Teapa de 315 milioane trasa de Hachi Motors

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
    CTRnovice
    Senior Member

  • CTRnovice
    replied
    Chiar daca instraineaza ceva ca sa scape se poate "intoarce" vanzarea / donatia....mie sincer mi se pare o MARE tiganie ce a patit omul si orice vor pati aia si-o merita...

    Sent from my HTC One using Tapatalk

    Leave a comment:

  • Den1GRator
    Senior Member

  • Den1GRator
    replied
    Mda, aia e buba, procesul va dura cam 1 an, apoi trebuie sa ii executi silit, inca o perioada de asteptare...in plus trebuie atentie mare sa nu instraineze nimic intre timp.

    Leave a comment:

  • robertkiran
    Member

  • robertkiran
    replied
    Originally posted by fst View Post
    Robert ce ti-au zis avocatii, ce sanse ai sa-ti recuperezi banii? Stiu ca daca ar fi fost un avans pt un apartament nou si firma intra in insolventa sansele sunt 0.

    Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
    Firma nu e in insolventa. S-a facut plangere la OPC s-a facut plangere la Parchet, si au fost dati (si civil) in judecata. Sunt sanse, dar ce ma dezavantajeaza e timpul. Banii se vor recupera, dar cand? Despre ce am vorbit cu avocatii, nu pot scrie aici ... multe lucruri sunt confidentiale.

    Leave a comment:

  • rezare
    Senior Member

  • rezare
    replied
    Originally posted by GUR View Post
    Nu confunda Honda (si ma refer la produs in sine, nici macar la HTR) cu un SRL tepar, asta au spus si Doc si Maruta etc... ce e asa complicat ?
    Pai nu e complicat, tocmai d-aia nu le amestec. Mi-e neclar de ce e un criteriu pentru tine asta cand judeci situatia actuala si evaluezi nivelul pasiunii pentru Honda a colegilor de discutie.

    Discutia e doar despre hachi si htr.

    Leave a comment:

  • tokyodream
    Senior Member

  • tokyodream
    replied
    Originally posted by robertkiran View Post
    Niciodata eu nu am sustinut ca sunt "zeci", am spus ca presa spune ca sunt 20 de pagubiti. Personal repet mai stiu un motociclist si o doamna cu Honda Civic pagubiti. Daca sti ca mai exista o persoana cu o masina, si vrei intradevar sa ma ajuti da-mi pe PM datele de contact ale acelei persoane. Si, da, multe din actiunile pe care le-ai scris tu mai sus le-am facut.
    draga Robert, nu ma refeream la tine, am spus ca LUMEA vorbeste de 20+1 pagubiti.
    din informatiile pe care le am, sunt 3 ( 2 cu masini si tu, cu moto )

    din pacate nu am datele persoanei cu a doua masina, pe langa dna cu civicul, dar poate alt coleg din IASI stie mai multe .........

    am vazut ca multi acuza ca noi, iesenii, stiam de problemele de la Hachi......... eu de prin ianuarie, stiam ca aveau planuri de dezvoltare a afacerii, tot pe domeniul auto, de asta am ramas socat afland ce ai patit, tu Robert si ceilalti 2-3 ........


    e un puzzle naspa, cu multe piese lipsa, de fiecare parte.........

    Sa dea bunul Dumnezeu sa se termine repede si bine pentru toti

    Leave a comment:

  • fst
    Senior Member

  • fst
    replied
    Robert ce ti-au zis avocatii, ce sanse ai sa-ti recuperezi banii? Stiu ca daca ar fi fost un avans pt un apartament nou si firma intra in insolventa sansele sunt 0.

    Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

    Leave a comment:

  • GUR
    Senior Member

  • GUR
    replied
    @ rezare

    "PS: Dragut e ca atunci cand spui ca te deranjeaza nivelul discutiilor sa nu mai spui de altii ca au atitudini infantile sau sa le judeci nivelul de "pasiune" pentru honda. Nivelul de pasiune pentru honda este irelevant cand vorbim de bani luati si probleme legale, daca tot vorbim de subiectivism."

    Nu confunda Honda (si ma refer la produs in sine, nici macar la HTR) cu un SRL tepar, asta au spus si Doc si Maruta etc... ce e asa complicat ?

