Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Atunci să-mi explici rogu-te cum am obținut eu (primul și singurul proprietar) o astfel de decizie de calcul de la ANAF pentru FK2.

    Comment


    • Dacă taxa ar fi fost plătită, vânzătorul avea și poza dovada plății taxei, nu decizia de calcul a ei.

      Comment


      • Poate ai obtinut-o pt a inmatricula masina prima data!

        Sent from my Samsung Galaxy S3 via Tapatalk 2
        ... '09 Honda Accord, 2.0 i-VTEC, M/T, Executive, Pearl White ...

        Comment


        • În 2010 nu exista timbru de mediu... Foaia de care vorbesc e obținută în 2014.

          Cererea poate fi făcută de oricine deține actele necesare depunerii dosarului. În cazul în care taxa a fost plătită, se obține o dovadă în acest sens. În cazul în care n-a fost plătită (scutire pe motiv de Euro 5, recuparată, etc) se obține foaia pozată mai sus, decizia de calcul.

          Deci, cine vorbește aiurea?

          Cu "cartea tehnică pe numele proprietarului original" cum a rămas?

          Comment


          • Nu va certati va rog.
            Informatiile primite sunt pretioase, chiar daca sunt contradictorii uneori
            In fine, taxa, chiar daca va trebui sa o platesc eu, nu e foarte mare pentru ca e EURO 5.

            Nu cred ca vanzatorul e "samsar".
            Faptul ca a mai vandut masini nu inseamna numaidecat ca e samsar. Eu am prieteni care isi schimba f des masina pentru ca pur si simplu se plictisesc si vor altceva.
            Un samsar nu ar veni cu masina la vizionare, nelustruita si nearanjata. Ar tine-o in parcare ca pe o bijuterie pana o cumpara cineva. Am si eu un vecin samsar care umple parcarea cu masini si le lustruieste zilnic.
            Omul e clar ca foloseste inca masina, si se vede ca e o masina de familie. Cine stie, poate e chiar un user de pe forum, si m-as simti aiurea daca l-ar jigni discutia asta.
            S-ar explica intradevar adeverinta din 2013 daca a fost masina pe leasing. Asta voi stabili exact Joi.

            Acum astept cu nerabdare ziua de Joi sa vedem daca apar surprize.

            Comment


            • Pai sa nu se mai certe lumea, il poti suna pe om sa-l intrebi daca a fost sau nu leasing? Macar atunci stim o treaba
              Faptul ca nu prezinta chitanta de la plata nu inseamna nimic. Si eu din graba cand am inmatriculat fosta masina, am dat chitanta in original, fara sa-mi tin copie. Vroiam doar sa ma vad cu masina inmatriculata.
              Chiar si cu chitanta, tot nu dovedeste ca nu si-a recuperat banii.
              Accord CU1, 2009

              Comment


              • Timbrul de mediu nu s-a putut recupera încă.

                Comment


                • Deja l-am inebunit cred cu telefoane si intrebari. Nu mai pot sa-l sun, mai are si omul treaba.
                  Pana joi nu o sa mor eu, sper. Si nici voi, sper

                  Comment


                  • CatalinP, in 2010 nu exista timbru de mediu ci taxa de prima inmatriculare, care, dpdv legal, tot aia e. Daca taxa de prima inmatriculare a fost platita, nu mai trebuie platit timbru de mediu.

                    Nu stiu cum e la Ploiesti (poate sunt mai permisivi), dar la Bucuresti, doar noul proprietar poate sa ceara dovada privind plata taxei/recuperarea ei sau decizia de impunere. Eu am incercat sa iau o dovada pentru o masina pe care o vindeam ca sa o arat cumparatorului si m-au respins cei de la Administratia Financiara Sector 1. Mai mult, sunt si hartii in sediul administratiei care specifica foarte clar acest lucru!
                    Adevarul este ca, de cand cu necesitatea acestei hartii (dovada de plata/nerecuperare) la inmatriculare, volumul de lucru pentru ei a devenit unul foarte mare deci este de inteles. Solutia este o mare prostie iar la Bucuresti raspunsul, in prezent, la unele sectoare, poate dura si 7-8 zile! Repet, poate la Ploiesti sunt mai relaxati si mai fac abateri/exceptii de la lege si norme interne.

                    In alta ordine de idei, ecokey exista doua variante: ori primul proprietar a reinmatriculat masina in 2013 (fie a incheiat leasing-ul, fie a schimbat proprietarul in acte, fie si-a schimbat adresa etc.) ori exista cel putin doi proprietari. Repet, unul din ei poate sa fi luat masina pentru vanzare ceea ce, in realitate, inseamna ca masina a avut un singur proprietar de fapt. Daca esti atent la acte, carte de service, verificare istoric dupa VIN si stii la ce sa te uiti nu ai cum sa iei teapa. Dar trebuie sa stii la ce sa te uiti!

                    Putem vorbi cu cineva la Honda, daca vrei, sa verificam masina. Insa se poate si fara, daca stii la ce sa fii atent.
                    ... '09 Honda Accord, 2.0 i-VTEC, M/T, Executive, Pearl White ...

                    Comment


                    • Catalin, vezi ca timbrul de mediu a fost recuperat deja in instanta, in cateva cazuri, chiar in 2014. Deci, revin la ceea ce iti spuneam cu aruncatul cu parerea!
                      ... '09 Honda Accord, 2.0 i-VTEC, M/T, Executive, Pearl White ...

                      Comment


                      • În 2010 îi zicea taxă de poluare, iar Euro 5 era scutită, deci n-a fost plătită, că altfel nu mă interesa hârtia.

                        Dacă te uiți la anunțuri auto, vei vedea că sunt foarte mulți proprietari ce susțin că dețin dovada plății. Dacă ar fii cum spui tu, înseamnă că toți mint.

                        În rest, am ajuns la aceleași concluzii vis-a-vis de variantele posibile în cazul de față.

                        Timbrul de mediu recuperat (momentan) e o fabulă.
                        _________________

                        ecokey, mergi și verifică mașina pe elevator, află istoricul de service și cel de daune. E important.

                        Comment


                        • CatalinP,

                          http://www.ziuaconstanta.ro/stiri/ev...ta-484687.html
                          ... '09 Honda Accord, 2.0 i-VTEC, M/T, Executive, Pearl White ...

                          Comment


                          • Eu zic să citești articolul, nu doar titlul...

                            Comment


                            • ecokey, omul nu e samsar. Masina mai apare la vanzare, undeva in 2011 si avea 54.000 km la bord, cu acelasi nr. de telefon. Deci masina a fost a lui.

                              Atunci (in 2011) cerea 19.900E pe ea. Ceea ce arata ca a facut cam 54.000 in doi ani. Plus inca doi ani, astia sunt kilometri, pe care ii prezinta acum (more or less, in orice caz). Deci, mergi inainte cu incredere!

                              http://www.autoerapark.ro/car/4852/h...cord-2009.html

                              CatalinP, a fost data o decizie de catre o instanta pe fond, prietene! Tu esti chiar imposibil...
                              ramm
                              omu cu warnu'
                              Last edited by ramm; 24-03-14, 13:45.
                              ... '09 Honda Accord, 2.0 i-VTEC, M/T, Executive, Pearl White ...

                              Comment


                              • Decizia nu e finală.

                                Mașina aia avea transmisie manuală...
                                ramm
                                omu cu warnu'
                                Last edited by ramm; 24-03-14, 13:46.

                                Comment

                                Working...
                                X