Vreau si eu un Jazz

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by hondatu
    Jazz-ul de 1.2L si Civic-ul de 1.4L?
    Pai astfel de decizii le ia importatorul si daca ei sunt de parere ca aceste motorizari nu reprezinta un adevarat interes pentru piata, atunci renunta la ele.
    Motorizarea Civic 1.4 mi se pare nereusita. E adevarat, pretul e atragator. A fost si la noi pe piata pana acum 1 an si ceva daca nu ma insel.

    Comment


    • #62
      Parca am fi vazuti ca o piata de lux.
      In Romania pentru multi pretul conteaza. Si mie mi se pare ca motorul de 1.4 strica imaginea Civicului, dar la Jazz chiar nu gasesc motive.
      Prin Pitesti au inceput sa se caute binisor Hondele. Culmea cele mai multe ar fi Cr-V si Accordul.
      The power of dreams.

      Comment


      • #63
        Pai vezi ca romanii nu se uita la pret? :lol:
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #64
          Buna tuturor,
          Ma bag si eu in seama pe langa voi, cei care aveti masini Honda deja!!
          Sunt intr-o dilema totala!
          Vreau o masina buna, fiabila, care sa nu ma arda rau la buzunare, dar sa fie bine dotata, vreau cam mult as zice eu......dar dupa spusele voastre Honda Jazz s-ar cam inscrie in parametrii doriti de noi!
          Ne tot invartim cu decizia, pentru ca am mai avea o oferta la Hyunday accent, pe acelasi tip de motorizare,dar....parca mai bine echipata imi pare Honda!
          Dragii mei, as dori sa ma ajutati in a lua o decizie corecta, nu vreau sa imi para rau ca pt.2000 de euro (asta ar fi diferenta intre accent si jazz) nu am cumparat masina care sa ne satisfaca dorintele noastre.

          Comment


          • #65
            Mai asteapta putin si luati noul Jazz. Parerea mea.

            In Octombrie va fi prezentat la Salonul Auto de la Paris si dupa aia se va gasi la dealeri.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #66
              multumesc pentru raspuns!
              cer prea mult daca as intreba cam la ce pret s-ar ridica noul model?

              Comment


              • #67
                Originally posted by costina_bv View Post
                cer prea mult daca as intreba cam la ce pret s-ar ridica noul model?

                Sincer, da. Nu pot decat sa presupun, nu am de unde sa stiu sigur. Eu m-as astepta la o crestere de maximum 5-6% fata de modelele existente, dar nu pot sa fiu sigur. E numai o presupunere.

                LE: Accentul ala e chel complet. Jazz-ul are chiar tot ce vrei pe el. Daca adaugi pe Accent tot ce are Jazzul, eu cred ca sari bine de tot peste pretul Jazzului.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • #68
                  Nu am specificat ca masina de la hyunday este echipata pentru piata germana, nu pt romania.Are mai multe pe ea decat au cele pt noi, ca de...... noi romanii suntem cu dare de mana chiar daca cumparam masini "chele"!!!!
                  Dar, va dau dreptate, chiar si in conditiile astea, Honda are un surplus de echipament la standard!
                  Ca sa nu mai vorbim de optionale care ....chiar sunt optionale, mai mult de ...fite.!
                  Singura chestie ce ma retine e garda la sol care e cam mica, ma gandesc cum se descurca si pe un drum .....de romania!
                  Ca in Brasov nu toate drumurile sunt ...ca-n palma!
                  Am ramas surprinsa aseara cand am intrat prima oara pe forumul dvs. de prietenia cu care tratati noii veniti si de ajutorul acordat celor dornici de informatii!
                  Toata stima!!!

                  Comment


                  • #69
                    Multumim de aprecieri.

                    Noul Jazz chiar vine cu dotari care nu sunt usor de gasit pe aproape nici o masina din gama asta. Daca il livrau si cu motor de 1.5 si 120 CP, eu imi luam sigur.

                    Garda la sol nu este mica, este 15 cm, la fel ca la Accord si Civic. Jazzul fiind scurt si cu un ampatament mai micut, se va descurca chiar mai bine.
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • #70
                      Pentru dvs, doamna:

                      http://www.automarket.ro/stiri/ofici...azz-13667.html
                      Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                      ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by costina_bv View Post
                        cer prea mult daca as intreba cam la ce pret s-ar ridica noul model?
                        Originally posted by Delphi View Post
                        Sincer, da. Nu pot decat sa presupun, nu am de unde sa stiu sigur. Eu m-as astepta la o crestere de maximum 5-6% fata de modelele existente, dar nu pot sa fiu sigur. E numai o presupunere.
                        Delphi, eu as face o presupunere mai putin optimista.
                        Actualmente diferenta de pret dintre Civic-ul M/T si A/T este de vreo 1000 de euro, si cutia automata este cu 5 trepte, daca nu ma insel. La o cutie cu 6 trepte, ca cea a noului Jazz, nu va fi tot minim 1000 de euro? Ori, tinand cont si de celelalte dotari, mi-e teama ca noul Jazz cu A/T se va duce binisor spre 16000 de euro.
                        Sunt prea pesimist?

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by RepubliCAT View Post
                          Ori, tinand cont si de celelalte dotari, mi-e teama ca noul Jazz cu A/T se va duce binisor spre 16000 de euro.
                          Originally posted by RepubliCAT View Post
                          Sunt prea pesimist?

