iulianm: '17 Honda Civic Sedan EX-L 1.5T CVT, Taffeta White (USDM)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Raulitto View Post
    Iulian, tu ai geamurile fumurii pe spate? Si daca da, stii cumva daca sunt inchise doar pentru intimitate, sau sunt si tratate termic? Ale mele sunt negre iar la parbriz imi pun mereu parasolarul, insa cu toate astea mi se pare ca e mult prea cald inauntru dupa cateva ore de stat in soare. Ma gandeam sa ii pun folie, care stiu sigur ca ajuta, insa e ciudat daca geamurile au deja tenta inchisa sa le mai pun si eu folie. Chiar ma bucuram ca am geamuri fumurii si nu mai trebuie sa cheltui cu folia, insa pana la urma cred ca va trebui sa ii pun.
    Dupa cateva ore de stat in soare, daca lasi clima pe auto, masina nu ajunge la o temperatura decenta in cateva minute?

    Comment


    • @watersrog - la Honda gurile centrale nu se inchid...

      De asemenea pt imagini - avem niste probleme la forum si trebuie facut un update. dupa aceea va fi ok.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • Treaba asta cu climatizarea e o chestie subiectiva. De racit raceste, ideea e ca la VAG, aveam clima setata pe 22 grade tot timpul anului si nu-mi bateam capul. Aici, ca si la fosta mazda, trebuie sa umblu la temperatura destul de mult pentru ca e ba prea cald, ba prea frig.

        Are senzor de lumina pe bord si de multe ori cand bate soarele, creste turatia ventilatorului inutil, se cupleaza automat pe recirculare si vine prea mult aer rece. Eu nu vreau recirculare.... vreau sa am clima pe auto fara recirculare. (simt un miros ciudat cand trece pe recirculare si baga aer rece)

        Cele de la VAG, inca din 2005, cand cuplezi sa mergi inapoi sau stropesti parbrizul, trec pe recirculare in mod automat pentru cateva zeci de secunde ca sa nu simti miros de gaze sau de lichid de parbriz.

        Sistemul de pe Civic e destul de rudimentar si softul poate fi imbunatatit mult. Poate pe un face-lift sau cu vreun update de soft o sa mai regleze ceva. (asta daca sunt mai multi ca mine care sunt dezamagiti de sistem comparativ cu ceva de la concurenta)

        Ieri am trecut de la iOS la Android. Abia astept sa testes Android Auto sa vad cum se misca Google Maps si Spotify pe masina.

        @ticker, hai si cu Tapatalk

        Comment


        • Hm, eu patesc alta chestie interesanta: desi m-am abonat la anumite thread-uri, nu primesc niciodata notificări pe mail ca au aparut postări noi.
          On topic: da, am observat si eu ca nu se pot inchide gurile centrale de ventilație doar in momentul in care am vrut sa-mi prind telefonul pe un sistem din ala cu magnet, cu fixare pe lamelele de la ventilatie. Asta e, pot sa trec peste. Insa folia chiar ma tenteaza. Sistemul de climatizare mi se pare destul de potent, insa e fain sa nu se încingă masina asa tare si sa nu te arda soarele prin geam cand conduci.

          Comment


          • Android Auto e superior Apple Carplay. Pe google maps imi apar si indicatii pe bord cu directiile si ce distanta am pana la urmatorul punct de manevra.

            Comenzile vocale merg mult mai bine si cauta muzica de pe Spotify care se misca mult mai fain.

            Comment


            • Ce sa zic, la anul fac buy-back pentru Accord 2018: http://www.caranddriver.com/news/201...-revealed-news

              Exteriorul e meh, dar interiorul mi se pare superb. Combinatia 2l turbo + AT10 trepte n-are cum sa dezamageasca.

              Comment


              • Vezi ca nici asta nu are inchidere la gurile centrale de ventilatie.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • Am observat. Nici Toyota Camry n-are. Probabil asa e cu masinile "designed for America".

