Teapa de 315 milioane trasa de Hachi Motors

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Teapa de 315 milioane trasa de Hachi Motors

    In ziua de azi nu mai poti avea incredere in nimeni. Un nume mare nu iti poate garanta seriozitate. Cine si-ar fi inchipuit ca un dealer HONDA face hotii ? Da, am scris bine : Un dealer Honda. Hachi Motors din Iasi.

    Pe data de 13 decembrie 2013 m-am hotarat sa imi iau motor. Da e vorba de Honda Transalp din avatar care se pare ca acuma nu mai e a mea. Deci vin, vad motorul in curte la dealer, imi place si vreau sa il iau. Dealerul imi face factura proforma pe care o achit integral. Platesc 31595 de lei, cu ordin de plata. Dealerul se arata foarte amabil, ba imi spune ca imi tine el motocicleta cat vreau eu in magazin. Imi zic in sinea mea – ia uite ce oameni cumsecade. O sa vedeti ca nu sunt asa.

    Pe la inceputul lui februarie (pe 7 februarie mai precis) merg la dealer sa montez niste accesorii (top case si genti laterale). Si atunci dealerul numai lapte si miere, ma lasa sa le montez, etc. De unde sa stiu ce va urma …

    Bun, undeva pe 10 februarie anunt dealerul ca vreau sa ridic motocicleta. Il rog sa se ocupe de cartea de identitate, exact cum mi-a promis. OK. Trece o saptamana, il sun, imi spune ca nu a avut timp, dar imi promite ca pana la 1 martie ma rezolva. Il sun saptamana trecuta pe luni sa vad care mai e treaba. Imi spune ca a facut programare pe marti 4 martie la RAR. Ok, zic e bine si asa. Vineri il mai sun o data sa imi confirme. Aveam nevoie de confirmare ca sa stiu daca imi iau sau nu concediu. Nu raspunde nimeni. Hopa. Sun la Honda Iasi. Iar nu raspunde nimeni. Sambata fac la fel. Acelasi rezultat. Astazi sun din nou de dimineata. La fel nu imi raspunde nimeni. Atat pe telefonul agentului de vanzari cat si pe telefonul firmei. Sun la Honda Bucuresti. Imi raspunde un domn amabil, il intreb cum sa dau de Honda Iasi. Ii explic ca vreau sa ridic o motocicleta platita. Imi spune ca se va interesa si ca ma va suna imediat. Apoi in 15 minute primesc telefon de la agentul de vanzari. Ca sa vezi ca moto nu merge autentificata la RAR Iasi si ca trebuie sa fie autentificata la RAR Bucuresti. Si ca abia saptamana viitoare e gata. Si ca motocicleta nu mai e la Iasi ci la Bucuresti. Ceva imi suna putred. Iar sun la Bucuresti. Ce imi spun cei de Bucuresti ma face sa cad din picioare. Motocicleta se afla la Bucuresti nu mai e la Iasi deoarece dealerul nu a platit-o. DEALERUL MI-A LUAT BANII PE O MOTOCICLETA CARE NU ERA A LUI. S-a invartit camera cu mine, am platit 31595 de lei pe moto asta. Au voie legal sa faca o factura pe UN PRODUS CARE NU E AL LOR ? IN CE TARA TRAIM ? Iar il sun pe dealer. Il iau direct : de ce m-ai mintit ? Imi confirma ca asa e situatia si ca moto nu s-a platit. Dar ca spera (deci spera, nu e sigur) ca se va plati pana vineri.

    Oameni buni inebunesc. Nu mai exista oameni cinstiti, firme cinstite ? Daca Honda Iasi trage tepe ce sa mai zic de un amarat care vinde moto second hand pe bikeshop ? Simt ca inebunesc, am dat 31595 de lei, oare s-au dus pe apa sambetei ? Nu mi-am inchipuit ca o firma ca Hachi Motors trage tepe. E Honda, cand auzi de Honda nu iti poti imagina tepe. Si totusi …

    Cand imi spuneau ca pot lasa motorul la ei cat vreau eu ii credeam cumsecade. Ei ma lasau sa tin motorul acolo FIINDCA NU ERA AL LOR.

    Agentul de vanzari se numeste Ciprian Enache.

    De atunci ma tot tin cu promisiuni. Ca il platim azi, ca il platim maine Honda Bucuresti se dezice de ei, eu raman cu teapa trasa.

