Parere achizitionare Accord vs. Civic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Parere achizitionare Accord vs. Civic

    Va salut. Vara aceasta urmeaza sa achizitionez in mod cert o Honda. Nu o voi conduce mult prin oras (Bucuresti), sa zic 7 km maxim pe zi. Va fi o benzinara, 140 sau 156 cp, motor 1.8, respectiv 2.0, manuala. Consumul nu as dori totusi sa treaca de 12-13 urban. Mentionez ca nu prea umblu prin zone aglomerate al Bucurestiului cu masina, prin urmare cred ca puteti lua in considerare un trafic mediu sa zicem, nicidecum bara la bara !
    Am un buget de 9.000-10.000 euro si nu ma pot decide intre un Civic Sedan de prin 2009 sau un Accord acelasi an sau 2008 (nu CL!), fie el dotarea elegance sau executive.
    La Civic ma incadrez categoric in bani, preturile invartindu-se pe la vreo 7-8.000, iar la Accord sunt la limita, vorbind cu mai multi vanzatori, negociate le pot scoate pe la un 9.500. Mentionez ca imi place mai mult Accord-ul, mai mult spatiu, dotari etc, dar imi e frica de costurile de exploatare care (NU STIU, si va rog sa ma informati corect) dupa parerea mea ar fi mai mari decat ale unui Civic.
    De asemenea, am inchiriat multe masini de-a lungul timpului de la o cunostinta care le aduce din Germania, sunt client fidel, masini aflate in stare f buna ! Vara aceasta urmeaza sa faca un drum pana acolo pt. a se uita daca ii mai face vreo masina cu ochiul si l-am intrebat daca poate sa se uite si de o masina pt mine. Acesta a fost de acord si ar putea sa mi-o si aduca, nu doar sa ma anunte si sa ma duc eu s-o iau. Am incredere in el, sa precizez. Am verificat cam toate masinile inchiriate de la el dupa lovituri sau reconditionari, inclusiv cu niste prieteni tinichigii si mecanici.
    PRIN URMARE, dupa toate mentiunile facute: CIVIC SEDAN 1.8 140 CP sau HONDA ACCORD 2008-2009 2.0 156 CP ? DIN GERMANIA SAU DIN ROMANIA? Va multumesc anticipat !
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 14-03-15, 07:11.

  • #2
    Costurile de exploatare sunt in functie de cum a fost intretinuta masina pana s-o iei tu.

    Eu unu as merge pe Civic
    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

    Comment


    • #3
      + pentru Accord.Suspensie mai buna, spatiu mai mult.Intretinerea e la fel.

      Comment


      • #4
        @Sindrom: Categoric ai dreptate, dar felul cum a fost intrenuta o masina sh poti sa iti dai seama in mare decat. Era vorba sa zicem de aceeasi uzura la ambele modele, si in special ma refeream la service si consum. Mersi de parere !!
        @Bogdan_is: Bine de stiut ca intretinerea e asemanatoare. Dar consumul ? Mersi !

        Comment


        • #5
          Daca e vorba de masina de oras, e clar Civic.

          Comment


          • #6
            @bv26cat: 7 km maxim intr-o zi, dar nu in fiecare zi, m-am exprimat eu gresit. Sa zic vreo 30-40 pe saptamana in oras. Mai mult prin afara lui o voi folosi.

            Comment


            • #7
              Accord. Intretinerea este cam aceeasi pentru ambele masini, iar ca si consum, probabil accord-ul va cere cam 1-1,5l in plus, in medie. Cele 2 motoare sunt aproape identice, fac parte din aceeasi serie de motoare, unul este R18, celalalt R20. Diferenta de consum va veni in foarte mare masura din greutatea putin mai mare a accord-ului.

              Pe de alta parte accord-ul este mult mai rafinat, mai bine antifonat si mai bine dotat(daca iei un executive). In plus, ca o parere personala, ca design accord-ul este la ani lumina in fata civic-ului sedan, interior-exterior.
              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

              Comment


              • #8
                Civic Sedan. Consum redus, fiabilitate excelenta (a se vedea si postarile de la Civic Sedan 2006-2011), suspensie excelenta, cuplu mai mare de la ture mai putine.
                Daca initial am scris despre CL7, vazand ca e vorba despre CU1, nu mai are niciun sens sa dau din gura: daca mergi pe confort, iei Accord, insa masina e complet depasita pentru o motorizare de 2.0, daca vrei feedback mai bun si o masina clar mai fasneata, iei Civic.
                Mie Accordul CU1 mi se pare o masina cu totul batraneasca si care nu produce niciun fel de emotie. Basca, mai falfaie si capota la vant puternic si viteza ridicata.

                Comment


                • #9
                  Civic +1
                  Nu se compara nimic cu o masina buna si cateva mii de Euro in buzunar asa pentru orice eventualitate.
                  Sedanul are niste consumuri incredibile de care mici macar nu te-ai apropia cu Accordul.

                  De cumparat as lua din tara pentru ca aici Hondele nu au pret. Trebuie insa grija mare si verificare atenta inainte de achizitie.
                  Dan P
                  Senior Member
                  Last edited by Dan P; 14-03-15, 08:45.
                  ....

                  Comment


                  • #10
                    Fix acelasi dubiu l-am avut eu dupa ce am renuntat la ideea de a cumpara 5D.

                    Am ales Civic Sedan ,o masina mai ieftina, sprintena , confortabila iar consumul este nesimtit de mic mai ales in extraurban. Pentru banii pe care ii dai pe ea, nu cred ca gasesti ceva mai bun pe piata.

                    Ce-i drept Accordul e mai spatios fiind cu aprox 10cm mai lunga si 10cm mai lata. Personal m-am lovit o data de problema spatiului, la Civic Sedan deschiderea portbagajului e destul de mica idem deschiderea portierei spate. A trebuit sa incarc un frigider micut si nu a intrat pe bancheta din spate ,nenorocitul! La Avensisul cumnatului meu a intrat lejer

                    Comment


                    • #11
                      Dragos, nu e aceeasi serie de motoare.

                      R18 la Civic si K20la Accord.
                      Au si altfel de i-vtec, la Civic e cu cama economica si la Accord cu cama sport.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        La CU1 cu motor 2.0 este motor R20A3.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • #13
                          Și eu aș alege Accord, prin prisma confortului mai mare și a dotarilor mai bune.

                          La civic sedan aș merge clar pe generația anterioara, actuala mi se pare mai slaba calitativ (finisare, materiale interioare).

                          K20 e pe CL7, pe CU1 e R20, sohc în 16 valve. Ceva mai economic, ajutat și de cutia 6mt.
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • #14
                            avand in vedere bugetul tau si experienta( eu inteleg ca n-o ai) as alege civic sedan cat mai scump posibil. Cumperi din romania doar daca masina a fost vanduta de noua in romania, are istoric etc,
                            Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                            … Jazz do it ...

                            Comment


                            • #15
                              E destul de ciudat ca cineva sa fie intr-o astfel de dilema, avand in vedere ca sunt masini din clase / segmente diferite.

                              Comment

                              Working...
                              X