Teapa de 315 milioane trasa de Hachi Motors

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dan popescu View Post
    Poate sa posteze sau nu colegul tepuit, din acest moment numele HONDA este pe termen lung foarte terfelit.
    Procedura pe care a ales-o Florin Nita sa o foloseasca in a se da la o parte da dovada de cea mai josnica si jegoasa participare prin negare.
    Adica floarea retelei HONDA de vanzare si service, copilul minune, cu personal scolit la Bucuresti, indeplinind toate criteriile, aparand si recomandat pe toate site-urile, BRUSC, acum dispare overnight, si este sters de pe site-ul oficial HONDA?
    Si indreapta pagubitii catre justitie?
    Pai justitia, inclusiv prin onor Inalta Curte de Casatie si Justitie, prin complet de 7, nu mai poate pune numele HONDA sus acolo unde era.
    De acum va ramane o firma cu o retea de vanzare si service penala, tepara, compusa SI din infractori cu coordonata de o entitate care da comunicate tip : "nici usturoi n-am mancat nici gura nu-mi miroase".
    Pacat de masinile si de motocicletele alea facut bine. Ne-au disparut de la inima.
    Noi, motociclistii nu vom sta cu mainile-n san. Am contactat si colegi din strainatate, si fiecare va avea cate ceva de spus catre HONDA TRADING CORPORATION, latura de comert a firmei.
    Nu poti sa-ti bati joc de munca unei familii pe ani de zile, avand sigla HONDA pe cladire, pe facturi, pe halate si peste tot si sa nu porti responsabilitatea actelor tale.
    Stimabile,

    Cu scuzele de rigoare dar nu cred ca ai nici o legatura cu pasiunea pt Honda din moment ce arunci la gunoi marca Honda, istoria ei si multe altele doar pt ca un dealer a dat o teapa (si culmea nu tie). Pe filozofia asta banuiesc ca ti-ai pus la vanzare toate Hondele pe care le detii (din ce inteleg doar o motocicleta) si te indrepti cu pasi repezi catre o marca non-tepara. Poti incerca si la Dacia ca e aproape, pacat ca nu fac motociclete.
    Iti inteleg frustrarea, oricare dintre noi ar fi fost la fel de suparat insa asta nu e solidaritate cu Robert si cu siguranta atitudinea asta nu il ajuta sa-si rezolva problema mai repede si nici nu se face curatenie in padure. Poti incepe prin a-l ajuta pe Robert cu demersurile legale din moment ce esti atat de deranjat de poveste si cu siguranta iti va fi recunoscator, il vei scuti de multa birocratie.

    Lasa deoparte "agitarea apelor", inversunarea si incearca cu ceva constructiv. Dupa cum vezi, noi cei mai vechi aparam marca Honda si evident ne dezicem de dealeri tepari sau de neimplicarea HTR in anumite chestiuni (ma rog, nu prea e cazul de fata dar e alta poveste), dar de la asta pana la a improsca cu noroi in toti si toate e cam mult... si e pacat.
    '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

    "Binele o duce rau in Romania"

    Comment


    • Man nu ai priceput nimic, cel putin din ce am scris eu, apesi multe taste dar nu scrii nimic, asa ca te rog nu ma mai mentiona in postarile tale.

      HTR sigur a facut acte pe masinile lasate in custodie la dealerul HACHI, altfel NU ERA LEGAL SA LE LASE ACOLO...ca s-a facut aviz, factura proforma, fiscala, etc, nu conteaza, important era ca s-a facut ceva. Mai departe, HTR zice ca stia ca Hachi are probleme financiare deoarece erau datori multi bani si la ei, ca promiteau plati dar nu le faceau....in conditiile astea de ce le-au mai dat masini si motoare pentru a le expune? Stiau clar ca exista riscul ca ei sa ia bani de la clienti si sa nu mai poata livra nimic. Tare mi-e teama ca HTR banuia exact ce se intampla, dar sperau ca banii pe care ii luau Hachi de la clienti sa mearga cate ei apoi sa ii lase pe Hachi sa se descurce cu clientii tepuiti.