    Leave a comment:

  • GUR
    Senior Member

  • GUR
    replied
    @ primus

    Dupa cum am spus, nu exista solutie perfecta . Tu vezi lucrurile asa, eu in felul meu, altii in felul lor, HTR in felul lui si tot asa. Daca aveti solutii le-ati propus si celor de la HTR ? "Bah HTR, eu care as avea primul de suferit in stituatia in care... hai sa procedam asa"... asta am tot spus, nimic constructiv, in schimb pretentia ca HTR sau Hachi sa se comporte intr-un anume fel.
    A zis si Doc mai devreme dar intr-o forma mai eleganta : daca ati stiut de anumite probleme si mai ales ca pe voi la Iasi va impacteaza cel mai mult... ati venit sa spuneti asta in comunitate ? la HTR ?... va intreb, nu va acuz, daca ati facut asta felicitarile mele si scuzele aferente.

    E usor sa emiti pretentii si sa arati cu degetul dupa ce raul a fost facut... in loc sa previi si sa incerci sa nu ajungi intr-o astfel de situatie.
    Nu condamn pe nimeni (ma refer la noi, userii) si nici nu am nimic nici de castigat si nici de pierdut... am o relatie foarte buna cu ASKO si tot cu ei voi merge mai departe, eu am aflat de povestea cu Hachi acum 2 saptamani. Vad ca unii dintre voi stiti de mai mult timp si mai multe magarii... ati facut ceva proactiv pentru a limita sau elimina tepele ? Nu, ati continuat sa va faceti la Hachi reviziile si garantiile cu toate ca poate stiati ce se ascunde in spate. Acum cand s-a spart buba ne-a lovit corectitudinea.

    Sorry dar daca e pielea mea in bat, actionez, nu astept sa actioneze altii pt mine (comunitatea Hondafan, HTR, Honda Japonia sau din mormant Soichiro Honda).

    Ca sa te parafrazez : cu ce ajuta acum ca aruncam cu pietre in HTR la momentul asta ? sau in oricine altcineva ? Raul a fost facut, pacat ca unii dintre noi au stiut si au tinut pt ei... a fost decizia lor, dar nu e corect ca acum sa sa se transforme in justitiari, sa taca.

    Subiectul era : "Teapa trasa de Hachi Motors"... cum il putem, daca il putem ajuta pe Robert ? Sfaturi, pareri ? Eu nu am trecut printr-o astfel de situatie, habar nu am ce sa-l sfatuiesc, tocmai de aia nu ma dau zmeu.
    Restul e cancan.

    Leave a comment:


  • ds2009
    replied
    "In alta ordine de idei tu consideri ca HTR ar fi trebuit sa ii dea cu bata in cap lui Hachi inca de acum 7 luni... nu vad nimic constructiv in asta. O sa-mi spui ca asa i-ar fi scutit pe cei 4-5 pagubiti de situatia actuala. Ai dreptate dar in puzzle sunt mai multe piese. Te-ai gandit ce ar fi facut cei cu Honde din zona Iasi-ului ? unde isi mai fac reviziile, garantiile etc etc."
    Am citit si eu tot ceea ce s-a spus aici, dar faza cu reviziile, garantiile, etc mi se pare un motiv mult prea mic, prea neinsemnat si chiar costisitor ptr a-i scuza pe cei de la Hachi. Sa va explic: in luna oct. , avand drum prin Buc, am ajuns la Carpati Motors si , in urma unor verificari, mi au spus ca tb sa schimb bascula superioara stanga fata, pret undeva la 132 eur fara TVA. Mi au spus ca mai pot merge, dar ca o sa aud la denivelari zgomote din ce in ce mai des, ca e indicat sa o schimb pe original. La inceputul lunii martie am ajuns si la Hachi, le am spus sa mi faca o constatare vis a vis de probl.mea, dar fara sa le spun si lor ca am ceva probl la masina. M-au chemat la masina si mi au spus ca pe stanga fata bascula trebuie neaparat schimbata, mi au spus apoi ca si bascula dreapta e cazul sa o schimb spunand ca are un inceput de bataie, deci nu ma mai duce mult, apoi mi au aratat si 2 bucse, dreapta si stanga care ar tb schimbate. Mi au recomandat sa mi schimb toate 4 reperele, mi au dat un pret aprox. ( mi au spus ca s-a oprit curentul si ca nu au cum sa mi faca un pret exact), dar totul era undeva la 2500 lei. Am sunat la Carpati si am vb cu seful de service, chiar daca a trecut mult timp, si a adus aminte de mine si mi a spus ca e aproape imposibil sa am probl. mentionate, dar totusi nu poate spune pana nu vede iarasi masina, trecusera vreo 5 luni. Concluzia, am schimbat bascula stg, super., masina merge impecabil , nu am nicio probl. la trenul de rulare si, dealtfel, nu am nicio probl cu masina, parca e noua, asa se simte, asa o simt, am 150.000 km cu ea! De ce am spus toate acestea: nu, multumesc, nu mi tb un dealer ca Hachi care dorea sa si mai acopere din gaurile lor cu banii mei, prefer sa fac un drum in Buc. tocmai ptr ca tin la masina , ptr ca imi place sa mi conduc masina, cred ca HTR are o probl. morala majora, legala nu cred, si da, mi as lua tot Honda, doar ca este destul de greu sa ma mai indrept catre un dealer din Ro, ptr ca , pe banii mei, doar eu decid ce , cum si de unde cumpar!
    Nu inteleg de ce unii spun ca se loveste in Honda, ce treaba are brandul Honda cu importatorul, chiar daca e oficial? Ce ma intereseaza , putea fi si fiul lui Honda, si mama lui Honda, eu cred ca a gresit si atat, masina mea Honda e superba si e cea mai buna!
    o seara placuta si sper ca totul sa se rezolve pe cale amiabila, intre pagubit , Hatchi si HTR!

    Leave a comment:

  • rezare
    Senior Member

  • rezare
    replied
    Originally posted by GUR View Post
    Personal am aflat de povestea asta acum 2 saptamani si intre timp alte informatii noi. Oricum numarul pagubitilor am impresia ca e pana in 4-5 (nu ca ar fi putini si de nebagat in seama), nici vorba de zeci.
    In alta ordine de idei tu consideri ca HTR ar fi trebuit sa ii dea cu bata in cap lui Hachi inca de acum 7 luni... nu vad nimic constructiv in asta. O sa-mi spui ca asa i-ar fi scutit pe cei 4-5 pagubiti de situatia actuala. Ai dreptate dar in puzzle sunt mai multe piese. Te-ai gandit ce ar fi facut cei cu Honde din zona Iasi-ului ? unde isi mai fac reviziile, garantiile etc etc.
    Corect, acum situatia e mult mai buna, nici revizii si garantii nu-si fac, dar mai sunt si 4-5 oameni cu banii luati. Mi se pare ca se vorbeste de miile de euro ale pagubitilor ca de bani de tigari, "sunt doar 4-5", "sa se duca la tribunal ca n-avem cu ce sa-i ajutam", "htr n-avea ce sa faca" etc.

    Nu ai cum sa vorbesti de subiectivism cand exista fapte, de genul htr stia ca hachi e insolvabila si cu datorii de anul trecut. Tu crezi ca se gandeau la "unde isi fac oamenii reviziile", dar experienta de obicei ne invata ca se gandeau in primul rand cum sa-si recupereze banii, ceea ce e natural, doar sunt o firma, tocmai asta s-a si spus: isi urmaresc doar propriul interes. Pana la proba contrarie parerea mea "subiectiva" e la fel de valida ca a ta. Daca erau atat de darnici si cu orientare client ar fi facut mai mult decat un comunicat de presa sec pentru pagubiti, nu gasesti?

    PS: Dragut e ca atunci cand spui ca te deranjeaza nivelul discutiilor sa nu mai spui de altii ca au atitudini infantile sau sa le judeci nivelul de "pasiune" pentru honda. Nivelul de pasiune pentru honda este irelevant cand vorbim de bani luati si probleme legale, daca tot vorbim de subiectivism.

