APIA - vanzari Honda in Romania!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Bogdan, scuza-ma ca iti spun dar trebuie sa te avertizez ca incet dar sigur calci pe urmele lui CBR si Dixy in ceea ce priveste "isterizarea" ta.

    Ce bine vinde Subaru...
    "Forget about Boxster, SLK, Z4. They are cars for ladies. Honda S2000 is a car for real men..." Jeremy Clarkson, TopGear guru.

    Comment


    • #92
      :lol: Daca ai trage o vizita pe la service-urile VAG de aici, tu ai deveni dintr-o data dixy, te asigur. Cat priveste ultima afirmatie, arunca si tu un ochi la dotari vs pret la fiecare marca in parte, si ai sa vezi cata tiganie au nemtii in ei cand e vorba de masini. La unele modele, pana si lumina din portbagaj sau torpedo e inexistenta sau optionala....ce sa mai vorbim de geamuri electrice spate sau cd-player cu 6 boxe, deja sunt dotari de "lux".

      Comment


      • #93
        Raman la afirmatiile de mai sus. FYI am lucrat timp de trei luni pentru un reprezentant VAG...
        "Forget about Boxster, SLK, Z4. They are cars for ladies. Honda S2000 is a car for real men..." Jeremy Clarkson, TopGear guru.

        Comment


        • #94
          Exista si un factor pozitiv in cele "doar" 22 de modele vandute... Si anume ca poate se infurie Honda si le retrage licenta celor de la Crapati Motor, ah scuze, Carpati Motor... Nu mai scriu mai multe ca tre' sa fug sa imi verific email-ul ca iar imi scrie nea Dumitrescu ca ii fac de rusine.
          "Forget about Boxster, SLK, Z4. They are cars for ladies. Honda S2000 is a car for real men..." Jeremy Clarkson, TopGear guru.

          Comment


          • #95
            Man, e clar ca mai e de lucrat la marketing, dar eu zic ca trendul e usooor ascendent pe plaiurile mioritice, si va fi in continuare cu Civic-ul nou. :wink:
            La voi or aduce VAG-oane mai bune decat la noi, se zvoneste, dar la faza cu lista dotarilor vs pret, tb sa-mi dai dreptate.
            La faza cu licenta, din pacate pt parerile tale, nu se va intampla treaba aia, stiu bine tb asta.
            Oricum, orice s-ar intampla, nu cred ca Honda va vinde mai mult de 1000 buc/an vreodata in Romania. Pur si simplu, piata nu e interesata de nipone, daca n-ai Passat sau Golf diesel, nu esti "jmecher" destul. :lol:

            Comment


            • #96
              Originally posted by Administrator
              Exista si un factor pozitiv in cele "doar" 22 de modele vandute... Si anume ca poate se infurie Honda si le retrage licenta celor de la Crapati Motor, ah scuze, Carpati Motor... Nu mai scriu mai multe ca tre' sa fug sa imi verific email-ul ca iar imi scrie nea Dumitrescu ca ii fac de rusine.
              Nu pot decat sa sper ca asta a fost ultimul mesaj contra CM ca si administrator!!
              Logheaza-te ca user simplu si injura pana pici jos!
              Eu am citit&auzit vorbe urate la adresa acestui forum, tu inca nu, iar unul din motive e acela ca unii dintre voi nu obositi sa va rupeti gura despre alte comunitati auto.
              GATA CU BARFA LA ADRESA VREUNEI COMUNITATI!!!!!!!
              FARA COMENTARII PE TEMA ASTA!!!
              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

              Comment


              • #97
                Scuze nea Hondatu... rectific:

                Dupa ce vor vedea cifrele la vanzari, Honda va lua decizia ca sa aloce alte inca cateva tari celor de la Carpati Motor care au o politica de vanzari si de marketing demna de toata lauda, sunt cei mai profesionisti in domeniu, mai profesionisti chiar si decat a fost tatucul...

                HAPPY NOW?
                "Forget about Boxster, SLK, Z4. They are cars for ladies. Honda S2000 is a car for real men..." Jeremy Clarkson, TopGear guru.

                Comment


                • #98
                  e totusi o crestere fata de luna ianuarie a anului 2005. :lol: cand au vandut 15 bucati. Macar se pot lauda ca au avut o crestere de 50% :twisted:

                  Comment


                  • #99
                    In termeni relativi, o crestere cu 50% e impresionanta
                    "Forget about Boxster, SLK, Z4. They are cars for ladies. Honda S2000 is a car for real men..." Jeremy Clarkson, TopGear guru.

                    Comment


                    • oare primesc si bonus cei de la carpati motors pentru o asemenea crestere uriasa? :twisted:

                      Comment


                      • Poate ca daca depasesc norma, ceea ce nu s-a intamplat prea des si si pe viitor va fi destul de greu! Dar la cata rabdare si timp s-a avut si se mai are cu ei.....
                        In mod normal un importator nici n-are dreptul sa vanda ci doar de a importa, omologa, face reclama si da mai departe la dealeri.
                        Ei sunt exceptia exceptiilor intre toate exceptiile care exista pe lume la capitolul asta.
                        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                        Comment


                        • Mai departe, cifre tipice perioadei de dezamorsare:

                          http://www.apia.ro/date/2006-02-SitMake.pdf
                          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                          Comment


                          • Toyota, Subaru, Mitsubishi, Nissan, inca mult in fata. Noroc cu Mazda. :?

                            Comment


                            • Totusi s-a spus in topicul asta ca Romania este o tara saraca. Atunci e ce s-au vandut atatea Audi si Mercedes? Si SSanyong ? Poate sa fie si saracia un factor, dar cred sincer motivul principal este ca marca Honda nu este promovata bine. Niste spoturi publicitare bine gandite, accent pe calitate, performante, dotari, etc. Ce, daca vezi o Honda expusa la Unirii si la Eva pe care scrie 2000 Euro discount, te duci a doua zi s-o cumperi? :roll: Cred ca ei gandesc - eronat desigur - ca toata lumea stie deja de performantele si calitatea Honda, asa ca nu mai trebuie sa mai spuna nimic altceva. Aiurea! Mie mi-au trebuit 3 luni in 1997 - cand mi-am luat prima Honda - sa gasesc service-ul de la Gara. Nimeni nu avea habar... Si apoi cred ca depinde si de numarul de masini pe care le vezi pe strada. Pe masura ce vor fi mai multe, va creste si cifra de vanzari. Si mai e o chestie in RO: marea majoritate a masinilor sunt masini de firma, asa ca ar putea dealerii sa trimita niste reprezentanti de vanzari, sa faca niste prezentari, sa le dea niste discounturi in functie de nr. de masini vandute... Eu am invatat din vanzari ca daca stai in birou si astepti sa vina clientul peste tine sa te roage... poti sa stai mult si bine, ca nu vine. Trebuie sa te duci tu peste el.
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • Delphi, ai perfecta dreptate!
                                Bogdane, ce ziceai de Subaru??? Uita-te mai atent!
                                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                                Comment

                                Working...
                                X