Acura TSX Axed to Make Room for TLX - interesant de vazut ce se va intampla cu Honda Accord ...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Acura TSX Axed to Make Room for TLX - interesant de vazut ce se va intampla cu Honda Accord ...

    Sper ca noul Accord Euro sa fie bazat pe TLX .


    Acura will cut its product portfolio from six to five models next year, confirming today that the TSX sedan will be discontinued in 2014.
    In its place will be a new model called the TLX (which more directly replaces the current TL), bridging the gap between the compact ILX and flagship RLX.
    Acura claims the new TLX will bring to the segment a whole new look with more sporting proportions, as well as two new powertrains and numerous signature Acura technologies. The TLX will come with a new transmission (likely either a CVT or the new 7-speed dual-clutch automatic that debuted in the RLX) and will be offered in two-wheel and all-wheel drive.


    http://www.autoguide.com/auto-news/2...-room-tlx.html

  • #2
    Greu de spus ce va fi, cu ce se zvoneste nu prea mai poti sa faci nimic.
    Masina din topicul de fata as zice ca nu va vedea Europa fiindca ACURA TL n-a fost disponibila niciodata aici. Lucru lesne de inteles.
    DACA va mai exista Accord in Europa, sunt destul de sigur ca va fi - ca de obicei - asemanator celui JDM.
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • #3
      Interesant de vazut daca Honda se va faulta singura in EU si va retrage Accordul, fara sa aduca ceva in loc. Imi vine greu sa cred.
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • #4
        Originally posted by hondatu View Post
        DACA va mai exista Accord in Europa, sunt destul de sigur ca va fi - ca de obicei - asemanator celui JDM.
        Cum asa Udo, ca acum Accordul JDM e cel USDM cu volan pe partea ailalta..?

        http://www.honda.co.jp/ACCORD/
        vs
        http://automobiles.honda.com/accord-plug-in/
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          io cred(sper) ca va fi acelasi TLX

          Comment


          • #6
            Sincer mie imi place Accordul USDM - dupa ce te obisnuiesti cu el arata chiar bine - iar unitatea PHEV mi se pare geniala.

            Daca as avea bani fara numar mi-as lua Accordul in varianta PHEV. Dar e la coada dupa alte modele pe lista: CR-V, Vezel, Civic Tourer...
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #7
              Da dar TLX-ul cred ca va fi spectaculos (mai ales ca si tehnologie : Sport Hibirid, 2 motoare hybrid + petrol, torque vectoring, awd, cutie dual clutch, etc ...)
              Nu stiu unde se fabrica actuala Acura TSX ? Daca tot in Japan, ma gandesc ca sunt sanse sa ajunga si in Europa (TLX-ul).

              Si comunicatul oficial pe pagina Honda:

              2015 Acura TLX Prototype to Debut at the 2014 North American International Auto Show



              • Newly-named TLX will feature more dynamic and sporty proportions, two new advanced powertrains and a host of signature Acura technologies
              • TSX to be discontinued as Acura creates clear hierarchy for luxury sedan lineup

