Teapa de 315 milioane trasa de Hachi Motors

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Robert, nu toți reprezentanţii Honda se comporta sub orice critică, nu poți și nu trebuie să generalizezi. Reprezentanții Hachi s-au comportat cum afirmi.
    -------------------
    There is no point of having if you can't share.

    Comment


    • Sistemul platilor practicat de reprezentante este gresit, Dacia avea unul bun (acum nu stiu ce sistem au), indiferent de la ce dealer ai fi cumparat masina, plata se facea catre Dacia - pe factura aparea si dealerul respectiv, dupa care se compensau intre ei pe comisioane, etc. Acest fel de plata nu expunea clientul ca in cazul expus aici. Din punctul meu de vedere (ca si cumparator) nu ai decit o singura solutie care consta in a te interesa la dealer daca poate cumpara anticipat el modelul pe care il doresti astfel incit in momentul platii facute de tine sa poti pleca atit cu factura cit si cu vehiculul. Aceeasi problema o poti avea (ipotetic vobind) cu orice dealer care acum pare cel mai ok dar cind tocmai ai platit afli ....... Mentionez ca nu ma refer strict la dealeri Honda ci la toti care lucreaza prin acest sistem. Oricum este de retinut pozitia HTR fata de clienti.

      Comment


      • Abia acum am aflat ca Hachi e inchis...incredibil. Mai am jumatate de an garantie la ei la Jazz si de ieri am sunat in mai multe randuri sa-i intreb daca se poate rezolva pe garantie o problema cu lamela stergatorului de pe hayon - si ma intrebam ce-o fi de nu raspund. Stie cineva daca inlocuirea lamelei intra la garantie?
        Oricum asta-i floare la ureche pe langa ce probleme vad ca au altii (sincer ma mir ca s-a putut intampla asa ceva la Hachi, pana acum de cate ori i-am contactat s-au rezolvat toate fara probleme s cei de acolo pareau foarte seriosi/amabili) - dar, totusi, ce facem cei care avem garantie la auto cumparate de la Hachi? Pana acum din fericire n-am avut nici o defectiune, sper sa nu apara ceva pana nu se rezolva lucrurile cu reprezentanta asta...n-am nici un chef sa merg prin alte orase la dealeri.......

        Comment


        • Buna seara!

          Sunt in aceeasi situatia cu dv. Am achitat la Hatchi Iasi 72000 Ron pentru Honda CR-V pe 20 decembrie 2013, urmand ca diferenta sa o achitam in martie cand trebuia sa ridicam masina. Aceeasi poveste: am sunat pe 27 martie la Hatchi pentru a stabili data platii si ridicarii masinii si am avut surpriza neplacuta sa nu ne raspunda nimeni. Am contactat Honda Romania care dupa o ora de discutii au concluzionat: sa ii dam in judecata pe Hatchi caci ei nu au nicio responsabilitate, ca si cum noi am achizitionat o noua marca de masina numita Hatchi!!! Pe factura proforma avem seria si numarul sasiului. Cu toate acestea, se pare ca masina a fost vanduta la altcineva. Honda Ro sustine ca seriile de sasiu si motor sunt pe un site de unde orice dealer le poate lua pt facturi proforme, ei neavand nicio responsabilitate. In continuare, am sunat si am dat e-mail la Honda Japonia. De la ei nu am primit niciun raspuns,in schimb, dupa fiecare e-mail trimis in Japonia ne suna purtatorul de cuvant al Honda Romania, care are o idee fixa: aducerea cazului in instanta, ei nu au nicio vina; indirect, se induce faptul ca toata vina o avem noi, cei care au vrut sa cumpere o masina Honda!
          Stau si ma intreb: Honda alege dealerii dupa comisionul pe care il primeste?
          Se acuza reciproc: Honda Romania acuza Hatchi ca nu le-au dat banii,cu toate ca astazi au recunoscut ca banii au ajuns la ei, dar nu sub numele "avand client"; Hatchi acuza Honda ca intentionat au vrut sa ii inchida, au stiut de toate contactele celor pagubiti si nu i-a interesat de ele pt ca ar avea alt dealer de "promovat".
          PE scurt, niemni nu reactioneaza. Toti cei care au aceeasi problema, trebuie sa ne contactam ,sa ne intelegem intre noi. Cei din Japonia au probabil nevoie de mai multe plangeri ca sa vada ce dealeri si manageri au in Romania. Toate acestea le facem publice ca sa nu pateasca si altii ce am patit noi cu firma Honda! Cu o mana dati banii, cu alta prindeti de masina!

