Teapa de 315 milioane trasa de Hachi Motors

Collapse
This topic is closed.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Originally posted by ramm View Post
    Eu nu judec pe nimeni, daca as putea, v-as ajuta. Eu nu am un istoric prea bun cu HTR, asa ca acuzatiile cum ca unii membrii posteaza in interesul lor sunt total nefondate si nu le accept indiferent de starea sufleteasca a celui care posteaza asemenea aberatii.

Si acum inapoi la topic.

In alta ordine de idei, subiectul a atras si postacii obositi, deci userul Mihai_ si clona lui Anamaria au ban definitiv.
    Va reamintesc ca postarea de pe mai multe conturi este INTERZISA si se primeste ban automat! Pentru copilarii de genul asta nu se da warn inainte.
    Frumos mod ai gasit de a rezolva problema lui Mihai. Ban definitiv. Pentru ca omul si-a spus pas-ul cum ca a fost furat de un dealer Honda cu suma de 720 de milioane. Ramm ce dovada ai ca userul Mihai si Anamaria sunt clone?

Comment

• Banuiesc ca adresa IP...
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

Comment

• Originally posted by Den1GRator View Post
        La HTR lucreaza tot romani, de ce ar fi de vina japonezi?
        Presedintele lor e japonez. A venit la mine acasa ca sa imi dea o hartie. Asta a fost rezolvarea HTR pentru mine, a venit la mine acasa si mi-au dat o hartie. Mai clar pe data de 4 aprilie Florin Nita si presedintele Honda Romania HTR Takashi Kono m-au anuntat ca imi fac o vizita. I-am asteptat, fiind convins ca au o solutie. Nu, ei au venit la mine acasa in jurul orei 19 si au stat pana in jurul orei 20-30 sa imi dea o hartie, pe care o atasez aici.
        acte honda.pdf

Comment

• Imi pare rau de toti cei care au achitat bani in avans sau integral pentru moto/auto marca Honda si nu au mai primit nimic in schimb.
          Ma gandeam ca situatia este tare cacacioasa. De ce?
          Pai HTR ,chiar daca ar dori sa-si apere blazonul HONDA si s-ar gandi sa le ofere "din partea casei" celor pagubiti bunurile achitate nu o poate face. S-ar crea un precedent de nedorit pentru ceilalti dealeri.
          Un alt motiv cred ca ar tine de actul de negociere in sine si din acest punct de vedere nici un japonez nu ar vrea sa piarda nici un banut.Ei nu concep sa piarda niciodata.
          In concluzie tind sa afirm acelasi lucru ca si antepostacii anteriori: romanii iau pagubit pe romani .

Comment

• Pai sigla aia de deasupra pe care scrie Honda o poate folosi oricine ? Daca nu , atunci vina celor care dau autorizatii sa vanda (aka HTR) este impartita si lor pentru ca nu si-au facut bine treaba. Efectiv nu au facut ceva sa impiedice situatia.
            Honda Accord - 2006 2.0 Executive

Comment

• Mi se pare de real efect aia cu "HTR nu are nici un control si nu poate influenta dealerii". Asta dupa ce tocmai au spus ca "au reziliat" contractul Deci asa un pic, un pic ar avea.
              ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
              Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
              Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
              Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

Comment

• "Avem increderea ca totusi nu veti asocia aceasta situatie cu marca Honda in sine ..."

Daca domnul presedinte HTr tine la imaginea marcii asa de mult cum lasa sa se inteleaga, rezolvarea situatiei e la un pas distanta.
                Nu are decat sa ofere pagubitilor masina, respectiv motocicleta "replacement" pana la rezolvarea situatiei. Cred ca acestia ar lua in calcul in continuare achizitia.
                Asa ar fi mai mult decat credibil atunci cand spune ca "am facut si facem tot ce este posibil pentru a obtine o solutie".
                La sfarsitul zilei, pierderile ar fi minime de ambele parti. In plus, cum ati aprecia atunci Honda la capitolul imagine?
                Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

