Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    congrats pt alegere . eu tot 2.0 benzina, luata la 116k, si nu regret o secunda (desi un bun prieten a luat una cu 46k si mai ieftina ) - anul trecut ce-i drept). sa o stapanesti sanatos si fara evenimente!
    pt aux. ai nevoie de xcarlink cum e mentionat mai sus, sau device-uri care sa se conecteze la mufa aux. navi, un smartphone e mult mai ieftin si usor de "montat" (recunosc ca ma scormoneste tare sa iau ceva aftermarket).
    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

    Comment


    • #17
      Originally posted by boggyman View Post
      ... Si eu am tot un 2.0 la 112k km 2007: merge incredibil de bine, fara probleme cu aceleasi schimburi exceptand ambreiajul care mai duce si reglajul supapelor....
      In ce consta reglajul supapelor? Care ar fi simptomele? E acelasi lucru cu "reglaj joc termic"?
      Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


      Comment


      • #18
        multumesc ady_uaic!

        Am incercat sa trimit muzica prin bluetooth (este ceva aplicatie pe Android - "mono bluetooth") dar calitatea e foarte proasta. Mai si lasa microfonul deschis si face si microfonie...
        Si pe mine ma batea gandul la ceva aftermarket dar toata lumea zicea pe aici fie ca sunetul e mai prost, fie ca materialul pare low cost.

        E pacat sa pierdem din acest acest "premium sound"
        '07 Honda Accord DOHC 2.0 i-VTEC, M/T, Executive, Indigo Blue Pearl

        Comment


        • #19
          Ajutor achizitie Accord CL7

          Salut,
          as vrea sa cumpar masina asta (http://www.autovit.ro/honda-accord-C30444656.html).
          INtentionez sa merg cu ea la test ,dar orice informatie legata de masina ar fi binevenita.
          Astept parerile si opiniile voastre legat de masinuta.


          Cu stima.
          Danyut 36 TOI

          Comment


          • #20
            Omu' mai are un Fluence la vanzare, din exprimare pare a fi geambas (nu exista "memori" la scaune/lumini la CL7, triptronic sau incalzire auxiliara).
            ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

            Comment


            • #21
              Asta pare interesant, dar omul a avut si un Insignia la vanzare:

              http://www.autovit.ro/honda-accord-C30193377.html

              Dar ca avantaje ar fi - dotare Elegance care din cate stiu nu s-a adus la noi (intreaba daca e luata in Romania) - adica full fara piele; iar asta pentru mine reprezinta masina ideala...
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #22
                Au fost aduse cateva bucati de Elegance 2.0 in toamna lui 2007. Am luat eu una in septembrie pe sfarsit.
                Verific-o, s-ar putea sa merite.

                Comment


                • #23
                  Suna a text de samsar Intreaba-l daca e primul proprietar in carte si ai sa vezi deja prima minciuna.
                  ....

                  Comment


                  • #24
                    Salut,
                    azi am fost hotarat sa fac programare pt o constatare .
                    Sun la reprezentanta plin de optimism si incredere pt programare, dar inainte, intreb si eu de starea masinii ca sa nu platesc ca prostul deplasarea vanzatorului pana in Bucuresti.
                    Raspunsul primit : NU PUTEM COMUNICA DATE DOAR DACA PRPPRIETARUL FACE O CERERE IN ACEST SENS , deoarece este posibil ca vanzarea sa nu mai aiba loc din cauza datelor furnizate de ei.
                    Buun, protejam datele cu caracter personal , zic eu,cu toate ca vanzatorul a facut public vin-ul masinii si nr de inmatriculare.
                    Ciudata atitudine .
                    Danyut 36 TOI

                    Comment


                    • #25
                      De aceeasi problema m-am lovit si eu......atat "asko" cat si "carpati" greu mai furnizeaza date despre istoricul unei masini indiferent daca proprietarul si-a dat sau nu acordul.....de vina cica ar fi fost un incident avut cu un client acu ceva timp si de atunci s-au lecuit zic ei dar daca insisti pana la urma iti rezolvi nedumerirea

                      Comment


                      • #26
                        O sa-ti zic asa despre masina, opinii personale, poate te ajuta sa-ti faci o parere.

