VHM: ´07 Honda Civic Type-R, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • VHM: ´07 Honda Civic Type-R, Milano Red

    Masina mea este cumparata noua din Germania (datorita pretului mai mic si a dotarilor aer conditionat ,MP3, Xenon etc).
    Pret 19500 Euro+TVA (19%)
    Dotari complete mai putin GPS si culoare metalizata
    Pt cei interesati de cumpararea CTR din Germania http://home.mobile.de/Honda-Lorenz
    Omul poate vinde la pretul asta oricate, s ila comanda (poate si mai ieftin, dar eu n-am reusit)
    Firma e serioasa chiar daca e in fostul RDG.
    Masina are deja mai mult de o luna vechime si 4600 km.
    Iti pune un zambet mare pe fata de cate ori o conduci. Totusi suspensia e mult prea rigida pt drumurile din zona noastra care sunt foarte denivelate si pline de gropi. Deja am doua jante julite si cauciucurile putin taiate dupa ce am facut cunostinta cu doua borduri amarate. Urasc drumurile din tara asta.
    Nu-i in nici un caz o masina de croaziera. Daca faci mai mult de 500 km intr-o zi, iti rupe spatele. Interesant ca asta se intampla doar in Romania. Incep sa cred ca inginerii de la Honda nu au ca target piata noastra :lol:
    Consumuri in limitele bunului simt, senzatii tari cu toate ca parca mi-as dori un pic mai mult cuplu.
    A! inca ceva. Baga dracii in toti posesorii de VW-Audi. Toti au ceva de demonstrat in fata ei. (sau in spate mai ales) Un idiot cu un Audi A4 nou (2.0TDI bineinteles) chiar era sa faca un accident pe Feleac (intre Cluj si Turda) incercand sa-mi arate ca un diesel poate sta in fata ei.
    Imi pare rau s-o spun dar se pare ca multi romani sunt VW lovers, dar de fapt sunt doar frustrati si blazati.
    Eu nu am numic de demostrat in fata nimanui. Am luat masina asta pt ca e intruchiparea visului meu despre cum ar trebui sa arate si sa mearga un hot hatch dar si din ratiuni pragmatice. (pretul)
    Reviziile am sa le fac in Ungaria pt ca ma gandesc ca pe la noi fiind asa putine se cam uita mecanicii ca la OZN-uri.
    La vecini sunt deja o gramada. Oricum tarifele de service sunt mai mici ca la noi si din cate aud seriozitatea e mult peste ceea ce poti intalni in Romanica.
    Poze puteti vedea postate de un prieten posesor de EVO IX din SM pe:http://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=16967&page=33
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 14-12-08, 23:17.
    Civic Type R FN2
    Subaru Libero 1.2

  • #2
    vhm, fi bine venit printre noi! Ne bucuram sa avem in sfarsit si pe cineva din acea parte a tarii.
    Masinuta, sa o stapanesti sanatos, sa ai parte numai de drumuri curate si fara belele!
    Nu stiu daca e nevoie sa mergi pana in Ungaria la service, intreaba la Baia Mare, cine stie...........
    Cat de prezenta e Honda pe strazile satmarene?
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • #3
      Foarte tare !!! S-o conduci sanatos !
      Ce "victime" ai la activ cu ea ?

      Comment


      • #4
        pana acum o zi era singurul Civic nou din oras si cred ca mai sunt vre-o doua Accord-uri. In rest, sunt mai vechi, si sunt cativa pasionati de CRX-uri.
        Civic Type R FN2
        Subaru Libero 1.2

        Comment


        • #5
          Poate n-ai citit atent. N-am nimic de dovedit nimanui. Oricum masina poate face multe victime in clasa ei.
          Pentru mine e a doua japoneza. Mai am un Subaru Libero 1.2
          Civic Type R FN2
          Subaru Libero 1.2

          Comment


          • #6
            Ba da am citit, da nu ne-a spus continuarea cu acel Audi TDI pe feleac ... in fine nu mai conteaza.
            Nu spune nimeni sa te intreci cu cineva pt a dovedi ceva, se poate face si de fun sau organizat ... but forget about it,
            probabil ti-ai luat 200 cai ca sa-i calaresti singur pe strazile goale

            Comment


            • #7
              Pai eu mergeam normal, si el se chinuia.
              Nu-s genul care sa mearga la liniute. Am luat-o pt mine. E ca si cum ai avea o iubita cu sani frumosi si i-ai arata la toata lumea. Prefer sa-i vad doar eu. (cam posesiv).
              By the way, am permisul suspendat pt viteza asa ca merg mai linistit putin. Oricum nu merg ca prostu cu ea, pt ca e o masina pe care intentionez sa o pastrez multa vreme.
              Civic Type R FN2
              Subaru Libero 1.2