      Desi nu imi place este clar ca numele Honda a fost patat grav de tot in aceasta tara, si dpmdv vina cea mai mare o poarta HTR; daca nu erau dealeri cum este ASKO eu cel putin nu mai aveam de mult Honda (de cand mi-au tras-o si mie o data HTR).

      Stiti ce mi-e mie cel mai ciuda: la noi unii dealeri (cum e Asko ptr mine si multi altii, cum e Carpati ptr alti colegi) se chinuie sa tina reputatia marcii sus, sa creasca calitatea serviciilor, sa creasca vanzarile, etc, iar HTR, care ar trebui sa faca aceste lucruri, isi baga picioarele, strica intr-o luna ce au cladit altii in ani de zile, apoi se spala pe maini si trimite oamenii sa se judece.

      Deci, ca si concluzie, nu sunt de acord cu terfelirea numelui Honda, nu sunt de acord cu terfelirea dealerilor seriosi (ASKO, CARPATI, AUTOKLASS, etc), insa sunt pentru condamnarea Hachi si HTR pentru toata situatia, daca nici cele intamplate acum nu schimba HTR-ul din radacini atunci nimic bun nu se mai poate intampla in continuare.
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

      Comment


      • Dn1grator, esti mentionat in postarile mele pt ca participi la discutie, daca nu iti convine nu o mai face. Pe de alta parte propun sa mentinem un ton de bun simt, nu am afirmat ca nu intelegi nimic aka esti cam prost prietene, si nici nu am cerut nimanui sa fie de acord cu mine.

        Pana una alta persisti in zona de dat cu parerea fara vreo dovada clara a ce se intampla... eu unul vorbesc putin de prin curte dar nu intru in alte detalii. Singurul document intre Hachi si HTR este unul de custodie si un proces verbal de primire predare a masinii intre ei si atat. Nu exista factura de vanzare de la HTR la Hachi, nu exista CIV la Hachi, nu exista nici un document care sa ateste proprietate pe motocicleta a Hachi.
        Te contrazici putin : "Tare mi-e teama ca HTR banuia exact ce se intampla, dar sperau ca banii pe care ii luau Hachi de la clienti sa mearga cate ei apoi sa ii lase pe Hachi sa se descurce cu clientii tepuiti"... pai in cazul asta HTR transfera automat dreptul de proprietate catre Hachi pt ca Hachi ii achita motocicleta... deci totul era in parametri.

        Inca o data, nu iti cer nici tie nici altcuiva sa fie de acord cu mine insa iti cer sa ne respectam.
        Multumesc.
        '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

        "Binele o duce rau in Romania"

        Comment


        • Gur, hai sa clarificam unele aspecte:

          1. Imi plac automobilele si motocicletele marca Honda, asa cum le-am gasit si in Japonia si aici. Si da, nu sunt de acord cu boicotul lor.
          2. Inteleg ca HTR este acoperit din punct de vedere legal dar faptul ca sub sigla Honda - la care inca o data spun, tin - cineva si-a inselat clientii, ei, asta doare.
          3. Faptul ca HTR nu a reusit din punct de vedere al managementului sa evite acest lucru desi existau semnale din acea zona ca ceva nu era in regula, si a mentinut relatiile cu acel dealer doar pentru a fi prezenti in regiune, e un semn de intrebare privind capacitatea de analiza.
          4. Desi parte vatamata la randul ei, HTR nu a dat pana acum nici un comunicat in care, cel putin din punct de vedere moral, este alaturi de clientii pagubiti ce vroiau sa isi achizitioneze un produs Honda, de la un dealer oficial Honda ( ca tot vorbeai de psihologie, cati oameni si cati posesori Honda isi cumpara masina doar rational, fara partea emotionala? ). Deci ca PR, ca imagine publica, HTR, ca reprezentant al siglei Honda, a fost praf. Da impresia de aroganta si nepasare fata de oamenii din aceasta tara.

