Teapa de 315 milioane trasa de Hachi Motors

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by gabrielb View Post
    Honda Trading este acum exact ce era inainte Carpati Motors. Honda nu este prezenta direct in Romania. Tinand cont de noile informatii, refa te rog rationamentul.
    Eu un singur lucru pun in discutie: cine acuza Honda Trading are vreo dovada ca sunt complici cu Hachi?
    Sunt fie complici, fie incompetenti. Ambele cazuri au acelasi rezultat pentru client.
    FN2-ul papa:

    Comment


    • Prin simplul fapt ca HTR a considerat ca Hachi indeplineste conditiile sa fie dealer honda si face business corect implica vina HTR. Complici sau nu, au preferat ca marca Honda sa fie terfelita pentru cateva zeci de mii de euro. Intr-o tara civilizata in care vrei sa tii consumatorii aproape de tine ca sa ai vanzari ce crezi ca s-ar fi intamplat si cum ar fi reactionat reprezentantul honda? Eu nu-i inteleg pe cei care apara HTR si din punctul meu de vedere legat de business cat si moral HTR este principalul vinovat de cele intamplate.

      Daca vrei sa faci business intr-un mod romanesc si in loc sa vezi problema principala tu te ascunzi in spatele unor lucruri gen proforma, facturi si mai stiu eu ce acte si proceduri ar trebui sa existe dar nu le-a facut dealerul pentru ca nu-l verifica nimeni, atunci da probabil HTR are acoperire in instanta si o pierdere masiva in piata (de parca avea cine stie ce piata). Pur romanesc!
      R 42659 - Milano Red Ep3

      Comment


      • Atentionare!
        Topicul are ca subiect teapa data de Hachi, va rog sa va limitati la aceasta firma de 2 bani.
        Din ce stiu pana acum: HTR si-au luat si ei teapa, la fel proprietarul cladirii unde avea sediul Hachi, iar numarul clientilor este mai mare decat informatiile vehiculate aici (sau in presa).
        Nu mai faceti acuzatii gratuite, tineti pentru voi instigarile impotriva brandului Honda. Problema in discutie este Hachi, nu HTR, nu Honda Europa, nu Honda Japan sau alte balarii.

        Avertisment general:
        Cine mai posteaza ca sa se afle in treaba are warn direct. Daca acuzati, prezentati si dovezi concrete. Nu este in interesul comunitatii sa aruncam cu noroi in Honda si in alti dealeri care isi respecta clientii.
        Nu uitati ca din tot scandalul asta, tot clientii Honda pierd - adica noi.

        Si acum parerea mea de user:
        Desi nu ii inghit pe cei de la HTR (cei care sunt mai vechi pe forum stiu meciurile mele cu ei), nu pot aprecia cam ce procent de vina au in toata povestea asta. Rog initiatorul topicului sa ne tina la curent cu demersurile legale.
        ramm
        omu cu warnu'
        Last edited by ramm; 24-03-14, 19:55.
        Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
        2 roti

        Comment


        • Nu cred ca e cazul ca in urma unor discutii sa ne apucam sa lansam amenintari. Sunt niste discutii care ar putea sa lamureasca intr-o mare masura ce vina poarta o reprezentanta, cat si importatorul general.
          1. Caut o masina Honda, tastez pe Google, se deschide site-ul HTR. http://www.hondatrading.ro/
          2. Gasesc acolo oferte, preturi, tot ce-mi doresc pentru a-mi face o parere. Dupa care vreau sa achizitionez masina. Nu pot, sunt redirectionat catre un dealer local http://www.hondatrading.ro/dealeri ce-mi va vinde exact ceea ce se gaseste la ei pe site, practic masina mi-o vor livra ei, prin intermediul firmei X, Gigel srl. In acel moment ei garanteaza ca in momentul in care voi plati masina Gigel srl mi-o va livra in curtea lor prin intermediul HTR.
          3. Platesc masina la firma Gigel srl. Banii se duc (sau o parte din ei, minus partea lui Gigel srl) la HTR si acestia imi aduc marfa din Jpn.

