MIHAIL: '17 Honda Civic 5D 1.5T Sport Navi M/T, Lunar Silver

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by dantt View Post
    Mihail,culoarea pe care tu o ai,are tenta usor albastruie privita din anumite unghiuri?Nu-mi dau seama exact din poze.
    nu. acea culoare este sonic grey pearl . mie nu mi-a placut , avea prea multa tenta de bleu. altfel este interesanta pentru ca functie de intensitatea luminii isi schimba culoarea
    HONDA Civic 5D 1.5T , Sport M/T, Sonic grey 2017 , Ex HONDA Civic 5D 1.5T , Sport Navi M/T, Lunar silver 2017 , Ex Honda Civic 1.8 GT 2011 Black , ex Peugeot 207 1.4 HDI 2007 yellow lacerta

    Comment


    • #17
      nu. acea culoare se numeste sonic grey pearl . este interesanta dar nu mi-a placut din cauza tentei de bleu
      HONDA Civic 5D 1.5T , Sport M/T, Sonic grey 2017 , Ex HONDA Civic 5D 1.5T , Sport Navi M/T, Lunar silver 2017 , Ex Honda Civic 1.8 GT 2011 Black , ex Peugeot 207 1.4 HDI 2007 yellow lacerta

      Comment


      • #18
        nu , acea culoare este sonic grey. mie nu mi-a placut din cauza tentei de bleu
        HONDA Civic 5D 1.5T , Sport M/T, Sonic grey 2017 , Ex HONDA Civic 5D 1.5T , Sport Navi M/T, Lunar silver 2017 , Ex Honda Civic 1.8 GT 2011 Black , ex Peugeot 207 1.4 HDI 2007 yellow lacerta

        Comment


        • #19
          nu . acea culoare se numeste sonic grey . parea interesanta , dar nu mi-a placut tenta de bleu
          HONDA Civic 5D 1.5T , Sport M/T, Sonic grey 2017 , Ex HONDA Civic 5D 1.5T , Sport Navi M/T, Lunar silver 2017 , Ex Honda Civic 1.8 GT 2011 Black , ex Peugeot 207 1.4 HDI 2007 yellow lacerta

          Comment


          • #20
            Originally posted by dantt View Post
            Mihail,culoarea pe care tu o ai,are tenta usor albastruie privita din anumite unghiuri?Nu-mi dau seama exact din poze.
            nu . acea culoare se numeste sonic grey . parea interesanta , dar nu mi-a placut tenta de bleu
            HONDA Civic 5D 1.5T , Sport M/T, Sonic grey 2017 , Ex HONDA Civic 5D 1.5T , Sport Navi M/T, Lunar silver 2017 , Ex Honda Civic 1.8 GT 2011 Black , ex Peugeot 207 1.4 HDI 2007 yellow lacerta

            Comment


            • #21
              Hehe, ti-ai luat in sfarsit Civicul! Ce fain arata si pe argintiu. E foarte interesant modelul asta, la fiecare culoare parca descopar alta masina, parca apar linii noi.
              In week-end ma uitam la a mea si ma miram de design, desi o am deja de 2 luni. E incredibil ce linii i-au tras si pe laterale, cei care aveti unde studiati partea din spate, in zona portierelor. E o linie care se pierde si care nu o vezi decat dintr-o anumita pozitie.

              Cam toate masinile aparute in ultimii 2 ani arata bine, insa Civicul mi se pare ca are cel mai complex design, din orice unghi te uiti.
              Sa ai parte de drumuri bune si fara incidente. Placute sigur vor fi, mai ales dupa ce treci de primii 3000km si poti sa o calci.

              Comment


              • #22
                Originally posted by Raulitto View Post
                Hehe, ti-ai luat in sfarsit Civicul! Ce fain arata si pe argintiu. E foarte interesant modelul asta, la fiecare culoare parca descopar alta masina, parca apar linii noi.
                In week-end ma uitam la a mea si ma miram de design, desi o am deja de 2 luni. E incredibil ce linii i-au tras si pe laterale, cei care aveti unde studiati partea din spate, in zona portierelor. E o linie care se pierde si care nu o vezi decat dintr-o anumita pozitie.