              Comment


              • #8
                Totusi, ce te incantat la ea si nu ai gasit la concurenta, sa zicem GTI, S, ST, etc?
                Daca ar fi sa fi si critic, ce puncte slabe i-ai insira?
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                Comment


                • #9
                  GTI este prea fad si ordinar, in plus nu apreciez marca in mod deosebit.
                  ST acelasi lucru si in plus o experienta dezagreabila cu un angajat de la reprezentanta Ford SM
                  Am vrut un Subaru Forester 2.5 XT, merge super atat pe drum cat si in afara, dar are o fata ca numa o mama ar putea-o iubi
                  OPC prea multa putere pe fata si cam kitch-oasa la interior si exterior (prea arata ca o masina tunata)
                  Meganul e nasol la spate si la interior. (pacat pt ca masina are potential)
                  Cooper S cam de fete si prea mic pt mine.

                  Civicul este altceva, e perversa si exotica ops: , unica in felul ei. Motorul e o opera de arta, cockpitul SF, masina arata ca o sageata (ador formele mai ascutite), sunet demential, care da dependenta.
                  Ador faptul ca probabil vor fi foarte putine in zona noastra.
                  Daca ar fi sa critic ceva, atunci as comenta putin suspensia cam prea exagerat de rigida, faptul ca centurile freaca scaunele atunci cand sunt folosite (uzura prematura a tapiseriei), am deja un greieras in bord, mici imperfectiuni de asamblare si fabricatie, iti lovesti genunchiul de coltul din stanga a bordului daca ai peste 1.80, si daca te urci in costum la volan, te simti putin ridicol.
                  Civic Type R FN2
                  Subaru Libero 1.2

                  Comment


                  • #10
                    Felicitarile mele pentru achizitie

                    De ce te simti ridicol daca esti in costum?
                    Jobul meu precedent presupunea sa ma imbrac in costum. Mi se parea mult mai tare sa fiu imbracat in costum intr-o masina de boy racer

                    La partea cu centurile sunt de acord.
                    Spune-mi unde e greierasul ca sa iti spun cum sa ii vii de hac
                    Eu am 1.86 si nu lovesc in bord.
                    Intr-adevar si eu am gasit mici imperfectiuni de asamblare.
                    Suspensia este rigida.... poate uneori cam prea rigida dar eu unul personal m-am obisnuit.
                    Scaunele mi se par incomode doar in partea de sus (tetiera, care de fapt nu exista )

                    LE: Ca si observatie fata de ce scrie pe 4tunning ... Nu merge pana la 8500 rpm
                    ex-FN2 owner
                    Loved it every second!

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Fanatic
                      Mie mi se parea mult mai tare sa fiu imbrcata in costum intr-o masina de boy racer

                      ai facut schimbare de sex ?
                      nu pui o poza actuala cu tine ?
                      Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                      '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                      Comment


                      • #12
                        Ba da
                        Stai sa imi pun costumul (de baie) preferat

                        Gata ... am editat
                        Nu puteai sa citesti si tu pe sarite? Acum vor stii toti adevaru :lol:.
                        ex-FN2 owner
                        Loved it every second!

                        Comment


                        • #13
                          Cel putin esti inalta :P
                          Supravirarea este cand se sperie pasagerii. Subvirarea este cand se sperie soferul!!!

                          La Multi KM, masinutza mea... Peste 245k km. and counting... Accord4 Quality Rules!

                          Comment


                          • #14
                            Unii prefera minionele
                            Gata ... ca ii poluam topicul in loc sa vorbim de masina.

                            Ca sa fiu ontopic:

                            Ai observat vreo diferenta intre benzine?
                            95, 98 sau 100?
                            Omv, Mol, Rompetrol, Petrom?
                            ex-FN2 owner
                            Loved it every second!

                            Comment


                            • #15
                              Legat de turatie omul era excitat si probabil nu mai vedea bine turometrul
                              Greierasul este intre cele doua indicatoare (turometru si vitezometru)
                              N-am incercat alta benzina in afara de OMV 100 in Romania dar cind am adus masina am alimentat si cu benzina de 95 in Germania (probabil difera calitatea carburantului)si nu am simtit diferenta.
                              Civic Type R FN2
                              Subaru Libero 1.2

                              Comment

                              Working...
                              X