                        In primul rand Accord-ul nostru e identic cu al tau, nu stiu daca si culoarea, dar e 2.0 Executive (echiparea ca cea din anunt). In acelasi timp(aprox) am mai avut si-un Ford Focus 2.0 Diesel Titanium (echipare top - ca si diferenta era fara xenon, piele, trapa, in rest la fel).
                        Asa, in primul rand despre Accord:
                        - E o masina foarte confortabila, foarte bine construita (se vede). Noi avem doar 44 mii km, dar imi amintesc macar cateva gropi apocaliptice luate cu masina fara sa apara probleme. Nici la km astia nu avem vreun greiere prin masina (absolut niciun zgomot, nicaieri, in nicio situatie).
                        - Foarte bine antifonata. Pe autostrada la 180km/h inca vei putea purta o conversatie cu persoana de langa tine fara sa ridici glasul. La 130km/h, poti sa dormi (Ca pasager, ca sofer n-as recomanda) in confort deplin.
                        - Trapa e un plus, dar nu poti zice ca iti trebuie neaparat. Eu prefer trapa
                        - Puterea este suficienta, poti sa te infigi intr-o depasire oricand doresti, iar acceleratia la viteze de autostrada e ferma, nu da semne ca oboseste
                        - Nu vei avea probleme cu stabilitatea masinii in curbe, iar scaunele ofera suport lombar suficient
                        - Farurile cu Xenon lumineaza excelent fata de o masina cu faruri halogen - vei vedea asta singur
                        - Cruise Control - mana cereasca pe autostrada
                        - Reprezentantele Honda sunt cu mult peste ce mai gasesti prin RO(ca preturi, vezi mai jos), service-uri multimarca sau dealeri autorizati. La Ford, ca idee, m-au taxat cu filtrul de polen 2 ani la rand pana sa descopar ca nu-l schimbasera niciodata, doar l-au aspirat. Tot la Ford, nu m-au rezolvat cu un zgomot din spate care s-a dovedit a fi un surub de la suspensie caruia ii cazuse garnitura (nimic grav, dar totusi).

                        Acuma, de ce am mentionat ca am avut in acelasi timp si Fordul diesel ? Pentru ca dupa ce am condus acel diesel, cu 6 trepte de viteza, observ ca Accord-ul consuma putin cam mult pentru gusturile mele. Cu alte cuvinte:

                        - in oras - Bucuresti - ore de varf , asteapta-te sa consumi 10% minim, calculeaza 12% ca sa fie treaba sigura. Pe autostrada consuma decent daca mergi frumos. Poti scoate un 7% daca mergi legal, pana in 8% (cam 7.7) pentru 140km/h pe bord constant (vezi ca viteza de pe bord nu e aceeasi cu cea reala, cea reala e mai mica cu 10% fix, asta e valabil la toate masinile, toate marcile).
                        - just a heads-up, playerul auto nu suporta MP3. Daca nu ma insel, nici usb nu are deci numai cd-uri audio (eu mi le fac singur, nu-i problema, bagi destula muzica pe un cd audio - mai ales ca are magazie de 6 cd-uri).
                        - ia in considerare de asemenea ca atunci cand se va arde un bec xenon, vei scoate oriunde intre 350 si 550 roni pentru UN bec (asta luat aftermarket, Philips - la dealer Honda s-ar putea sa fie chiar mai scump). Partea buna e ca noi avem de 5 ani Accordul si nu s-a ars vreun bec xenon pana acum.
                        - reviziile la reprezentanta te costa. Cea normala in care schimbi filtrele, etc. , costa undeva la 1000-1100ron. Poti economisi cumparand de pilda filtrul polen din alta parte (mai ales daca nu esti alergic, poti pune orice filtru polen compatibil de 40ron) - cel original costa 260RON, daca nu ma insel. Manopera e de asemenea scumpa. Poti lua in considerare pentru schimb ulei si filtre revizia la Augsburg; oricine poate schimba un ulei si niste filtre. Mergi cu componentele tale sau cu ale lor, dar manopera e de 3-4 ori mai mica (vorbim de 300 ron mai putin). Dar pentru chestiile complicate, va trebui sa mergi la Honda ca sa fii sigur, iar acolo te va costa, poate ceva mai mult decat la alte marci.
                        - O liniuta speciala o pun pentru vopsea. E foarte foarte sensibila, se zgarie foarte usor.

