Schimb de ulei la diferential?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Delphi View Post
    Am vrut sa spun asta, dar nu stiu de ce m-am abtinut: Augsburg habar nu are de Honda. Ei sunt cu nemtestile, e mai mult ca sigur ca e prima data acand vad Honda. Nu stiu nici la nemtesti cat se pricep, dar... Nici cu piesele nu stau foarte bine, la Honda nu au niciodata in stoc piese, vin dupa 5-7 zile.

    Nu este bun uleiul ala de l-au pus la cutia de viteze. Ai manual de utilizare? Citeste ce scrie in el. Ar trebui sa pui Honda Automatic Transmission Fluid ATF-Z1. In caz ca nu ai, trebuia pus ulei de motor 10W40 si schimbat cat se poate de repede cu ATF-Z1.

    Cat te-a costat manopera?
    Ulei de motor 10w40 in cutia de viteze??? ...doamne fereste sa-i pui vreodata,n-apuci sa faci 2 km!!
    Lasa Castrolul ca n-are nimic,tot un ATF este si cand o sa vrei...ii pui ATF original Honda.
    Fara poezie,viata e pustiu...

    Comment


    • #17
      Citat din Manualul de Utilizare scris de omuletii aia mici si galbeni cu ochii oblici care au facut aceste masini despre care este vorba in propozitie:

      Lichidul de transmisie - transmisia automata:

      "Folositi intotdeauna Honda ATFZ1 (lichid pentru transmisia automata). Daca nu este disponibil puteti folosi un fluid de transmisie automata DEXRON III ca inlocuitor temporar. Totusi, folosirea continua a acestuia poate afecta calitatea schimbarii vitezei. Curatati transmisia si umpleti-o din nou cu Honda ATF-Z1 cat mai curand posibil"

      Lichidul de transmisie - transmisia manuala:

      "Folositi intotdeauna Fluidul pentru transmisie manuala Honda (MTF). Daca nu este disponibil puteti folosi un API service SJ sau un ulei de motor cu grad mai mare si vascozitate de SAE 10W30 sau 10W40 ca inlocuitor temporar. Totusi, uleiul de motor nu contine aditivii corespunzatori si folosirea continua poate ingreuna schimbarea viteze. Inlocuiti-l cat mai curand posibil".

      La fel "zice" si baietii de la service Honda.
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #18
        Delphi,pai omu are cutie automata!!deci Castrol dexron3 e bun momentan...nu 10W40 de motor(asta merge in caz de nevoie,la cutiile manuale).
        Fara poezie,viata e pustiu...

        Comment


        • #19
          Da, scuze, uitasem pe moment ca are cutie automata si am recitat din poezia de la manuala. Oricum, e o solutie temporara.
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • #20
            La manopera as putea spune ca au fost fair play si mi-au luat bani doar pentru schimbat filtre plus ulei motor si manopera pentru schimbat uleiul la cutie a fost gratis ... insa eu am ramas cu beleua pe cap ....

            Sincer acum nici nu stiu ce sa mai fac ... trebuie sa schimb si uleiul diferential neaparat .... si la cutia de viteze ... insa partea nasoala este ca momentan stau cam prost cu bani si am neaparata nevoie de masina

            Am mers la ei deoarece mi iau recomandat un prieten bun care are o skoda octavia si am auzit numai cuvinte de lauda de la acesta despre ei ....


            Am downloadat acum de pe net un fisier cu detaliile uleiul si din cate observ nu este recomandat nici de castrol folosirea acestui ulei pentru honda ...

            Am atasat o poza cu detaliile ... cel putin asa inteleg eu ( stau mai prost cu engleza )
            Daniel.
            Senior Member
            Last edited by Daniel.; 27-11-09, 09:52.

            Comment


            • #21
              Da, ti-am spus ca sunt axati pe nemtesti. S-a si vazut: nu stiau aia, nu stiau cealalta, au descoperit acum ca sunt doua filtre, n-au comandat uleiul care trebuie...

