Nationala 2009 - Plecari din Bucuresti catre Albac

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nationala 2009 - Plecari din Bucuresti catre Albac

    M-am gandit sa vedem cum am putea organiza grupuletele de plecare din Bucuresti. Anul trecut s-a plecat in reprize. Eu personal as opta pentru o plecare cat mai devreme in dimineata de vineri 3 iulie, pentru ca imi doresc sa ma pot bucura de o cat mai mare parte a zilei si pentru ca-mi doresc sa ajung acolo cat mai relaxat (sa merg la consum ).

    Asadar, are cineva idee cam care-i timpul necesar drumului Bucuresti - Albac?
    B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
    Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

  • #2
    din bucale pana in alba daca e ok drumul si se merge constant eu zic un 4,5 ore e un timp rezonabil.

    alba - albac 1,5 ore, poate chiar mai putin.
    CHALLENGE TURNS AVERAGE INTO GREAT
    NEW ???
    HONDUTA: '08 - Civic 5D - FK2 140 CP
    EX: FOXY: '93 - CRX Del Sol - EH6 125 CP

    Comment


    • #3
      pe un site (nu-mi mai amintesc care) exista un calculator ai timpilor care se fac intre diferite destinatii. banuiesc ca timpii sunt calculati tinandu-se seama de vitezele regulamentare practicate pe categorii de drumuri (in localitate/in afara localitatii). din cate imi amintesc timpul final pt bucuresti - albac era de vreo 7 ore. in una din zilele urmatoare voi cauta din nou acel site si va voi comunica traseul ales si timpul pana la destinatie.
      Honda Sacrilege 2.0 GPL A/T

      Comment


      • #4
        viamichelin?
        ex-FN2 owner
        Loved it every second!

        Comment


        • #5
          Pe www.map24.ro zic ca se fac cam aproape 6 ore. Eu am facut pana la Sibiu, mergand legal, 3 ore si 30 minute.
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • #6
            gps-ul meu, ca tot mi-am upgradat camerele fixe pe el si am facut si o simulare de traseu acu' vreo doua zile ,zicea un 6.5 ore. el face calculul la mers legal, dar eu asa voi merge in marea majoritate a timpului. avand in vedere ca mai pierdem cam o ora pe la diverse opriri, vreo 7.5- 8 ore cu totul.
            asa ca, daca va treziti sa plecam la un 6-7 dimineata de la carrefour militari pe la doua eu zic ca suntem acolo.
            civic 2.2 5D FK3
            CR-V 2.2 AT RE6

            Comment


            • #7
              Eu ma gandeam chiar la un 5AM plecarea. Ca nu toata lumea face autostrada cu display-ul afisand prima cifra 2

              Din punctul meu de vedere, cu cat mai devreme, cu atat mai bine. Doar ce ajungem acolo linistiti si cu chef de socializat. Iar din sursa mea am fost informat ca tot vreo 7-8 ore facem pana acolo, in conditii de trafic omenesc si mergand nu tocmai legal peste tot.
              B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
              Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

              Comment


              • #8
                pai m-am gandit si eu initial la un 5(asta ca sa ne strangem pana la 6), dar mi-era frica ca o sa zica kmr ca el nu se trezeste la ora aia.
                civic 2.2 5D FK3
                CR-V 2.2 AT RE6

                Comment


                • #9
                  camerele fixe nu mai conteaza de prin 20 si ceva martie (exceptie cele de pe DN1) deci atentie doar la cele de pe masini
                  HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                  HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                  vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                  KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by chipson78 View Post
                    pai m-am gandit si eu initial la un 5(asta ca sa ne strangem pana la 6), dar mi-era frica ca o sa zica kmr ca el nu se trezeste la ora aia.

                    Pai pana ajungeti voi in militari ma trezesc si eu . Pana la Carrefour ( pe autostrada ) eu fac 15 minute maxim. Dar cred ca exagerati cu ora 5 . Cat se face de la Sibiu? Domnu' Den1GRator. se aude ?
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • #11
                      Ma bag si eu la grupuletzul de dimineata. Mi se pare OK un 5 juma intalnirea si cel tarziu un 6, 6 si 15 plecarea.
                      Boggyman
                      ACCORD 2.0i-VTEC Executive M/T NightHawk BlackPear-2007!
                      CBR 600F4i Red-2005!

                      Comment


                      • #12
                        Bueeyyy... voi credeti ca dupa o trezire la ora 4 (cel mai probabil toata lumea) si condus 7-8 ore, o sa mai aveti pofta si energie de socializat?

                        Ca sa va zic o kestie...
                        Daca se pleaca la 6-6:15 din care4, se ajunge in pitesti pe la un 7 iar intre pitesti si valcea, intre 7 si 9 numai liber nu se poate numi!

                        Hai sa facem in asa fel incat sa prindem ferestre de trafic in apropierea oraselor mai mari .. ce ziceti?
                        8 - plecare bucuresti
                        9 - iesire pitesti
                        10 - valcea
                        11 - sibiu
                        12:30 - alba
                        14 - albac

                        parerea mea e ca e rezonabila si plecarea si sosirea la destinatie.
                        Daca n usunteti de accord, nu ma supar dar inseamna ca joi seara nu o sa apuc nici desenele animate de la ora 19...
                        ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                        ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by KMR View Post
                          Pai pana ajungeti voi in militari ma trezesc si eu . Pana la Carrefour ( pe autostrada ) eu fac 15 minute maxim. Dar cred ca exagerati cu ora 5 . Cat se face de la Sibiu? Domnu' Den1GRator. se aude ?
                          De la Sibiu la Albac sunt 153 km si viamichelin zice doua ore. Deci, clar va fi mult mai putin, am inteles ca drumul e bun. Deci, 7-8 ore mi se pare scenariul catastrofic, exceptand cazul ca vreti sa va opriti la un gratar pe drum.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #14
                            Daca oprim o singura data la o cafea , ajungem in 6 ore, mers aproximativ legal ( fara sa alergam ) asa ca ora 8 este in regula. Totusi, e posibil ca eu sa plec cu o zi mai devreme.
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Bodo View Post
                              Bueeyyy... voi credeti ca dupa o trezire la ora 4 (cel mai probabil toata lumea) si condus 7-8 ore, o sa mai aveti pofta si energie de socializat?
                              Da! Abia ce ma trezesc mai bine

                              Originally posted by Bodo View Post
                              Hai sa facem in asa fel incat sa prindem ferestre de trafic in apropierea oraselor mai mari .. ce ziceti?
                              8 - plecare bucuresti
                              9 - iesire pitesti
                              10 - valcea
                              11 - sibiu
                              12:30 - alba
                              14 - albac
                              Hai man, cum naiba sa fie liber la ora 8 pe A1?
                              In plus ca mersul in coloana (in care probabil va mai fi si-un Jazz si vreo batranica sau doua) nu prea-ti permite sa "dai in ea" ca sa tii un program de-asta fix. Se rasfira coloana pe drum, mai opresti ca sa ii mai astepti pe intarziati etc.

                              Oricum, eu sunt de parere ca cel mai ok ar fi sa plecam cel tarziu la ora 6AM spre Pitesti. Cred c-ar fi cel mai ok sa o punem de-un poll, SAU... sa facem mai multe liste de plecare, la fel ca anul trecut.
                              B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
                              Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

                              Comment

                              Working...
                              X