          Concluzia: Cineva din interiorul HTR nu si-a facut treaba cum trebuie.

          Comment


          • @ Georg... perfect de acord . Eu am abordat povestea strict legal (pt ca pana la urma cu asta se va confrunta pagubitul) si multi probabil trag concluzia ca partea umana imi este indiferenta. Am si spus intr-un post ca "din pct de vedere uman si de imagine, HTR ar trebui sa fie alaturi de client"
            '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

            "Binele o duce rau in Romania"

            Comment


            • Ai grija la limbaj "prietene", am impresia deja ca o iei prin aratura, poate esti prieten cu careva de la HTR de le tii atat partea.
              Explica-mi si mie ce e aia "document de custodie", ptr ca nu exista in contabilitatea asa ceva...e o foaie alba pe care au scris ei ca titlu "Document de Custodie" si apoi mai jos modelul de masina? Ma indoiesc, eu as face pariu ca acel document de custodie este exact unul din lucrurile pe care le-am enumerat eu: aviz de insotire a marfii (pe asta as paria) fact proforma sau fiscala.
              Cu banii iarasi nu ai inteles, Hachi aveau facturi VECHI de plata, pe masini deja vandute DE MULT, asa ca nu avea sens sa mai transfere dreptul de proprietate la inca si mai multe, ca sa creasca datoria...mai expuneau masini ca sa le vada oamenii (aka fraierii), sa vina sa dea banul, sa mearga banul inapoi la HTR si apoi sa ia si masinile si motoarele expuse (cum au si facut).
              Si sa stii ca nu esti singurul care vorbeste "putin de prin curte", mai sunt(em) si altii care cunoastem detalii, dar nu le putem scrie aici.
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

              Comment


              • Pai in cazul asta prietene (pt ca asa ii consider pe cei de pe forum) daca tot stii lucruri din interior, ma astept sa fii mai obiectiv. Nu am treaba cu HTR, ba din contra, lucrez la o companie care este pagubita in meciul asta atat de Hachi cat si de lipsa de implicare / reactie ferma a HTR. Si daca tot esti atat de informat ar trebui sa stii ca discutiile dintre Hachi si HTR au inceput de anul trecut de prin August - Septembrie si s-a ajuns la recuperatul bunurilor ca ultima solutie abia acum. Poate n-a reactionat perfect la timp HTR dar nici n-a dormit maxim in bascheti, a initiat demersuri de rezolvare a situatiei. Pana la urma HTR nu avea nici un interes sa-l inchida pe Hachi, dupa cum am spus reprezentarea pe Moldova este destul de slaba... era mult mai constructiv sa se ajunga la un consens si sa se depaseasca momentul atat pt clientii deja existenti din zona, cat si pt cei viitori.
                Am niste spete cu dealeri si tepe de peste 1 mil EUR in aceeasi maniera insa s-a dovedit in timp ca un singur angajat de acolo a facut haos pt ca avea mana libera. Patronul s-a dezis de poveste, chiar n-a stiut si in ani de zile a ajuns cu datoriile pe zero. Nu mai dati cu bata din prima, poate fi si la Hachi o situatie asemanatoare... momentan vorbim vorbe. Sa ne rezumam doar la speta de fata.

