SCORPIONUL NEGRU: '15 Honda Accord 2,2 i-DTEC M/T Lifestyle, Modern Steel Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Majoritatea covârșitoare dețin mașini second hand fără caiet de service iar in acest caz garanția sau o eventuala kulanta nu mai reprezintă nicio grija din partea proprietarilor. Sa fim serioși, cat te costa 1l de ulei pentru completare, daca va fi cazul?!


    Sent from a toy that has more power than all of NASA back in 1969 when it sent two astronauts to the moon, of course, using Tapatalk.

    Comment


    • #47
      Ei Total sa nu-l trecem chiar la uleiuri bune. E bunicel acolo.

      OnT. Eu n-am plecat niciodata cu ulei dupa mine. Intradervar, dupa 10-11.000km am pus 250-300g sa fie la semn pt ca era aproape de minim. Dar asta dupa ce-a vazut vreo 6000km de Europa si restul drumuri in afara Bucuresti-ului.
      Intradevar, ca temperaturi n-am prins decat maxim 30-32 de grade.
      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

      Comment


      • #48
        Cu Total nu am fost destul de clar.
        Au un ulei care e bun (Total Quartz 9000 Energy) care e si foarte ieftin, discutia despre el aici:
        http://www.hondafan.ro/forum/showthr...rgy#post504893
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #49
          Nu stiu cum e la benzinare, dar la diesel, pe peugeot(si pe 2.0hdi si pe 1.6hdi) nu mi-a placut deloc. Si e si uleiul de casa.
          Foarte zgomotos motorul mai ales iarna. Foarte multumit am fost de motul, dar momentan traiesc pe castrol edge performance.
          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

          Comment


          • #50
            Intrebarea e: ai pus Quartz 9000 Energy? Pentru ca doar de el vorbesc eu.
            Restul sunt slabute.

            P.S. Editez si postul initial ca sa nu induc lumea in eroare
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #51
              Sincer numai stiu ce am pus, e posibil sa fi fost si 9000Energy cat a fost masina in garantie. Stiu sigur de INEO ECS ca s-a folosit la 2 schimburi.
              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

              Comment


              • #52
                Dupa ce am citit recomandarile, m-am hotarat sa plec fara litrul de ulei, are dreptate cineva mai sus, uleiuri se gasesc si acolo.
                Dupa primi 10 000 km am sa fac schimburile de ulei, impreuna cu filtru de ulei si aer. Ca ulei ma gandesc la acesta: Castrol EDGE Professional Titanium FST A5/B5 0W30 (http://uleideulei.ro/castrol-edge-pr...tru-p-868.html). Cred ca este un ulei bun, ce parere aveti?

                Comment


                • #53
                  Citește manualul mașinii deoarece tu ai filtru de particule si poate ai nevoie de ulei Low SaPS, cel mai probabil ACEA C2 sau C3. De asemenea, 0w-30 e o viscozitate potrivită țărilor nordice, all seasons. Având in vedere extremele de temperaturi vara/iarna din Romania un 0w-40 sau 5w-40, mai ales pentru Diesel pare a fi alegerea fireasca. Consulta manualul sau afla care sunt recomandările din partea constructorului. Sincer dintre toate uleiurile de strada eu as merge cu Eneos Sustina. Concediu plăcut.


                  Sent from a toy that has more power than all of NASA back in 1969 when it sent two astronauts to the moon, of course, using Tapatalk.

                  Comment


                  • #54
                    La 2.2 i-DTEC service-ul Honda recomanda tocmai 0w30.

                    @ scorpionul negru: daca tot iei Castrol, ia macar unul dedicat pentru Honda (Professional H), care teoretic e si uleiul OEM pentru schimb in Europa:
                    Fisa de produs: http://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/256ACE177438FB3B80257CC200586015/$File/BPXE-9A7DT4.pdf
                    are alte specificatii fata de cel gasit de tine (http://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/FD9EFBCA326F7A6680257D9300432D91/$File/BPXE-9QYKGZ.pdf)

                    Referitor la Castrol Professional H (Oct 2013):
                    Honda Motor Europe has entered into a three year cooperation agreement with Castrol as its recommended lubricants supplier with an excellent new range of co-branded products and genuine oils for use in Honda engines.
                    Castrol EDGE Professional H and Honda genuine oil is the only oil range recommended by Honda in Europe and is available through Honda‘s dealer network.