                Cam toate masinile aparute in ultimii 2 ani arata bine, insa Civicul mi se pare ca are cel mai complex design, din orice unghi te uiti.
                Sa ai parte de drumuri bune si fara incidente. Placute sigur vor fi, mai ales dupa ce treci de primii 3000km si poti sa o calci.
                Primii 1000 de km, dupa manual. Si drumuri bune!

                Comment


                • #23
                  Multumesc de urari.Constat ca serverul iar a avut ceva probleme si mi-a afisat mesajul de mai multe ori . Se mai intampla. In alta ordine de idei de vreo 2 zile tot citesc si urmaresc diverse tutoriale pe net despre cum sa conectezi telefonul prin wifi si cum sa activezi android auto ( desi pentru Ro nu este disponibil in googleappstore ) . Cert este ca am reusit descarcand o aplicatie dezvoltata tot de google care se numeste tot android auto , varianta android apkk ( de aici https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/android-auto/ ). Acum incerc sa descarc diverse aplicatii care m-ar putea ajuta in masina ( gen navigatii ofline, muzica). Aplicatia aha radio am facut-o sa mearga dar mai trebuie sa mai butonez prin ea caci n-am gasit prea multe acolo. Mie imi pare ca seamana cu zonga de la vodafone ( la prima vedere ) . Altfel am de gand sa aplic masinii un tratament de protectie cu Nanolex Si3D .Credeti ca merita ?
                  HONDA Civic 5D 1.5T , Sport M/T, Sonic grey 2017 , Ex HONDA Civic 5D 1.5T , Sport Navi M/T, Lunar silver 2017 , Ex Honda Civic 1.8 GT 2011 Black , ex Peugeot 207 1.4 HDI 2007 yellow lacerta

                  Comment


                  • #24
                    Legat de protectie, da merita pe deplin din punctul meu de vedere, eu am facut la toate masinile pe care le-am avut!
                    Sa o conduci cu placere si fara probleme!
                    "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

                    The Power of Dreams

                    Comment


                    • #25
                      Multumesc. Am o programare pentru 24 august la High Class Detailing . Ceva feedback despre ei , pareri ?
                      HONDA Civic 5D 1.5T , Sport M/T, Sonic grey 2017 , Ex HONDA Civic 5D 1.5T , Sport Navi M/T, Lunar silver 2017 , Ex Honda Civic 1.8 GT 2011 Black , ex Peugeot 207 1.4 HDI 2007 yellow lacerta

                      Comment


                      • #26
                        Eu as zice sa nu ii faci nici un tratament timp de 6 luni de zile, pentru ca vopseaua este proaspata.
                        IB
                        Senior Member
                        Last edited by IB; 17-08-17, 13:07.

                        Comment


                        • #27
                          Hm.. bun topic. Si pe mine ma tenteaza sa-i aplic o protectie ceramica, insa preturile sunt cam mari. Am primit 3 oferte pana acum (in Timisoara): 350 de euro (garantie 1an), 1000 euro (garantie 10 ani) si 2000 lei, garantie un an. Dupa cum vedeti preturile difera destul de tare, fiecare laudandu-se cu solutiile lui, care evident ca sunt cele mai tari.

                          Un kit de protectie am vazut ca se gaseste pe la 200 de lei, deci n-ar fi o avere, insa ma gandesc ca risc sa zgarii masina daca fac eu aplicarea, ca nu am conditii. Daca vine o rafala de vant cu praf in timp ce fac aplicarea, e clar ca se va zgaria lacul/vopseaua. Deci cine are un garaj (curat), pot sa o faca, altfel... Mihai, tie cat ti-au cerut pe operatiune? Cat ai primit garantie? Te-au conditionat sa speli la ei masina ulterior (pe mine da)?

