LAI: '07 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Update: soarecele a luptat din greu si mi-a facut viata grea vreo 2 saptamani. Mai exact o bucatica din el a ajuns (probabil impinsa de aeroterma care acum functioneaza cum trebuie) pana in soclul filtrului de habitaclu si a imputit serios cabina.
    A durat cateva zile + 2 filtre schimbate pana m-am prins de unde venea mirosul. Moarte soarecilor!

    Si o intrebare: se intampla din cand in cand (o data la cateva saptamani/luni) ca masina sa refuze sa se descuie din buton. Daca infig cheia in usa si descui merge apoi fara probleme. Bateria nu e de vina, face asta si cu baterie nou schimbata. Care-i buba?

    Comment


    • #77
      Greu de zis. Si eu mai patesc asta, o data la cateva saptamani. Asa se manifesta de cand am cumparat-o (noua). Probabil transponderul din cheie trimite un mesaj trunchiat cand apesi butonul de descuiere, care este ignorat.
      Wagner
      Senior Member
      Last edited by Wagner; 03-12-14, 10:00.
      Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

      Comment


      • #78
        Si mie mi se intampla (foarte rar, o data la 1-2 luni) chestia asta. Initial am crezut ca e bateria de la cheie...Bine ca ai scapat de soarece.

        Comment


        • #79
          + 1 problema cu deschiderea (adica ma numar si eu cu Civicul - la Jazz nu am patit treaba asta)
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #80
            +1... , dar de cand am schimbat bateria de la cheie (de 2 luni, dupa 6 ani) nu mi s-a mai intamplat
            '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
            Dacia Super Nova de vanzare
            Cauciucuri + jante de vanzare

            Comment


            • #81
              Habemus XcarLink. Montat azi dimineata la Asko. 150 lei.
              L-am montat in cotiera. E putin enervanta treaba managementul folderelor si faptul ca nu citeste tag-urile (numele) mp3-urilor dar se aude bine, destul de puternic si clar. Auxiliarul (de pe telefon) are volum cam mic. Daca nu apar probleme cred ca in curand o sa imi cumpar si adaptorul BT pentru streaming direct de pe telefon (fara cablu).
              https://www.dropbox.com/s/7rc9nyaffq...25.00.jpg?dl=0

              Comment


              • #82
                Originally posted by lai View Post
                Habemus XcarLink. Montat azi dimineata la Asko. 150 lei.
                L-am montat in cotiera. E putin enervanta treaba managementul folderelor si faptul ca nu citeste tag-urile (numele) mp3-urilor dar se aude bine, destul de puternic si clar. Auxiliarul (de pe telefon) are volum cam mic. Daca nu apar probleme cred ca in curand o sa imi cumpar si adaptorul BT pentru streaming direct de pe telefon (fara cablu).
                https://www.dropbox.com/s/7rc9nyaffq...25.00.jpg?dl=0
                Bun așa, felicitări.

                Eu ma gândesc încă la un Yatour sau sa mai strâng ceva bănuți pentru o modificare cu 2DIN plus ceva consola.

                De unde ai luat XCarLink? De la noi? Din afara?

                Vad ca exista o revizie noua la ei cu iPhone/Android All in One.
                '07 Civic Type S - Alabaster Silver - 1.8 VTEC - M/T

                Comment


                • #83
                  Din cate am vazut Yatour e cam acelasi lucru cu Xcar.
                  L-am cumparat de pe http://www.xcarlink.ro/ - l-am primit a doua zi dupa ce l-am comandat, plata ramburs.
                  Daca vrei compatibilitate cu Android exista Gromaudio (http://www.gromaudio.ro/). Parca am vazut si pe aici pe forum un thread despre asta. Pare interesant insa e cam scump.

                  Revenind la instalare: initial vroiam sa-l montez singur - exista cateva tutoriale, si pe youtube si aici pe forum, dar din lipsa de timp, chef si mai ales spatiu am zis sa apelez la unii care au mai facut chestia asta. Un detaliu interesant - toate tutorialele pe care le-am gasit spuneau ca trebuie sa demontezi cdplayerul (capacul de plastic de deasupra + vreo 4 suruburi) ca sa poti accesa intrarile din spate. Baiatul de la Asko a ales sa nu il demonteze si a infipt direct cablul conector dupa ce a dat jos consola centrala. Chestie de experienta.

