2010 Honda Eco Challenge - Care model credeti ca e mai economic?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 2010 Honda Eco Challenge - Care model credeti ca e mai economic?

    Avand in vedere ca HTR a comunicat o noua editie a competitiei Honda Eco Challenge, de data asta cu 3 modele, si anume Honda Accord 2.2 i-DTEC, Honda Jazz si Honda Insight, nu ar fi rau sa ne dam putin cu parerea despre posibilul performer la consum dintre cele 3.
    Bifati optiunea si va rog sa o si comentati.
    82
    Honda Accord 2.2 i-DTEC
    31.71%
    26
    Honda Jazz 1.4 i-VTEC
    17.07%
    14
    Honda Insight 1.3 i-VTEC+IMA
    51.22%
    42

  • #2
    votat Honda Jazz, dupa parerea mea avantajul este greutatea, economice pot fi toate, asta depinde si de sofer.

    Comment


    • #3
      la traficul de la noi greutatea isi va spune cuvantul,merg pe jazz

      Comment


      • #4
        insight e facut sa fie economic deci chit ca e mai mare eu zic ca o sa castige detasat
        sigpic
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/vip007/

        Comment


        • #5
          Aceeasi explicatie ca si vip007.
          "(...)Toți pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, / Quintesență de mizerii de la creștet până-n talpă.(...) Toți se scurseră aicea și formează patrioții, / Încât fonfii și flecarii, găgăuții și gușații, / Bâlbâiți cu gura strâmbă sunt stăpânii astei nații!" MIHAI EMINESCU, Scrisoarea III http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alicia/

          Comment


          • #6
            insight e facut sa fie economic
            In mod normal, in teorie asa ar trebui sa fie. Numai ca practica e putin diferita.

            Comment


            • #7
              Insight e facut in primul rand sa fie Low Emissions, si prin urmare devine si economic. Daca caracteristica principala a Insight-ului era economia, trebuia sa aiba un consum de 4% in oras si un combinat de 3,6%.
              sigpic
              Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

              Comment


              • #8
                Daca e sa o iau dupa joculet, cel mai bun consum l-am scos cu Insight si in realitate chiar asa si cred ca e.
                Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                sigpic
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                Comment


                • #9
                  Inca n-am avut rabdare sa conduc eco, dar daca traseul e extraurban as da sanse Accordului, hibrida e buna in oras ca recupereaza energia de franare. Acuma daca Insight pleaca cu bateria plina si ajunge la final cu ea goala... e sau nu e fair?
                  09 Accord 2.2 i-DTEC Exec Silver

                  Comment


                  • #10
                    urban clar va castiga Insight-ul, datorita bateriei. la extraurban insa, cred ca oricare dintre cele trei ar putea iesi pe primul loc, de fapt asta zic si valorile consumului date de producator care sunt foarte apropiate.
                    civic 2.2 5D FK3
                    CR-V 2.2 AT RE6

                    Comment


                    • #11
                      Am testat eu Insightul, extraurban, pe digul Braila - Galati. Mers 80-90km/h, scosesem 4.2% din cate imi aduc aminte,fara sa ma chinui prea mult. Cu Accordul personal, mai ales din cauza DPF, nu imi permit sa merg cu 80-90 cu treapta VI, sa vad ca consuma, insa am scos la 100-110 km/h, in tr V 4.8 %..sooo, pariez pe Accord
                      ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

                      Comment


                      • #12
                        Eu merg pe accord, la un consum sub 4%

                        Comment


                        • #13
                          La Insight i se termina bateria in 2 timpi si 3 miscari daca apuca sa intre in modul electric-only, foarte rar de altfel. Si cu siguranta traseul va fi unul mixt, ca cel de anul trecut, preponderent pe extraurban. De-aia si zic ca Accord rulz. Si nu va entuziasmati prea tare cu consumul hibrizilor de la Honda, majoitatea sun cu 2-3 l peste ce spune 'hartia' in viata reala (probabil ies cifrele oficiale daca te ocupi serios de hypermiling).

                          Comment


                          • #14
                            Si Jazz-ul consuma mai mult decat pe "hartie".
                            "(...)Toți pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, / Quintesență de mizerii de la creștet până-n talpă.(...) Toți se scurseră aicea și formează patrioții, / Încât fonfii și flecarii, găgăuții și gușații, / Bâlbâiți cu gura strâmbă sunt stăpânii astei nații!" MIHAI EMINESCU, Scrisoarea III http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alicia/

                            Comment


                            • #15
                              La toate se intampla asa, dar la hibride diferenta e chiar enorma. La Jazz, daca ai o medie de 6, iti ia maximum 7,5, la hibride, daca oficial se spune ca 4,x, in mod normal ajunge si pe la 8.

                              Comment

                              Working...
                              X