Comenzi cruise control si audio pe volan la Civic FD1 S

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Din fericire n-am avut si n-o sa am vreodata Renault, insa m-am ocupat de diverse "reparatii" si imbunatatiri pe la Megane si Laguna.

    Comment


    • #17
      Atentie ca mai sunt niste senzori la ambreiaj, un traductor intre comenzile audio si HU, posibil (cum au zis si baietii mai devreme) sa trebuiasca activata functia CC-ului in ECU si pe langa asta.. cablajul e modular si m-as mira sa nu aiba conectori undeva mai jos in bord..
      ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
      ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

      Comment


      • #18
        Uite si un how to de pe civinfo, dar doar pentru CC.
        The things you are scared of, are usually the most worth while...
        If you wanna FLY, at least FLY BLACKsigpic ->

        Comment


        • #19
          Trebuia sa-l pun de la inceput; uitati aici DIY-ul: http://www.civicfdthailand.com/ipb_f...howtopic=47853
          este in thailandeza; traduceti cu google translate. Toate raspunsurile la eventualele intrebari le gasiti acolo.

          Daca vreti sa vedeti daca aveti functia de CC activa din ECU, si in bord, si puteti conecta butonul si senzorul fara alte batai de cap, urmati pasii de aici: http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=10165 , postul 3


          L.E.: inca un DIY: http://eightgc2.forumup.com/about526...-eightgc2.html


          L.E.2: inca unul: http://www.civicfdthailand.com/ipb_f...howtopic=38286
          Aici este explicat cum sa faci legaturile de audio, de la HU la butoane.

          Problema mea acum este ca am gasit 4 coduri, care toate reprezinta acelasi ansamblu de butoane (si de audio, si de cruise), si nu inteleg exact care este diferenta intre ele:

          36770-SNA-A11
          36770-SNA-A12
          36770-SNB-Q21
          36770-SNB-Q22

          Poate cineva sa gaseasca care sunt butoanele care ne trebuie pentru varianta S?


          De asemenea, am mai primit astazi o intrebare de la singaporez, sa ma intrebe daca am nevoie si de modulul audio, pentru comanda wireless
          Nu am inteles exact ce vrea sa zica, ca nu am auzit de o astfel de posibilitate pana acum, asa ca i-am raspuns ca vreau butoanele clasice, cu legatura cu fir la HU. Pare ca e serios si sper sa primesc un reply cat mai repede


          L.E.3: Am gasit pe hondapartsnow.com:
          36770-SNA-A11 a fost valabil doar pentru modelele 2006 si a fost inlocuit cu 36770-SNA-A12. Cum ramane cu diferenta intre celelalte?
          Pe site-ul asta nu se gasesc de comandat, cred ca SNB-urile sunt pentru FD-uri, in timp ce SNA-urile sunt pt FG-uri.

          L.E.4: exista si 36770-SNA-A22; acesta are o telecomanda audio dedicata pt aparatul cu navi.
          De asemenea, m-am lamurit ca SNA-urile sunt pentru varianta de volan americana, in 2 spite. Poate se potrivesc, poate nu; eu tind sa cred ca nu, ca nu vad de ce ar fi facut 2 piese cu acelasi nume, daca se potriveau de la una la alta. Deci din punctul meu de vedere variantele cu SNA pica.
          Exista si volan in 3 spite pe civic-urile americane, in varianta de echipare Si in 4 usi, sau pentru toate cele in 2 usi.
          Codul este: 36770-SVA-A41.

          Mai exista si 36770-SVA-A11, apoi inlocuit de 36770-SVA-A12, care corespunde pentru variantele in 2 usi fabricate in 2006. Probabil ca ce este cu 1 in coada, a fost inlocuit cu 2, si era valabil doar pentru modelele aparute in 2006?

          L.E.4: Codul pentru senzorul de frana, din ce vad prin DIY-urile astea, ar trebui sa fie: 36750-SMA-003
          Cel pentru senzorul de ambreiaj este: 36760-SM4-003
          Piesele sunt valabile si pentru FD-uri si pentru FG-uri; maine bag capul sub bord, sa vad ce exista deja acolo.

          L.E.5: Deja mi-am cam prins urechile...care dintre ansamblurile astea este cel bun?
          Intr-unul dintre DIY-urile alea are poza cu un 36770-SNB-Q22; pe de alta parte, pe forumurile rusesti, unde e mai apropiat civic-ul de la nostru, ca sa zic asa, spun ca au folosit: 36770-SVA-12 sau 36770-SVA-41.
          So?