          Problema se pune in felul urmator. Gigel srl nu e doar un amarat de srl, este o franciza. Eu nu-mi pot transforma maine service-ul in reprezentanta Honda, daca nu semnez o franciza cu HTR. Nu pot pune sigla Honda pe service-ul meu Astrulica maini dibace srl daca nu am un acord comercial cu HTR.
          Acest acord comercial are atat responsabilitati cat si obligatii din partea ambelor parti. Aici discutia se poarta dpdv juridic si nu sentimental.
          La fiecare masina achizitionata de la Gigel srl, Htr baga bani in buzunar. La fiecare bidon de ulei varsat in motoare Htr castiga, la fiecare schimb de placute de frana Htr castiga bani.
          Nu va imaginati ca vreo factura a vreunui dealer Honda nu trece prin mainile Htr pentru a-si lua partea. Asa stau lucrurile la o franciza. Ei iti dau dreptul de a functiona sub sigla Honda cu conditia sa ..... bla, bla...bla, termeni contractuali. Deci nu discutam de Gigel srl. Nu discutam de unul care a murit otravit intr-o saormerie de la colt, ci unul mort intr-un Mc Donalds. Care e Mc Donalds, chit ca in spate sta alt Gigel srl. Si Mc Donalds este direct sau indirect raspunsator de soarta clientilor sai deoarece isi traieste viata pe spinarea acestora si din banii acestora.
          Din cauza asta nicio reprezentanta nu-ti poate rezolva o problema de garantie fara acordul Htr. Asa ca, dpmdv, Htr este direct responsabil de soarta si conduita dealerilor cu care are relatii comerciale, ergo, clientii acestora. Prin faptul ca nu-i intereseaza decat sa iasa banul, ca nu fac controale, nu verifica saptamanal activitatea comerciala si de servisare a acestora, este strict problema lor.
          Nu te poti spala pe maini punand totul in carca unui Gigel srl, atata timp cat prin acel Gigel tu ai incasat vreme de x ani bani de la clientii acestuia sub sigla Honda, data chiar de tine.
          Eu, cel putin, asa vad aceasta situatie.
          I come in peace...
          Civic 2.2 ES - Milano Red
          EX - Accord 2.0 SSE - Dark Mocha Pearl

          Comment


          • Este irelevant ca htr si-au luat si ei teapa sau nu (adica e relevant in ideea ca arata cat de incompetenti sunt). Problema principala este ce fac dupa ce intamplarea s-a desfasurat: in loc sa ofere asistenta clientilor pagubiti, sa se constituie parte civila alaturi de ei in proces si sa caute posibile solutii, ei se spala pe maini, ba chiar ofuscati ca nu intelegem dificultatea situatiei lor. Ca in orice criza, exista criza in sine si managementul ei, iar htr e implicata in prima (prin pasivitate, neverificare riguroasa, etc) si inexistenta in a doua. In nici un caz nu-ti creste increderea in brand un comunicat de presa de genul "da' stiti, ne-au tepuit si pe noi, asa ca n-avem cu ce sa va ajutam", din mai multe motive.

            Despre hachi nu sunt multe de spus, situatia era cam albastra de la faza cu crv-ul ala lovit pe care l-au acoperit la verificare. Eu ma intreb cum de nimeni nu stia ca patronii mai tepuisera cu aceeasi schema si alti oameni.
            ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
            Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
            Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
            Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

            Comment


            • Originally posted by gabrielb View Post
              Honda Trading este acum exact ce era inainte Carpati Motors. Honda nu este prezenta direct in Romania. Tinand cont de noile informatii, refa te rog rationamentul.
              Eu un singur lucru pun in discutie: cine acuza Honda Trading are vreo dovada ca sunt complici cu Hachi?
              gresesti colega: HONDA TRADING ROMANIA este detinuta 100% de catre HONDA TRADING CORPORATION, si are administrator japonez. Deci ESTE HONDA ! Carpati motors a fost intotdeauna un sereleu cu actionari romani si cu administratie romaneasca.
              Intre cele doua entitati nu exista nici o asemanare, nici macar de interes!
              Nu mai impreastia zvonuri false.