              Acuma, ce sa faci? Mergi cu masina asa si cand faci rost de bani, mergi la un service Honda si pune ce trebuie. Poti sa dai si un telefon in prealabil si sa intrebi cat ar costa ce iti trebuie tie.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #22
                da insa eu nu pot face nimic ? daca nici macar de castrol nu este recomandat acest ulei pentru honda si lau schimbat fara acordul meu .... eu ce vina am ? nu le pot imputa sa imi schimbe uleiul cu cel recomandat de honda pe cheltuiala lor ?
                Daniel.
                Senior Member
                Last edited by Daniel.; 27-11-09, 10:07.

                Comment


                • #23
                  Cred ca singura posibilitate este tot ce recomanda si Castrol (punctele d si a): Sole reccomendation - REFER TO MAIN DEALER.

                  Ca sa le imputi uleiul sau manopera, cred ca o sa iti ia atata timp si bani cat nu merita.
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • #24
                    Din cate stiu eu uleiurile de transmisie automata se clasifica in ATF Dexron 2, 3 si a aparut de curand 6 - pentru cutii mai dichisite.
                    Aceste specificatii sunt standard, indiferent daca uleiul este Castrol. Mobil, Valvoline etc.
                    Este la fel ca la uleiurile de motor.
                    Nu cred ca Honda fabrica ulei. ATF Z1 este un ulei fabricat de un producator (Mobil, Castrol...) si ambalat pentru Honda.
                    Deci daca uleiul are aceleasi specificatii ca cel "de Honda", nu cred sa fie vreo problema.
                    Nu fabrica nimeni uleiuri "speciale pentru fiecare tip de masina" in plus cutiile de viteze automate cu gestiune electronica (nu tiptronic, DSG, CVT, SMG) au toate acelasi principiu de functionare, deci uleiurile sunt interschimbabile.
                    Parerea mea este sa mergi cu uleiul pus de "popandai" linistit, iar pentru linistea ta cand faci rost de bani schimba-l cu ulei "Honda"
                    Hondistul
                    Junior Member
                    Last edited by Hondistul; 27-11-09, 14:58.
                    My other car is a VW

                    Comment


                    • #25
                      @Hondistul : bine ai venit!
                      asteptam topic nou pentru masina ta si MULTE POZE
                      Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                      ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                      Comment


                      • #26
                        Hondistule, bine ai venit si asteptam impresii despre masina ta.

                        Nu da sfaturi gresite, te rog. Castrol recomanda (si daca te uiti in poza atasata de mine) ca nu are un produs care sa mearga la cutia de viteze. Honda nu fabrica ulei, este adevarat, adr uleiul de cutie este fabricat de altcineva exact pe niste specificatii foarte stricte si speciale ale Honda. Nu merge cu "daca e tot ulei de cutie..." De exemplu, nici Valvoline nici Castrol nu recomanda produsele lor pentru diferentialele Honda si nici lichid de racire pentru Honda.

                        hCr, am gasit ce ai putea folosi: Maxlife ATF. Uita-te aici: http://www.valvolineeurope.com/UploadedFiles/1956.pdf

                        Recomandarile Valvoline sunt in atasament.

                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Hondistul View Post
                          Din cate stiu eu uleiurile de transmisie automata se clasifica in ATF Dexron 2, 3 si a aparut de curand 6 - pentru cutii mai dichisite.
                          Aceste specificatii sunt standard, indiferent daca uleiul este Castrol. Mobil, Valvoline etc.
                          Este la fel ca la uleiurile de motor.
                          Nu cred ca Honda fabrica ulei. ATF Z1 este un ulei fabricat de un producator (Mobil, Castrol...) si ambalat pentru Honda.
                          Deci daca uleiul are aceleasi specificatii ca cel "de Honda", nu cred sa fie vreo problema.
                          Nu fabrica nimeni uleiuri "speciale pentru fiecare tip de masina" in plus cutiile de viteze automate cu gestiune electronica (nu tiptronic, DSG, CVT, SMG) au toate acelasi principiu de functionare, deci uleiurile sunt interschimbabile.
                          Parerea mea este sa mergi cu uleiul pus de "popandai" linistit, iar pentru linistea ta cand faci rost de bani schimba-l cu ulei "Honda"
                          Nu pot nega sau aproba cele spuse de tine , nu am cunostinte in domeniu insa avand in vedere profesionalismul de care au dat dovada nu pot sa ii numesc altfel.