                Si totusi "prietene" tot insist sa iti calmezi limbajul, nu am nimic personal cu nimeni de pe forum si nici nu am intentia sa incep .
                '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                "Binele o duce rau in Romania"

                Comment


                • In caz ca s-a uitat:
                  Combateti ideea, nu persoana. Daca incep sa dau warn iar va plangeti ca facem cenzura, deci atentie la comentarii.
                  Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                  2 roti

                  Comment


                  • Man inca de anul trecut din toamna HTR obliga Hachi sa achite in avans, in suma totala, masinile si motoarele pe care vroiau sa le puna la vanzare in reprezentanta, deci datoriile Hachi erau mai vechi de luna septembrie 2013, eu banuiesc ca erau unele si din 2012...in conditiile in care HTR stia aceste lucruri, stia ca vanzatorii de la Hachi se ocupau cu tot felul de lucruri ca sa isi mai castige bani (nu scriu aici ce, dar nu aveau legatura cu vanzarea de masini Honda), de ce i-au mai lasat sa functioneze? HTR stia clar ca aici se va ajunge, stia de trecutul unuia dintre actionari (care actionase EXACT LA FEL cu alta reprezentanta auto), de ce au fost ticalosi si au lasat lucrurile sa mearga a.i. oamenii sa isi ia teapa la bani? Stii de ce: ptr ca nu ii intereseaza DECAT banii, ii doare in cur de clienti. Bai e normal sa faci un business ca sa faci bani, da faci bani daca aia care ti-i dau is fericiti, daca te porti urat cu ei (io am sunat odata cu o treaba, si nene ala cu care trebuia sa vb ii soptea secretarei sa imi spuna ca e intr-o sedinta, si io il auzeam, dafuq), daca ii tepuiesti, daca nu le rezolvi problemele si generezi probleme de multe ori, pai aici se ajunge. Si teapa Hachi a fost posibila exact in contextul asta, daca lucrurile erau organizate calumea, clare si concise, niciodata nu se putea ajunge la asa ceva.

                    Hai sa va mai spun una "din curte": in 2010, un prieten care e si membru pe forum acuma, dupa ce l-am tot batut la cap s-a hotarat sa isi ia un civic sedan, a primit cel mai bun pret de la dealerul din Pitesti, care dupa ce a primit toti banii a icneput sa il amane cu livrarea masinii, si nu stia de ce; dupa cateva telefoane a aflat ca situatia era exact cum a fost asta de la hachi acuma, adica dealerul avea datorii mari la HTR, au platit banii in contul unor datorii mai vechi si HTR nu mai vroia sa ii dea masina, s-a rezolvat intr-un final, dar vreau sa subliniez ca HTR A MAI TRECUT PRIN ASA CEVA, STIAU CLAR CE SE POATE INTAMPLA, si totusi au decis sa lase lucrurile sa curga.

                    Deci clar au partea lor de vina, si e destul de mare.
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                    Comment


                    • Cred ca este foarte neplacut sa fii intr-o asemenea situatie in care este Robert, dar observ cu regret ca se prefera sa se scoata in evidenta pierderile de imagine ce trebuie sa le incaseze Honda Trading Romania si implicit brandul Honda, decat subiectul principal.

                      Sa presupunem ca dealerul respectiv vindea mai multe marci de motociclete, asa cum se intampla la foarte multi dealeri din strainatate: Honda, Yamaha, Suzuki, Kawasaki, etc, si teapa i-ar fi dat-o cu o motocicleta Honda, ca in cazul nostru. Daca mergem pe principiul ca Honda trebuie sa plateasca (prin importatorul oficial sau prin cine mai vreti voi), atunci inseamna ca dealerul respectiv poate sa vanda in continuare celelalte marci linistit, ca un negustor cinstit? Ce preferam, sa nu se mai vanda marca Honda in continuare, dar dealerul care a tras teapa sa-si creasca profiturile din vanzari de alte marci? Eu chiar nu inteleg unde ati vrea sa se ajunga si cine ar avea de castigat.
                      Daca era vorba despre un produs defect si Honda Trading nu voia sa-l schimbe in garantie sau daca i se livra o motocicleta cu defecte de fabricatie, mai intelegeam...

                      Si cu ce sunt de vina ceilalti dealeri Honda care isi fac treaba asa cum se cuvine?