              Comment


              • Din cate stiu pana acum, la HACHI gaura este de 3 produse/clienti - 2 masini si o ( una ) motocicleta.
                nu stiu cum se face ca in presa s-au inmultit masinile cu 10 !!!
                in fine, fiecare cu "sursele " lui........... dar mi se pare ca e provocata toata chestia asta, parca ar fi scandalul de la ADAC Germania, si aia tot x 10 au facut la voturi.

                ma doare cand vad brandul HONDA murdarit de noroi.......... intreba Robert daca ne-am mai cumpara acum o masina Honda.

                DA, eu vreau 3:

                - un CR-V 4 pentru mine
                - un JAZZ pentru parintii mei
                - un Civic Tourer pentru fratele meu

                fac rost de bani, sun la HTR si vad de unde le pot cumpara si cat dureaza, si rezolv problema..........
                Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                Comment


                • Poate se redeschide Hachi, sub alt nume, ca să te bucuri pe deplin de achiziții.

                  Comment


                  • Originally posted by tokyodream View Post
                    dar mi se pare ca e provocata toata chestia asta
                    Ti se pare. Daca vrei sa nu ti se para doar tie, poate dai mai multe detalii: provocata de cine, in ce scop, amanunte d-astea.

                    fac rost de bani, sun la HTR si vad de unde le pot cumpara si cat dureaza, si rezolv problema..........
                    Bafta, sa ne tii la curent.
                    ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                    Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                    Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                    Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                    Comment


                    • Originally posted by robertkiran View Post
                      S-a creeat o mare pata de imagine. Ma indoiesc ca mai cumpara cineva Honda din Romania dupa scandalul de la Iasi. Ceea ce s-a intamplat acolo e o pata de rusine pentru Honda! Vin clientii platesc motociclete/masini si se trezesc si fara bani si fara bunul platit. Cine mai e nebun sa cumpere de la Honda? Eu cunosc doua persoane (cu mine trei) care au patit treaba asta. Presa spune ca ar fi 20 de tepuiti... Cine mai cumpara Honda? S-a creeat un precedent. Ceea ce a facut Hachi la Iasi , poate face in viitor si dealerul de la Pitesti si dealerul de la Brasov, etc, etc. Am dat doua exemple pur intamplatoare. Poate garanta cineva ca nu se va intampla la fel? Iar Honda Trading va da iar un comunicat prin care va spune ca nu datoreaza nimic clientilor pagubiti! In astfel de conditii cine mai are curajul sa isi riste banii ca sa cumpere Honda? Nimeni!
                      Robert, imi pare extrem de rau pentru ceea ce ti s-a intamplat si nu pot sa-ti doresc decat MULTA BAFTA!
                      La fel de rau imi pare insa si pentru faptul ca ai gasit acest forum doar atunci cand ai dat de necaz si si atunci pentru a instiga la tot felul de chestii cu care noi aici nu suntem obisnuti.
                      Un mars al unor persoane, NU VA FI NICIODATA un mars HONDAFAN impotriva HTR doar ca asa vrea un nou inscris pe forum!! Pentru asta trebuie sa stati de vorba cu cine trebuie daca aveti voie sau nu sa folosi acel nume HONDAFAN in actiunile voastre si te asigur de pe acum ca asa ceva nu se va intampla niciodata.
                      Boicotarea numelui HONDA respectiv a achizitionarii unei masini HONDA pe teritoriul Romaniei, nu vor rezolva niciodata vreuna din multele probleme existente intr-o astfel de tara bananiera plus ca astfel de actiuni, sunt cea mai clara dovada de incapabilitate in discutii.
                      Ca si client multumit de numele HONDA de peste 15 ani, nu mi se pare normal sa sustin o asa-zisa campanie de boicotare a acestui brand, cu atat mai putin pe forumul meu.
                      Ca si persoana neutra de toata aceasta intamplare, nu mi se pare normal sa instig la prostii de genul "Nu mai cumparati HONDA din Romania" din cauza UNUI dealer, cand ceilalti din teren sunt cinstiti cu clientii lor. Tu vezi numai situatia ta, dar cum ramane cu miile de clienti deja existenti? Daca boicotam totul si ajung dealerii sa-si inchida reprezentantele - ca se pare ca asta vrei - cine se mai ocupa de acei posesori de Honde? Sau ne intoarcem iarasi pe vreme lui CM cu show-room-uri la parterele de bloc, foi xeroxate si bagat in seama pe chefuri?????
                      Intre raul CM si raul HTR, eu il aleg pe ultimul si te-as ruga, asa cum ai facut-o in primul post, sa pui punctul pe i acolo unde se cuvine. Rezuma-te la realitate si nu jigni pe nimeni fiindca problemele oricum nu o sa ti le rezolvi aici.