  • #2
    Nasoala treaba dai in judecata.
    Baga pe net povestea ta si dao la televiziune poate se trezeste careva de la honda.
    2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
    EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

    Comment


    • #3
      Sunt de acord ca esti nedreptatit, ca ai fost mintit si dus cu zaharelul.

      Ceea ce trebuie sa stii e ca banii nu au disparut. Din afacerea asta pe langa o tona de nervi te vei alege fie cu un motor Transalp fie cu banii inapoi.
      E clar ca nu o sa ramai pagubit si cu banii luati. Nu isi permite nimeni sa te tepuiasca asa.

      E foarte bine ca ne aduci la cunostinta (atata timp cat nu faci spam) ca sa stie si ceilalti cumparatori ce greseli sa evite.
      E o situatie neplacuta care putea fi evitata de dealer/vanzator/Honda Trading.

      Din pacate nu stiu cat o sa treaca pana sa se rezolve treaba, dar clar e ca se va rezolva. Sper doar sa fie cat mai repede.

      Bafta!
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Trist. Iarasi aud teapa , iarasi aud Iasi , iarasi aud Hachi ...
        Nu te lasa lupta pana la capat.
        Honda Accord - 2006 2.0 Executive

        Comment


        • #5
          pentru ca initiatorul topicului nu a facut-o, postez eu link-ul de pe forumul motociclism.ro unde omul si-a povestit pataniile, iar reprezentantul hachi a intervenit la un moment dat destul de iritat, pentru ca in final sa se afle ca de fapt hachi e inchis si mai este o femeie pagubita cu 77000 lei, achitati pentru un civic. topicul este stufos, mare parte sunt posturi off-topic insa lucrurile sunt destul de urate.
          link-ul: http://www.motociclism.ro/forum/inde...a-drumul-mare/
          La pagina 28 se gasesc mai multe informatii fata de ce s-a postat aici.
          Sa nu credeti ca postez datorita intamplarii mele anterioare cu hachi. Detin si o motocicleta honda magna, sunt membru motociclism.ro, am participat si la acel topic, iar acum cand am vazut ca robert a postat si aici am decis sa intervin. Dincolo, la pagina 20, postul #399 am expus si finalul povestii cu crv-ul meu, care este ok, a parcurs 25000 km de la acel moment fara sa necesite vreo interventie.
          razbanica
          Member
          Last edited by razbanica; 07-03-14, 22:01.
          09 Accord 2.0 A/T Executive Milano RED
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/razbanica/

          07 CR-V 2.0 A/T Sparkle Grey Pearl
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/razbanica/crv/

          Comment


          • #6
            Daca e adevărat aia merita cel puțin batuti bine de tot, singura soluție pentru teparii astia.


            Sent from my iPhone using Tapatalk 2
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

            Comment


            • #7
              Originally posted by Den1GRator View Post
              Daca e adevărat aia merita cel puțin batuti bine de tot, singura soluție pentru teparii astia.


              Sent from my iPhone using Tapatalk 2
              Din pacate e adevarat. Si tot din pacate nu sunt singurul pagubit.
              Ieri in timp ce eram in show room Mazda (Showrom-ul Honda e inchis) a venit o doamna care pe data de 10 ianuarie a platit 77000 (da am scris bine 770 de milioane vechi) pentru o Honda Civic. Ea era uimita "de ce nu i-a venit masina", tinand cont ca avea un contract prin care Hachi Motors se obligau ca pana pe 1o februarie sa ii livreze masina. Eu i-am comunicat patania mea, si a fost foarte uimita. Era foarte hotarata sa ii actioneze in justitie.

              Cred ca sunt multi pagubiti. Hachi motors dealer Honda. Asta e ... Personal voi face tot ce pot sa imi recuperez banii.

              Comment


              • #8
                Bai fratilor... e superba tara asta. Romanul s-a nascut hot, poet si birocrat!