              TORRANCE, CA. U.S.A., December 19, 2013 - Acura today announced that the 2015 Acura TLX Prototype performance luxury sedan will debut at the 2014 North American International Auto Show in Detroit in January. The TLX will mark the debut of a new name for Acura's mid-size modern luxury sedan entry, replacing the outgoing TL model. The all-new model will feature more emotional styling with tidier, sports sedan proportions wrapped around two all-new advanced powertrains that provide even more athletic performance, along with a host of signature Acura technologies. The 2015 TLX Prototype is designed to appeal to current and next-generation luxury sports sedan buyers including existing TL and TSX customers.
              TLX Logo
              In conjunction with the launch of the production TLX in the second half of next year, Acura will discontinue sales of the TSX model in 2014, as it moves to clarify its sedan lineup with a clear hierarchy of three distinct models – the entry luxury ILX, mid-size TLX sports sedan, and flagship RLX performance sedan.
              "This all-new Acura TLX is the perfect blend of style and muscle with its elegant, well-proportioned exterior that cloaks the true sport sedan chassis and powertrain beneath," said Mike Accavitti, senior vice president, American Honda Motor, Co., Inc. "The sporty characteristics that customers found appealing in the TSX are even more pronounced in this aggressive new TLX."
              The all-new Acura TLX will offer luxury buyers a wider range of choices with two all-new, high-performance and highly fuel-efficient direct-injected engines, each mated to an all-new advanced transmission, along with available two-wheel-drive and all-wheel-drive configurations. The TLX will also feature dynamic and emotional exterior styling wrapped around a mid-size luxury sports-sedan package that maintains the roomy cabin space of the current TL.
              The TLX Prototype was designed in Acura's Los Angeles Design Studio and the production model is being developed by Acura engineers at the company's Ohio R&D center. It will be produced at the Marysville, Ohio auto plant*1, home to the current Acura TL.
              Speaking at the Acura press conference at the 2014 North American International Auto Show in Detroit on Jan. 14, 2014 will be Mike Accavitti, senior vice president, American Honda Motor, Co., Inc.
              About Acura

              Acura offers a full line of technologically advanced performance luxury vehicles through a network of 275 dealers within the United States. The Acura lineup features six distinctive models including the RLX luxury flagship sedan, the TL performance luxury sedan, the TSX Sport Wagon and sedan, the ILX compact luxury sedan, the RDX luxury crossover SUV, and the all-new MDX luxury sport utility vehicle.
              *1Using U.S. domestic and globally sourced parts.Related Links




              http://world.honda.com/news/2013/c13...Prototype/?r=m
              dinoc
              Senior Member
              Last edited by dinoc; 20-12-13, 14:41.

              Comment


              • #8
                asteptam atunci 13-14 ianuarie (daca scapa vreo poza) sau 18 cand e deschiderea pt public de la NAIAS.

                oricum e ciudata treaba... TSX-ul era made in Japan si TL-ul in USA. Mai mult ca sigur TLX se va face in USA (costuri de productie mai mici & raport USD/YEN in favoarea Honda).
                Iar daca e asta cazul nu cred ca se va face TLX in Japan, si nici nu se va aduce in Europa.

                Totusi nu cred ca dispare Accordul pt ca Honda vrea sa vanda 6.000.000 masini anual peste cativa ani (crestere cu 40%) si asta inseamna ca nu sunt sanse sa retraga un model dintr-o clasa populara.
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Mda zice īn anunțul Honda ca se va fabrica īn SUA...

                  Comment


                  • #10
                    cred ca nivelul acela de tehnologie, daca va fi adus in EU, va costa la nivelul marcilor premium
                    daca inainte sa opreasca importul un Accord Tourer 2,4 ca al meu era aprox 35000 apoi o masina din zona asta de clasa cu tehnologiile de mai sus o sa coste lejer 45000 sau chiar mai mult unde deja joaca in big boys league

                    nu cred ca vor decide sa faca asa ceva
                    "Ethics. That's always so inconvenient."
                    Cal Lightman

                    Comment


                    • #11
                      Pai īn SUA (dacă īn Europa nu ajung) se pot bate lejer cu "big boys" cu acea tehnologie, nu știu sa aibă concurenta ceva asemănător

                      Comment


                      • #12
                        Oare sa fie vorba doar de US? Si sa faca mutarea doar acolo, iar in EU sa ramana Accordul actual?
                        -------------------
                        There is no point of having if you can't share.