                      HONDAFAN e o platforma de discutii si nu un camp de lupta.

                      Multumesc pentru intelegere!
                      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                      Comment


                      • Desi traim intr-o tara "bananiera" poate ar fi civilizat ca HTR - dupa bunul obicei nipon - sa ceara unele scuze catre clientii pagubiti?

                        Comment


                        • Originally posted by tokyodream View Post
                          Din cate stiu pana acum, la HACHI gaura este de 3 produse/clienti - 2 masini si o ( una ) motocicleta.
                          nu stiu cum se face ca in presa s-au inmultit masinile cu 10 !!!
                          in fine, fiecare cu "sursele " lui........... dar mi se pare ca e provocata toata chestia asta, parca ar fi scandalul de la ADAC Germania, si aia tot x 10 au facut la voturi.

                          ma doare cand vad brandul HONDA murdarit de noroi.......... intreba Robert daca ne-am mai cumpara acum o masina Honda.

                          DA, eu vreau 3:

                          - un CR-V 4 pentru mine
                          - un JAZZ pentru parintii mei
                          - un Civic Tourer pentru fratele meu

                          fac rost de bani, sun la HTR si vad de unde le pot cumpara si cat dureaza, si rezolv problema..........
                          Eroare. Eu cunosc personal doua tepe de motociclete (a mea si inca una) si una la o masina Honda Civic. Sunt doua motociclete, nu una. Astea le stiu eu. Posibil sa fie mai multe.
                          Daca spui ca sunt 2 masini inseamna ca sunt cel putin 4 tepe (doua masini si doua moto).

                          Comment


                          • Originally posted by hondatu View Post
                            Robert, imi pare extrem de rau pentru ceea ce ti s-a intamplat si nu pot sa-ti doresc decat MULTA BAFTA!
                            La fel de rau imi pare insa si pentru faptul ca ai gasit acest forum doar atunci cand ai dat de necaz si si atunci pentru a instiga la tot felul de chestii cu care noi aici nu suntem obisnuti.
                            Un mars al unor persoane, NU VA FI NICIODATA un mars HONDAFAN impotriva HTR doar ca asa vrea un nou inscris pe forum!! Pentru asta trebuie sa stati de vorba cu cine trebuie daca aveti voie sau nu sa folosi acel nume HONDAFAN in actiunile voastre si te asigur de pe acum ca asa ceva nu se va intampla niciodata.
                            Boicotarea numelui HONDA respectiv a achizitionarii unei masini HONDA pe teritoriul Romaniei, nu vor rezolva niciodata vreuna din multele probleme existente intr-o astfel de tara bananiera plus ca astfel de actiuni, sunt cea mai clara dovada de incapabilitate in discutii.
                            Ca si client multumit de numele HONDA de peste 15 ani, nu mi se pare normal sa sustin o asa-zisa campanie de boicotare a acestui brand, cu atat mai putin pe forumul meu.
                            Ca si persoana neutra de toata aceasta intamplare, nu mi se pare normal sa instig la prostii de genul "Nu mai cumparati HONDA din Romania" din cauza UNUI dealer, cand ceilalti din teren sunt cinstiti cu clientii lor. Tu vezi numai situatia ta, dar cum ramane cu miile de clienti deja existenti? Daca boicotam totul si ajung dealerii sa-si inchida reprezentantele - ca se pare ca asta vrei - cine se mai ocupa de acei posesori de Honde? Sau ne intoarcem iarasi pe vreme lui CM cu show-room-uri la parterele de bloc, foi xeroxate si bagat in seama pe chefuri?????
                            Intre raul CM si raul HTR, eu il aleg pe ultimul si te-as ruga, asa cum ai facut-o in primul post, sa pui punctul pe i acolo unde se cuvine. Rezuma-te la realitate si nu jigni pe nimeni fiindca problemele oricum nu o sa ti le rezolvi aici.