                          Am sunat la castrol romania pentru a cere o parere, am fost directionat catre un inginer tehnic ( daca nu ma insel ) si acesta mia spus ca uleiul pus de augsburg, "castrol tq dexron 3 NU ESTE RECOMANDAT PENTRU HONDA CR-V 2.0 AT 2005 ! acest ulei este recomandat pentru masini honda cr-v cu an de fabricatie pana in 2002" tot acesta mia recomandat sa schimb uleiul din cutia de viteze cat mai curand posibil si sa folosesc ulei recomandat de honda.
                          Am sunat si la augsburg si au inceput sa imi explice exact ce ai relatat si tu mai sus, pana la urma am ajuns cu acesta la un acord, daca obtin o nota in care castrol romania declara ca "castrol tq dexron 3 NU ESTE RECOMANDAT PENTRU HONDA CR-V 2.0 AT 2005" ei imi vor schimba uleiul gratis cu cel recomandat de catre castrol ... bineinteles ca acest lucru mi la spus telefonic si nu prea ma bazez pe afirmatiile acestuia, oricum am de gand dupa ce voi obtine nota de la castrol sa depun o plangere la opc, nu cred ca voi rezolva prea multe cu opc ul insa merita sa incerc ....

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by hCr View Post
                            Am sunat la castrol romania pentru a cere o parere, am fost directionat catre un inginer tehnic ( daca nu ma insel ) si acesta mia spus ca uleiul pus de augsburg, "castrol tq dexron 3 NU ESTE RECOMANDAT PENTRU HONDA CR-V 2.0 AT 2005 ! acest ulei este recomandat pentru masini honda cr-v cu an de fabricatie pana in 2002" tot acesta mi-a recomandat sa schimb uleiul din cutia de viteze cat mai curand posibil si sa folosesc ulei recomandat de honda.
                            Deci, daca nici inginerul de la Castrol nu-si cunoaste produsele... Sau o fi in cardasie cu Honda .
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • #29
                              Departe de mine gandul sa induc pe cineva in eroare.
                              DAR mi-am permis sa intervin in discutia asta pentru ca proiectul meu de diploma, cand am terminat AR-ul a fost "Proiectarea si exploatarea transmisiilor automate", proiect pe care l-am ales pentru ca aveam o masina cu cutie automata. Intre timp am mai schimbat cateva masini, toate cu cutii automate, printre care o Honda Civic model 2003. Acum pe langa CR-V, mai am si un Golf V DSG (dual shift gearbox).
                              Prin urmare la cutia de viteze de pe masina colegului hcr merge orice ulei ATF Dexron 3 (chair daca este produs de Valvoline, Castrol, Mobil, Elf...). De ce va spun asta? Pentru ca pe Honda lui are o cutie automata simpla, cu 4 viteze acelasi model care este montat si pe modelul din 2002 si mai devreme chiar. Sunt cutii automate cu gestiune electronica, adica modelul imediat urmator cutiilor automate mecanice.
                              Toate aceste cutii au acelasi principiu de functionare. La cutiile de generatie mai noua DSG, CVT, SMG si altele, lucrurile sunt schimbate radical si acolo uleiurile difera de la un producator la altul.
                              Constructorii de masini au facut parteneriate cu producatorii de ulei.
                              Renault - Elf
                              Citroen - Esso
                              Mercedes - Mobil
                              VW-Audi - Castrol
                              si este normal ca fiecare dealer in parte sa recomande uleiul respectiv.

                              Delphi, uleiul Valvoline Maxlife ATF este tot un dexron 3. Aditivat mai mult sau mai putin este un dexron 3 echivalent cu Castrol, Mobil sau alte uleiuri. Un ulei Castrol dexron 3 mai bun (mai aditivat) este Castrol ATF AMX.
                              Sigur ca fiecare face cum crede, nu vreau sa impun parerea mea nimanui, dar avand o pasiune comuna pentru masini si o oarecare experienta in cutii automate, am considerat oportun sa va spun parerea mea.
                              My other car is a VW

                              Comment


                              • #30
                                O mica rectificare, are 5 viteze


                                Eu sincer sa fiu, daca acest ulei ar fi OK pentru masina si nu ar dauna in nici un fel nu m-as mai agita atit ... nici nu stiu ce sa mai zic

                                Comment

                                Working...
                                X