Comment

• teoretic suna bine. practic in Romania daca teparii respectivi au avut o minima urma de cunostinte nu o sa dea niciodata vreun ban inapoi. chiar dupa ce instanta decide in favoarea pagubitilor

htr stie asta. de aceea nu se implica in acest sens

sent using digital smoke
                  "Ethics. That's always so inconvenient."
                  Cal Lightman

Comment

• Originally posted by robertkiran View Post
                    Nu, ei au venit la mine acasa in jurul orei 19 si au stat pana in jurul orei 20-30 sa imi dea o hartie, pe care o atasez aici.
                    [ATTACH]46032[/ATTACH]
                    Mult bla...bla...
                    Pentru cine nu are timp si chef sa citeasca, fac eu un scurt rezumat:

- noi le-am dat niste masini/moto celor de la Hchi, sa se faleasca cu ele prin show-room, sa atraga fraieri, sa li se promita ca vor fi ale lor daca le platesc.
                    - odata platite, Hachi si-a platit ce si-o fi platit din datoriile pe care le are fata de noi, iar noi am luat toate vehiculele inapoi lasandu-va ca niste fraieri ce sunteti cu banii luati si marfa nelivrata.
                    - ciao si-un praz verde
                    ps. sper sa nu ne asociati cu ei, nu avem nicio treaba cu ei, nu-i cunoastem, sigla Honda de pe magazinul lor nu ne obliga la nimic, nu stim nimic, habar n-avem ce s-a intamplat si noi suntem victime, ba chiar ar trebui sa ne plangeti pentru pierderea imaginii suferite.
                    ps2. adio si-un praz verde, daca n-ai inteles.
                    I come in peace...
                    Civic 2.2 ES - Milano Red
                    EX - Accord 2.0 SSE - Dark Mocha Pearl

Comment

• http://www.worldcarfans.com/11404187...is-grief-video

Poate ar fi o idee sa faceti niste filmulete (eventual mai multe, periodic) in care sa povestiti ce ati patit, cum ati fost inselati de Hachi/HTR, poate se satura de antireclama si va dau banii sau masinile. Tipul asta cu Porsche se pare ca e reusit pana la urma.
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

Comment

• Originally posted by astrul View Post
                        Mult bla...bla...
                        Pentru cine nu are timp si chef sa citeasca, fac eu un scurt rezumat:

- noi le-am dat niste masini/moto celor de la Hchi, sa se faleasca cu ele prin show-room, sa atraga fraieri, sa li se promita ca vor fi ale lor daca le platesc.
                        - odata platite, Hachi si-a platit ce si-o fi platit din datoriile pe care le are fata de noi, iar noi am luat toate vehiculele inapoi lasandu-va ca niste fraieri ce sunteti cu banii luati si marfa nelivrata.
                        - ciao si-un praz verde
                        ps. sper sa nu ne asociati cu ei, nu avem nicio treaba cu ei, nu-i cunoastem, sigla Honda de pe magazinul lor nu ne obliga la nimic, nu stim nimic, habar n-avem ce s-a intamplat si noi suntem victime, ba chiar ar trebui sa ne plangeti pentru pierderea imaginii suferite.
                        ps2. adio si-un praz verde, daca n-ai inteles.
                        Din nefericire, ceea ce a scris Astrul este adevarat ....

Parca in bataie de joc, am primit urmatorul mail de la Honda Trading:

Cu ce sa fac domnilor de la Honda aceste calatorii tinand cont ca mobra pe care am platit-o eu e la dumneavoastra in batatura? Cum sa am un Paste fericit, cand tocmai am fost furat de un dealer HONDA de 315 milioane?
                        Attached Files
                        Last edited by robertkiran; 19-04-14, 06:48.