          Comment


          • MA intreb cum ati reactiona daca ati fi in situatia noastra? Tot asa pasiv si indiferent ati fi? Si cu singura replica tipica HTR "rezolva problema in instanta!"?!
            Oricum nu ma mira, probabil Honda va plateste bine sa urmariti postarile pe forum-uri si sa le luati apararea! )

            Comment


            • @Mihai : nu fa, te rog, afirmatii gratuite.Cine plateste pe cine? Sincer, sa vii intr-o comunitate si sa incepi sa faci afirmatii aiurea mi se pare lipsa de respect din partea ta.
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • Originally posted by Mihai_ View Post
                Buna seara!
                Se acuza reciproc: Honda Romania acuza Hatchi ca nu le-au dat banii,cu toate ca astazi au recunoscut ca banii au ajuns la ei, dar nu sub numele "avand client"; Hatchi acuza Honda ca intentionat au vrut sa ii inchida, au stiut de toate contactele celor pagubiti si nu i-a interesat de ele pt ca ar avea alt dealer de "promovat".
                Daca e adevarata afirmatia, trag concluziile urmatoare:
                Hachi avea datorii la HTR.
                HTR i-a dat/promis lui Hachi niste masini sa le expuna, sau sa semneze contracte pe ele. (Hachi nu are de unde sa stie ce masini vor ajunge din Japonia, ce serie, etc...e clar ca treaba a fost gandita bine intre ei)
                Clientul a venit, a platit masina, HTR a primit cererea, a primit banii, insa cu ei si-a incasat datoriile de la Hachi, lasand clientii pagubiti.

                Nu imi vine sa cred ca Hachi a trimis banii clientilor la HTR ca plata pentru pop-corn, cola si seriale pe voyo:
                -ori s-au platit masinile si HTR a decis ca sa-si recupereze datoriile mai intai din acei bani si Hachi a murit subit (era si logic),
                -ori a incasat direct datoriile pe care le avea de recuperat de la Hachi, dar ramane problema ca acei clienti au vazut masinile, au avut in mana seriile de sasiu si tot ce trebuie, dar n-au mai primit bunurile, deci ceva tot e la mijloc intre Hachi si HTR.

                Originally posted by Mihai_ View Post
                MA intreb cum ati reactiona daca ati fi in situatia noastra? Tot asa pasiv si indiferent ati fi? Si cu singura replica tipica HTR "rezolva problema in instanta!"?!
                Oricum nu ma mira, probabil Honda va plateste bine sa urmariti postarile pe forum-uri si sa le luati apararea! )
                Ma bucur ca mai poti zambi dupa ce-ai pierdut 700 de milioane. Nu ia nimeni apararea nimanui, insa lucrurile trebuie analizate si dovedite inainte de a da verdicte.
                Realizezi ca toti suntem preocupati intr-o oarecare masura de soarta Honda Ro si a dealeri-lor sai. Insa trebuie sa se faca lumina daca a fost doar o teapa locala data de Hachi, sau implicatiile sunt mult mai profunde.
                De aceea revin, cum a recunoscut HTR ca a primit banii de la clienti, dar sub alt pretext?
                astrul
                Senior Member
                Last edited by astrul; 15-04-14, 23:45.
                I come in peace...
                Civic 2.2 ES - Milano Red
                EX - Accord 2.0 SSE - Dark Mocha Pearl

                Comment


                • @Mihai: nu e nimeni platit de nimeni aici dar nu intelegem ce ar trebui sa facem? Ne-am exprimat dezamagirea fata de fostul dealer si cu siguranta ca si HTRo s-ar putea ocupa mai mult in a-si consola acesti potentiali posesori, dar aici suntem o platforma de discutii si nu mai mult.
                  In societate fiecare e liber sa ia ce masuri vrea el (sa boicoteze marca HONDA sau pe importatorul acesteia in tara noastra, sa faca reclame negative pe unde vrea, s.a.m.d.) dar aici nu ne-am strans sa instigam la cine stie ce actiuni va doriti voi ci sa aratam cu degetul, sa discutam, sa semnalam, sa bagam degetul in rana si cam atat cred ca s-ar putea face.
                  La urma urmei nu trebuie uitat nici faptul ca pe langa 5 tepuiti mai exista si sute de clienti multumiti care chiar nu s-ar simti bine sa ne transformam in camp de lupta contra ....ia-l de unde nu-i aka HATCHI si HTRo (la randul lor tepuiti si cu procese pe rol cu cei dintai).
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                  Comment


                  • problema este ca vor mai aparea pagubiti....HTR nu este un SRL de talia lui Hachi.ar trebui sa adopte o pozitie oficiala ferma pt a proteja imaginea HONDA in Romania.
                    ex CL7 AT 2006
                    CN1 Sport 2005
                    KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                    "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                    Comment