                  Comment


                  • Honda Civic 1.5 AT Sedan Elegance, Polished Metal Metallic

                    Salut!
                    De azi suntem posesori ai Honda Civic 1.5 AT Sedan Elegance, Polished Metal Metallic!
                    O masina sportiva si eleganta totodata!
                    Click image for larger version

Name:	image3.jpg
Views:	1
Size:	71.1 KB
ID:	725663Click image for larger version

Name:	image4.jpg
Views:	1
Size:	84.7 KB
ID:	725664Click image for larger version

Name:	image1.jpg
Views:	1
Size:	68.8 KB
ID:	725661Click image for larger version

Name:	image2.jpg
Views:	1
Size:	61.2 KB
ID:	725662

                    Comment


                    • Sa o stapanesti sanatos si sa-i faci un topic!

                      Comment


                      • Am mai fost azi o tura prin munte, undeva pe la 2200m. (muntele din poza are 4400m)

                        Au asfaltat astia o bucata de autostrada de vreo 20km si e liniste tare. (am putut sa aud si eu zgomotele de vant). In rest, drumul lung e destul de obositor din cauza nivelului de zgomot. Fara geamurile atermice se incalzeste bine inauntru doar daca bate soarele. (afara erau undeva la 8-10grade).

                        Am atins 6600mile si am schimbat si filtrul de aer acum doua zile. L-am schimbat degeaba pentru ca cel original era curat.

                        Urmatoarea masina o sa o inchiriez intai 2 zile si sa fac un drum lung; efectiv la test-drive de 20-30 minute nu mi-am putut da seama de toate lipsurile astea care imi stau pe cap. (sau joc la sigur si iau VW )

                        Comment


                        • Cu nivelul de zgomot m-am lamurit si eu ca a fost un test drive mai lung,inclusiv autostrada la viteze mari.Zgomotol vine strict de la roti.Nu se poate oare izola suplimentar cumva?De geamuri nu mi-am dat seama,insa se pot pune folii.In rest,sincer,mi-a placut masina foarte mult cum se misca si ce senzatii iti da ca sofer.Asta trecand peste designul discutabil al exteriorului.VW e o masina cu un interior mai bun calitativ fara discutie,insa imi pare impersonala,nu-mi spune nimic modelul ala de masina,nu-mi creeaza chiar nici o emotie.

                          Comment


                          • La anvelope si folie ma gandeam si eu ca upgrade pe viitor. Eu am anvelope all-season si ma uitam la aceste Pirelli Cinturato P7 ce au nota mare la nivelul de zgomot. Pe drum cu asfalt neted, nu se aude nimic si e liniste in masina. Zgomotul de vant nu e daranjat dar eu nici nu depasesc 130km/h.

                            Unele masini din clasa superioara, printre care si Mazda 6 model 2017 sau noul Accord, au geamuri mai groase si laminate acustic pe fata. In schimb, pe langa Hyundai/Kia, n-am mai vazut niciun producator care specifica geamurile cu protectie termica aici in US.

                            Comment


                            • Am renuntat complet la iPhone. Android Auto este mult peste Apple CarPlay si merge bine cu masina. Spotify se misca bine, se incarca rapid si sunetul este destul de clar.

                              Tot imi mai trimit astia oferte de la Sirius XM (radio prin satelit) dar n-au cum sa ma capteze ca si client.

                              Civic e destul de mare pentru clasa compacta si totusi mica intr-un loc de parcare
                              Attached Files

                              Comment


                              • Hehe, ce loc generos. In Italia erau la jumate locurile de parcare. Pe zi ce trece imi dau si eu seama tot mai mult ca dimensiunea Civic-ului este ideala.
                                p.s. initial nu mi-a placut cum arata pe alb, dar uitandu-ma la pozele puse de tine de-a lungul timpului acuma chiar imi place

                                Comment

                                Working...
                                X