Revizii Honda Civic Sedan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by mpop View Post
    Astazi am facut si eu revizia de 1 an la Civicosul meu. Rulaj 15.100km.
    Tin sa spun ca sunt foarte multumit de cum merge masina dupa revizie. Chiar simt cateva lucruri imbunatatite:
    - intra mai usor in viteze (inspeta cu 2 si 3 aveam probleme), nu mai agata atat de pronuntat (nu stiu ce i-au facut);
    - nici nu mai smuceste aproape deloc, cuplarea se face mult mai fin, iar cand iau piciorul de pe acceleratie in tr 2 sa zicem la 40km/h acum nu se mai simte soc si nici cand reiau acceleratia. Inainte de revizie se resimtea destul de nasol (iar nu stiu ce i-au putut face doar la revizie);
    - volanul se misca acum de vis, mult mai usor, nici nu-mi dadusem seama ca nu mai mergea ca de noua... mare diferenta;
    - evident dupa inlocuirea filtrelor aerul se simte parca mai... curat, si masina se racoreste mult mai repede;
    - se va comanda chederul pentru geam sofer, mi-a spus Alex ca au primit un Service Bulletin pe tema asta;
    In concluzie, nu pot sa spun "parca e alta masina" dar cu siguranta merge mult mai fain! Am din nou acea senzatie, ca acum un an (cand era noua), ca parca nu m-as mai da jos din ea!
    Ehh....Ce bine ar fi sa se rezolve la toti problemele cum s-au rezolvat la tine.
    Oricum,felicitari pentru ca s-au rezolvat problemele.Mai ales cea cu agatatul cutiei de viteze.

    Comment


    • #47
      Repet "intra mai usor in viteze", adica e mult mai ok ca inainte de revizie. Nu inseamna ca e parfum 100%. Alex Stan de la Asko mi-a recomandat sa mai merg cu ea asa cat se poate, si daca incepe sa dea semne nasoale de oboseala sa o duc sa o bucateasca... si apoi sa comande ce o fi de schimbat de ea... nasol e ca in acest caz raman blocat fara masina in jur de 10 zile!

      Comment


      • #48
        Pai daca o desfac atunci 99% vei plati tu ce e de schimbat

        Comment


        • #49
          Alex mi-a spus ca intra la garantie, fara sa intreb eu nimic...

          Comment


          • #50
            Exact asa mi-a zis si mie Alex cand a sesizat ca agata un pic in trI.Acum si la mine intra mult mai usor fara sa-i faca ei ceva.Oricum mai am aproape 11 luni de garantie.
            '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
            Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

            Comment


            • #51
              Originally posted by mpop View Post
              Astazi am facut si eu revizia de 1 an la Civicosul meu. Rulaj 15.100km.
              Si care au fost costurile?

              Comment


              • #52
                well... in jur de 1100 RON se pare ca m-ar fi costat, insa eu beneficiez de oferta "intretinere gratuita primii 3 ani", adica primele 3 revizii. Drept urmare nu m-a costat nimic.

                Comment


                • #53
                  1100 este un pret exagerat.
                  Mai apropiat de realitate este 850 (cu toate mat. de la reprezentanta).

                  Comment


                  • #54
                    Se prea poate... insa raspunsul asta l-am primit.

                    Comment


                    • #55
                      Revizia de 2 ani la ATI Iasi = 670 lei.
                      2008 Civic Sedan 1.8 ES A/T, Galaxy Grey
                      1971 VW Käfer 1302, Gray

                      Consum 1.8 i-VTEC:

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by gdm View Post
                        1100 este un pret exagerat.
                        Mai apropiat de realitate este 850 (cu toate mat. de la reprezentanta).
                        Eu am dat 800 ron la revizia de an la Civic 2.2 (15500 km) cu tot luat de la reprezentanta MaraMotors
                        ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

                        Comment


                        • #57
                          fratilor am si eu o intrebare ;
                          se potrivesc filtrele , placutele de frana de pe civic sedan pe civic 5D??
                          urgent un raspuns daca se poate ca vreau sa le comand in state.
                          multumesc.
                          2008 HONDA CIVIC 5D 1.8i-VTEC Sport 6MT - Champagne Silver Metallic
                          2021 HONDA CRV e:HEV 4WD Elegance - Lunar Silver Metallic
                          ________________

                          Comment


                          • #58
                            Raspuns: negativ.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by ticker View Post
                              Raspuns: negativ.
                              multumesc.
                              2008 HONDA CIVIC 5D 1.8i-VTEC Sport 6MT - Champagne Silver Metallic
                              2021 HONDA CRV e:HEV 4WD Elegance - Lunar Silver Metallic
                              ________________

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by ticker View Post
                                Raspuns: negativ.
                                merge sa-mi pun ulei mobil 1 0W40 pe masina din semnatura???
                                nu prea imi place cum se comporta uleiul honda 5w40.
                                2008 HONDA CIVIC 5D 1.8i-VTEC Sport 6MT - Champagne Silver Metallic
                                2021 HONDA CRV e:HEV 4WD Elegance - Lunar Silver Metallic
                                ________________

                                Comment

                                Working...
                                X