                          Nu crezi ca la 16.000 Euro ar iesi cu totul din clasa lui? Ar intra in clasa Civicului 4D varianta S. Orice se poate, dar poate vor sa o si vanda. Cate Jazz-uri ati vazut pe strada pe vremea cand era pretul mare? Au scazut pretul, a inceput sa se vanda. Eu cred ca Jazz la mai mult de 14.500 e nerealist.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by Delphi View Post
                            Nu crezi ca la 16.000 Euro ar iesi cu totul din clasa lui? Ar intra in clasa Civicului 4D varianta S.
                            Da si nu.
                            Cred ca de fapt acest segment este tintit, de mic sedan - asa cum era prezentat uneori noul Jazz.
                            Si mai am un argument, pretul noului Accord este cu vreo 4000 de euro mai mare (in varianta de top) decat cel vechi - este adevarat ca sunt multe imbunatatiri - deci Honda nu se sfiieste sa se infiga la pret la modelele noi. Daca mai punem in balanta pretul noului Jazz din State, pe care ni l-a spus BogdanCTR, de plus 2000 de dolari - si tinem cont si ca in SUA masinile sunt mai ieftine decat in Europa - avem toate motivele sa fim pesimisti.
                            Poate ca, intr-adevar, 16000 de euro e cam mult, dar eu as miza pe pretul tau pentru Jazz A/T plus inca vreo mie de euro, adica in jur de 15500.
                            Ceea ce, pentru Romania, nu este chiar putin.

                            Comment


                            • #74
                              Da, exact asta spun si eu, nu este putin de loc. Desigur, ei pot sa se arunce la orice pret vor, iar oamenii o sa cumpere sau nu. Ma rog, o sa vedem.

                              E o diferenta intre noul Accord si "noul" Jazz. Accordul nou tinteste spre clasa premium si este dotat in sensul asta, iar noul Jazz e practic tot ala vechi cu unele imbunatatiri si corecturi. Nu tinteste catre alta clasa. Ca l-au facut un pic mai mare? Cu cat? 5,5 cm la lungime si 1,5 cm la latime? Ca i-au pus mufa USB si MP3 player? Ca i-au modificat un pic usa din spate? Toate sunt niste corectii si imbunatatiri, nu sunt schimbari esentiale.
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by costina_bv View Post
                                Vreau o masina buna, fiabila, care sa nu ma arda rau la buzunare, dar sa fie bine dotata, vreau cam mult as zice eu......dar dupa spusele voastre Honda Jazz s-ar cam inscrie in parametrii doriti de noi!
                                Ne tot invartim cu decizia, pentru ca am mai avea o oferta la Hyunday accent, pe acelasi tip de motorizare,dar....parca mai bine echipata imi pare Honda!
                                Daca privim oferta de Hyundai Accent avem in fata o masina as zice ca in clasa compacta, fabricata in Turcia. VArianta de motorizare diesel (de peste 110Cp) stiu ca era f. apreciata. A avut probleme (din proiectare) cu directia asistata. FOrumul de la Hyundai va poate lamuri mai bine cum e Accentul in exploatare.
                                Daca ne gandim la clasa compacta sau pe aproape, merita sa aruncati o privire si la Kia Cee'd (pe care o posed) sau Hyundai I30 (geamana Cee'd-ului); ambele au un raport pret/performanta excelent, greu de depasit pe piata, la acest moment.
                                Si ambele, vorba cuiva, sunt o promisiune si nu o certitudine ca o Honda. Totusi, in alegerea Dvs., trebuie sa tineti cont ca si noul Jazz este, pana la dovada contrarie, tot o promisiune, ce are insa "gene" puternice in actualul Jazz...
                                Parerea mea (bazata doar pe intuitie si comparand cu ce mai ofera Honda si concurenta) este ca noul Jazz va fi undeva pe la 12.500-13.500 Euro f. TVA. Deci nu va fi, cred, cea mai ieftina masina , dar cu siguranta va fi una frumoasa si, de presupus, fiabila.
                                Fiabilitatea, ca factor de luat in sema in oricare alegere, depinde, pana la urma, si de cat circulati: la 10-15.000km /an, in regim de "amator" nu cred ca acest lucru chiar are foarte mare importanta. DAca circulati insa mai mult, inclusiv mult in localitate, merita sa va ganditi mai serios la diferentele posibile de fiabilitate: aici Honda are un excelent renume!
                                Daca Jazz-ul nou va costa cam cat cred eu, va puteti gandi si la Toyota Auris, cu acelasi pedigree/imagine f. buna de firma, ca fiabilitate. Sau chiar si un Golf 5 ar putea fi o solutie cam tot pe acolo la pret.
                                Va rog sa vedeti si faptul ca noul Jazz este simtitor mai mare decat actualul Jazz. Aceasta presupune ca Honda a iesit din "nisa" ocupata excelent de actualul Jazz si se va lupta intr-o zona mult mai "populata", unde concurenta este acerba.
                                Daca doriti impresii despre Cee'd, va stau la dispozitie pe un PM. Despre celelalte alternative, o excursie pe forumurile dedicate fiecarui tip v-ar putea lamuri mai bine. Chiar si thread-ul "Jazz versus...'" cred ca v-ar putea ajuta.
                                Kia Cee'd Best, Mars Red, numita Angelina.

                                Comment

                                Working...
                                X