                        Nu stiu daca te-am bagat mai rau in ceata sau nu. Cert e ca intre Ford Focus Diesel Titanium (Care merge FOARTE bine) si Honda Accord 2.0 M/T Exec aleg intotdeauna Honda. Insa trebuie sa iei in considerare niste costuri de operare ceva mai mari atat la consum (in oras in special) cat si la piese/componente/service.

                        Fa un test drive cu ea, daca iti place, du-o la Asko pentru verificare. Sunt foarte capabili baietii de acolo, o sa iti zica orice problema gasesc. Sa se uite si la suspensii, etc. . Daca vrei s-o analizezi mai amanuntit, vezi ca fac baietii intalniri vineri seara prin Bucuresti.

                        Comment


                        • #27
                          @Xilin - referitor la service - ora de manopera este apropape la acelasi nivel cu ce se practic la skoda, vw, renault , diferenta este ca unii schimba iar altii aspira
                          plus ca reviziile la Honda includ si o verificare mai ampla a masinii printre care si articulatiile - sa nu ai surprize neplacute , iar apoi serviceul sa iti spuna "Pai bai nene nu mi-ai zis sa verific x, y, z, eu am schimbat uleiul si filtrul" - pentru mine diferenta de care vorbesti ma linisteste sau ma pune in garda ca trebuie sa schimb anumite piese.

                          @danyut - cu piesele in portbagaj poti merge la service - este cunoscut faptul ca dealerii au preturi mai mari
                          daca esti client fidel vei obtine si mici bonusuri
                          baietii din service sunt super de treaba si raspund la orice intrebare.

                          Comment


                          • #28
                            SAlutari.
                            @Xilin , din pacate Accordul din link nu este al meu, mi-ar fi placut, dar sunt cateva semne de intrebare care ma fac reticent:
                            - actualul proprietar nu este trecut in carte, masina a fost in leasing pe firma .el achizitionand-o ulterior.
                            -nu are carte service, istoricul nu l-am putut obtine de la baieti de la .... , de unde a fost cumparata si servisata.
                            Vopseaua stiu ca este FFFFFF proasta la japoneze, masina de care m-am despartit de curand [ pt ca nu era automata ] era o toyota avensis t25 1.8, pe care am spalat-o in mare parte la slapatoriile tunel fara perii.
                            @ticker - vreau automata neaparat.

                            Cautarea continua.
                            Cu stima.
                            Danyut 36 TOI

                            Comment


                            • #29
                              Stiu ca nu e a ta dar m-am exprimat in sensul ca la aia te gandesti s-o iei. In orice caz, daca mergi si faci un test drive si esti decis s-o iei, mergi cu masina (si cu proprietarul) la un control la Asko, platesti tu sau faceti pe din doua sau plateste el, depinde cum va intelegeti. O sa-i faca o verificare amanuntita si o sa iti spuna baietii toate problemele (chiar sunt atenti, spre deosebire de alte service-uri, dupa cum am zis, ce-am experimentat la ei a fost la alt nivel fata de altii si am noroc ca am avut pe mana in familie mai multe masini si sunt trecut prin multe service-uri, dealeri, etc.).
                              Ca o idee, degeaba e cartea de service impecabila. Daca s-a crapat vreun amortizor (putin probabil) si a zis lasa ca merge si asa, nu apare nicaieri si ramai cu buza umflata daca nu mergi la control

                              Dupa care, dupa achizitionare, ii faci o revizie (daca n-a fost facuta recent), ii schimbi ce e de schimbat consumabile, si aia e.

                              p.s. acum am vazut ca e automata a noastra e manuala

                              Comment


                              • #30
                                Aceasta masina am vrut sa o cumpar eu, m-am intalnit cu proprietarul la Asko si am facut o constatare amanuntita... dezastru... lovita destul de serios in fata si reparata in spatele blocului, masca legata cu sarma, farurile sprijinite si intepenite cu niste bucati de lemn (rigle..), carcara farurilor sparta si lipita cu silicon, caseta de directie curge si trebuie rectificata (1000 eur), motorul si cutia nu au dat erori, despre km par a fi reali, cei de la Asko m-au sfatuit sa ma gandesc de doua ori daca merita masina. Decizia iti apartine , sper sa nu fie prea tarziu... Felicit echipa de la ASKO , adevarati profesionisti.

                                Comment

                                Working...
                                X