BV26CAT: '07 Civic TypeR, Deep Bronze Pearl

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• BV26CAT: '07 Civic TypeR, Deep Bronze Pearl

Deschidem un nou capitol. Fara poze deocamdata, dar o sa ma ocup si de acest aspect. Masina asta mi se pare o continuare fireasca a calatoriei inceputa acum 7 ani alaturi de Civicul 1.8 generatia a IX-a, a.k.a "masina de familie"
    Cu ce sa incep...poate cu "de ce am luat-o". Pentru ca Honda mi-a deschis apetitul pentru motoarele aspirate. Si pentru ca am avut sansa sa cumpar o bucata de istorie. Unul din cele mai bune motoare aspirate facute vreodata de Honda. Acum, dupa o saptamana de cand o detin, ma intreb de ce atat de tarziu. De ce mi-am refuzat acest "moft" atata timp. Raspunsul la intrebarea asta il stiu deja: in viata nu faci numai ce iti place, ci si ce trebuie. Si ce vor altii. Nu mai conteaza, important e ca o am si acum.
    Ieri am fost la prima plimbare adevarata. Daca aveti cumva drum prin Caransebes, incercati ruta Slatina Timis - Brebu Nou. Foarte important, finishul sa fie la Brebu Nou. Pentru ca astfel aveti 19km de drum absolut incredibil. Urcare, curbe de tot genul, circulatie redusa (grija la biciclisti) si asfalt de calitate. Mi-am propus ca o data pe luna in anotimpurile care permit sa ma duc intr-un weekend sa ma dau de 2-3 ori pe traseul asta. Asta daca nu gasesc unul mai fain mai aproape de Timisoara.
    Masina e senzationala. Incomoda in oras datorita suspesiilor tari si a drumurilor proaste, dar de-a dreptul geniala pe un drum virajat. Nu cred ca m-am distrat vreodata in viata mea mai mult la volan. Experienta pe undeva asemanatoare e cea de la karting. Dar nu se compara. Ma asteptam sa trag mult mai tare de motor. Sa stau cu el tot in VTEC. Dar nu a fost deloc cazul. Doar pentru sunet si senzatie am urcat de cateva ori spre 7500. In rest am cam stat intre 4-6500. E atat de usoara si de echilibrata, pot sa car atata viteza dupa mine pe curbe incat nu e nevoie sa o turez excesiv ca sa simt ca merg sportiv. La asta probabil pune umarul si evacuarea sport care suna foarte bine. Bine...evacuare sport e cam mult spus. Nu are rezonatorul dinaintea finalelor, sau cum ii zice la toba aia pusa transversal. Scaunele sunt un mare plus, au sustinere laterala foarte buna si sunt surpinzator de comode.
    Cam atat deocamdata. Imi place mult de tot.

Sa o porti cu placere! Sa fie intr-un ceas bun!

Comment

Foarte tare, sa te bucuri de ea.
      Poate facem un meeting prin zona aia sau macar prin TM prin oras ca de ceva timp sufla vantul pe aici desi vad multe prin oras.

Comment

Working...
      X