    Leave a comment:

  • primus
    Senior Member

  • primus
    replied
    GUR, zici multe dar nu te opresti sa privesti un pic cu alti ochi exact ce vorbesti. pai ce mai contau inca 6 luni de confort in rezolvarea reviziilor si garantiilor? oricum am ajuns acolo, unde fac io acu revizia? pai raspunsul ar fi destul de simplu, in situatii de-astea limita sa accepte si colaborarea oficiala cu dealeri si service multimarca. doar nu crede nimeni ca ATI Motors, imediat ce au inceput sa vanda Ford au uitat absolut tot ce tine de Honda, nu?

    Leave a comment:

  • robertkiran
    Member

  • robertkiran
    replied
    Originally posted by tokyodream View Post
    @robert - ok, sunt 4 ( 2 auto + 2 moto ) , dar de ~ 3 saptamani de cand spui pe net de problema ta, de ce nu au mai aparut si altii?

    lumea vorbeste de ZECI de persoane ........... unde sunt, ca pana acum s-au descoperit 3-4......... sau baietii au adunat si pe cei care au luat teapa cu fosta firma acum ceva anisori........

    sunt niste piese in acest puzzle care lipsesc.

    zeci se site-uri au preluat stirea din 7est, cu acel nr de 20+1............. culmea, ca intr-un ziar local, apare si forumul nostru:

    http://www.ziarulevenimentul.ro/stir...i--134489.html

    nu am actiuni la HTR, la HACHI sau vreo functie pe hondafan.............. dar prea se LOVESTE in HONDA !!! si vad ca unii chiar se bucura .........

    ============

    ca si sfaturi, ca cei de pe forum mai vechi , ma stiu destul de bine:

    - lasa-o mai moale cu ANTI-RECLAMA Honda, loveste in cine vrei dar nu mai murdari numele HONDA. puteai sa faci o petitie online, o pagina facebook si acolo se spuna TOTI care au avut probleme, repet, 3-4 nu este egal cu 21 !!!

    - vorbeste cu un preot, duhovnic daca ai, fa un acatist, citeste Acatisul Sf MINA 40 de zile consecutiv - pentru cei furati, cei care au suferit pierderi etc - si poate, cu ajutorul bunului Dumnezeu, in ziua 37-39, din cele 40, recuperezi banii, sub o forma sau alta. fa-o acum, ca tot este POST

    - cu cat te agiti mai tare, lovind Honda, cu atat scad sansele tale de a rezolva problema rapid, in sens pozitiv....

    - fa pe cale legala, tot ce tine pentru a-ti recupera paguba.....

    stiu, multi o sa comenteze aiurea, vor injura, rade, arunca cu venin etc.......... eu te invat de bine, am ceva anisori si am pierdut si eu multe la viata mea......

    GO HONDA, GO HONDAFAN !
    Niciodata eu nu am sustinut ca sunt "zeci", am spus ca presa spune ca sunt 20 de pagubiti. Personal repet mai stiu un motociclist si o doamna cu Honda Civic pagubiti. Daca sti ca mai exista o persoana cu o masina, si vrei intradevar sa ma ajuti da-mi pe PM datele de contact ale acelei persoane. Si, da, multe din actiunile pe care le-ai scris tu mai sus le-am facut.

    Leave a comment:

  • GUR
    Senior Member

  • GUR
    replied
    Originally posted by rezare View Post
    Credeam ca te intrebi de ce HTR, daca stia ce probleme sunt la Hachi de acum 7 luni conform lui GUR, nu si-a pus clientii in garda si a continuat sa-i indrume catre Hachi pe pagina lor de dealeri, mai ales ca au mai avut un "aproape" precedent.