                    Tot comunicatul e aici: http://hondanews.eu/eu/en/cars/media...cars-in-europe

                    Link ulei de la Cox: http://www.coxmotorparts.co.uk/castr...es-p-4020.html
                    ticker
                    Administrator
                    Last edited by ticker; 10-07-15, 08:52.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #55
                      P.S. La o "scurta" cautare am gasit Ulei Professional H la approximativ acelasi pret ca tine aici:

                      http://www.ato24.de/castrol-edge-pro...honda-1-l.html
                      11.2 Eur/l x 6 l (diesel)
                      17.85 Eur transport
                      Total: 85.05 Eur x 4,55 (curs cumparare Eur) = 386,7 lei, adica 64.5 lei pe litru.

                      La dealer s-ar putea sa depaseasca 90 de lei litrul.
                      ticker
                      Administrator
                      Last edited by ticker; 10-07-15, 16:49.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #56
                        Va multumesc mult, sunteti tari!
                        Apropo la Asko pretul per litru este 114 ron!
                        scorpionul negru
                        Senior Member
                        Last edited by scorpionul negru; 10-07-15, 16:53.

                        Comment


                        • #57
                          SCORPIONUL NEGRU: '15 Honda Accord 2,2 i-DTEC M/T Lifestyle, Modern Steel Met...

                          Cel putin ți-au spus marca si vascozitatea potrivita motorului tău sau ai vazut ce vând? Caută un produs similar într-un shop auto sau online de pe un site de încredere, dar cum ți-au mai spus si colegii, nu cred ca trebuie să-ți pui astfel de probleme, mergi linistit in concediu. Eventual verifica la câte o mie si uleiul.


                          Sent from a toy that has more power than all of NASA back in 1969 when it sent two astronauts to the moon, of course, using Tapatalk.

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by scorpionul negru View Post
                            Am sa postez poze cu ea
                            Cand?

                            Topicul fara poze e ca sexul fara finalizare.
                            sigpic
                            Accord CU3

                            Comment


                            • #59
                              Buna seara,

                              Abia intors din concediu, dupa 4500km facuti in 12 zile.
                              Motorul a dat randament f bun, putere iar cutia de viteze este f precisa , este o placere sa o conduci, am sesizat si eu problema stabilitatii in viraje, a centrului de grutate, si cauciucurile de la Bridgestone( echipare masina) sunt slabute, la aderenta, consum mediu 7l, cu mers 120/160 km/h( media minima avuta 98- 135). Am avut multe serpentine si rampe, nu am lasat.o sub 2500r/min. Dar am si o intaplare nefericita: in vama Giurgiu trece un DAF si ma zgarie pe partea dreapta( aripa spate, eu stand frumos la coada sa intru in vama), destul de serios, asta ca sa-mi aduca aminte ca _ Ce frumos si bine este ACASA!
                              Acum, dupa ce am deschis deja dosar de dauna, cer ajutor, unde sa-mi vopsesc masina(aripa), sa iasa bine, si mai am o problema, vreau pe timpul reparatiiei, masina de curtoazie.

                              Stie cineva? Marti sunt programat la Centrul de Daune Omniasing din Sos. Oltenitei, Bucuresti, si as dori sa stiu catre cine sa ma indrept( ASKO, HONDA-Nord.....)?
                              Va multumesc anticipat pentru orice informatie sau ajutor acordat!
                              scorpionul negru
                              Senior Member
                              Last edited by scorpionul negru; 26-07-15, 00:07.

                              Comment


                              • #60
                                Salut,
                                S-a rezolvat cu actele necesare reparatiei( foarte OK cei de la Omniasing) si am ales sa imi fac masina la Honda Nord, avand in vedere ca am gasit acolo cunostinte vechi.
                                A contribuit mult si locatia.
                                Acum sa vad cum o sa iasa si lucrarea?!
                                Va urez sa aveti mai multa bafta decat mine, !

                                Comment

                                Working...
                                X