          L.E.6: Gata, ultimul edit, promit
          Ramasese discutia in principal intre 36770-SVA-A41 si 36770-SNB-Q22.
          Am reusit sa ochiesc niste poze, sa vad diferenta dintre ele. SVA-A41 vine cu inca 2 mufe atasate pe ansamblu, mufe care folosesc la padele.
          Cum noua (cel putin mie), ne trebuie pentru varianta cu transmisie manuala, cred ca ramane 36770-SNB-Q22 in picioare. Confirma cineva, au ba?

          Are cum sa faca cineva rost de preturi pentru:
          36770-SNB-Q22
          36750-SMA-003
          36760-SM4-003
          ?

          Multumesc!
          LittleM@n
          Senior Member
          Last edited by LittleM@n; 29-10-10, 00:14.

          Comment


          • #20
            Astazi - maine voi primi raspuns de la singaporez cu pretul pentru pachetul cu totul, pentru montaj. Mai este cineva interesat sa faca comanda odata cu mine, acum? Nu garantez ca si va functiona, dar presupun ca daca la ei merge, e cel mai bine sa folosim piesele respective.

            Deci?
            Cineva interesat?

            Comment


            • #21
              Am primit pretul de la singaporez: 260$ SGD; asta vine cam 145euro;cu tot cu comisioanele paypal, nu are cum sa depaseasca 160.
              Ne trimite comenzile pe volan, plus tot restul de hardware necesar.

              Ultima strigare: mai e cineva interesat serios, ca eu fac plata azi?...

              Comment


              • #22
                Mi se pare un pret foaaarte bun! Din pacate pentru mine in momentul asta nu-mi pot permite nici macar suma asta sa o aloc pentru masina. Dar cu siguranta sunt interesat in viitorul foarte apropiat!
                Astept cu interes vesti de la tine vis-a-vis de finalizarea acestui proiect!

                Comment


                • #23
                  ce intra in banii astia?

                  Comment


                  • #24
                    Note from merchant
                    1 set of Cruise Control & Audio Control panel with all wirings & hardware require.


                    Copiat exact din proforma. Eu l-am rugat sa-mi faca un pachet cu tot ce este necesar pentru montaj, asa cum il fac ei acolo. Acum, sa vedem ce vine; ce stiu ca ar trebui sa fie sunt butoanele, senzorul de ambreiaj, niste mufe, si niste fire.


                    Eu am facut comanda, maine o trimite.

                    Comment


                    • #25
                      Scurt update: a venit pachetul acum o saptamana; am stat vreo 3-4 zile sa le fac pe indelete si sa fiu sigur ca iese ce trebuie, si sa nu stric ceva, iar rezultatul este perfect; se comporta si arata de parca asa am cumparat masina. Cei carora le spun k mi-am pus comenzi pe volan si se uita la el, intreaba ce si unde, ca nu le vine a crede k de fapt venise fara butoanele alea acolo. Nu stau acum sa pun poze, intrucat voi incerca sa fac un DIY zilele astea

                      Comment


                      • #26
                        Pai si ai motat toti senzorii si ce mai era pe acolo? Functioneaza totul ok?
                        Sau deocamdata doar partea de la volan?

                        Comment


                        • #27
                          Tot: butoane, senzorii de pedale, cablaje, tot. Functioneaza foarte ok, cruise-ul se poate activa incepand cu 42-43km/h (pe acolo pe undeva, nu 40 fix). Butoanele de audio merg si ele fara nici un repros

                          Comment


                          • #28
                            dupa exprimarea ta inteleg ca ai facut treaba singur, nu intr-un service. adevarat?

                            Comment


                            • #29
                              Da, am facut tot singur. Si pentru ca nu eram 100% sigur unde se duce in ECU unul dintre firele de la senzorul de ambreiaj, am fost si l-am intrebat la Carpati Motors pe d-nul Mihai Guta, care a chemat un baiat din service care a venit cu doua enciclopedii de 1000 de pagini bucata cred, numai despre Civic FD1 , in care a cautat si mi-a gasit ca pinul 41 de primul conector de la ECU primeste unul dintre firele de la ambreiaj.
                              Din pacate nu m-au putut ajuta si cu a doua mufa de la player (masina vine fara ea), asa ca am infipt firele direct in pini si aia e. Sper sa termin DIY-ul zilele astea

                              Comment


                              • #30
                                up.

                                Comment

                                Working...
                                X