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by mihail View Post
                            Multumesc. Am o programare pentru 24 august la High Class Detailing . Ceva feedback despre ei , pareri ?
                            eu am facut de 3 ori la ei si sunt super buni si profesionisti! iar legat de faptul sa nu faci, logica este sa faci tinand cont ca protejezi vopseaua
                            "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

                            The Power of Dreams

                            Comment


                            • #29
                              Asa cum poti vedea pe site-ul lor pe mine m-ar duce 440 ron ( degresare masina + aplicare 1 strat ceramic cu Nanolex Si3D ) .Asta in cazul in care mi-ar incadra masina la clasa mare ( peste 4,50 m - civicul meu are 4,518 ) . Daca m-ar incadra la clasa medie m-ar costa 330ron . Ei se lauda cu o garantie de 30.000 km . Legat de garantie ramane sa discut cu ei exact care sunt conditiile ( nu mi-ar conveni sa merg la Bucuresti doar sa-mi spal masina ) . Cand mi-am cumparat masina am intrebat despre acest tratament si dealerul ( respectiv cei din service , baiatul de la vanzari nu stia ) si mi-a spus ca pot face acest tratament fara nicio problema .
                              HONDA Civic 5D 1.5T , Sport M/T, Sonic grey 2017 , Ex HONDA Civic 5D 1.5T , Sport Navi M/T, Lunar silver 2017 , Ex Honda Civic 1.8 GT 2011 Black , ex Peugeot 207 1.4 HDI 2007 yellow lacerta

                              Comment


                              • #30
                                Ieri am fost la băieții de la High Class detailing și am aplicat acel strat ceramic. Wow... Mașina lucea în soare ca oglinda ; când am ajuns acasă și mergeam pe strada principală reflecta lumina în mașinile parcate pe lateral . Să vedem în următoarele luni cum se păstrează . Din păcate fotografiile făcute cu telefonul nu reflectă realitatea ; mi-ar fi trebuit un aparat foto profi pentru a se vedea diferența . Și dacă tot am făcut un drum mai lung iată câteva constatări vis-a-vis de comportamentul mașinii :
                                - total kilometri ( ieri ) 335 pe ruta Câmpulung - Pitești - București - strada Boișoara ; consum mediu 6,1 ( la dus fără aer , autostrada cu 135 pe pilot automat/ la întors numai ac , autostrada cu 138 pilot automat ) . La intrare în București aveam o medie de 5.
                                - ACC ( adaptative cruise control ) setat la 1 liniuță funcționează foarte bine ; uneori când detecta vreo mașină pe banda 1 treceam pe 2 ca să nu frâneze și să merg constant ; când întâlneam mașini mai lente pe banda 2 după ce se elibera calea urca destul de repede la viteza setată ( fără adaptativ eu nu aș fi accelerat așa ,,brutal,,; cu precedenta mașină reduceam și creteam viteza din butoane deci mai lent )
                                - fără să vreau mașina mi-a arătat cum funcționează sistemul anticoliziune ; pe drumul dintre Pitești și casă un ,,berbec ,, îmi taie calea și apoi frânează brusc , sistemul comportându-se admirabil evitândul pe deșteptul din față
                                - uitându-mă mai atent la ceea ce făceau băieții cu sealantul am constatat că bara spate nu este simetrică ; am întrebat la Asko Giulești de unde mi-am ridicat factura și alte documente și nu a știut de ce este așa ; vreo idee ?
                                Mâine , poimâine vine iarnași ca omul gospodar m-am gândit că ar trebui să mă orientez spre anvelopele de iarnă . Le voi monta pe jantele rămase de la precedenta Honda ( le-am verificat azi și se potrivesc fără nimic suplimentar ) . Am ales aceste 3 variante : Goodyear Ultragrip Performance G1 , Nokia WR D4 sau Dunlop SP Winter sport 4 D . Precizez că toate au caracteristici asemănătoare ( 93 H , C/B consum/frânare pe ud , 68-69 db , prețuri apropiate 468 - 404 ron ). Pe care să le aleg în condițiile în care merg cam max 3500 km iarna , mai mult prin oraș și nu vreau să dau nici o grămadă de bani pe ele , dar nici mărci ,,economice,, nu mă interesează
                                Last edited by mihail; 25-08-17, 11:52.
                                HONDA Civic 5D 1.5T , Sport M/T, Sonic grey 2017 , Ex HONDA Civic 5D 1.5T , Sport Navi M/T, Lunar silver 2017 , Ex Honda Civic 1.8 GT 2011 Black , ex Peugeot 207 1.4 HDI 2007 yellow lacerta

                                Comment

                                Working...
                                X