                            HONDAFAN e o platforma de discutii si nu un camp de lupta.

                            Multumesc pentru intelegere!
                            Nu stiu daca va fi un mars Honda Fan, insa stiu sigur ca vor fi doua actiuni ale motociclistilor una la SMAEB si una la SAM.

                            Comment


                            • @robert - ok, sunt 4 ( 2 auto + 2 moto ) , dar de ~ 3 saptamani de cand spui pe net de problema ta, de ce nu au mai aparut si altii?

                              lumea vorbeste de ZECI de persoane ........... unde sunt, ca pana acum s-au descoperit 3-4......... sau baietii au adunat si pe cei care au luat teapa cu fosta firma acum ceva anisori........

                              sunt niste piese in acest puzzle care lipsesc.

                              zeci se site-uri au preluat stirea din 7est, cu acel nr de 20+1............. culmea, ca intr-un ziar local, apare si forumul nostru:

                              http://www.ziarulevenimentul.ro/stir...i--134489.html

                              nu am actiuni la HTR, la HACHI sau vreo functie pe hondafan.............. dar prea se LOVESTE in HONDA !!! si vad ca unii chiar se bucura .........

                              ============

                              ca si sfaturi, ca cei de pe forum mai vechi , ma stiu destul de bine:

                              - lasa-o mai moale cu ANTI-RECLAMA Honda, loveste in cine vrei dar nu mai murdari numele HONDA. puteai sa faci o petitie online, o pagina facebook si acolo se spuna TOTI care au avut probleme, repet, 3-4 nu este egal cu 21 !!!

                              - vorbeste cu un preot, duhovnic daca ai, fa un acatist, citeste Acatisul Sf MINA 40 de zile consecutiv - pentru cei furati, cei care au suferit pierderi etc - si poate, cu ajutorul bunului Dumnezeu, in ziua 37-39, din cele 40, recuperezi banii, sub o forma sau alta. fa-o acum, ca tot este POST

                              - cu cat te agiti mai tare, lovind Honda, cu atat scad sansele tale de a rezolva problema rapid, in sens pozitiv....

                              - fa pe cale legala, tot ce tine pentru a-ti recupera paguba.....

                              stiu, multi o sa comenteze aiurea, vor injura, rade, arunca cu venin etc.......... eu te invat de bine, am ceva anisori si am pierdut si eu multe la viata mea......

                              GO HONDA, GO HONDAFAN !
                              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                              Comment


                              • Cu ce schimbă problema faptul că au fost 1, 4 sau 10 țepe?

                                Bine că-l acuzi pe păgubit că murdărește numele Honda.

                                La Hachi ai fost să le dai sfaturile astea? Eu cred că Hachi și cine a desemnat Hachi drept dealer Honda au murdărit numele Honda...

                                Trăiască fanatismul!!!
                                CatalinP
                                Senior Member
                                Last edited by CatalinP; 25-03-14, 18:56.

                                Comment

                                Working...
                                X