                Comment


                • #9
                  ....................incurcata treaba.
                  razvan p.
                  Senior Member
                  Last edited by razvan p.; 08-03-14, 23:24.
                  ex CL7 AT 2006
                  CN1 Sport 2005
                  KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                  "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                  Comment


                  • #10
                    vad ca pe motociclism.ro a zburat in neant acel topic. mai sa fie...

                    hai ca sunt geniali moldovenii astia.
                    am postat pe motociclism intreband ce s-a intamplat cu topicul respectiv, al teparilor de la hachi - a disparut in sub un minut de la sine, fara warning, nimic.
                    mika
                    Senior Member
                    Last edited by mika; 09-03-14, 10:26.
                    FN2-ul papa:

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by mika View Post
                      vad ca pe motociclism.ro a zburat in neant acel topic. mai sa fie...

                      hai ca sunt geniali moldovenii astia.
                      am postat pe motociclism intreband ce s-a intamplat cu topicul respectiv, al teparilor de la hachi - a disparut in sub un minut de la sine, fara warning, nimic.
                      am observat si eu inca de aseara. chiar eram curios de ce nu se intreaba nimeni unde e topicul. poate intra robert aici sa ne spuna ce s-a intamplat. oricum degenerase un pic prin postarea pozelor familiilor celor acuzati. asta parca e prea mult, oricat de inversunat esti intr-o cauza...
                      09 Accord 2.0 A/T Executive Milano RED
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/razbanica/

                      07 CR-V 2.0 A/T Sparkle Grey Pearl
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/razbanica/crv/

                      Comment


                      • #12
                        da.nu se amesteca familiile in chestiuni de bussines sau dispute financiare.Faci tot ce este posibil sa recuperezi prejudiciul(intr o situatie asemantoare a lui robertkiran am fost si eu),dar nu amesteci familii.ma refer la copii sau sotii...etc.poate nu au nici o vina si nici nu cred ca vreo bucurie.pacat ca s-a ajuns aici!
                        ex CL7 AT 2006
                        CN1 Sport 2005
                        KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                        "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by robertkiran View Post
                          Din pacate e adevarat. Si tot din pacate nu sunt singurul pagubit.
                          Ieri in timp ce eram in show room Mazda (Showrom-ul Honda e inchis) a venit o doamna care pe data de 10 ianuarie a platit 77000 (da am scris bine 770 de milioane vechi) pentru o Honda Civic. Ea era uimita "de ce nu i-a venit masina", tinand cont ca avea un contract prin care Hachi Motors se obligau ca pana pe 1o februarie sa ii livreze masina. Eu i-am comunicat patania mea, si a fost foarte uimita. Era foarte hotarata sa ii actioneze in justitie.

                          Cred ca sunt multi pagubiti. Hachi motors dealer Honda. Asta e ... Personal voi face tot ce pot sa imi recuperez banii.
                          poti sa ne spui si noua ce se intampla pe motociclism.ro? topicul a disparut, astazi am vazut un al topic care se chema "cutia pandorei" in care se discuta despre cenzura si despre faptul ca acel topic a fost sters, iar acum a disparut si acesta... poate ne lamuresti tu care e treaba...
                          09 Accord 2.0 A/T Executive Milano RED
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/razbanica/

                          07 CR-V 2.0 A/T Sparkle Grey Pearl
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/razbanica/crv/

                          Comment


                          • #14
                            Tocmai a aparut un articol pe tema asta:
                            http://7est.ro/exclusiv-7est/anchete...types=og.likes
                            Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                            Comment


                            • #15
                              Starea lucrurilor e ca la inceput ... adica nu s-a facut nimic. Voi merge pe toate caile legale sa imi recuperez banii. De cedat nu cedez pentru nimic in lume.

                              Am citit articolele din presa. Acolo se spune ca Mazda si Honda ar avea acelasi propietar. Nu stiu daca cele doua firme au acelasi patron (ziarele spun asta, dar nu poti fi sigur). Ce stiu sigur este ca acelasi agent de vanzari (Ciprian Enache) la care eu am platit motocicleta Honda, este si la Mazda. Omul acesta care mi-a luat banii pe o motocicleta si nu mi-a dat motocicleta, vinde in continuare si la Mazda. Ce va face sa credeti ca acolo nu va face la fel?

                              Iar Liviu Munteanu este omul care in decembrie a venit la mine si ma felicitat ca am cumparat Honda. Adica ma felicitat ca m-a tepuit de 31595 de lei. Asa ca, luati cu incredere Mazda de la ei! Cel care m-a tepuit cu motocicleta poate in continuare sa tepuiasca!

                              Comment

                              Working...
                              X