Comment

• Ba da' stii ce-mi place, romanul se plange peste tot, dar nu face nimic.
                          Inteleg ca respectivii tepari lucreaza in alta parte, la Mazda sau ceva de genul.
                          Ce va determina sa nu mergeti in fata magazinului unde lucreaza si sa va postati zilnic cu niste pancarte de genul "aici lucreaza niste tapri care ne-au furat banii, platiti masini si le veti avea pe hartie ca noi".
                          Sau sa iau un harb de Oltcit sau Dacie cu 300 de euro si sa ma plimb prin toata tara, inscriptionat "trebuia sa fie o Honda, HTR si Hachi m-au procopsit cu asta".
                          Se plange Htr de imaginea sifonata, pai dati-le cu adevarat motiv.sa se planga.
                          I come in peace...
                          Civic 2.2 ES - Milano Red
                          EX - Accord 2.0 SSE - Dark Mocha Pearl

Comment

• Pentru initiatorul topicului (eventual si cel care si-a expus problema personala acum cateva zile): nu am urmarit decat o parte din discutie - pana la urma ai mai discutat cu un avocat sau nu? Dupa cate stiu, in dreptul civil (ramane de vazut daca si in dreptul comercial se aplica la fel) exista raspunderea comitentului pentru prepus: in contractul de mandat (si cele asimilate acestuia), mandantul ii da mandatarului dreptul de a incheia acte juridice cu terti, in numele si pe socoteala sa. In cazul in care, din orice motiv, mandatarul nu-si indeplineste corespunzator obligatiile si, ca urmare a acestui fapt, tertul este pagubit, acesta din urma se poate adresa direct mandantului, pentru ca acesta sa-i repare direct prejudiciul suferit in urma actului juridic incheiat de catre tert cu mandatarul. Deci tertul prejudiciat prin actul juridic il poate actiona direct in judecata pe mandant, cerand de la acesta suma echivalenta daunei. Ulterior, mandantul se va indrepta impotriva mandatarului printr-o actiune in regres, cerandu-i in instanta suma pe care a platit-o, pentru el, tertului pagubit.
                            In acest caz, mandant = HTR, mandatar = Hachi Motors, tert pagubit = initatorul topicului, eventual altii pagubiti similar de catre Hachi.

Evident, nu cunosc natura contractului dintre HTR si Hachi si nici clauzele care detaliaza limitele raspunderilor reciproce. Daca insa in actul de vanzare-cumparare este trecut la vanzator HTR, nu Hachi, atunci, teoretic, este incidenta situatia descrisa mai sus. In plus, HTR spune ca masinile/motocicletele vandute de catre Hachi nu-i apartineau dealerului iesean - atunci cine era proprietar? Probabil HTR, nu? Deci Hachi vindea masini/moto Honda, in numele si pentru HTR - si atunci, din nou, este aplicabila situatia descrisa mai sus.

Personal, deocamdata, nu ma indoiesc de buna credinta a HTR - si atunci ar rezulta ca ceea ce am expus mai sus nu le-ar fi aplicabil. Dar ar fi de dorit ca initiatorul sa fie sigur de aceasta, pentru a sti sigur care este adevarul si care ii sunt drepturile.
                            Nu ma indoiesc ca orice avocat i-ar fi explicat toate astea initiatorului topicului, daca l-a contactat si daca i-a prezentat toate actele. Daca nu a facut-o, ce mai asteapta?

Comment

• bai oameni buni...nu e loc de banat pe aici...si astazi m am intalnit cu cineva care stie situatia pe acolo!e dezastru absolut iar userul mihai pare a fi un pagubit real!pagubiti de toate felurile apar zilnic...e jale!

pacat..
                              ex CL7 AT 2006
                              CN1 Sport 2005
                              KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

"The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

Comment

• Mihai, nu pare, Mihai chiar este pagubit.

Originally posted by robertkiran View Post
                                Frumos mod ai gasit de a rezolva problema lui Mihai. Ban definitiv. Pentru ca omul si-a spus pas-ul cum ca a fost furat de un dealer Honda cu suma de 720 de milioane. Ramm ce dovada ai ca userul Mihai si Anamaria sunt clone?
                                Eu tot astept raspuns la intrebarea mea.
                                Last edited by ramm; 23-04-14, 07:47.

Comment

Working...
                                X