Recall HONDA Romania

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    ma poate ajuta cineva sa aflu daca masina mea este afectata? Cel mai probabil se afla pe vreo lista dar eu nu gasesc. A fost cumparata de la un dealer din Madrid apoi a ajuns la mine in Romania. JHMCL75408C209742
    Multumesc

    Comment


    • #62
      Vezi, a postat Dinoc ,, Merge search pe cel din UK http://www.honda.co.uk/cars/owners/r...d-updates.html". Intradevar esti acolo pe lista.

      Comment


      • #63
        Asa este. Merci pentru informatii. Ramane sa ma interesez unde as putea sa o duc pentru remedierea problemei.

        Comment


        • #64
          Pai scrie... la orice dealer.

          Comment


          • #65
            In urma cu 2 ani, am trimis catre Honda Trading Romania o cerere in care le indicam documentul oficial emis atunci de Compania Honda (in care CR-V 2006 aparea indicat ca fiind din cele afectate de problemele cu airbag-uri: http://news.honda.com/newsandviews/a...spx?id=7804-en ) si prin care le-am cerut sa imi comunice oficial daca masina mea e afectata sau nu.
            Atunci mi-au raspuns (raspunsul este semnat de dl George Guset, nu stiu daca acum mai lucreaza acolo) ca masina mea nu e pe lista recall-ului legat de airbag-uri. In ciuda insistentelor mele, au refuzat sa imi spuna daca airbag-urile de pe masina mea sunt din cele descoperite cu probleme.

            Acum imi regasesc masina pe aceasta lista de recall.

            Eu trag urmatoarea concluzie personala: Compania Honda considera Romania la (sub) coada pamantului, pe clientii romani ii considera printre ultimii clienti din lume, astfel ca isi permite sa ii minta cu nesimtire (si ascunderea adevarului este o forma de minciuna).

            Ce ziceti ca ar fi bine sa fac cu discutia purtata acum 2 ani cu Honda Trading Romania:
            1. Sa depun o plangere catre protectia consumatorului, poate reusesc ei sa dea o amenda catre Honda Romania care sa ii determine sa reconsidere pe o pozitie corecta clientii romani?
            2. Sa dau povestea in presa / TV, sperand sa convingem Honda Romania ca pe viitor e mai rentabil sa trateze corect clientii romani?
            3. Altceva. Ce anume?
            Last edited by Tudor; 22-01-16, 14:32.
            Honda CR-V 2.2 i-CDTi Executive (2006)

            Comment


            • #66
              Tudor, trebuie s-o programezi sa remediezi problema cu cartusul. In rest nu ma pronunt.
              "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

              Comment


              • #67
                De schimbat airbag-urile pe recall e limpede ca voi merge sa le schimb.

                Dar oare fac bine daca ma limitez doar la asta si sa ii lasam sa ne trateze asa?

                In Germania, daca ti se defecteaza o piesa majora dupa iesirea din garantie, dar defectarea nu e una de uzura normala, Honda (la fel ca si alte branduri auto) suporta o parte consistenta din costul reparatiei (producatorul sustine uneori si jumatate din cost). Ati auzit de asa ceva in Romania? Eu am schimbat la pret intreg: ambreiajul complet la 2 luni dupa iesirea din garantie si pompa de apa la 9 luni dupa iesirea din garantie. Dupa nr. de km, cele 2 componente originale ar fi trebuit sa functioneze si acum pe masina.

                Si noi am platiti bani pe masinile noastre la fel ca ceilalti cumparatori din alte tari. De ce sa acceptam sa fim tratati mult mai prost?
                Last edited by Tudor; 22-01-16, 14:36.
                Honda CR-V 2.2 i-CDTi Executive (2006)

                Comment


                • #68
                  TVAul e mai mic in Germania. Deci in RO se plateste mai mult pe o masina.
                  Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                  Comment


                  • #69
                    Eu n-am auzit de ce zici tu acolo, nici măcar în Germania. Iar dacă tu știi piese ale mașinii tale care au garanție raportat la numărul de kilometri, ai dreptate. Pe de altă parte, nu îți va schimba nimeni niciun airbag.
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • #70
                      Si in Ro se intampla asta. La peugeot 308 a pocnit turbina la 2 luni dupa iesirea din garantie.
                      Nefiind reprezentanta directa, a trebuit un pic de scandal si dupa au suportat mai bine de jumatate din reparatie.

                      Oricum mare lucru nu faci asa ca poti sa stai linistit. Eu as da pentru linistea mea un mail la honda europa sa le spui situatia si sa ii intrebi ce se intampla daca ai fi facut accident?? E posibil ca ei sa fie mai receptivi.

                      Si sa-ti raspund la ultima intrebare...pentru ca asa am fost dintotdeauna si asa vom fi mereu.
                      P.S.: N-o lua ca afront dar daca incepi ceva te lupti cu morile de vant, iar timpul pierdut nu-i face banii.
                      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                      Comment


                      • #71
                        Eu nu inteleg de ce trebuie sa suporte parte din pret sau din manopera daca nu mai e in garantie. Chiar nu pricep. Na mai este in garantie si platesti piesele care se strica si manopera aferenta. Adica asta e un fel de semi-garantie sau cum? Eu am lucrat intr-o multinationala care facea si service (in garantie si post garantie ) dar de chestia asta n-am auzit si nici nu pot sa-i pricep logica.
                        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                        My cars:

                        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by KMR View Post
                          Pe de altă parte, nu îți va schimba nimeni niciun airbag.
                          Nu, o sa-i schimbe numai cartusul.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #73
                            Logic e cum zici tu. Tocmai d'aia tre sa profitam ca suntem in Ro.

                            Sent from my SM-N910F using Tapatalk
                            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by Delphi View Post
                              Nu, o sa-i schimbe numai cartusul.
                              Da, ca la toată lumea.
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by cci View Post
                                TVAul e mai mic in Germania. Deci in RO se plateste mai mult pe o masina.
                                Nu e chiar asa.
                                Preturile de lista sunt semnificativ mult mai mari in Germania decat in Romania.
                                Chiar ma mir de ce sunt asa de ieftine Hondele de noi in Romania.
                                Inteleg ca in DE ai reduceri mari fata de pretul de lista dar chiar si asa tot nu ajung la un pret cat de cat asemanator.

                                Comment

                                Working...
                                X