                      Sunt de acord ca Honda Trading este responsabila de imaginea Honda in Romania, dar nu a reusit nimeni pana acum sa-mi dovedeasca ca au vreo legatura din punct de vedere legal cu pagubitul si ca ar fi facut ceva cu rea-credinta.

                      Bai, oameni buni, Robert a fost tepuit de un SRL si este problema lui cu acel SRL. Nu ai cum sa previi o teapa daca dealerul respectiv vrea neaparat sa i-o traga clientului. Poti sa ai tu cele mai inalte standarde de calitate, sa faci cele mai tari si dese audituri la dealerii din retea, daca dealerul vrea neaparat sa-i traga teapa unui client, o poate face foarte usor.

                      Una din modalitatile prin care se poate evita o asemnea situatie este cea expusa si de @primus, sa apelezi la o terta persoana (broker) care sa tina banii pana sunt indeplinite anumite conditii, adica numai atunci cand clientul isi primeste marfa platita, furnizorul sa-si incaseze banii. Sau cum a spus si @GUR, dealerii sa fie obligati sa-si cumpere masinile inainte de a le revinde catre clienti.
                      Dupa cum observati, importatorul nu are nicio treaba cu clientul final.

                      Nu vreau sa-l dezamagesc si mai mult pe Robert, pentru ca si-asa este intr-o mare gaura, dar daca firma respectiva se afla cumva in insolventa, trebuie sa stea la rand sa-si recupereze banii, dupa ce isi ia statul partea lui, bancile partea lor, apoi vin si ceilalti creditori...

                      Desi pe Hondafan spune ca nu are nimic cu brandul Honda, in semnatura sa de pe siteurile moto indeamna la boicotarea produselor Honda pentru ce a patit el. Aici mi se pare o atitudine deplasata si fara o finalitate in favoarea lui Robert.
                      CR-V e:HEV
                      JAZZ GD1 CVT
                      Ex: CR-V RE6

                      Ex: RDX TB1
                      Ex: Civic FD1

                      Ex - JAZZ GD1
                      Ex - ACCORD Type-R
                      Ex - DEL SOL EH6

                      Comment


                      • Eu ma intreb, daca unii membri ai acestui forum stiau de nereguli la unii dealeri, de ce nu au postat nimic pe forum pana acum? Oare nu au aceeasi vina?

                        In rest, GUR vad ca este singurul care a inteles si explica la rece tot ce se intampla intre un dealer si un importator auto, indiferent de ce marca vorbim. Ceea ce a facut HTR cu dealerii se poate spune ca este imagine Honda in Romania. V-ar fi placut sa vedeti showroom-urile goale? Sau sa vreti un drive test cu o Honda si sa nu aveti decat masina patronului la dispozitie. Sunt multe alte marci care nu au decat un showroom mic si gol, plin de postere cu masini.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • Pana la urma e dreptul lu' HTR sa actioneze cum crede, in limitele legii, si in interesul propriu.

                          Evident, si clientii or sa actioneze cum cred, in consecinta. Dupa povestea asta, nu vad cum ar putea cineva sa mai achite ceva in avans, sau inainte sa primeasca marfa. Ba chiar si atunci, imi imaginez ca ar simti o mica jena, stiind ce sustinere o sa primeasca de la HTR, in caz ca totusi ceva iese gresit.

                          Nu vreau sa arunc cu noroi, ma gandesc doar cum se vad lucrurile din afara. Cu banii in mana, parca nu m-as duce acum la Honda.
                          FN2-ul papa:

