Articolul japonia vs. germania din numarul 3/2010 Auto-Bild

Collapse
This topic is closed.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Originally posted by CB1300 View Post
    @denigrator : nu m-am referit la dotari , ma-m referit la alte aspecte ce tin in primul rand de confort ... in primul rand ar fi EXTREM DE PROASTA insonorizare a masini dupa care ar zgomotul in fernal produs de stergatoare (din toate masinile pe care le-am condus honda este cea mai zgomotoasa) dupa care ar fi scartaitul foarte enervant al geamurilor samd ... acestea sunt lucruri care la Fordul Focus pe care l-am avut inaitea hondei nici nu existau , Ford care a costat cu vreo 3000 de euro mai putin ...
    Trebuie sa te contrazic comparand : Civic 5d 2012 si ultimul Focus. Antifonarea Civicului este net superioara , zgomot la rulare mai mic si confort sporit. Eu as putea afirma ca intr-o comparatie cu privire la zgomotul la rulare in habitaclu Civicul iese in primele 3 pozitii cu siguranta chiar daca alegem 20 de masini . Stergatoarele nu mi se par foarte zgomotoase , dar sunt extrem de proaste .

LE : si like la postul de mai sus )

Comment

• Originally posted by chipson78 View Post
      si uite asa, cine e mai tare Bruce Lee sau Van Damme......
      Bruce Lee clar... nu era bipolar si nici cu prafu' la nas ca Van Damme

Scuze de offtopic.

Legat de topic: HONDA RULLEAZZA!!! =))
      '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Urban Titanium Metallic

Comment

• [QUOTE=chipson78;461381]si uite asa, cine e mai tare Bruce Lee sau Van Damme......
        uite-asa vine cb1300 dupa 2 ani in care a fost inactiv pe forum, raspunde unul unui topic de acum 2 ani jumate si toti sariti ca fraierii in lac...... ca sa nu mai zic ca nu e primul post revitalizat dupa n-spe ani(vezi-l si pe cel cu trasul dreapta).
        inteleg ca e dezamagit de civicul lui si ca din cauza asta Honda e naspa frate, dar pe voi nu va mai inteleg, serios

Si daca am fost doi ani inactiv pe forum , asta imi interzice sa-mi exprim o parere pe un anumit topic ???????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
        Si daca sunt nemultumit de civicul meu , este interzis sa spun acest lucru pe forum ????????????!!!!!!!!!!!!

Comment

• +1

chipson

@cb1300

nu e nimic interzis pe aici, desi daca pot exprima o opinie as interzice abuzul de semne de exclamatie/intrebare
          la fel cum tu ai exprimat o opinie
          chipson a exprimat si el o opinie

get it???????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????????????????? ???????????????????????????
          "Ethics. That's always so inconvenient."
          Cal Lightman

Comment

• [QUOTE=umblaretz;461383]Trebuie sa te contrazic comparand : Civic 5d 2012 si ultimul Focus. Antifonarea Civicului este net superioara , zgomot la rulare mai mic si confort sporit. Eu as putea afirma ca intr-o comparatie cu privire la zgomotul la rulare in habitaclu Civicul iese in primele 3 pozitii cu siguranta chiar daca alegem 20 de masini . Stergatoarele nu mi se par foarte zgomotoase , dar sunt extrem de proaste .

La fel ca si colegul de mai sus , te-ai trezit si tu vorbind axact ca vorba aia : Sa vorbeasca si Ion ca doar e si el om ...
            Eu vorbeam de generatia 2008 ...

Comment

• @CB1300 : Ti-am dat un raspuns de actualitate ca tot suntem in 2012, am comparat ce exista pe piata .

Comment

• Ia-ti dom'le Jetta!

Comment

• Originally posted by merluciu View Post
                  Ia-ti dom'le Jetta!

Nu-mi iau Jetta ! Imi iau GLK ! dar mai am de asteptat putin

Comment

• Originally posted by CB1300 View Post
                    Pentru ca de ceva ani incoace , pentru a patrunde pe piata din Europa de Est Honda a renuntat din ce in ce mai mult la calitatea care a consacrat-o ... prima taiere drastica a costurilor de fabricatie a fost la Civic 5D unde s-a inlocuit suspensia independenta spate cu cea cu osie . Dupa care , in 2012 a venit lovitura de knock-out a Civicului Sedan (cel prezentat si in articol ) , o masina care poate fi descrisa folosin doar un cuvant : IEFTIN ! Ieftin si atat ! Interior de cea mai proasta calitate , bordul facut dintr-un plastic de zici ca este telecomanda de la televizor samd . In schimb , producatorii koreeni precum Hyundai si Kia au inceput sa creasca nivelul de calitate al masinilor pe care le fabrica . Elantra imprumuta platforma de la Focus si implicit o buna parte a mecanicii , deci este cat de cat OK pe cand Honda este fabricata la turci ... si cam toata lumea stie ce inseamna asta ...
                    Prima parte a postului tau suna de parca HONDA si-a schimat interioarele la masini numai pentru a intra pe piata est-europeana. N-as crede ca in vest s-au livrat masini cu un tip de interior iar in est cu un alt tip.
                    Stai linistit, nici pe vremuri interioarele Hondelor nu erau confundate cu cele de S-Klasse. N-aveau osie in loc de suspensie independenta dar pentru aia avea alte puncte slabe, precum frane slabe, sisteme de evacuare care rugineau o luna dupa iesirea din garantie, s.a.m.d.
                    Referitor la faza cu osia, colegul Denigrator ti-a dat deja explicatia corecta, faptul ca pentru tine nu conteaza spatiozitatea si flexibilitatea interiorului sau, nu inseamna ca automat e o mare catastrofa ci doar ca e o chestie care nu te intereseaza pe tine, aka muuult subiectivism la mijloc.
                    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

