luna silver metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by adrian73 View Post
    salut, vreau si eu sa cumpar un civic model 2018. Am auzit ca sunt pbl la ea. La cat costa sa dau acesti bani pe unele pbl de cand e noua. Doresc un sfat. Se merita? Am o honda civic , model 2011 si vreau sa o schimb, ce sfat primesc??? Multumesc
    Salut. Mi-e greu sa spun dupa numai 5000 km daca isi merita masina banii. Inca nu am facut nicio revizie. In afara de greierii de la clima, eu nu am avut probleme. Inainte am avut Mazda 6 cumparata de noua si am fost foarte foarte multumit. Daca Mazda 6 din showroom-uri era model 2017 tot Mazda luam, dar asa fiind model 2014 am preferat Honda. Am vrut tot masina japoneza. Sper sa fiu la fel de multumit de Honda, desi am o mica strangere de inima stiind ca e "Made in Turkey".

    Comment


    • #17
      Chiar daca tin mult la Honda, eu as fi mers pe Mazda fara doar si poate.

      Comment


      • #18
        Asta dacă nu te deranja diesel sau aspirata. La mine īn alegerea civic ului, angrenajul a contat foarte mult.

        Comment


        • #19
          Nu am mai vrut masina diesel, dupa cate interductii apar in multe orase europene.
          Repet, mergeam pe Mazda daca era model macar 2017 nu 2014. Dar asa, stiind ca urmeaza sa apara in 2019 noua Mazda, am preferat sa nu iau un model depasit.
          Dar la Cluj Honda si Mazda apartin de acelasi dealer, deci nu este exclus sa fac un buy-back daca ma supara Civicul. Pana acum sunt in mare parte multumit, sa vedem ce o sa fie mai incolo.

          Comment


          • #20
            Originally posted by MSorin View Post
            Esti multumit de ele si de cat timp le-ai pus, s-a ars pana acum careva din cele montate?
            Daca poti sa ne spui cum bat pe noaptea pe ploaie mai serioasa sau pe ninsoare?
            Lumina este alba sau tot bate spre galben?
            Multumesc
            N-as putea sa-ti dau prea multe detalii ca le-am schimbat la scurt timp dupa ce am luat masina si nu mai tin minte cum erau alea originale. Timp de 6 luni de zile cat am mai tinut masina nu s-au ars. Becurile tot spre galben bat si nu se apropie de xenon. Actuala masina are xenon si e o diferenta considerabila intre halogen si xenon.

            Comment


            • #21
              Sa ai noroc de ea!
              Pentru problema halogenelor singura solutie viabila, din cate am incercat si eu pe Accord este Philips White Vision.
              Sunt cele mai apropiate de xenon dpdv al luminii, dar tot halogene sunt.
              Lumina e foarte buna, arata bine, insa cel putin la mine nu tin mai mult de 4-5 luni. Teoretic ar trebui sa tina aprox 1 an, dar eu n-am vazut asa ceva. Plus ca sunt si 90-100 lei setul.
              Iti pun o poza sa iti faci o idee.

              Comment


              • #22
                Astea le am și eu după recomandarea ta și sunt mulțumit.

                Comment


                • #23
                  Tocmai ce am postat pe un alt forum comparatie intre Xenon, LED si Halogen pe Tiguan. (acolo am gasit masuratori pentru toate 3)
                  Masuratorile LED si Halogen sunt de la Tiguanul model curent iar Xenon sunt de la cel precedent ca n-am gasit altfel.

                  Un grafic comparativ cu distanta de iluminare utila minima (5 lux) in metri :





                  Si detalii pentru fiecare:

                  1. Halogen


                  2. Xenon

                  3. LED
                  Click image for larger version

Name:	Screen Shot 2018-12-29 at 8.52.17 AM.png
Views:	80
Size:	103.6 KB
ID:	853416​​​​​​​
                  ​​​​​​​

                  Comment


                  • #24
                    @
                    Originally posted by ivladbogdan View Post
                    Sa ai noroc de ea!
                    Pentru problema halogenelor singura solutie viabila, din cate am incercat si eu pe Accord este Philips White Vision.
                    Sunt cele mai apropiate de xenon dpdv al luminii, dar tot halogene sunt.
                    Lumina e foarte buna, arata bine, insa cel putin la mine nu tin mai mult de 4-5 luni. Teoretic ar trebui sa tina aprox 1 an, dar eu n-am vazut asa ceva. Plus ca sunt si 90-100 lei setul.
                    Iti pun o poza sa iti faci o idee.

                    Merci frumos de urari.
                    Chiar imi place cum bat farurile tale.
                    Philips White Vision si pentru faza scurta si pentru faza lunga?
                    ivladbogdan
                    Senior Member
                    ivladbogdan si
                    Co5min
                    Senior Member
                    Co5min puteti sa-mi spuneti si mie de unde sa le iau, eu tot ce am gasit sunt blistere cu 1 bec de la 80 lei in sus. Multumesc
                    MSorin
                    Junior Member
                    Last edited by MSorin; 29-12-18, 22:13.

                    Comment


                    • #25
                      De la emag le-am luat și ai fost 160 RON parcă.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Co5min View Post
                        De la emag le-am luat și ai fost 160 RON parcă.
                        La emag un singur bec H11 e 123 lei. Ies la 250 lei setul doar pe faza scurta, iar daca nu tin mai mult de 4-5 luni... hmmm

                        Comment


                        • #27
                          Puteti cauta si la magazinele de piese auto online, cu siguranta gasiti preturi mai bune.

                          Comment

                          Working...
                          X