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by lai View Post
                    Revenind la instalare: initial vroiam sa-l montez singur - exista cateva tutoriale, si pe youtube si aici pe forum, dar din lipsa de timp, chef si mai ales spatiu am zis sa apelez la unii care au mai facut chestia asta. Un detaliu interesant - toate tutorialele pe care le-am gasit spuneau ca trebuie sa demontezi cdplayerul (capacul de plastic de deasupra + vreo 4 suruburi) ca sa poti accesa intrarile din spate. Baiatul de la Asko a ales sa nu il demonteze si a infipt direct cablul conector dupa ce a dat jos consola centrala. Chestie de experienta.
                    Am demontat si noi pentru a baga un d-asta cu un coleg. Bine de stiut ca poti sa faci asta doar facand primii pasi si dand consola jos - mai ales ca capacul de deasupra cd-playerului este cel mai tricky the scos fara sa rupi piciorusele alea.

                    http://xcarlink.co.uk/product.php?pr...9&cat=3&page=1 - asta e noua varianta a XCarLink, poti sa confirmi ca si cei din .ro comercializeaza acelasi model?
                    '07 Civic Type S - Alabaster Silver - 1.8 VTEC - M/T

                    Comment


                    • #85
                      Pare a fi acelasi model. Al meu e negru iar pe cutie scrie "Model V8".

                      Comment


                      • #86
                        Update dupa cateva saptamani de folosire a xcarlink-ului:
                        - s-a blocat de cateva ori, aleator, fara vreun motiv aparent; a trebuie sa deconectez aparatu' ca sa isi revina.
                        - conform instructiunilor de pe site citeste maxim 9 foldere a cate 99 fisiere maxim; gresit ; stick-ul usb pe care il folosesc acu contine 15 foldere, dintre care unul are vreo 250 de mp3-uri (un audiobook pe care l-am copiat de curiozitate si am ajuns sa il ascult exclusiv); sunt ceva probleme de "lizibilitate": folderele mai sus de nr. 9 (sau 10, am uitat) sunt afisate ca nr. 1, 2, etc iar mp3-urile peste 99 la fel, apar ca 1, 2, 99, etc.
                        Dintre posesorii de asa ceva de pe aici, si-a cumparat cineva modulul Bluetooth?

                        Comment


                        • #87
                          Inviem thread-ul.
                          Mic update despre xcar - mi-am cumparat un adaptor bluetooth mic chinezesc cu iesire jack pe care il folosesc acum sa fac streaming de pe telefon. Nu mai am control de pe volan dar cum mai nou am 6 GB de date de la Vomafone am tot internetu' la dispozitie pentru ascultare.
                          Mai mare update despre roti: am facut trecerea la rotile de vara (jantele originale de 17" + Goodyear F1) si dupa o saptamana am gasit o galma pe unul dintre cauciucuri. Cum oricum incepusera sa ma enerveze rotile de 17" mi-am comandat un set de Michelin Crossclimate pe 16" si am inlocuit cauciucurile de iarna de pe jantele respective. Pana acum Crossclimate par a respecta reclama de la Michelin - sunt niste cauciucuri de vara bunicele care ar trebui sa fie decente iarna. Testul adevarat o sa fie la iarna.
                          Pana atunci am un set de 4 jante 17" originale + 4 cauciucuri pe care urmeaza sa le pun la vanzare.

                          Comment


                          • #88
                            Salutare!

                            Masina a ajuns pe la 84.000 km si e momentul pentru revizia anuala. Revizia anterioara a fost facuta la Asko si initial ma gandeam sa apelez tot la ei. Insa ~800 lei pentru revizie mi se pare mult asa ca ma gandeam sa o fac oarecum singur. Sau cel putin sa cumpar eu consumabilele.
                            Pentru filtre m-am hotarat pe cele de la Mann.
                            Insa la ulei sunt putin nedumerit. Ceva sugestii? Eu in trecut am mai folosit si Castrol 5w30 si am fost multumit. Am vazut aici ca se discuta foarte mult despre uleiul de la Eneos; este chiar atat de bun?

                            Comment


                            • #89
                              Eu folosesc pentru Bubulina, filtre de la PURFLUX, iar uleiul de la Eneos; este bun. Parerea mea.

                              Comment


                              • #90
                                Mersi de recomandare.
                                Am mai cautat pe aici pe forum si am zis sa incerc si eu Eneos asa ca am luat Sustina 5W40 (se incadra in specificatiile masinii; pe site-ul Eneos am vazut ca recomanda 0w20 sau 10w30)
                                Am facut schimbul azi dimineata si pare sa fie ok.

                                Comment

                                Working...
                                X