Comment

• Originally posted by razvan p. View Post
                      da...intereriorul la sedan seamana mult cu cel de pe prastia aia de INSIGHT!Ceva de genul-peturi reciclate!pacat,vor pierde...mult!concurenta germana a zdrobit japonezele TOYOTA si HONDA la clasa mica/compacta!la clasa medie,unde este si ACCORDUL,eu zic ca au un mic avantaj...din pacate compania HONDA s-a axat in ultimii ani pe profitul realizat de catre toti cei aflati in consiliile de administratie.Asta este clar.Au trait din legenda HONDA-SOIHIRO HONDA,din visul si realizarile sale.Realizari in domeniul tehnicii si a inovatiei f slabe in ultimii ani,au fugit pe rupte din sporturile cu motor de top, au incercat ceva cu CR-Z si cam atat...CR-Z etse un esec clar ca si INSIGHT.Pacat,pacat,pacat.....
                      Razvane: cu ceva timp in urma ai avut un post pe unde care mi-a placut foarte mult dar nu m-am grabit sa te laud ca parca stiam ca dai in vechea ta manie.
                      Timpul nu-mi permite si trebuie sa fiu scurt: ia-ti ce model de Hyundai/KIA vrei tu la un drive test pe Sculeni-Ring si spune-ne parerea ta despre ea.
                      Astept cu nerabdare raspunsul tau!!!

Nimeni n-a trait din nicio legenda a lui HONDA, voi traiti fantasmagorii cu HONDA pe pereti si iti spun si de unde vine faptul asta si te rog nu te supara, vine din faptul ca stiti prea putin despre el si unele modalitati ale sale de a face afaceri. Tu crezi ca HONDA a fost sfant?
                      Cu balcanismele de genul "profit pentru cei din consiiliile de administratie" nu cred ca te vei opri vreodata, pentru asta iti e inradacintata prea adanca ideea, cum spuneam, balcanica, de a vrea sa stii totul despre ceilalti, ba chiar o oarecare portie de invidie sa-i zic, pentru oamenii de sus, uitand prea usor ca acei oameni trec prin toate departamentele si domeniile firmei, deci oameni foarte capabili. Lucru care se intampla de decenii intregi. Dar ma rog.......

Ce nu ti-a spus amicul tau din SUA: cota automobilelor diesel a fost de 0,000000000000001%, acum a ajuns la 1%. Intr-adevar e si asta o explozie in felul ei.
                      Last edited by hondatu; 27-11-12, 20:20.
                      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

Comment

• Pai poate isi ia GLK ala mai repede si se muta pe forumul corespunzator...

Nu te stresa, asa sunt unii oameni (sau romani?) din pacate.
                        '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Urban Titanium Metallic

Comment

• Nicio masina germana, indiferent de marca, niciodata in istorie si nici in viitor, nu se va apropia de raportul calitate/pret oferit de marcile japoneze.
                          Nici de fiabilitatea unanim recunoscuta. Nici de longevitatea si performantele motoarelor, a cutiilor de viteza, de perfectiunea sistemelor de alimentare a motorului.
                          Nu au cum, filozofiile despre viata si produse fiind total diferite.

Cind Honda facea motoare de 4 cilindri si 250 de cmc, cu 4 supape pe cilindru, pentru motocicletele de cursa Honda, nemtii se incaltau cu fesul si, la acea vreme, prin anii 50 , faceau si ei un bicilindru ridicol BMW, si mai multe monocilindre, care au disparut in negura vremii de proaste ce erau....Simson, Nsu, etc.
                          Last edited by hondatu; 29-11-12, 21:50.
                          Hondafan forever

Comment

• Originally posted by hondatu View Post
                            Razvane: cu ceva timp in urma ai avut un post pe unde care mi-a placut foarte mult dar nu m-am grabit sa te laud ca parca stiam ca dai in vechea ta manie.Timpul nu-mi permite si trebuie sa fiu scurt: ia-ti ce model de Hyundai/KIA vrei tu la un drive test pe Sculeni-Ring si spune-ne parerea ta despre ea.
                            Astept cu nerabdare raspunsul tau!!!
                            dupa 2 h de vb la telefon s-a descarcat si nu a a vrut sa se mai deschida)))o seara faina in continuare "crocodile" ce esti)))))

ti-am spusbservatia mea a fost una simpla:acum 4 ani era de neconceput sa compari HYUNDAI-HONDA.Nu o faceau nici cei mai habarnisti dintre "jurnalistii auto"!tocmai ca in 2006 am cumparat o ELENTRA si un ACCORD sunt primul care am spus:"KOREENII ar fi bine sa se opreasca la productia de MASINI DE SPALAT"!(Cred ca am mai facut afirmatia asta pe forum).Si nu era una facuta cu naduf.nici macar patos!cat depsre profit,eu unul iti spun ca sunt adeptul realizarii acestuia.de fapt asta este cheia succesului dar nu trebuie prioritizat in detrimentul calitaii...pretul ramand acelasi.de altfel pt necunoscunocatori motor HYUNDAI de 1.6 si 136CP(cam 90 reali) poate parea mai "interesant" de cat R18 honda...ceea ce este aberant,dar tot am vb in seara asta,multi sunt simpli consumatori si de fapt tot HONDA PIERDE!

In rest vad ca este prea inflamat totul pe aici..WTF???????

avem care pe aici actiuni la HMC??))))
                            ex CL7 AT 2006
                            CN1 Sport 2005
                            KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

"The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

Comment

Working...
                            X