    Eu eram cu impresia ca a fost o surpriza totala pentru HTR ce s-a intamplat, dar nu pare asa, ceea ce e cu atat mai grav (la dracu, e foarte grav). Interesele HTR si interesele clientilor par a fi total divergente. Bine de stiut.
    Personal am aflat de povestea asta acum 2 saptamani si intre timp alte informatii noi. Oricum numarul pagubitilor am impresia ca e pana in 4-5 (nu ca ar fi putini si de nebagat in seama), nici vorba de zeci.
    In alta ordine de idei tu consideri ca HTR ar fi trebuit sa ii dea cu bata in cap lui Hachi inca de acum 7 luni... nu vad nimic constructiv in asta. O sa-mi spui ca asa i-ar fi scutit pe cei 4-5 pagubiti de situatia actuala. Ai dreptate dar in puzzle sunt mai multe piese. Te-ai gandit ce ar fi facut cei cu Honde din zona Iasi-ului ? unde isi mai fac reviziile, garantiile etc etc.
    HTR probabil a incercat sa rezolve problema punand in balanta si riscurile si "pierderile", respectiv clientii zonali existenti. Cu siguranta nu exista o varianta perfecta si cum e vorba aia : mai bine sa faci o alegere proasta decat nici una... a ales cum a ales. Daca nu o facea, tipau restul clientilor care erau nevoiti sa-si faca reviziile si garantiile in alte orase si tot asa.
    Pe de alta parte nu sunt de acord sa impusti un om la prima greseala... poate fi o situatie de moment, o spirala a datoriilor cauzata de un management defectuos si totusi in spate sa nu fi existat rea-vointa. Nici acum nu stim nici unii din noi care e situatia reala dar continuam sa ne sustinem parerile bazate pe... ? Pe subiectivism.

    Eu nu mai intervin in subiectul asta si nu-mi imaginam ca o sa se ajunga la discutii atat de inversunate, cu dislike-uri care mie personal mi se par niste chestii infantile. Nu am incercat sa conving pe nimeni de nimic ci doar sa prezint situatia pe baza informatiilor pe care le am si sa le impartasesc cu voi ca sa nu ne lasam manipulati sau dezinformati de "binevoitori". Atat si nimic mai mult.

    In continuare va consider prieteni si nu sunt ironic, iar cine nu intelege asta cred ca nu are ce cauta pe forum... multi uita motivele pt care ne aflam pe acest forum : pasiunea pentru marca si produsul Honda si ma uit putin dezamagit la cele 10 pagini unde multi asa-zisi "fani Honda" se dezic de marca si dau de inteles ca motivele pt care au ales o masina sau motocicleta Honda nu are de-a face cu pasiunea sau apreciere reala fata de brand / produs / istorie etc. Nu va obliga nimeni sa detineti Honda iar pe forum ar trebui sa fim uniti si constructivi in legatura cu pasiunea asta. Nu sa ne dam in cap sau mai rau sa ajungem sa ne jignim pt ca avem pareri diferite.

    De asta in decurs de 7 ani am atat de putine postari si o perioada nu am mai intrat pe forum... tot pt ca in alte thread-uri lumea nu putea sa-si spuna parerea fara sa incerce sa convinga ca el are dreptate si fara sa se ajunga la atacuri la persoana. Mai incerc peste ceva timp... .

    Multumesc.

    Leave a comment:

  • CTRnovice
    Senior Member

  • CTRnovice
    replied
    nu mai poate HTR de toate frustrarile exprimate aici...credeti ca vor lua masuri impotriva unui dealer care a comis o greseala mai mult sau mai putin voita??...nu cred...mai e vreun dealer Honda pe zona Moldova in afara de Hachi? eu sunt din zona si sincer nu am auzit pana la Braila sa mai fie; e foame mare si aici e vorba de bani interese si altele...ii doare-n p...artile dorsale de faptul ca noi ne dorim servicii de calitate si respect

    Leave a comment:

  • rezare
    Senior Member

  • rezare
    replied
    Originally posted by Doc View Post
    Eu ma intreb, daca unii membri ai acestui forum stiau de nereguli la unii dealeri, de ce nu au postat nimic pe forum pana acum? Oare nu au aceeasi vina?
    Credeam ca te intrebi de ce HTR, daca stia ce probleme sunt la Hachi de acum 7 luni conform lui GUR, nu si-a pus clientii in garda si a continuat sa-i indrume catre Hachi pe pagina lor de dealeri, mai ales ca au mai avut un "aproape" precedent.

    Eu eram cu impresia ca a fost o surpriza totala pentru HTR ce s-a intamplat, dar nu pare asa, ceea ce e cu atat mai grav (la dracu, e foarte grav). Interesele HTR si interesele clientilor par a fi total divergente. Bine de stiut.
    rezare
    Senior Member
    Last edited by rezare; 26-03-14, 17:26.

    Leave a comment:

Working...
X