                        Comment


                        • #13
                          well, da, pe hartie pare mai tare, sa vedem si pe sosea cum va fi; dar oricum eu ma gandeam mai ales din punct de vedere al arhitecturii de marca: in state e simplu e o marca premium care se lupta pe de o parte cu Lexus si Infiniti si pe de alta cu tripleta europeana germana (Cadillac nu cred ca se pune)

                          daca ar veni in EU cu aceste tehnologii - care sunt intr-adevar premium - ar trebui sa vina si sub un brand premium si la un pret premium si pentru ei cred ca ar fi mult prea complicata schimbarea; in plus chiar daca BMW nu are de exemplu hibrid de acest fel si torque vectoring are alte tehnologii - de exemplu efficient dynamics - care chiar functioneaza;

                          in plus in EU fara un diesel de 3 litri in liga de big boys nu stiu daca se descurca

                          sunt sceptic pentru ca pare din ciclul "prea frumos" ca sa fie adevarat
                          dar exista si posibilitatea sa fie o revenire planuita si fulminanta, mult asteptata de multa lume, eu asa sper sa fie, mi-ar placea foarte mult peste 3 ani sa imi pot lua o astfel de honda
                          Turkish
                          Senior Member
                          Last edited by Turkish; 20-12-13, 19:06.
                          "Ethics. That's always so inconvenient."
                          Cal Lightman

                          Comment


                          • #14
                            Ar fi fain dacă ar aduce toate acestea sub brandul Acura īn EU ( probabil rămāne doar un vis ) ținānd cont ca Infinity și Lexus sunt deja.

                            Are și Acura ceea ce se numește regenerative braking care cred ca este același lucru cu eficient dinamic.

                            2014 cred ca va fi un an bun pentru Honda se anunță cāteva mașini interesante.
                            dinoc
                            Senior Member
                            Last edited by dinoc; 20-12-13, 20:33.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by ticker View Post
                              Cum asa Udo, ca acum Accordul JDM e cel USDM cu volan pe partea ailalta..?

                              http://www.honda.co.jp/ACCORD/
                              vs
                              http://automobiles.honda.com/accord-plug-in/
                              Asa e, dupa 4 generatii de cai separate iata-le reunite caile.
                              N-am stat sa-mi bat capul si nici de vorba n-am ajuns sa stau pe subiectul dedicat limuzinelor de la clasa medie in sus (Accord, Inspire si Legend), fiind cu capul infipt prea adanc in materia clasica, dar nu putea sa nu-mi bata la ochi urmatoarele miscari (partial) radicale "infaptuite" de mai marii de la Honda si intrebarea intrebarilor:

                              - EUDM si JDM pierd Legendul (pentru cat timp, numai Cel de Sus o stie)
                              - JDM, dupa mai bine de 3 decenii, nu mai dispune de un model geaman Accord, printre altele Inspire, care odata cu separarea intercontinentala a modelului Accord avea sa devina Accord USDM
                              - care-i faza cu uniformizarea Accordului pe cele mai puternice doua piete din lume? Prin urmare si Asia/America de Sud/Australia vor avea parte de aceasta uniformizare?
                              - Honda Europe nu e multumita de evolutia actualului Accord, urmeaza decapitarea sau milostivia?

                              Asta-i pretul pe care trebuie sa-l plateasca Honda pentru milioanele care se investesc in F1 si proiectele cu iz sportiv ce intra pe linie dreapta inaintea lansarii??


                              @dinoc: Honda nu va aduce Acura in Europa (Ucraina si Rusia raman exceptiile) fiindca:
                              - si-au invatat lectia cu motorizarile V6 aici
                              - au aflat si ei intre timp ca Lexus, cu toata prezenta lor de 20 de ani aici, inca nu fac profit, de Infiniti nu mai vorbim ca n-are rost
                              - odata cu reintoarcerea in F1 se motiveaza ca asa-zisa oglinda tehnologica poate fi privita la TV din doua in doua duminici
                              - si precis mai sunt si altele

                              Interesante miscarile astea de mutare a centrului de greutate tehnic si tehnologic dinspre Japonia spre SUA, cu motivatia ca acolo (SUA) se poarta mare, greu si puternic iar aici (JPN), mic, eco, si mai stiu eu cum. Sper sa le iasa.
                              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                              Comment

                              Working...
                              X