                    • Cu siguranta ca pozitia actuala nu corespunde normelor internationale HONDA dar aici e de vina si justitia slab aplicata pe meleagurile tarii noastre precum si multe alte chestii din sertarul ala pe care scrie "Etica & Morala". Nu se rastigneste nimeni pentru ei dar nici nu stiu de ce trebuie sa punem mana pe furci si coase si sa-i huiduim ca pe Maidan.
                      Oricat vom discuta, de ajutat nu-i vom putea ajuta cu mai nimic fiindca tot calea justitiei vor trebui sa o ia ca sa-si faca dreptate. E foarte trist si dureros sa lupti ca sa-ti recuperezi proprii bani si nu le putem ura decat "MULTA BAFTA!" dar ma tem ca pentru mai mult nu suntem in stare.
                      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                      Comment


                      • Eu ii inteleg perfect pe pagubiti ca sunt suparati si vor sa agite un pic apele - asta ar trebui sa fie un semnal de alarma pentru HTR.
                        Le sunt si recunoscator ca au postat intamplarile, pentru ca data viitoare cand cineva se vede cu 20k in mana la o "reprezentanta", sa tina cont de ce se poate intampla; mai ales ca s-a intamplat.
                        FN2-ul papa:

                        Comment


                        • Imi pare rau pentru domnul Mihai, imi pare rau pentru Roland (baiatul cu motorul), dar consider ca Honda Trading trebuia sa se implice mai mult. Eu ca si cumparator merg pe incredere, caci stiu ca nu imi iau masina de la un samsar si mai mult de atat, consider in continuare ca angajatii de la Hachi nu au vreo vina. II cunosc personal atat pe baietii din service cat si pe Ionut Saviuc si nu sunt persoane care sa traga tepe.
                          Cred, dar nu vreau sa judec pe nimeni, ca banii din vanzarea autoturismelor si motocicletelor au ajuns in contul (conturile) patronului (patronilor), fara ca acestia sa plateasca ce e de platit la HTR, iar Hachi a tot acumulat datorii pana cand singura solutie vazuta de Honda Romania a fost ridicarea din showroom a exponatelor, fara insa a se gandi la clienti ci doar la buzunarul lor. Cred ca ar fi fost mai bine ca HTR sa dea masinile pagubitilor si mai apoi sa actioneze ea in instanta Hachi Motors, avand personalitate juridica cu siguranta i-ar fi fost mai usor. Repet, este o parere personala, dar in continuare consider ca Honda Romania trebuia sa se implice mai mult.
                          Roland a ajuns in spital din pacate datorita stresului prin care a trecut.

                          Originally posted by razvan p. View Post
                          problema este ca vor mai aparea pagubiti....HTR nu este un SRL de talia lui Hachi.ar trebui sa adopte o pozitie oficiala ferma pt a proteja imaginea HONDA in Romania.
                          Din pacate nu adopta nimic, tace si atat. Isi vede in continuare de ale ei. daca ar fi fost sa adopte o pozitie oficiala si sa ia apararea clientilor, pana acum patronul de la Hachi trebuie sa fie in puscarie. Fara prea mult tam-tam.
                          E pacat de ce se intampla...

                          Comment


                          • Domnul Mihai, aveti un PM.

                            Comment


                            • Am zis eu ca trebuie sa faci tu ceva? Eu mi-am expus cazul ca si alti pagubiti. Este o marca in care am crezut, dar din pacate,reprezentatii romani ii strica imaginea pentru cateva zeci de mii de euro. Asta e! Nu asteptam consolare din partea HTRO , asteptam o solutionare; oricine in locul meu ar face la fel (teoretic). Tocmai pentru ca suntem liber, e dreptul meu sa boicotez Honda Romania si Hatchi. Cu ei am avut probleme, nu m-am luat de altii. Si nu inteleg de ce esti asa deranjat daca nu esti in situatia pe care am prezentat-o. Sunt si clienti multumiti, dar eu nu sunt unul dintre ei deci dupa cum bine ai zis, sunt liber sa imi scriu parerea si sa ii avertizez si pe altii de incompetenta de care se da dovada.

                              Asa e, dreptatea nu se aplica la cei ce dau tepe mari..
                              ramm
                              omu cu warnu'
                              Last edited by ramm; 17-04-14, 06:29.

                              Comment


                              • Originally posted by Mihai_ View Post
                                Am zis eu ca trebuie sa faci tu ceva? Eu mi-am expus cazul ca si alti pagubiti. Este o marca in care am crezut, dar din pacate,reprezentatii romani ii strica imaginea pentru cateva zeci de mii de euro. Asta e! Nu asteptam consolare din partea HTRO , asteptam o solutionare; oricine in locul meu ar face la fel (teoretic). Tocmai pentru ca suntem liber, e dreptul meu sa boicotez Honda Romania si Hatchi. Cu ei am avut probleme, nu m-am luat de altii. Si nu inteleg de ce esti asa deranjat daca nu esti in situatia pe care am prezentat-o. Sunt si clienti multumiti, dar eu nu sunt unul dintre ei deci dupa cum bine ai zis, sunt liber sa imi scriu parerea si sa ii avertizez si pe altii de incompetenta de care se da dovada.
                                Cu cine vorbesti? Ca nu inteleg.
                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X