Buy Back - Honda?

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Buy Back - Honda?

Salut,

Vreau sa returnez Accordul meu 2007 Exec Auto 2.0 pentru a lua in schimb noul Accord 2.0 Exec Auto :lol:

Ideea este ca nu vreau sa o vind la un tert si sa cumpar noul Accord, ci sa merg pe solutia mult mai civilizata a buy-back-ului.
    Am intrebat deja la Asko si nu se poate momentan. Stie cineva daca alt dealer ofera aceasta posibilitate?

Multumesc,
    Vladimir
    Honda Accord 2.0 ES AT Black

Vladimir, solutia civilizata e furt pe fata in toate tarile! Se pierde cam 20% din ce ai lua pe ea daca ai vinde-o singur.

Bafta!
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

ticker, lucrurile nu-s atat de sumbre pe cat par. Eu am dat skoda veche la buyback si mi-au dat 15 mii pe ea. Sincer ma indoiesc ca as fi putut-o vinde pe 18. Poate pe 16-16,5- MAXim 17.

Pana la urma si buybackul este un serviciu, si ca oricare altul trebuie sa fie profitabil. Nimeni nu-ti ia masina ta, o tine pe stoc si cauta cumparator "gratis". Eu am fost constient ca am cumparat un serviciu in schimbul unui procent din "pretul pietei". Mi se pare normal sa fie asa - fie te chinui sa o dai si obtii X fie il lasi pe altu sa se chinuie contra unei sume de bani.

Ontopic, si pe mine m-ar tenta buybackul in viitor si m-as bucura daca ar intra si dealeri Honda in randul lumii. Toyota are, mazda are, pana si subaru are la cluj un dealer care are o afacere de buyback.. Honda pe cand ?

Comment

@barzanv: Dealer-ul Honda din Braila, stiu ca face buy-back. Nu este exclusiv pentru Honda, dar in situatia de fata ... cred ca se pliaza oarecum pe cerinta ta.
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zaGini/

Comment

Da...in braila se face un soi de buy-back... Dealerul Mara Motors este in parteneriat sa zic asa cu grupul Apan care comercializeaza masini SH http://www.apan.ro/vo/index.html

Insa, pretul pe care ti-l ofera pe masina este destul de mic si nu prea renteaza, doar cu negocieri mai lungi ai putea ajunge la o solutie de compromis... Cred ca cel mai bine este sa dai tu masina decat sa optezi pt un buy-back...
          2008 Honda Civic 5d i-shift

Comment

Acum am vorbit cu un dealer care face-buy back. www.hondabv.ro Mi-a zis ca obtii cam 30% din valoarea masinii. Nasol.
            '07 Jazz 1.4 i-DSI M/T
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/MF/

Comment

Nu, asta clar nu face buy-back
              '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
              Fosta:
              '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
              Javascript motherfucker in Iasi?
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

Comment

Nici in conceptia mea nu face. Cautam un schimb cu un Civic si am auzit de buy-back. Ma gandeam ca ii dau o oarecare diferenta si iau unul nou. In conditiile astea nici nu-mi ajung banii de avans pt ca am platit doar 17 000 pe accord. Atunci care e ideea cu buy-back-ul? De ce l-as preda dealer-ului daca nu-mi ofera un avantaj cat de mic de pret?
                Last edited by MF; 26-05-09, 14:48.
                '07 Jazz 1.4 i-DSI M/T

Comment

30% ... astia-s idioti?
                  ex-FN2 owner
                  Loved it every second!

Comment

Sunati si voi de curiozitate. Poate am inteles invers si ei ofera 70% din valoarea masinii. Dar ma indoiesc.
                    '07 Jazz 1.4 i-DSI M/T

Comment

Avand in vedere conditiile actuale in care piata e invadata de second-uri de afara si o masina o vinzi extrem de greu si pe o pierdere mare, nu cred ca sunt tampiti deloc. In general, la un buy back se pierde mult, peste 50% din valoarea masinii, pentru ca dealerul te scapa de un stres si el cheltuie bani si timp incercand sa-ti vanda masina si sa obtina si profit, ceea ce este extrem de greu de realizat acum, avand in vedere caderea colosala a preturilor SH de afara. Duceti-va la Weltauto, sa vedeti cum plecati injurand de mama focului (si asta inca de acum 2-3 ani). Eu recomand rabdare, asteptati sa iasa piata din impas si cererea pentru masini se va stabiliza si poate chiar creste usor. Cine vrea sa scape musai acum de masina nu face decat sa piarda bani grei, o alta motivatie in afara faptului de a scapa de niste rate fiind nejustificabila.

Comment

@MF: cred ca ai inteles gresit
                        am avut si eu niste discutii cu cineva de acolo, nu pt buy-back, si mi s-a parut un tip ok. probabil e o neintelegere la mijloc

Comment

Nu are cum sa fie 30 % oameni buni. Asta ar insemna de exemplu ca un Accord cumparat cu 24000 eur in 2006 ar face 7200 eur acum, ceea ce e absurd. Daca eu am dat 13700 pe masina acum inseamna ca am luat teapa? Sa fim seriosi .... Ori nu s-a inteles corect ori aia sunt niste vulpi in cautare de gaste
                          '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
                          Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
                          The power of dreams

Comment

Cu Ionut am vorbit. Daca am dezinformat imi pare rau.

LE: Mi-as fi sustinut afirmatiile dar n-am dormit de 30 de ore. S-ar putea sa delirez. Inchei de noapte buna.
                            Last edited by MF; 26-05-09, 16:07.
                            '07 Jazz 1.4 i-DSI M/T

Comment

Din ce am citit si eu, in UK (care de altfel este o piata unde masinile isi pierd din valoare mult mai repede ca in Europa continentala), devalorizarea unei Honda este de aprox 45% in 3 ani.
                              Ok ... dealerul are niste cheltuieli, un risc, un stres ... dar totusi.

Stiu ca si Weltauto si toti cei care se oferta sa-ti cumpere masina iti dau un pret foarte prost, pt ca ei au nevoie de un profit mare, pentru a-si acoperi costurile de operare. Dar cand un dealer face buy back nu putem vorbi chiar de aceasi politica (desi ratiunea este oarecum acceasi). Mai ales ca face BB ca sa iti ofere in schimb un model mai nou sau un model diferit.

Anyway ... poate sunt eu demodat in gandire.
                              ex-FN2 owner
                              Loved it every second!

Comment

Working...
                              X