                          Comment


                          • Nu cred ca-si doreste nimeni terfelirea marcii Honda, Htr-ul, prin lipsa de reactie, contribuie implicit la propagarea scandalului.
                            Juridic, sunt sigur ca sunt acoperiti, moral insa, sunt de condamnat. Atat inainte de scandal, prin lipsa de interes si implicare, cat si dupa.
                            Ce arme ai la dispozitie pentru a obliga un importator sa tina brandul sus, la cele mai inalte standarde? Vrea sa castige bani? Vrea imaginea imaculata? Pai sa-si aleaga mai grijuliu dealerii, sa nu mai puna sigle internationale pe srl-uri conduse de catre samsari si hoti, sa vegheze, pe cat posibil, la satisfacerea clientului platitor.
                            Honda nu se vinde de la sine in Ro. La fel ca si voi, am fost atras de aceasta marca din cauza raportului excelent pret/calitate, a servisarii mult peste alte marci de prestigiu, a reprezentantelor ce ofera un nivel de calitate excelent la capitolul vanzari/servisare, a fiabilitatii recunoscute pe intreg mapamondul. Asta se va gasi in aproape toate paginile acestui forum care a ajutat marca sa se dezvolte, chit ca vreti sau nu sa recunoasteti acest lucru.
                            Iar acest forum are o putere mai mare decat poate va inchipuiti.
                            Iar, asa cum a ajutat Htr sa vanda, cum a ajutat dealeri locali sa prospere, asa trebuie sa sanctioneze atunci cand, cei care i-au ajutat (comunitatea) sunt tratati ca pe niste carpe bune de fraierit ca la un targ auto de samsari.
                            Cand toate aceste calitati enumerate mai sus, care atrag clientii catre marca Honda, incep sa se erodeze, rand pe rand, este normal ca imaginea generala sa aiba de suferit.
                            Orice sut in cur aplicat, e o rampa de lansare. S-a investit mult prea mult pentru a-si lua jucariile si a pleca.
                            Noi, pa persoana fizica care este, trebuie sa fim solidari intre noi, cei care scoatem bani din buzunar, nu cu cei care din varii motive, terfelesc un brand mult indragit de posesorii din intreaga lume.

                            Dau un singur exemplu si ma retrag. Daca BlackMagic, unul dintre cei mai vechi, respectati si recunoscuti useri de pe hf, recomanda public sa mergem la prietenul lui care monteaza folii, ducem masinile acolo dupa care dispar, cine e vinovat?
                            Legal e hotul, moral e cel care a fost mana in mana cu acesta. Corect? Merita sanctionat? You bet your ass ca trebuie. Mai ales in spatiul in care si-a facut reclama si a adunat clienti.
                            My 2 cents!
                            astrul
                            Senior Member
                            Last edited by astrul; 26-03-14, 20:35.
                            I come in peace...
                            Civic 2.2 ES - Milano Red
                            EX - Accord 2.0 SSE - Dark Mocha Pearl

                            Comment


                            • Originally posted by Doc View Post
                              Eu ma intreb, daca unii membri ai acestui forum stiau de nereguli la unii dealeri, de ce nu au postat nimic pe forum pana acum? Oare nu au aceeasi vina?
                              Credeam ca te intrebi de ce HTR, daca stia ce probleme sunt la Hachi de acum 7 luni conform lui GUR, nu si-a pus clientii in garda si a continuat sa-i indrume catre Hachi pe pagina lor de dealeri, mai ales ca au mai avut un "aproape" precedent.

                              Eu eram cu impresia ca a fost o surpriza totala pentru HTR ce s-a intamplat, dar nu pare asa, ceea ce e cu atat mai grav (la dracu, e foarte grav). Interesele HTR si interesele clientilor par a fi total divergente. Bine de stiut.
                              rezare
                              Senior Member
                              Last edited by rezare; 26-03-14, 16:26.
                              ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                              Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                              Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                              Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                              Comment


                              • nu mai poate HTR de toate frustrarile exprimate aici...credeti ca vor lua masuri impotriva unui dealer care a comis o greseala mai mult sau mai putin voita??...nu cred...mai e vreun dealer Honda pe zona Moldova in afara de Hachi? eu sunt din zona si sincer nu am auzit pana la Braila sa mai fie; e foame mare si aici e vorba de bani interese si altele...ii doare-n p...artile dorsale de faptul ca noi ne dorim servicii de calitate si respect

                                Comment

                                Working...
                                X